Göç Eden Temettü Emeklilerine Bir Örnek: Jason Fieber

Herkese selamlar,

Hafta sonu mümkün olduğunca diğer blogları okumaya çalışıyorum. Temettü emeklileri ne yapmış diye bakıyorum.

Bunlardan en sıkı takip ettiklerimden biri de nam-ı diğer önce Dividend Mantra, sonra da Mrfreeat33, yani Jason Fieber.

Otuzlu yaşların başlarında işinden ayrılıp temettü emeklisi olarak yaşamaya başlamış bir yazar. Yaşadıklarını önce Dividend Mantra’da yazdıktan sonra şimdi o siteyi bırakıp Mrfreeat33 sitesini kullanıyor.

Baktım bu aralar Tayland’da Chiang Mai’ye taşınmış ve ne kadar aylık harcama yaptığı yazmış. Tasarruf edip yatırım yaparsanız neler yapabileceğinizi göstermek için paylaşmak istedim.

Hadi başlayalım.

chiang-mai-1679325_1920
Chiang-Mai’de bir aylık yaşam masrafları

Kısaca Jason Fieber

Çok zor bir çocukluk geçirmiş, ailesinden bir hayır görememiş. Yıllarını borç içinde geçirmiş bir kişi kendisi. Öyle ki ailesinden kalan tüm mirası orada burada yemiş ve tüketmiş. Sıfırda yani.

Derken bir gün ABD’de temettüsü büyüyen hisse yatırımıyla tanışıyor ve deli gibi tasarruf etmeye başlıyor. Öyle ki her öğlen makarna yiyor, evini küçültüyor, arabasını satıp otobüsle işe gitmeye başlıyor ve yatırım için para biriktiriyor. Öyle böyle değil, kazandığının yarısını biriktiriyor erken emekli olmak için.

Sonra daha az vergi ödemek için Florida’ya taşınıyor. Orada yaklaşık altı yılda 350,000 büyüklüğe ulaşan, 50 şirketlik bir portföy oluşturuyor. Temettü geliri de 12 ayda 11,700 dolara ulaşıyor. Fakat bu arada yazmayı bırakmıyor, temettü emekliliğinin verdiği özgürlükle kendini diğer alanlarda geliştiriyor.

Bireysel fitness koçluğu yapıyor, dergilerde yazıyor ve sonunda mutlu son. Yan gelirleri ile bu kadar para bana yeter deyip emekli oluyor! O zaman yaşı 33!

Tayland’a Taşınma

Hep söylüyorum pasif gelir özgürlük demektir, sizi kölelikten kurtarır diye! Bazen bana diyorlar ki o kadar masraf var, özel okul parası var.

Hele sen bir 10,000 TL veya dolar veya bilmem ne temettü geliri, kira geliri elde etmeye başla, bak bakalım hayata nasıl bakıyorsun diyorum bende. Bende de o kadar yok ama uğraşıyoruz işte:)

Neyse konuya dönelim, Florida’yı vuran kasırgaları biliyorsunuz. Özellikle son zamanlarda çok arttı. Bu felaketlerden sonra Jason Fieber Tayland’a taşınmaya karar veriyor. Bu adam ne yiyecek ne içecek diye sorabilirsiniz? Temettülerine güveniyor.

Gözünü karartıp Tayland’ın Chiang-Mai şehrine taşınıyor. Kendine oralarda bir 1+1 daire tutmuş ve başlamış göçebe olarak takılmaya.

Şimdi size bir fikir versin diye, geçenlerde yayınladığı aylık harcama listesini gönderiyorum. Bir karşılaştırın bakalım ne çıkacak.

Jason Fieber’in Tayland’daki Bir Aylık Harcaması

Tutar($)
Kira ve Faturalar464
Yemek397
Eğlence99
Vize Ücreti67
Kahve Dükkanları54
Ulaşım51
Spor Salonu33
Sağlık/Kişisel/Temizlik Malzemeleri29
Cep Telefonu15
Hediyeler10
Diğer Herşey68
Toplam1,284

Ayrıntıları incelersiniz ama görüldüğü gibi yaklaşık 1300 dolar para harcamış Chaing-Mai’de blogger. Orijinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 

Amerika’da böyle yaşamaya kalksaydım yaklaşık üç katı masraf yapmam gerekir diye eklemiş.

Toparlarsam

Pasif gelir elde etmek yani temettü geliri ya da kira geliri sizi özgürleştirir, sıkıldığınız bunaldığınız rutininizden sizi kurtarır. Size başka kapılar açar.

Sadece 35 000 TL gerekli derseniz motivasyonunuz bozulur. Ama bunun bir süreç olduğunu kavrar ve sonuca değil de sürece odaklanırsanız, kendinizde inanılmaz bir değişim görürsünüz.

Bu ister Tayland’da geçirilen huzurlu yıllar olur, ister Kaz Dağları’nda domates yetiştirmek, isterseniz patronunuza atar yapmak. Hatta gişede çalışırken afedersiniz ama hadsiz insanlara haddini bildirme özgürlüğü de olabilir.

Bunun için yapmanız gereken ise tasarruf etmek, bunlarla özsermaye kârlılığı enflasyonun  üzerinde, uygun fiyatlı yatırımlar yaparak pasif gelir elde etmek.

Siz hangi durumdasınız? Başladınız mı? Düşünüyor musunuz :)?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılar.

12 Yorum

 1. Yüksel Mıh demiş ki:

  Zevkle şevkle okuyorum yazılarınızı fakat ben henüz başlamadım temettü emekliliğine 46 yaşındayım sanırım bu iş için biraz geç kaldım ama çocuklarım için temettü verimi yüksek hisse senetlerinden almaya başlayacağım bari onlar erken emekli olsun 🙂 lütfen yazmaktan sıkılmayın zira ben okumaktan sıkılmıyorum saygılar

  Kasım 19, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yüksel Bey,

   Erken başlamak çok daha iyi fakat hiç bir zaman için geç değil. Yeter ki bilinçli olup doğru adımlar atalım.

   Temettü veriminin yüksekliğini değerlendirirken, büyümeyi ve fiyatın uygunluğunu da işin içine katmayı unutmayın.

   Desteğinizi için çok teşekkür ederim, saygılar.

   Kasım 19, 2017
 2. Nelly demiş ki:

  Yazılarınızı keyifle okuyorum henüz böyle bir girişimim yok. 33 yaşındayım şimdi başlasam zaten temettüden emekli olana kadar normal emekliliği de hak ederim 🙂
  Ben sermayesi az insanların varant viop foreks gibi kaldıraçlı yatırım araçlarını kullanması gerektiğine inanıyorum oradan gelen karlar da belirli hisselere yatırılarak belki emeklilik biraz öne çekilebilir
  Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?

  Kasım 19, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Nelly,

   33 yaş çok geç değil, ben de oralardayım:) Ben o dediğiniz yatırım araçlarından maalesef anlamıyorum. Ama size söyleyebileceğim Warren Buffett 100 yaşına geliyor. Yani Allah uzun ömür versin sizin de kısmetse bir 60 seneniz var:) Az mı?

   33 yaşındayım, zamanım yok deyip kısa yoldan zengin olmak; herkesin hayalini kurduğu ama maalesef kimsenin yapamadığı bir şey. Bir iki kişi vardır. Diğerleri onlar gibi olmak isterken batıyor.

   Tasarruf etmeyi alışkanlık haline getiren insanlar ise hiç zarar etmezler. Bununla iyi yatırım yapanlar ise uzun vadede ihya olurlar. Örnekteki adam 6 yıl temettüsü büyüyen hisse senedi biriktirmiş maaşının yarısıyla ve emekli olabilmiş. Siz 10 yılda olun.

   Orası Amerika diyebilirsiniz. Bizim burada da çok güzel şirketlerimiz var ama siz isterseniz oradan da alabilirsiniz:) Serbest piyasada sınır yok para için:)

   Warren Buffett mektuplarını okuyun fırsat buldukça, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

   Saygılar (Çenem açıldı kusura bakmayın:))

   Kasım 19, 2017
  • Nelly demiş ki:

   Haklısınız…yatırım , tasarruf , geleceği düşünmek , motivasyon önemli
   Ancak hayat kısa kuşlar uçuyor..
   İşte ben bu ikilemi çok yaşıyorum:(
   Tasarruf etmek için gezmekten , keyif veren küçük lükslerden kopmak doğru mu ? Sürece değil sonuca odaklanmış gibi hissettirebilir.
   Ama sizin bloğunuzu okumaya başlayacağım. Ben de başlarsam yazacağım size sevgiler ..

   Kasım 20, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Nelly,

   Aslında bu iş biraz da minimalist felsefe ile de ilişkili:) Azla yetinme ve mutlu olma gibi.

   Umarım başlarsınız. Saygılar.

   Kasım 20, 2017
 3. _uzakdeniz_ demiş ki:

  Dostum paylaşımların denk geldikçe okurum. Yararlı Bilgiler, güzel düşünceler ve kararlılığınla örnek teşkil ediyorsun. Aynı zamanda insanları bilinçlendirerek al sat a değil yatırıma yönlendiriyorsun. Sen ve twitter daki arkadaşların paylaşımları ile başladım. Gecenlerde dayanamayıp aselsan da al sat yaptım. 47.02 den sattığımı içimdeki trader a engel olamayıp 45.5 den geri koydum. 45.5 den aldığım 37 ye kadar düştü 42 ye kadar yükseldi 41 den geri verdim. 41.3 dan yerine koydum. Şuan hisse dahada aşağıda, anlaşıldığı üzere iyi bir trader değilmişim. Yatırım tutarım çok yüksek olmadığı için zararda çok ciddi değil ama bunuda tecrübe ettik diye teselli buluyorum.

  Hala uslanmadım sanırım;
  Uzun vadede olsa bir yatırımcı stop olup tekrar gireceği seviyeyi bilmeli diye düşünüyorum.

  Kasım 20, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Uzakdeniz,

   Çok geçmiş olsun. Umarım toparlarsınız en kısa zamanda.

   Ben sizden biraz farklı düşünüyorum. Kendimi güzel şirketlerin Sahibi olarak görüyorum ve aynı bir işletmecinin sırf şirketine iyi para ödüyorlar diye şirketini satmayacağı gibi ben de hisselerimi satmıyorum ve bana verdikleri kar paylarına odaklanıyorum. Bu demek değil ki ne olursa olsun şirketi satmayacağım. Benim portföyümde de yanlış aldığım ya da süreç içinde hissedar dostu bulmadığım şirketler var, ben de hata yapıyorum ama zamanla yolda öğrendiklerimle portföyümü düzenliyorum.

   Bu kafada olduğum için de yüksekten satayım alttan alayım bana uymuyor. Yapamıyorum. Yapana helal olsun:)

   Stop olayını şu sebepten anlamıyorum. İyi şirketlerin dumanı tütüyor, fabrika tam gaz çalışıyor ama sırf birileri ona Allah’ın bir günü daha az para teklif etti diye onu satmak zorundayım.

   ASELSAN’a gelince, ne bir değer yatırımcısı ne de uzun vadeli yatırımcı o senede 40lardan servetini yatırmazdı zaten. O yüzden de stop olma kavramı onlar içim bir şey ifade etmez.

   Umarım tecrübeleriniz size yol gösterir:) yorumunuz için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Kasım 20, 2017
 4. idris demiş ki:

  Yorumunuz benim için değerli teşekkürler…

  Kasım 20, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İdris Bey,

   Tek tek yazmayayım insanlar etkilenmesin. Anlayışınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Kasım 20, 2017
 5. Özer demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey, yazınızı okuyup yine hayallere daldık.Bu Fieber arkadaş bekarmış.Onun kadar başarılı olamayız evli ve çocukluyuz. Alıp başımızı oralara gidemeyiz.Ama başardığı şey göz kamaştırıcı. Bloggerlık bu kadar para getiyor mu ? Bilemiyorum. Ayrıca 50 şirket ve çoğu % 0,5-1,5 ağırlığında portföyünde…Bunların hepsi temettü veren şirketlermiyiş? Ben de 16 farklı hisse vardı kime sorsam çok fazla diyordu.13 e indirebildim ancak.Emeğinize sağlık, teşekkür ederim.

  Kasım 20, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özer Bey,

   Hangi yazısı bilmiyorum ama birinde bir çocuğun erken emekliliği on sene ileri attığını hesaplamıştı.

   Portföyünün çoğu temettüsünü en az 25 sene arttırmış olan Dividend Aristocrats diye tabir edilen şirketlerden oluşuyor. Felsefesi de hiç bir şey yapmadan şirketlerin temettülerini arttırması ve böylece gelirinin artması.

   Her şey hayalle başlar:) Sakın vazgeçmeyin, vazgeçmeyelim.

   Saygılar.

   Kasım 20, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.