Özsermaye Karlılık Oranına Göre Çimento ve Otomotiv Şirketlerinin Karşılaştırılması

Herkese selamlar! Geçenlerde özsermaye kârlılık oranının ne olduğunu anlatmıştım. Şimdi de çimento ve otomotiv hisselerinin özsermaye kârlılık oranlarını karşılaştıracağım. Bunun yanında 2016 yılı ve 2017 ilk altı aylık özsermaye kârlılık oranınındaki gelişmelere de bir göz atacağım.

Neden Önemli?

Warren Buffett’a göre yöneticilerin kısa dönemli performansını ölçerken kullanılması gereken oranlardan bir tanesi Özsermaye Kârlılık Oranı. Bu oran artıyorsa yönetim paramızı iyi değerlendiriyor demektir, eğer azalıyorsa o zaman paramızı verimli kullanmıyor demektir.

Ayrıca, eğer şirket dönem kârını dağıtmayıp bunu bünyesinde tutmayı tercih ediyorsa verimli kullanmasını bekleriz. Bunun ölçüsü de özsermaye kârlılık oranının enflasyon oranıdan ve ödeyeceğimiz vergi oranının toplamından fazla olmasıdır. Yani kârı bana dağıtmıyorsa daha çok ve daha etkin para kazansın diyoruz.

Yani temettü şirketinin illâ tüm kârını temettü olarak vermesi beklenmez, özsermaye kârlılık oranı arttığı ve enflasyon oranından yüksek olduğu sürece, kârın belli bir kısmını içeride tutarak yatırım yapıp büyümesi iyi olur. 60 yaşında emekli olmuş değilseniz de bu beklenir zaten. Bu oranın ideali %60’ın altında nakit temettü dağıtma oranıdır. Yani 100 TL’lik kârın en fazla 40 TL’sini dağıt, gerisiyle yatırım yap! Ama eğer şirketin özsermaye kârlılık oranı enflasyon ve vergi toplamının altındaysa, o zaman kardeşim sen paranın hepsini bana ver, sen doğru düzgün değerlendiremiyorsun parayı deriz.

Son olarak bu oranı daha çok hisse senedi satın alırken değil de bir ortak mantığıyla, sahip olduğumuz şirketlerin yıllık performanslarını değerlendirirken kullanmak gerekiyor. Yani Genel Kurul’da kardeşim yönettiğin şirketin özsermaye kârlılık oranı düştü, sen bu sene ne yaptın? Ne önlemler aldın diye sorabiliriz. Daha çok alırken değil, ortak olduktan sonra kullanabileceğimiz bir gösterge diyeyim.

Sürekli düşerse bu oran genel müdürün ve yöneticilerin değişmesi lazım gelir. Ayrıca Türkiye’de CEO’ların maalesef hiç bahsetmedikleri ama faaliyet raporlarında kendi performanslarını değerlendirirken mutlaka bahsetmeleri gereken bir gösterge.

Lafı çok uzattık, şimdi çimento sektörüne bakalım.

Çimento Sektörü Özsermaye Oranı Karşılaştırması

Hisse Adı2016 Özsermaye Kârlılık Oranı2017 İlk Altı Aylık Özsermaye Kârlılık Oranı
CIMSA20,18%17,82%
ADANA16,65%11,56%
KONYA11,789,16%
BUCIM20,25%17,61%
ASLAN18,76%16,63%
GOLTS3,12%9,63%
BTCIM1,33%4,91%
AKCNS23,84%8,64%
AFYON5,64%-4,46%
BOLUC25,37%34,38%
UNYEC20,67%37,64%

Bir iki istisna dışında çimento şirketlerinin çoğunda bir özsermaye kârlılık oranı düşüşü var. BOLUC ve UNYEC bunun istisnası olmuş.

Enflasyonu %10 alsak, CIMSA, ADANA, BUCIM, ASLAN, BOLUC ve UNYEC’in özsermaye kârlılık oranları üstünde diğerlerinin altında kalmış. AFYON’un eksi.

Bir kez daha hatırlatalım bunlara alım satım sinyali olarak değil, bir ortak gözüyle şirketim ve sermayem nasıl yönetiliyor diye bakmak lazım.

Otomotiv Sektörü

Hisse Adı2016 Özsermaye Kârlılık Oranı2017 İlk Altı Aylık Özsermaye Kârlılık Oranı
FROTO30,70%46,01%
TOASO35,03%42,68%
KARSN-23,85%5,65%
OTKAR28,56%-16,99%
TTRAK54,75%60,97%

Not 1: DOAS eksik kalmış. Üretimi olmasa da onu da ekleyelim. 2016 Özsermaye karlılık oranı:%19,23. 2017 6 aylık:%14,35

Büyük otomotiv şirketlerinde bir özsermaye kârlılık oranı artışı var.

Otomotiv sektörü de bu şekilde. Ortak olsam FROTO, TOASO ve TTRAK CEO’larını tebrik ederdim.

KARSN ve OTKAR Ceo’larını ise Genel Kurul’da terletirdim.

Toparlarsam

Sizlere bir şirkete ortak olmanız durumunda bakmanız gereken özsermaye kârlılık oranını çimento ve otomotiv sektör örnekleriyle açıklamaya çalıştım.

Şirketleri incelerken birbiriyle karşılaştırmada kullanabilirsiniz. Yüksek yüzdeli özsermaye kârlılık oranı, şirket ortaklarının parası (sermaye+geçmiş yıl kârları) daha iyi kullandığı anlamına gelir.

Bu oranın artması da CEO’nun işini iyi yaptığını gösterir.

Tabii ki tek oran yeterli değil. Yüksek borçluluk gibi diğer oranlara da bakmak çok önemli ve gerekli.

Peki siz bu oranı analizlerinizde kullanıyor musunuz? Size göre artıları ve eksileri nelerdir? Biraz da sizden dinleyelim. 

Saygılar.

21 Yorum

 1. Murathan demiş ki:

  Yiğit bey yine gayet sade ve anlaşılır bir dille bizler için faydalı bir paylaşım yaptınız. Bundan sonra ortak olduğum şirketlerin CEO larini da değerlendireceğim. Tesekkurler 🙂

  Ağustos 26, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Murathan Bey,

   Çok teşekkür ederim okuduğunuz için. CEO’lar önemli çünkü paramızı onlara emanet ediyoruz. Başarılısı ile zengin, başarısızı ile fakir olabiliriz 🙂 Onları da ayrıntılı incelemek , performanslarını ölçmek lazım.

   Saygılar.

   Ağustos 26, 2017
 2. TURGUT demiş ki:

  Selam bende sizden esinlendim. Bir blog actim.. ? http ://turgutgokcek.wixsite.com/sitem/blog

  Ağustos 26, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Hayırlı olsun 🙂 Bundan sonra takipçinizim. Kolay gelsin.

   Saygılar.

   Ağustos 27, 2017
 3. Murat demiş ki:

  Doğuş otomotivi goremedim. Oyss pazar lideri. Bu vergilere ragmen.

  Ağustos 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Murat Bey,

   Onu unutmuşum. Galiba üretim yapmıyor diye gözümden kaçmış. Ama not olarak ekliyorum şimdi. Dikkatiniz ve uyarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 27, 2017
 4. TURGUT demiş ki:

  DOAS ithalatçı bir firma ama muayene istasyonu işinde de olduğundan ordanda gelir elde ediyor.Fakat şu aralar karlılığı iyi değil.

  Ağustos 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Onu da ekledim not olarak. Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 27, 2017
 5. Anıl demiş ki:

  özsermaye karlılık oranı cok önemli. özellikle çimento ve otomobil sektöründe ayrıca metal esya dayanıklı tüketim mallarında bu oran yüksek. benim basit bir formülüm var. özsermaye karlılığı bölü 2 = F/K ise alım yapmayı uygun buluyorum.

  Ağustos 28, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Anıl Bey,

   Bu formülü daha önce duymamıştım:) Uygulayacağım bakalım neler çıkacak. Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 28, 2017
  • TURGUT demiş ki:

   FK /Özsermaye karlılık çok daha iyi sonuç verebilir.. 1,5 üstünde olması iyi,2 üstünde ise çok iyi demektir.Bu arada Yiğt kardeş burda izin verirsen ilk 24 şirketin nakit temnettü oranınıda bloğumda paylaştımı belirtmek isterim 🙂 http://turgutgokcek.wixsite.com/sitem/blog

   Ağustos 29, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Hızlı başladınız maşallah:) FK/özsermaye kârlılığına bakacağım fırsat bulunca. Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 29, 2017
 6. TURGUT demiş ki:

  Yiğit kardeş İSMEN konusunda fikrini soracaktım.Ben portföyüme ekledim.Çünkü ciddi temettü veriyor ve nakit sağlayan bir firma.Pek bir masrafı yok.Dolayısıyla riskide yok.Şirkete sürekli komisyonlardan nakit giriyor.N edersin? düşüncene çok değer veriyorum.

  Ağustos 29, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Ismen’e hiç bakmadım. İş Bankası grubunun portföyüm içindeki payı zaten çok yüksek olduğu için başka eklemeyeceğim. Ama sıraya koyayım fırsat bulunca bakarım.

   Saygılar.

   Ağustos 29, 2017
 7. TURGUT demiş ki:

  Teşekkür ederim.

  Ağustos 29, 2017
  Yanıtla
 8. HAYKIRIS demiş ki:

  Sn:Yiğit bey
  Her yıl kârını arttıran bir şirketin Özsermayesi düşüyorsa bu şirketin özsermaye kârlılığı yüksek çıkacaktır. Buna dikkat etmek lazım. Özsermaye büyümesi de önemli.
  Ayrıca bir şirketin net karı sürekli artarken özsermayesi büyümüyorsa sebebi nedir?

  Ağustos 29, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın HAYKIRIS,

   Net kârı artarken özsermayesinin de büyümesi lazım çünkü benim bildiğim özsermaye geçmiş yılı kârları ve hissedarların koyduğu paralardan oluşuyor. Sanırım şirket net kârından fazlasını hissedarlarına temettü olarak dağıtırsa kâr etmesine rağmen özsermayesi düşebilir. Ama kesin bilgi için araştırmam lazım. Bakar dönerim buraya.

   Çok teşekkür ederim katkıarınız için. Saygılar.

   Ağustos 29, 2017
  • TURGUT demiş ki:

   evet aynen öyle yiğit kardeş.Birde yatırımları artıyor olabilir.yada borç ödemeside olabilir.

   Ağustos 29, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 30, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.