Tüfek, Mikrop ve Çelik-Kitap Tanıtımı

Herkese selamlar.

Bu sefer kısa bir kitap tanıtımı yapacağım. Kitabın benim gibi iyi birer yatırımcı olmak isteyen sizlerle çok yakından ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca Charlie Munger’in iyi bir yatırımcı olmak için okunması gereken kitaplar listesinin de başında geliyor.

Tüfek, Mikrop ve Çelik, Yeni Gineli yerli Yali’nin Profesör Jared Diamond’a sorduğu çok basit bir soruya dayanıyor: “Neden siz beyazların bu kadar çok kargosu var, bunları Yeni Gine’ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az?”

Neden Avrupalılar gemilerine binip de Amerika’yı, Afrika’yı sömürgeleştirdi de, Amerikan yerlileri gemilere atlayıp Avrupa’yı sömürgeleştirmedi?

İşte kitap bizi tarihte bir yolculuğa çıkararak eski çağlardan günümüze bu soruların cevaplarını arıyor.

Hadi başlayalım.

Genel Bilgiler

Kitabın orijinal ismi “Guns, Germs and Steel – The Fates of Human Societies”.

Jared Diamond tarafından 1997 yılında yazılmış. 1998’de Pulitzer ödülü almış.

Elimdeki baskı Tübitak Popüler Bilim Kitapları tarafından yayınlanmış.

Çeviren Ülker İnce. Kendisinin eline sağlık.

Toparlarsam

Charlie Munger iyi bir yatırımcı olmak için ana bilim dallarına ilişkin basit kavramlara hakim olmak gerektiğini ve bunları da yatırım yaparken mutlaka kullanmak gerektiğini belirtiyor. Zaten bu konseptlerin sayısı 50’yi geçmez diye de ekliyor.

Tüfek, Mikrop ve Çelik de insanoğlunun nereden geldiğini, neden geliştiğini (ya da gelişemediğini) inceliyor.

Kim neden gelişti, kim neden geri kaldı? Neden yazının bulunduğu coğrafyada şu an çoğu kişi okuma yazma bilmiyor? Neden bazı uluslar gelişirlen diğerleri geride kalıyor? Bunları öğrendikten ve tartışmaları dinledikten sonra, ülkelere, şirketlere ve dolayısıyla da yatırımcılığa olan bakış açınız değişiyor.

Çok fazla bilim kitapları okuyabilen bir insan değilim, kitabın da her zaman su gibi aktığını söyleyemeyeceğim. Fakat sizi içine çekiyor ve öğrendiklerinizle şaşkına dönüyorsunuz. Serviste sabah akşam yarım saat, bir saat okuyarak bitirdim. Her seferinde de daha çok şeye hakim oldum.

İnsanlığın gelişiminin yiyecek üretimiyle başlaması, yiyecek üretebilen toplumların üretemeyenleri ezip geçmesi belki tahmin edilebilirdi. Fakat tarıma uygun yiyeceklerin ve hayvanların büyük çoğunluğunun Avrasya’da olması bizim şansımızdı.

Bunları Asya’dan Avrupa’ya doğu-batı ekseninde iklim engeline takılmadan yapabildik. Fakat Amerika’da ve Afrika’da kuzey-güney ekseninde tohumlar ve hayvanlar hareket edemediler.

Kitap bunun gibi bir çok bilgi ile dolu. Fazla uzatmak istemiyorum çünkü hem kitabın Türkçesi var hem de YouTube’de belgeseli var.

Belgesel üç bölümden oluşuyor.

Umarım beğenirsiniz. Saygılar.

5 Yorum

 1. Seftali demiş ki:

  zpx30 hakkındaki düşünceleriniz nedir? Daha doğrusu ziraat portföyün yeni çıkardığı etf ler ile ilgili. Kişisel olarak yönetim ücreti Amerikadaki kadar düşük olmasa da vergi avantajından dolayı tercih edilebilir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz

  Haziran 29, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar, maalesef o konuda hiçbir bilgim yok.

   Saygılar.

   Haziran 30, 2020
 2. Yavuz Uysal demiş ki:

  Ulusların Düşüşü ile birlikte bu kitap bence tam olarak bir başucu kitabı. Çok güzel yorumlamışssınız. yeniden okuyasım geldi… Bu arada Bloğunuzu yeni keşfettim. Finansal özgülük yoluna yeni çıkmış birisi olarak sindire sindire,notlar alarak,keyifle ve merak ile okuyorum yazılarınızı… Varolun…

  Kasım 2, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yavuz Bey,

   Ulusların Düşüşü’nü bir türlü okuyamadım. Bu tatilde mutlaka listeye ekleyip okuyayım.

   Hatırlattığınız için çok teşekkürler:)

   Kasım 2, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.