Blogun Devamı ve Yemek Harcaması ile Hisse Alımı

Herkese selamlar.

“Blog nasıl devam etmeli” isimli yazıya verdiğiniz bütün katkılardan dolayı herkese ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Teker teker cevap veremediklerim lütfen kırılmasın.

Blog kaldığı yerden devam edecek. Kısa ve orta vadeli portföyde hisse isimlerini verirken sığ hisselerde isem hepimizi korumak adına hisse ismi vermeyeceğim. Onun yerine ismini vermediğim hisselerin bulunduğu sektöre ilişkin beklentilerimi ve karar verirken neye dikkat ettiğimi yazarım. BIST 100 içindeki hisselerde ise isim vererek pozisyonu neden açtığımı sizinle paylaşırım.

Uzun vadeli temettü, temettüsü büyüyen hisse portföyünde ve Eurobond portföyünde ise temettü ve faiz-kupon geliri, hisse sayısı, maliyet gibi kavramları paylaşmakta bir sakınca görmüyorum. Nasıl olsa hiç satılmamak üzere alınacak hisseler ve Eurobondlar olduğu için bir sorun teşkil etmeyecektir.

Hoş, son düşüşte Eurobondları satıp hisse almama ramak kalmıştı. Kendimi zor tuttum ama önemli olan niyet.

Şimdi konuyu değiştiriyorum ve asıl konuya geliyorum. Biraz harcamaları kısıp, yaptığımız tasarruflarla hisse alalım.

Hadi başlayalım.

Portföy Büyüdükçe Harcamalar Arttı

Yaşam standardı enflasyonu benim için normal enflasyonun üzerine eklenen ikinci bir külfet oldu.

Portföy büyüdükçe harcamaları saldım. Ben saldıkça harcamalar kendini daha da saldı. Ama artık madem aktif tasarrufa tekrar dönüyorum, bunu somut bir hâle getirmek faydalı olacaktır.

Her yaptığım harcamayı kalem kalem aylık olarak tutuyorum. Bu ay üzerine eğileceğim şey ise dışarıda yemek yeme harcamalarım olacak.

Ocak 2023 ve Şubat 2023’ün bu zamanına kadar dışarıda yemek yemeye harcadığım para sırasıyla aylık 4.700 TL ve 5.700 TL olmuş. Ortalama 5.500 TL desek kabaca bir hesapla haftalık 1.600 TL dışarıda yemeğe harcamışım.

Gerçekten ben bile inanamıyorum nasıl bu kadar yüksek olduğuna ama bunda hem benim ipin ucunu kaçırmış olmam hem de yüksek gıda enflasyonunun yüksek etkisi oldu.

Ne Yapacağım

Önce ne yapacağımı açıklayayım. Sonra da o kaynakla neler alacağıma bakalım.

Bu harcama tutarını ilk önce haftalık 250 TL’ye düşürmeyi hedefliyorum. Bu da haftada 1-2 öğün dışarıda yemek yemeye ya da 4-5 adet kahve içmeye denk gelecek.

Haftada 1.600-250= 1.350 TL sadece evden yemek ve kahve getirdiğim için bana kalacak. Bu tutarla da hisse senedi alacağım. Peki bunun etkisi ne olacak?

Dışarıda Yediğim Yemekten Ettiğim Tasarruflarla Hisse Alacağım

Hiç satmamak üzere alacağım hisseleri seçerken kullandığım iki yöntem var. Siz de kendi beğendiğiniz hisseleri seçebilirsiniz ya da tasarruf ettiğiniz tutarı başka bir yatırım aracına yönlendirebilirsiniz. Sizin kararınız.

İlk yöntemim, Temettü Padişahları’ndan (temettüsünü en az 5 yıl boyunca arttıran hisselerden) uzun vadeli portföyüme alım yapmak. Eskiden bunu her sene elle hesaplayıp yayınlıyordum ama sonra temettuhisseleri.com‘un kurucusu Kerem’den rica ettim. O da sağ olsun listeyi sitesine koydu. Sitede sağ altta temettüsünü düzenli artıran hisseler sekmesinde listeyi bulabilirsiniz.

İkincisi de Paşa- Hakan abinin yayınladığı temettü tablosunu kullanıyordum ama bu aralar güncellememiş. Onu da güncelleyince eklerim.

Fasülyenin Faydaları

Şimdi gelelim fasülyenin faydalarına.

Yaptığım tasarruftan haftalık 1.350 TL gibi bir para kalacak. Onunla da cuma akşamı alacağım hisseleri 1 adet FROTO, 5 adet ALGYO, 5 adet EREGL, 5 adet SISE olarak belirledim. Hisselerin miktarı ve diğer tutarlar her hafta değişebilir. Önemli olan alacağım temettüyü artırmak.

Böylece hayatım boyunca elde edeceğim temettü miktarı, yıllık brüt FROTO’dan 19,95 TL, ALGYO’dan 8,75 TL, EREGL’den 22,25 TL ve SISE’den de 2,04 TL olmak üzere toplamda 53 TL artmış olacak.

53 TL size az gibi gelebilir. Fakat buna şu taraftan bakmanızı rica ediyorum. Bir adamın 365 gün boyunca her gün 8 saat çalıştığını ve günlük 600 TL kazandığını hayal edin. 600/8=75 TL eder, yani bu adam saatlik 75 TL kazanır. Sanırım bu rakam çoğumuz için uygun.

Sadece 1 hafta evden yemek götürerek bir insanın bir saatlik kazancını ikâme etmiş oluyoruz. Bunu 1 ay yaparsam 260 TL temettü geliri elde ederim. Bu da 1 ayda 260/75’ten 3 saatimi özgürleştirdiğim anlamına gelir.

Çok fazla çaba harcamama gerek de yok. Her gün 30-40 dakika yemek ve kahve hazırlamak için yeterli olacaktır. Haftada 1 kere iki buçuk saat ayırarak bu imkânı elde etmek bence iyi bir alışveriş olacak.

Burada bu blogun sıkı takipçilerinin fark ettiği bileşik getiri kavramını da saymıyorum. Onu da katarsak olay çok başka yerlere gider. Onu da bırakın zaman göstersin.

Toparlarsam

Tasarruf deneyimiz hepimize hayırlı olsun:) Bugün pazar, işe gidenler için yemek hazırlayacak çokça zaman var.

Haftaya pazar günü sonuçları gün gün ve ayrıntılı olarak paylaşacağım. Siz de katılıp, yorumlara ne kadar tasarruf ettiğinizi, hangi hisseleri aldığınızı ve ileriye yönelik ne kadar temettü geliri elde ettiğinizi yazarsanız ben de neler yaptığınızı görmüş olurum.

Şimdiden hepimize kolay gelsin:)

Saygılar.

29 Yorum

 1. Turgut demiş ki:

  Çok sevindim…Normale döndü blog…😃😃😃🙏

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   🙂 teşekkürler. Ben de çok heyecanlıyım.

   Şubat 26, 2023
 2. 2035temekli demiş ki:

  Tekrar paylaşımlarınıza başlamanıza çok mutlu oldum. Tasarrufa birikim ve yatırıma devam.

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim:) Aynı şekilde tasarruf ve yatırıma devam.

   Şubat 26, 2023
 3. Burak demiş ki:

  Mis gibi pazar makalesi misin🥰

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 4. Halit KOCAMAN demiş ki:

  lattedenborsaya geri döndü

  eskiden pazar sabahları çıkan cizgi filmelere sevindiğim kadar sevindim. 35 yaşında adamım 😀

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   🙂 Mükemmelsiniz Halit Bey. Yazacak ve yapacak çok şey var:) Ben de çok özledim yazmayı.

   Şubat 26, 2023
 5. Cengizhan demiş ki:

  Valla çok mutlu oldum hocam hoş geldiniz

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Hoşbulduk:)

   Şubat 26, 2023
 6. zenginmuallim demiş ki:

  Yiğit Hocam tekrar yazmaya başladığınıza çok sevindim. Az önce de yorum yazmaya çalıştım ama iletilmedi sanırım. Eğer iki kez yorum yapmış olduysam kusura bakmayın 🙂

  Üstüme düşmeyerek naçizane tavsiyem sanki bu kalemdeki giderinizi birden %80 oranında düşürmeniz sürdürülebilir olmayabilir. Mesela önce Mart için aylık 4.000₺, Nisanda 3.000₺ gibi hedefleseniz ve artık bundan daha fazla kısarsam mutsuz olurum dediğiniz yerde durmanız sanki daha iyi olabilir.

  Tabi bu benim düşüncem, sadece söylemek istedim. Şubat ayı portföy güncellemenizi merakla bekliyor olacağım. Kendinize iyi bakın 🙂

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar :),

   Yorumlar onaya düşüyor, o yüzden de onaylanmadan gözükmüyor. Hiç önemli değil.

   Dışarıda yemeyi abartmıştım. Aslında bunun da farkındaydım ama bir şey yapmıyordum. Ben 1000 TL hedefleyeyim, bakalım nereye kadar düşeceğim göreceğiz.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Şubat 28 çekiyor, çok sürmeyecek portföy durumu yazısı 🙂

   Saygılar.

   Şubat 26, 2023
 7. hüseyin demiş ki:

  Tekrar hoşgeldiniz

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 8. Burak Duman demiş ki:

  Saat hesabınız çok hoşuma gitti. Yazınızı arkadaşlarmla da paylaştım. Bereketli kazançlar…

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Küçük küçük biriktirerek motivasyonu korumak zor olabiliyor. Saatlik ve günlük özgürlük hesabı bu iş için çok önemli bence de. Teşekkürler.

   Saygılar.

   Şubat 26, 2023
 9. Tunç demiş ki:

  1 yıldan fazladır yemeği evden götürüyorum. Ayda ortalama 1500 tl desek 18000 tl civarında para tasarruf ettim. Bu para hisselere, yeri geldiğinde öngörülemeyen ödemelere, kredi kartına aktı. Sonucu çok güzel oldu. Sabırla birikime devam.

  Sizin portföyle kendini kıyaslıyordum. Paylaşımlar durunca üzülmüştüm açıkçası.

  İyi oldu tekrardan yazmanız.

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Tunç Bey,

   Tasarruf edip varlık biriktirmeye devam. Çok iyi yapmışsınız.

   Saygılar.

   Şubat 26, 2023
 10. İsa demiş ki:

  Sahalara geri dönmenize çok sevindim Hayırlı olsun

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 11. hsyn demiş ki:

  Sayın: yiğit bey ; eskiden olduğu gibi yine çok güzel bir çalışma olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Şunu ifade etmeliyim; 7 den 70 bu zaman ihtiyaçlarımızı 10 dan 100 şimdi 1000 çıkardı. Eee yetişemiyoruz, ne olacak ; iki yol var. Ya tasarruf edip yatırım yapacağız yada hile hurda vs Yiğit bey ; taa başından beri izahına çalıştığı ve ”Temettü Emekliliği ” ve yatırım ve tasarrufla ; hile ,hurda , vs bulaşmadan çok güzel yatırım yapılabileceğini , finansal özgür olabileceğimizi anlatmaya çalıştı. Emeğine tekrar teşekkürler , tebrik edeyor , takdir ediyorum. Kalın sağlıcakla…

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 12. İCEBERG demiş ki:

  Oleyyyyy be.
  Efsane geri döndü.

  Abi son yazılarınız yani çevirileriniz elbette çok değerli ama şu da bir gerçek bu çeviriler sadece çok az bir kısım yatırımcının ilgisini çekiyordu. Ne yalan söyleyeyim ben de artık takip etmeyi bırakmıştım.

  Hassasiyetinizi anlıyorum elbette ancak portföyü paylaşırken yaptığınız açıklamalar analizleriniz bize de yol gösteriyordu. Bir tür ortak düşünme fırsatı sunuyordu. Bu çok değerli.

  Yatırım basit olmalı diye bir laf var, sizde hemen herkesin rahatlıkla günlük hayatında bulabileceği şekilde yatırım mantığını anlatıyordunuz. Bu bloğun en değerli tarafı sade anlaşılır anlatımlar. Bu çok zor. Ama bu blog bunu başardı.

  saygılar sevgiler….

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 13. Aydın demiş ki:

  Çok sevindim geri dönüşünüze; heyecanla takibe devam. Benzer şekilde çayımı/kahvemi yanıma alıyorum sabah kahvaltıda hazırlayarak. Yemek yapmayı bilmiyorum maalesef 😔 Yatırıma devam 👍🏻

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 14. ALPER AYDIN demiş ki:

  Tam olarak geçen hafta bunu uygulamaya başladım. İnsanı inanılmaz motive ediyor. Çünkü dışarıda hiçbir şekilde doymadığım yemekler o paraları vermek bana acı veriyor. Kalite ve porsiyon noktasında iyice kötü noktaya geldi durum. Evden geçen gün getirdiğim yemekle ciddi oranda doyduğumu hissettim.

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 15. Ahmet demiş ki:

  Başkan yemeği ve kahveyi fazla götürüp ofistekilere satarsan saha fazla hisse alabilirsin :)))

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 16. Baydu Can demiş ki:

  Yiğit bey buralarda olmanız ve devam ederek bizleri aydınlatmanız çok güzel… sizi severek takip ettiğimizi biliyorsunuz… başarılarınızın devamını dilerim.:) selamlar…

  Şubat 27, 2023
  Yanıtla
 17. Aziz Thomas demiş ki:

  Uzun vadeli portföyünüzü paylaşmanızı bekliyoruz, bununla birlikte Temettü Padişahları hususunda her yıl temettü verimini mi arttırması önemli nakit temettü miktarını mı? Bence temettü verimi daha önemli ama siz nakit verdiği temettü miktarını önemsiyorsunuz anladığım kadarıyla…

  Şubat 27, 2023
  Yanıtla
 18. itfo_ demiş ki:

  Sen bizi bırakıp gitsen de, biz seni bırakmayız ki hocam; ilk yayının üzerinden baya zaman geçti, iznin olursa zaman yaklaşıyor yine rahatsız edeceğim.

  Blog yazılarına gelince, bizim gibi okumayı sevenlere o kadar değerli bilgileri kattı ki, artık istesen de bu keyiften bizi vazgeçiremezsin.

  Ayda bir yaz, 2 ayda bir yaz, aklına esince yaz, ama yaz hocam.

  Darlasalarda, zorlasalar da sen yaz… Bekleyenler olduğunu her zaman bil 👍

  Birlikte Ba-şa-ra-ca-ğız…💪 @itfo_

  Şubat 27, 2023
  Yanıtla
 19. Bahadır Candemir demiş ki:

  pazartesi sabah mailleri açıp yeni yazıyı görmemle sendrom falan kalmadı, elinize sağlık, özlemiştik…

  Şubat 27, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Merhaba Bahadır Bey,

   Mükemmelsiniz:)

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Mart 1, 2023
 20. Onur demiş ki:

  Selamlar Yiğit Bey, izlemedeyiz. 🙂

  Mart 10, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar 🙂

   Mart 18, 2023

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.