Şubat 2023 Sonunda Portföy Durumu

Uzun bir aradan sonra herkese selamlar.

İnsan yazmayı unutur mu? Unutuyormuş. Ay sonunun hafta içine denk gelmesi de zaman kısıtı yarattı ama geç de olsa bitirebildim.

2017’den beri yatırım yapıyorum fakat kafam şimdiki kadar hiç karışmamıştı. Başımızdan bir türlü gitmeyen felaketler üstüne piyasalar da çok karmaşık bir hal almış durumda. ABD’de faiz artışları, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, bizde yaklaşan seçimler, deprem felaketi, dolar ne olacak derken zombiye dönmüş durumdayım. Bunları düşünmemem gerektiğini biliyorum ama gel de yap!

Ama her şeye rağmen oyunu oynamaya devam ediyorum. Bilinebilir olanı anlamaya ve fark yaratan şeylere enerjimi harcamaya çalışıyorum.

Şirketlerime odaklanıp onları takip ediyorum. Bitki yetiştiriyorum. Onun 10 günde yavaş yavaş yaprak açmasını takip ediyorum.

Aynı o şekilde, ufak ufak temettü ve Eurobond portföyünü oluşturuyorum. Her seferinde 1 tane yaprak, yavaş yavaş, sakin sakin yüzünü güneşe dönüyor. Kendinden sonra geleceğin yerini hazırlıyor.

Neyse, lafı çok fazla uzatmayalım.

Hadi başlayalım.

Piyasalarda Son Durum ve Portföy

Dolar geçen ayı 18,81 TL’den kapatmıştı. Bu ayı 18,88’den kapattı. Alışılmadık şekilde sakinliğini sürdürüyor.

Gram altın 1.167 TL’ymiş bu ay 1.111 TL’ye düşmüş. Güncü teyzeler uzun süredir sessizliğini koruyor. Hem dolardaki sakinlik hem de ABD’deki faiz artış beklentilerindeki yükseliş teyzelerimize köstek olmuş durumda. Çok havalanmışlardı, biraz da biz kazanalım, değil mi?

Hatırlayanlar olacaktır. Size yaşanmakta olan değişimi daha iyi anlatmak için iki makale çevirmiştir.

Bunlardan ilki Russell Napier’in röportajıydı. Enflasyonun %2’lere düşmesinin artık çok olası olmadığını ve hükümetlerin borç azaltmak zorunda olduğunu ve bunu da enflasyon ile yapacaklarını vurguluyordu. Kredi piyasasını kredi garantileri ile canlı tutacaklarını ve kredi genişlemesinin de enflasyonun ilerlemesine destek olacağını söylüyordu. Çok güzel bir makaledir, okumayanlar mutlaka okusun derim.

İkinci makale de Howard Marks’ın Büyük Değişim isimli son makalesiydi. Burada da ünlü yatırımcı artık düşük faiz ortamından daha yüksek faiz ortamına geçtiğimizi, faizlerin aslında şu anda yüksek olmadığını ve normal olduğunu, 2008 krizinden sonra FED ve Hazine tarafından ortaya konan düşük faiz ve genişlemeci politikaların anormal bir faiz ve para bolluğu yarattığından bahsetmişti. Risksiz varlıkların (hükümet tahvillerinin) faizlerindeki artışın, getiri için riskli varlıklara kayışı kesebileceğini de eklemişti.

Şimdi ben bunlardan niye bahsettim? Bu makalelerin ve mevcut durumun Aralık’ta ve Ocak’ta yaptığım hamlelerde doğrudan etkili olduğu anlatmak için tabii ki.

Peki nasıl? TR’de endeks 5.700’lere dayanmıştı ve ABD’de de faizlerin beklenildiği kadar artmayacağı “olasılığı” önceden satın alınmıştı. Hal böyle iken kendimi koruma altına almak için portföyü büyük oranda TUPRS’a kaydırdım. Amacım TR’de yaşanacak olası düşüşlerde TUPRS’ın temettüsünün hisseyi diri tutması ve daha az düşmesine sebep olmasından faydalanmaktı.

Gelin görün ki TUPRS gerçekten de sağlam durdu, düşüşten etkilenmedi ya da görece az etkilendi. Fakat baştaki planımın üçte biri kadar temettü açıkladı, sonra da bedelsiz haberi geldi.

Sonuçta beklentim gerçekleşmese de düşüşten kaçınmış oldum.

Fakat işlem yaparken şöyle bir sıkıntı oluyor. İnsan psikolojisi ve ortam sürekli değiştiği için siz de sürekli başka bir karar vermeye çalışıyorsunuz. Ne kadar çok karar verirseniz de hata yapma olasılığınız artıyor.

Mesela bu ay işlem portföyü beni düşüşlerden koruyan TUPRS dolayısıyla yerinde saydı. Rafineri marjları biraz düşse de, son gelen doğal gaz indirimleri ile portföyümün iskeletini kocaoğlan oluşturmaya devam ediyor.

Burada rafineri marjlarını takip ederken (düşüş sürüyor ama hedefler dahilinde), ana maliyet kalemi olan doğalgaz da da indirimler gelmeye devam ediyor.

Ek olarak ağır-hafif petrol makasındaki açılma da işimize yarıyor. Hem de öyle böyle değil. URAL petrolünün indirimli satılması, Ağır BASRA (Basrah Heavy) petrolü gibi rakiplerin de fiyatını düşürmüş durumda. En son fark 13-15 dolara kadar açılmıştı. TÜPRAŞ bunlardan faydalanacak güçte ve konumda. Yatırımcı sunumunda son çeyrekte bu farktan şirketin ne kadar kazandığı belli. Rakam vermemek için söylemiyorum ama oradaki tutarı dörtle çarparsanız sadece 1 yılda büyük bir FAVÖK’ün sadece bu farktan elde edileceğini görürsünüz. Tabii daha yılın bitmesine 10 ay var. Kim öle kim kala.

Peki her şey güllük gülistanlık mı? Hissedeki yabancı oranının fazla olması ve piyasa değerinin çok yüksek olması keskin hareketleri görece sınırlıyor. Fiyat hızlı yükseldiğinde satıcının bol olmasını sağlıyor.

Portföydeki diğer pozisyonlarım ise SISE, THYAO ve ALARK. Burada da gelecek bilançolar ve doğalgaz indirimi gibi verilere oynuyorum.

Hisselerin yüzdesinde oynama olabilir. Alıp sattıklarım olabilir. Yatırım tavsiye olarak almadan lütfen herkes kendi kararını versin.

LTB İşlem Portföyü

Size bir itirafta bulunayım. Geçen sene yaşanan rallilerin hiçbirine katılamadım. Ne güneş enerjisi rallisi, ne de banka rallisinde vardım. Zaten onları yakalasaydım şu anda Miami’den ya da Bahamalardan falan yazıyordum herhalde:)

Hiçbir büyük yükselişe katılamasam da yılın genelini ALARK, TUPRS ve THYAO’da geçirdim. Şimdi de öyle devam ediyorum. Ufak tefek değişikliklerle tabii.

Buradan elde ettiğim kârların bir kısmını Eurobond ve Temettü portföyüne aktarıyorum. Oralardan elde edeceğim gelirleri de gerekirse işlem portföyüne aktarırım.

Bu arada hisselere bakarken aklıma bir anım geldi. 2007-2008 yıllarında borsaya ilgi duyarken ufak bir portföy yapmıştım. O zamanlar borsadan anlayan bir abimiz “tam memur portföyü yapmışsın” demişti. Büyük şirketler, sıfır heyecan, katlama yok:) Şimdi bakıyorum da yine aynı şeye dönmüşüm:)

Neyse şimdi de gelenekselleşen 2017 yılından beri devam eden portföy grafiğimizi verelim ve gelir durumuna geçelim.

LTB Dolar TL Durumu

Finansal Özgürlük Portföyü

2023 enflasyon düzeltmesi ile 1 günlük özgürlüğümü kazanmam için gereken minimum tutar 700 TL’ye çıkmıştı. Bu tutarı yıllık olarak arttırmaya devam edeceğim. Herkes kendi ihtiyaçlarına bu tutarı belirleyebilir. Çok öznel bir rakam.

Hiç satmamak üzere aldığım hisseleri, işlem yaptığım portföyden tamamen ayrı bir aracı kurumda tutmaya başladım. Ekranımda olmadığı için çoğunun hangi fiyattan kapattığını sadece alım yaparken fark ediyorum.

Amacım zaten hepimizin bildiği gibi bu portföyden saat saat, gün gün finansal özgürlüğümü kazanmak.

Şimdi temettü portföyüne bakalım.

LTB Temettü Portföyü

Önümüzdeki 12 ay boyunca alınması muhtemel temettü geliri 1.624 TL’ye ulaşmış durumda. Hisseleri seçerken daha çok temettü ödeyen, fırsat buldukça arttıran ve bunu sürdürülebilir şekilde yapma gücü olan şirketleri seçmeye çalışıyorum. Yatırım yapması, dürüst ve yetenekli kişiler tarafından yönetilmesi de benim için önemli. Yani çok fazla bakım gerektirmeyecek, ortak olup sadece kârdan pay alabileceğim seçimler yapıyorum.

İleride hisse sayısını arttırabilirim.

Bir de yakınlarda oluşturmaya başladığım Eurobond portföyüm var.

LTB Eurobond Portföyü

2027-2045 periyodunda Eurobond eklemişim portföye. Bir yıl içinde 2.346 dolar tutarında kupon geliri elde ediyorum. Dolar kurunu 18,88 olarak alırsam toplamda elde edeceğim eurobond geliri 18,88*2.346= 44.292 TL’ye ulaşıyor.

Eurobondları alırken çeşitli taktikler ve kişiye göre değişen yöntemler bulunuyor. Mesela vade, yüksek-düşük durasyondan ve faizdeki değişmelerden faydalanmak ya da akar gelir elde etmek bunlardan birkaçı.

Ben alırken akar gelir elde etmeyi amaçlıyorum. Bu yüzden de mümkün olan en yüksek bileşik getiriyi ve kupon gelirini hedefliyorum. Alımlarımı zamana yayarak belli bir ortalama maliyet elde etmeye çalışıyorum.

Bu konuyu isterseniz biraz daha açarım ama zaten arkadaşlar söylenecek her şeyi söylemişler. Benim yapabileceğim sadece kendi yaptığımı biraz daha ayrıntılı anlatmak olur.

Borsanın çok aşırı düştüğü ve büyük bir fırsat gördüğüm ve nakde ihtiyacım olan bir zaman olmazsa Eurobondları vade sonuna kadar tutmayı düşünüyorum.

Şimdi gelelim asıl meseleye. 1.624 TL temettü geliri ve 44.292 TL Eurobond kupon geliri toplamda pasif gelir miktarını 45.916 TL’ye çıkarıyor.

1 günlük özgürlüğüm için gereken süre 700 TL olduğuna göre 44.292/700= 65 günümü özgürleştirdiğim anlamına geliyor.

Pasif gelir hesabına göre daha önümde 300 gün var. Portföy büyüklüğüne göre biraz daha az ama işimiz uzun:)

Biraz da sizden dineleyelim. Ben yokken temettüleri büyüttünüz mü? Kaç gününüzü özgürleştirdiniz? Anlatın bakalım.

Saygılar.

11 Yorum

 1. serkan demiş ki:

  Hocam selamlar,

  Buraya yorum yazmayı özlemişim. Sizi örnek alan beyaz yakalı yatırımcı olarak, tekrar hoşgeldiniz.

  Eurobond kısmını açarsanız süper olur 🙂

  Mart 1, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Serkan Bey,

   Desteğinizi için çok teşekkürler. Bir dahaki yazıda biraz daha ne düşündüğümü ve nasıl uyguladığımı anlatırım.

   Hoşbulduk:) Saygılar.

   Mart 1, 2023
 2. Burak Oz demiş ki:

  Yazınız için teşekkürler.

  Özgürleştirdiğiniz gün sayısını da yıllık veya çeyrek yıllık bazda grafikleştirip karşılaştırmış mıydınız hiç? Dolar varlığı, hisse varlığı, pasif gelir miktarı gibi birçok performans göstergesi var ancak en temel performans göstergesi pasif gelirle özgürleştirilen gün sayısı bence. Bu göstergenin zamana bağlı artıp azaldığını görmek, azalıp artıyorsa hızını ölçmek stratejinin doğruluğunu daha net sunabilir. Bu göstergeye bağlı olarak -düşük bir ihtimal olsa da- korelasyonlar bularak bu korelasyonların sebeplerine odaklanmak oldukça faydalı olabilir. Biliyorum biraz iş açıyorum başınıza ama en azından müsait bir zamanınızda yayınlamasınız bile bir göz atarsanız çok sevinirim. Eğer hiç yapmadıysanız tabi.

  Sevgiler, bol kazançlar.

  Mart 1, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Merhaba Burak Bey,

   Bunu kesintisiz olarak tutmadım maalesef. Blog fikir ve format olarak bu konuda biraz gitti geldi ama siz durumu portföy durumu sayfasından az çok kestirebilirsiniz.

   Saygılar.

   Mart 1, 2023
 3. Halit kocaman demiş ki:

  Yigit bey 27.000 dolarlik eurobond almissiniz %8.68 gibi toplam ortalama yillik dolar getirisi var dogrumu anliyorum. Tesekkurler

  Mart 1, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Halit Bey,

   Ben hesaplamamıştım siz hesaplamışsınız. Ödediğim para 27 bin dolardan daha azdır ama ne kadar olduğunu hesaplamadım maalesef.

   Saygılar.

   Mart 1, 2023
 4. isa demiş ki:

  Merhaba
  Temettu ödeyen hisseleri tek bir çatıda toplayan fonları inceleme şansınız oldu mu?
  Vergi avantajı da sağladığı için Ayrı ayrı temettu hissesi almak yerine Temettu ödeyen bir fon almak daha mı mantıklı?

  Mart 1, 2023
  Yanıtla
 5. Alp kağan demiş ki:

  Merhaba emekleriniz için teşekkür ederim.

  736 gündür topluyorum
  Bu yıl şirketler temettü ödemelerinde büyük bir düşüşe girdiler (deprem dolayısıyla tâbi) az gelecek olan temettü için üzgünüz.
  Yinede bu yıl açıklanan ve beklenen ödemeler ile 50k temettü bekliyorum.
  Memur maaşının yanına yaklaşık 5 maaş ilava yapmış oldum.
  Hedef aylık 2 memur maaşı

  Mart 2, 2023
  Yanıtla
 6. omer demiş ki:

  Merhaba,
  2020 yılı eylül ayında başladım yatırıma ve şuan an itibari ile hem 2021 hem 2022 temettülerinide aynı hisseden alarak, toplamda 65472 eregli hissem oldu (2022 başında de asıl blok alımımı yapmıştım).
  Arada ufak miktarlarla al-sat yaptım ama hep kaybettim ve 2021 de al-sat a son verdim. Bana göre degilmiş.
  2023 temettülerimide yine aynı hisseden alarak yoruma devam edeceğim.
  Hedefim aylık 10 asgari ücret olacak şekilde, ama limit ya da sınırlama şu anda düşünmüyorum bakalım.
  Saygılar.

  Mart 7, 2023
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.