AKSA 2018 Temettüsü ve Portföyüme Etkisi

Herkese selamlar! AKSA Akrilik de sonunda 2018 temettüsünü açıkladı.

Daha önce bir tahmin yapmıştım temettü ile ilgili. Ondan yaklaşık %8 gibi düşük bir oranda temettü vererek brüt 1,12 TL arttırdı. Temettü ödeme tarihi de 04.04.2018.

Şimdi şirketin Temettü Padişahları listesindeki durumuna bakacağım ve portföyüme etkisini tartışacağım.

Not: AKSA Akrilik hisse senedim bulunmaktadır. 

pennies-15402_1920
AKSA 2018 Temettüsü ve Portföyüme Etkisi

Aksa Akrilik 2018 Temettüsü ve Geçmiş Temettü Performansı

Ekran Resmi 2018-03-02 09.49.09.png
AKSA Akrilik Temettü Performansı

Öncelikle tüm ortaklara hayırlı olsun. AKSA’mız temettüsünü bu sene de artırdı. Artış oranı %12. Böylece, 2011 yılından beri 8 yıldır temettüsünü yükseltmiş oldu.

Temettü verimi son iki yılın altında kalmış fakat nakit temettü dağıtma oranı %70’e düşmüş. Yani şirket yatırımları fonlamaya daha çok kaynak aktarmış. %60’ın altına düşürüp daha fazla yatırımlara kaynak aktarsa, borcu düşürse daha çok sevinirim 2019’da. Biliyorsunuz geçen sene kârından daha fazla temettü dağıtmış ve bir dahaki senenin temettüsü için bende soru işaretleri bırakmıştı. Neyse ki şüpheler boş çıktı.

Burada bir uyarı yapmam lazım. Sadece temettü artış oranına göre yatırım yaparsanız hata yapabilirsiniz. Yatırıma karar verirken bir çok etkene daha bakmak gerekebilir. Öncelikle geçmişi bilmek yetmez geleceği de kestirebilmek gerekir. Çünkü gelecek temettüler gelecek senenin kârlarından dağıtılacak. 

Böylece temettüsünü en az beş yıl boyunca arttıran şirketlerden oluşan Temettü Padişahları 2018 Listesindeki yerini korumuş oldu şirket. Keşke böyle çok daha fazla kuruluşumuz olsa.

AKSA 2018 Temettü Artışının Portföyüme Etkisi

168 adet hisse senedim var. Bunlardan aldığım temettü 142,80 TL olmuştu 2017’de.

1,12 TL brüt temettü. 1,12*0,85= 0,952 TL net temettü alacağım. 0,952*168=159,93 TL toplamda.

Enflasyon civarında bir artış oldu yani. Bu da emekli maaşımın AKSA’dan aldığım tutarın enflasyona ezilmediği anlamına geliyor.

Umarım enflasyonun ve faizlerin düşüşünün temettü gelirime nasıl güzel bir getiri sağlayacağını anlatabiliyorumdur buradan. Enflasyon %3-4 olsa bu sene aldığım temettü %12 artsa yaklaşık %9 satın alma gücü kazanmış olurum. Ama enflasyon %12 iken %12 temettü artışı sadece satın alma gücümü korumuş oluyor:)

159,93 TL’lik temettü ile tekrar kuzu almayı düşünüyorum. 10 tane hisse alsam bunlardan 9,5 TL temettü gelir 2019’da ileriye dönük.

Böylece 2019 yılında beklenen temettüm 170 TL civarına çıkacak.

Sizin temettüler ne kadar oldu AKSA’dan? Tatmin edici mi sizce AKSA’nın artışı?

Saygılar.

AKSA’nın Kamuyu Aydınlatma Platformu Sitesi.

AKSA finansal tabloları.

AKSA Hisse.net forum sayfası. 

8 Yorum

 1. Mehmet 44 demiş ki:

  Ah Aksa Ah 2013 yılı idi ihtiyacım kalmayan arabamı satıp tamamıyla aksa almıştım .Sonrasında birkaç ay sonra temettümü almış net 0,41tl , ortalamamı düşürmüştüm .Hissede ani bir hızlı artış yukarı doğru sonrasında aşağı doğru bir hareketle inişler ve çıkışlar ;ABD tahvil faizleri artınca endişelenmiştim .Yüzde yirmi kar ile satmıştım .Şimdi arkasından bakıyorum .Bakalım ikinci bir AKSA alım fırsatım olacak mı?

  Mart 3, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mehmet Bey,

   Piyasayı takip edince maalesef böyle şeyler yapılıyor. Almak zor oluyor ama satmak çok kolay oluyor ve insan çok çabuk etkileniyor. Bir sonraki fırsat ne zaman gelir bilemem:) Ama fırsatlar bitmez.

   Saygılar.

   Mart 3, 2018
 2. hsyn demiş ki:

  SAYIN: Yiğit bey: ”Takdir edersiniz ve bilirsiniz ve biliniz ki aksa gibi şirket sayısı az’. Aksa temettüsünü açıkladığında ki yazıdan. Fisher’ in giden, yükselen, satılr mı ? diye kaleme aldığı yazıya ; aksa çok güzel örnek teşkil ediyor. Bu şirketleri aramaya ve biriktirmeye devam . Bu yol ayrı ve uzun bir yol. Belkide o yüzden buradayız. Şunu asla unutmayalım. Ağacı diktin her gün akşama kadar başında duruyorsun ta ki meyve versin. Bu eşyanın yaradılışına muhalif, olmaz. Büyüyünce her yıl toplarsın. Temettü Emekliliği de böyle. Temettü hisseleri ile 5 yıl durun . Emin olun ki: projenin güzelliği ortaya çıkmaya başlıyor. Yeni dikilen elbisenin provası gibi. 5 yıl sonra elbiseyi davetiyede üzerinizde görebiliyorsunuz…Her kes elbiseyi nereden aldığınızı soruyor. Sizi o sorulara cevap verirken görüyorum. Kalın SAĞLICAKLA… Saygılarımla .

  Mart 4, 2018
  Yanıtla
 3. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Hüseyin Bey,

  Umarım her şey çok güzel olacak. Ağaçları diktik, dikmeye devam ediyoruz ama boş da durmuyoruz. Sürekli kendimizi tarım ve meyvecilik konusunda geliştiriyoruz.

  Hatalar olmayacak mı? Olacak tabii ki:) Sadece denemeyenler hata yapmazlar. Onlar da aslında en büyük hatayı denemeyerek yaparlar.

  Desteğiniz için tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

  Saygılar.

  Mart 4, 2018
  Yanıtla
 4. Barış demiş ki:

  Aksa yı dowaksa için çocuklarım için 7.5 ten almıştım. 13 ten kendime de aldım .bireysel emeklilik ten haziranda emekli olup tüm parayi aksaya yatiricagim .5 yıla 5 tl gibi temettü bekliyorum. ..inşallah olur. ..

  Mart 18, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Barış Bey,

   AKSA’da benden çok daha eskisiniz. Çocuklarınız ise şimdiden geleceklerine yatırım yapan bir babaya sahip oldukları için çok şanslılar. Şirket umarım kârlarını çok daha fazla arttırır biz de daha çok faydalanırız.

   Genel Kurula katılmayı düşünüyor musunuz?

   Saygılar.

   Mart 19, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Ben teşekkür ederim. Bu arada yeni siteniz hayırlı olsun.

   Saygılar.

   Aralık 28, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.