Eylül 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Sonunda Ağustos ayını da bitirdik ve sıra portföy durumu yazısını yazmaya geldi.

Başlarken kısa bir özet geçeyim.

Borsada özellikle ay sonuna doğru yaşanan coşku devam ediyor. Bu portföye de yansıdı ve yaklaşık %10’luk bir artışa sebep oldu.

Bu ay Finansal Bağımsızlık Fonunda iki önemli gelişme var.

İlk olarak, HEKTS’ların portföydeki oranı %45’lerden %23’lere düştü. Bu sanırım şirketin portföyümdeki en düşük oranına denk geliyor. Şirkete hala çok güveniyorum fakat artık bu oranı sağlıklı bir psikoloji ile sürdüremeyeceğimi hissettiğim için %23’lere çektim. Ortaya çıkan parayı borsa dışına çıkarmadım çünkü şirketlerimin hala ucuz olduğunu düşünüyorum. Satıştan elde ettiğim paraları EREGL, YGGYO, SODA ve TUPRS’a düzensiz şekilde paylaştırdım.

İkinci olay da bu hamlenin sonucunda gerçekleşti. Finansal Bağımsızlık Portföyü’mü oluşturmaya başladığım 32. ayda, gıdım gıdım biriktirerek iki asgari ücret parası kadar temettü geliri elde eder hale geldim.

Ufak ufak harcamaları kısarak, tasarruf ederek şu an 4.938 TL temettü gelirine ulaştım. Ya da bir başka deyişle şu an maaşımdan ayrı olarak sırf tasarruf edip yatırım yaptım diye iki asgari ücret kadar prim alıyorum.

“Daha iyileri umarım sizin olur”diyerek ay sonu portföy durumuna geçeyim.

Hadi başlayalım.

Eylül 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Piyasalarda Son Durum ve Düşüncelerim

Piyasalarda bahar havası var. Ne garip değil mi? 90 binlerdeki panik havasından eser kalmadı gibi. Olumsuz haberlerin gözardı edildiği, olumlu haberlerin ise abartıldığı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Ne kadar süreceğini bilmiyorum ama çok da zevkli olduğunu itiraf edeyim.

Boğa piyasasının da ayı piyasasının da ayrı güzellikleri var. Ama hangisini tercih edersin derseniz, portföyümü gerekli büyüklüğe ulaştırana kadar ayı piyasasını tercih ederim. Sürekli hisse senedi alacak olan biri olarak fiyatların artması hoşuma gitmiyor.

İnsan psikolojisindeki değişim hızı ne kadar da muazzam. Dün her yerde kadere isyan varken bugün herkes umut dolu. Ama boğa piyasasını kendi başarım ile karıştırmamam gerektiğinin de farkındayım. Okumaya, çalışmaya, öğrenmeye devam etmek gerekiyor.

“Boğa piyasaları insanların aklını alır. Eğer göletteki bir ördekseniz ve gölet sağanak yağmurdan dolayı yükseliyorsa, siz de onunla birlikte yükselmeye başlarsınız. Fakat bunun sebebinin siz olduğunu düşünürsünüz, gölet değil.”

Charlie Munger

Yurt içindeki gelişmelere değinmeye gerek yok. Zaten herkesin her şeyden haberi var.

Yurtdışında ise Brexit’i, ticaret savaşlarını ve Suriye meselesinin gidişatını izlemeye devam ediyoruz. Bir kaç gündür yurtdışındayım. Sanırım bu haberleri de sadece biz izliyor olabiliriz. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla burada Dünya’da olup bitenler pek önemsenmiyor. Sanırım okyanusun öteki tarafında düşen yapraktan etkilenen bir yerde yaşadığımız için bizde takip zorunluluk olmuş.

Hoş, takip ediyoruz da ne oluyor. Hala alıp alıp duruyoruz.

Sanırım yurtdışındaki haberler içinde en çok işimize yarayan A.B.D’deki faiz indirimleri oldu. Parasal sıkılaştırmaya dair bir emare yok. Bu da bizdeki faizleri aşağı çekiyor. Petrol de düşmeye devam ederse iki taraflı olumlu bir tablo ile karşı karşıya kalırız.

Fakat Dünya Alice’nin dolaştığı Harikalar Diyarı değil. Aynı zamanda muhtemel bir küresel resesyondan riskinden bahsediliyor.

Özellikle Almanya’nın yavaşlamasının bizi etkileyebileceği söyleniyor. Sonuçta büyük ihracatımız var. Kendi göbek bağımızı kendimiz kesmemiz lazım.

Bu kadar çok risk varken sanırım en iyisi şirketlere odaklanmak. Daha basit ve daha kolay.

Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Yine Eurobond alamadım. Finansal Bağımsızlık fonu %100 hisse senedi ile devam ediyor. Riskli mi? Çok riskli.

Ama risk aklıma geldiğinde hep eski Dünya Santranç Şampiyonu Garry Kasparov’un sözleri aklıma gelir: “Risk almazsan şampanya içemezsin.”

Bu arada yazının akışını bozmak pahasına şnu söylemem lazım. Garry Kasparov’un hayattaki tecrübelerini anlattığı bir kitabı var. İsmi “Zirveye Çıkan Yol”. Eğer okumadıysanız mutlaka değerlendirin derim.

Konumuza dönelim…

Eurobond almamamın nedenlerine geleyim. İlki, Türkiye’nin CDS’lerindeki düşüşten dolayı 2025 vadeli kağıdın faizinin %6’nın altına düşmesi. Son baktığımda %5,79’de idi. 2040 vadeli kağıdın faizi de %6,87. Şu an benim için uygun değil.

Unutmadan; Eurobond fiyatlarına Ziraat Bankası’nın sitesinden bakıyorum. Buradan bakmak için hesabınız olması gerekmiyor. Fiyat karşılaştırması yapmak istediğim zaman da TEB’deki hesabıma girip karşılaştırıyorum.

İkincisi de şirketlerimin hala gerçek değerinin altında olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden biraz daha bekleyeceğim. Arada bir kaza olmazsa planlarımı gelecekte uygulamaya koyarım.

Ne zaman biraz tahvile geçerim diye kendi kendime soruyorum ama bu konuda hala kararımı vermiş değilim. Bazen, örnek veriyorum, BIST 110 bini geçince %10 hisse senedinden nakde kaydırayım diyorum. Sonra da BIST 100 ile hisse senetlerimin gerçek değeri arasında pek bir bağlantı olmadığını hatırlayıp vazgeçiyorum.

Sanırım kendimi rahat hissettiğim sürece böyle kalırım. Canım biraz sıkılırsa her an %10 nakde geçebilirim. Bunu yaparsam da hemen Eurobond almam biraz beklerim. S&P’nin 100 yıllık ortalaması %9,6. Buna yakınsamaya başladığında alımlarıma başlayabilirim.

Gördüğünüz gibi kafam bu konuda biraz karışık. Ama ölçüm net. Rahat hissettiğim sürece devam. Rahatım kaçarsa biraz dışarı fon çıkışı yaparak düzenleme yapmayı planlıyorum.

Bu arada da Sayın Bıkmış Broker’ın sözleri kulağımda çınlıyor: “Borsada kendi paranın hırsızı olacaksın.”

Şimdi piyasalarda bir ayda ne olmuş ona bakayım. İlk olarak BIST 100 Ağustos sonunda 96.718 puanmış. Eylül 2019’u ise 105.033 puandan kapatıyor. 1 ayda yaşanan yükseliş %8,60.

Dolar da bu ay sakinleşti ve düşmeye başladı. Ağustos 2019 sonunda 5.89 civarlarındaydı. Eylül 2019’u ise 5,65’ten kapattı. Dolardaki her düşüş portföyümün değerini arttırıyor.

Geçen yıl ne çekmiştik bu dolardaki yükselişten. Şimdi aldıklarını azar azar geri vermeye başladı.

Sterlin 7.09 TL idi. Bu ayı 6,95 TL’den kapattı.

En gıcık olduğum ve beni iki senedir getiride tokatlayan altına gelirsem; Ağustos 2019’u 285 TL’den kapatmıştı. Eylül 2019’u ise 267,35 TL’de bitirdi.

Bir şey itiraf edeyim. Bu sene işi gücü bıraktım kafayı altını geçmeye taktım. Bu sefer getiride ev hanımlarını geride bırakmam lazım yoksa çevremdeki kimseye laf anlatamıyorum. “Altını geçemedin mi yeaaa” dediklerinde söyleyecek sözüm olsun istiyorum. 🙂

Altın kısır yatırımdır diyoruz. TL değer kaybediyor. TL’nin değer kaybı duruyor, tamam şimdi geçeceğim diyorum. Bu sefer de ons değer kazanıyor:)

Gidişat bu sefer geçeceğim yönünde. Kısmet bakalım.

Yaptığım Bir Hata

Çok hata yapıyorum ama bunlardan beni en çok kararsızlık içinde bırakan ve etkileyenini sizinle paylaşmak isterim.

Doların ve faizlerin aşırı arttığı bir önceki döngüden başlamadan ya da döngü sırasında portföydeki yüksek borçlu şirketleri ayıklamıştım ya da yüksek borçlu şirketlere hiç giriş yapmamıştım. Bu da dolar artışından paçayı bir nebze olsun kurtarmama yaramıştı. BIST 100 2018’de düşerken ben portföy değerimi korumayı başarmıştım.

Doların ve faizlerin düşmeye başladığı bu zamanlarda ise yüksek borçlu şirketlere ya da bankalara giriş yapma cesareti gösteremedim. Bunu düşünsem bile elim gitmedi. Bu da kârdan zarar etmeme sebep oldu.

Bunun sebeplerini biraz düşündüm. Vardığım sonucu sizinle de paylaşmak isterim.

Yatırım felsefem kâr etmeyen ve yüksek borcu olan şirketlere yatırım yapmaya uygun değil. Sürekli kâr eden ve kârını benimle paylaşan şirketlere ve oturmuş sektörlere yatırım yapmak psikolojime daha uygun.

Borçuz ve yüksek özsermaye kârlılık oranına sahip olan şirketlerde büyümeden ve temettüden yararlanmaya çalışıyorum.

Bunun sonucu da rallilere katılamamak oluyor. Ama düşüşlerden de endeks kadar etkilenmiyorum.

Bir duruma daha dikkat çekmem lazım. Çok fazla karar almak zorunda olan biri sürekli doğru kararları veremez.

Size “kısıtlı olasılık bilgimle” örnek vermem gerekirse; her karar verdiğinde %90 oranında doğru seçimler yapan birinin ilk doğru karar olasılığı %90’dır. Üst üste iki kez doğru karar verme olasılığı ise 0,90*0,90=0,81’e düşer.

Üst üste üçüncü kez doğru karar verme olasılığı daha da düşerek 0,81*0,90=%,72,9 olur. Yani ard arda doğru kararlar verme olasılığı karar vermek zorunda kalındıkça azalır.

Bu yüzden az karar vermem ve kararlar konusunda iyi düşünmem gerekiyor.Üstte de görüldüğü gibi her döngüyü yakalayamayabiliyorum.

Bir sonrakini yakalayabilir miyim? Kim bilir, belki…

Eylül 2019 İtibariyle Portföy Durumu

Portföy bu ay da %100 hisse senedinden oluşuyor. Tutarı ise 59.425 TL.

Bu oran; ister John C. Bogle’nin portföy stratejisini düşünün, ister Benjamin Graham’i, isterseniz de Warren Buffett’ı, çok riskli düzeyde ve önermedikleri bir riski içeriyor.

Mesela John C. Bogle’ye göre 33 yaşında %33 tahvil tutmam gerekiyor:)

Portföy büyüklüğü ise 32 ayın en yüksek düzeyine işaret ediyor. Aynı zamanda bir yıllık maaşımı da geçmiş bulunuyorum.

Finansal bağımsızlık aleminde, bağımsızlık derecesini ölçmenizin bir diğer yolu da şu an işten ayrılsanız sizi kaç yıl idare edecek paranızın olduğu. Bu yönden bakınca aslında çok zayıf olduğum görülebilir.

Günlüğüm 140 TL desem, 33 yaşında, şimdi işten ayrılsam sadece 424 gün idare edebilirim.

Neyse, biriktirmeye başlamasam, hiç param olmayacaktı ve deli gibi de borcum olacaktı.

Tasarruf ve yatırıma devam.

Eylül 2019 İtibariyle Portföydeki Nakit Durumu

Şimdi yatırım hesabına baktım da portföyde 3 TL nakit var.

Burası bu ay da boş kaldı.

Poundları tahmin ettiğim gibi İngiltere’de harcadım.

Eylül 2019 Hisse Senedi Varlıkları

Ağustos 2019 ile karşılaştırmak isteyenler buraya bakabilirler.

Bu ay portföye 500 TL aktarabildim. Kaçınamayacağım masrafların arttığı dönemlerdeyim.

Üstteki açık kâr zarar kısmı doğruyu göstermiyor. Alım satımlardan dolayı bu sene denge bozuldu.

Portföye dönersem; ne kadar beğenmesem de ralliye şöyle ya da böyle katılmışım. Portföy yaklaşık %10 oranında artış göstermiş.

Biraz da size yaptığım değişikliklerden ayrıntılı olarak bahsedeyim.

%44 olan HEKTS oranını %23’e düşürdüm. Buradan elde ettiğim payları SODA, YGGYO, TUPRS ve EREGL’ye düzensiz şekilde paylaştırdım.

Ayrıca GEDZA payımı da sıfıra indirdim.

Geçen ay sonu sineğin yapını çıkarma operasyonuna başladığımı söylemiştim. Faturaların ve kart borçlarının hepsini son gününde ödeyip burada kullanacağım parayı günlük faizde değerlendiriyordum. Ölçmek kolay olsun diye de, elde ettiğim parayı ISYAT hissesinde değerlendiriyordum. Burada ISYAT seçimimin ekonomik nedenlerden çok ölçme için olduğunu ve temettüsünden dolayı tercih ettiğimi belirtmeliyim. Hisse nereye düşer ya da çıkar bir öngörüm yok. Pahalıya alıyor olabilirim. Bunu bir deney gibi düşünün.

Sırf ödemelerimi son günde yaparak tam 17 tane ISYAT hissesi alabilmişim. Az gibi görünebilir fakat hiç çaba göstermeden sadece biraz dikkat ederek iyi bir sonuç bence. Kimse kimseye bedava para vermez değil mi? 🙂

Biraz da HEKTS’tan bahsedeyim. Çok soruluyor. Şirketin bedelli sermaye arttırımına katılacağım. Faizlerin düşüşünden ve piyasanın açılmasından olumlu etkilenecektir. Ayrıca bedelli parasını da iyi değerlendireceğini umuyorum. Fakat %45’lik bir portföy riski almak istemedim. Bedelli ile daha da artacaktı. Bu yüzden de %23’e düştüm. Bu saatten sonra azaltmayı düşünmüyorum. Tekrar belirtmekte fayda var. Şirketin geleceğine çok güveniyorum ama kısa vadede fiyatlar nereye gider ya da gelir onu bilemem.

Ekim, Kasım ve Aralık ayları benim için biraz kısır aylar. Bu aylarda temettü geliri elde edemediğim için sadece tasarruflarımla hisse alacağım. Bu da biraz az olacak.

Lafı fazla uzatmadan toparlayayım. Portföyün artık %80’i dört hisseden oluşuyor. Bunlar HEKTS, SODA, YGGYO ve EREGL. Bu haliyle gayet odaklanmış bir portföy oldu. Son ayarlamalar da yapıldı. Artık ufak tefek alımlarla yılın kapanmasını bekleyebilirim.

Finansal Bağımsızlık Portföyünün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Bu bölümü bu aralar çok sevmeye başladım. Dolar düştükçe keyfim yerine geliyor.

Portföy;

 • 10.518 dolar (Geçen ay 9.358 dolardı),
 • 8.550 sterlin (Geçen ay 7.714 sterlindi),
 • 222 gram altın (Geçen ay 192 gramdı).

TL’deki değer kazancının etkisi burada da açıkça görülüyor

Şimdi de dolar karşısındaki duruma ayrıntılı olarak bakalım.

Portföyün Dolar Karşısında Durumu

Bir ay aradan sonra tekrar 10 bin doları geçmiş bulunuyorum. Aynı zamanda da portföy dolar bazında yeni bir rekor da kırdı.

Son olarak da grafiği verelim.

Portföyün Dolar ve TL Karşısındaki Durumu

Bu da en eğlenceli grafiklerden biri. Portföy TL bazında uzaya çıkarken dolar bazında ufak ufak yükseliyor.

Portföyün Temettü Yönünden Değerlendirmesi

Size müjdeli bir haberim var. Sonraki 12 ayda küçük ortağı olduğum hisselerden alacağım temettülerin toplamı iki aylık asgari ücret tutarını aşarak 4.938 TL’ye ulaştı.

Ayrıca ilk kez bir hisse senedinden alacağım muhtemel temettü 2.000 TL’yi geçti.

Finansal Bağımsızlık Portföyü Temettü Durumu

Bir günlük finansal özgürlüğüm için gereken tutarı 140 TL olarak hesaplamıştım. Böylece ortağı olduğum şirketlerden alacağım kâr payları ile 4.938/140= 35 günümü özgürleştirmiş durumdayım.

Faturalar bir yana, yakında yılda bir tatil parasını da çıkaracak konuma gelmeyi umuyorum.

Portföyün net temettü verimine baktığımda ise 4.938/59.425=%8,31 çıkıyor. Bunda düşük temettü verimli hisseleri yüksekleri ile değiştirmenin de etkisi büyük.

Fakat bunu yaparken şirketlerin değer kazançlarından feda etmiş olabilirim. Bunu da zaman gösterecek.

Şimdi de derin konulara dalalım.

Portföyü kendimi disiplin altına almak için açmıştım. Sonra da sizin gibi çok değerli dostlar edindim. Meğer benim gibi düşünen, aynı kaygıları olan, benzer planlar yapan ne çok insan varmış.

Beni en çok mutlu eden de kredi ve kredi kartı borcu olan, tasarruf etmeyi bilmeyen benim gibi birinin bile 3 senede iki asgari ücret kadar gelir elde edebileceğini göstermek oldu. Yani ben yapabiliyorsam siz de yapabilirsiniz. Muhtemelen de benden çok çok daha iyisini yaparsınız. Sadece başlamanız gerekiyor.

Finansal özgürlük kalenize tuğlaları teker koyacaksınız. Başta hiçbir şey belli olmayacak. Ne yapıyorum diyeceksiniz. Bir 10 milyar dolar satacaksınız:D Pardon hatlar karıştı. Sizi yolunuzdan döndürmeye çalışanlar olacak. Uzun vadeli yatırım, temettü yatırımı hiçbir işe yaramaz diyenler olacak. Temettü emekliliği Türkiye’de hayal diyenler olacak.

Ama siz biriktirmeye kendinizi geliştirmeye ve sürekli yatırım yapmaya devam edin. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle yatırım yapın. Portföyünüzü çeşitlendirirken en çok işe yarayan kriter başınızı yastığa rahat koymanızı sağlayan çeşitlendirmeyi yapmakta gizli. Kimi %100 hisse ile rahat edebilirken kimisi %50 altın %50 hisse ile rahat edebilir. Bunda da bir yanlış yok.

Borç içindeyseniz bile ayda 100 TL ile yatırım yapmaya başlayın. Sonuçta Babil’in En Zengin Adamı da özgürlüğünü bakır paraları gümüşe, gümüşleri de altına çevirerek kazanmadı mı?

Bırakın zaman sizin lehinize çalışsın. Kredi borçlarınızı öderken, küçük giderlerinize savaş açın. Harcamalarınızın kölesi olmayın. Bırakın paranız sizin için köle gibi çalışsın ve büyüsün. Bazen kendinizi savunmak zorunda kalabilirsiniz. Ama tasarruf ederek cimrilik yapmadığınızı bilin. Sadece en çok fayda sağlayacağınız şeyler için birikim yapıyorsunuz.

Önce kredi kartlarınızı kapatın. Sonra da kredilerinizi. Bırakın bu üç yıl sürsün. Beş yıl sürsün. 48 aylık bireysel kredi hemen kapanır mı? Fakat bu arada yaptığınız 1.000 TL’lik yatırımın size hayatınız boyunca yardım edeceğini unutmayın.

Sonra yıllar geçtikçe zaten her şey çok açıkça gözünüzde belirecek. İlk aldığınız 100 TL temettü ile bir şey yapamazken 1.000 TL ile çok şey yapabileceğinizi göreceksiniz.

Zaten bir kere kalenin duvarlarını örmeye başladınız mı artık gerisi gelecek. Ortak olduğunuz şirketlere kıyamayacaksınız.

Allah kaza bela vermezse size sağlığınızı korumak ve kalenizin içinde güvende bir ömür geçirmek kalacak.

Finansal bağımsızlık hedefinde kaplumbağa hızı ile yürüyen ama asla pes etmeyen herkese selamlar.

Saygılar.

56 Yorum

 1. Cüneyt demiş ki:

  Ereğli Soda hektaş artık daha çok ortak hissemiz var. Sabırla ve hep birlikte.. saygılar..

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cüneyt Bey,

   Evet bu üçü zaten portföyün %60’ı ediyor. Tasarruf ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ekim 1, 2019
 2. Yasir demiş ki:

  Yazınızı iş çıkışı servis te okudum kaç gündür bekliyordum mükemmel portföy yapmışsınız bence umarım muvaffak olursunuz

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yasir Bey,

   Çok teşekkür ederim. Umarım daha iyileri sizin olur. Son düzenlemelerle benim de çok içime sinmeye başladı.

   Saygılar.

   Ekim 1, 2019
  • Yasir demiş ki:

   Yiğit bey şuan alacağınız temettü hesabını nasıl yapıyorsunuz misal eregl den alacağınız temettü yu nasıl 2000 küsür hesapladiniz geçtiğimiz Mayıs’ta verdiği temettü ye goremi yani Mayıs’ta verdiği temettü miktarına sizin lot sayinjz hesaplayıp mi çıkardınız kafam orda karıştı;). Yoksa diyorum yani daha şirketler yılsonu karları belli değil temettüsü belli değil diyorum bu hesabi nasıl yapıyor üstad 😉

   Ekim 2, 2019
 3. Omer guzel demiş ki:

  Hocam tebrik ederim artik soylede diyebilirz; eger bu parayi bu sekilde unutursaniz omrumuzun sonuna kadar asagi yukari evinizin fatura giderleri bedava artik fatura odemiyorsunuz eger bu temettuleri alip kullanirsaniz, bu muazzam birsey sadece 32 ayda!

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ömer Bey,

   Aslında çok daha fazla biriktirebilirdim ama buna da şükür.

   Evet, 32 ayda tüm faturaları hisselerime ödetecek seviyeye geldim diyebilirim. Gerçekten büyük bir keyif.

   Sırada diğer giderler var:)

   Saygılar.

   Ekim 1, 2019
 4. Ahmet Taşdemir demiş ki:

  Yiğit Bey, borsada trade etme amacı güdüp sağa sola savrulan biriyken bu işte bir yanlışlık olduğunu hissetmemin üzerinden az biraz zaman geçtikten ve borsayı bir kenara koyduktan sonra en iyi zamanda karşıma çıktınız. Yaşım 21 ve sizin çok büyük payınızla beraber bir buçuk yıldır değer yatırımcısıyım. Bursumla, ekstra işlerle, harçlıklarımla, kuruş kuruş tasarruflarımla sizi ve çok değerli bir kaç kişiyi örnek alarak bu yolda ilerliyorum. Bende temettülerimle her yıl için 13 günlük özgürlüğümü kazanmış durumdayım.Kendi analizlerimi yapıyor ve bolca okuyorum. Çok teşekkür ederim kattıklarınız için. Başarılar dilerim. Umarım bir gün bir genel kurulda sohbet etme imkanımız olur. Saygılar.

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ahmet Bey,

   Tasarruf ve yatırıma erken başlamakla o kadar iyi etmişsiniz ki. Ne kadar sevindim anlatamam. Keşke ben de sizin gibi başlayabilseydim. Şu anda temettü emeklisi olmuştum.

   Lütfen portföyünüzü büyütürken kendinize de yatırım yapmayı unutmayın.

   Benjamin Franklin’in dediği gibi: En çok faizi bilgi öder”.

   Saygılar.

   Ekim 1, 2019
 5. itfo_ demiş ki:

  Bende yurt dışına çıktınız bizi unuttunuz sandım. Durmak yok birikime devam… @itfo_

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İtfo, hiç unutur muyum? 🙂

   Ekim 1, 2019
 6. Ali demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey, Gedza ları neden sattınız? Merak ettim. Selamlar.

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Yeteri kadar kazandım diye düşünüp ana hisselerime geçtim.

   Görünen o ki erken satmışım:) Hepsini satmayıp uzun vadeli olarak birazını bırakabilirmişim. Bol bol hata yapıyorum zaten:)

   Saygılar.

   Ekim 1, 2019
 7. Ali demiş ki:

  Yiğit Bey şuan 5 hissemiz aynı. Gedza, benim için büyüme potansiyeli olan şirketlerden biri. Hatta Knfrt’ u da incelemenizi tavsiye ederim. (Benim portföyüm: Froto, Eregl, Soda, Hekts, Tuprs, Asels, Gedza, Knfrt) Selamlar..

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Evet, portföy neredeyse aynıymış:) GEDZA’nın büyüme hikayesini biliyorum. Umarım hedeflerinize ulaşır.

   KNFRT’yi ise çok çok eskilerden biliyorum ama hiç takip etmedim. Fırsat olursa bakarım ona da, neden olmasın.

   Çok teşekkür ederim. Saygılar.

   Ekim 1, 2019
 8. Zamanınruhu demiş ki:

  Yiğit Bey Selam,
  Öncelikle yatırımlarımıza başarılar dilerim.42 yaşındayım.Benim için çok geç olsada çocuk için yatırım yapmak istiyorum.Borçlarımdan dolayı para biriktiremiyorum Bir aksilik olmaz ise 2020 sonuna doğru yatırımı hızlandırabilirim.
  Şirket analizlerini bilanço analizini nasıl yapıyorsunuz?Bana önerebileceğiniz kitap veya internet kaynağı varmı?

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Zamanın Ruhu,

   Bence yatırım yapmayı ertelemeyin ve şimdiden az çok demeden başlayın. 100 TL de olsa kenara koyup tasarruf ve yatırıma ısının.

   Ben aşağıdaki listeye okuduğum ve beğendiğim kitapları yazdım. Size de faydası olur.

   https://www.lattedenborsaya.com/2018/07/02/finansal-bagimsizlik-icin-okunmasi-gereken-kitaplar/

   Bunun dışında bol bol bilanço okuyun. Faaliyet raporlarını karıştırın. Çok faydasını görürsünüz.

   Saygılar.

   Ekim 1, 2019
 9. Hasan Kuzucu demiş ki:

  Sizi tebrik ederim ingiltereye gidiyordunuz en son uzun zamandır bakamıyorum gidebildinizmi düzeni kurdunuzmu artık döviz cinsinden ne kadar biriktirebiliyorsunuz bu arada benimde birikimlerim bana bişiler kazandırıyor çok şükür geçen ay tahmini bi hesapla tam 6 günümü bağımsız geçirebilirim ve ben daha 20 yaşındayım geçen sene biriktirmeye başladım tabi ufak harçlıklarımla bu noktaya geldim hedefim üni bitmeden 15 günün üzerine çıkabilmek

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Çok teşekkür ederim Hasan Bey. Daha gidemedim. Çalışmalar devam ediyor.

   Erken başlamak bu işte çok önemli. Umarım disiplininizi bozmazsınız. Senetlerinizi mümkün olduğu kadar bozup har vurup harman savurmamaya çalışın:=)

   Bu arada eğlenmeyi de unutmayın. Zaman en değerli hazinemiz sonuçta.

   Bol kazançlar dilerim. Saygılar.

   Ekim 1, 2019
  • Hasan Kuzucu demiş ki:

   Tabikide ancak şuan hisse senedim yok hisse senedi bana göre bir yatırım aracı değil malesef bana kenara atıp tekrar tekrar üzerine düşünmek zorunda kalmıyacağım bir yatırım aracı vardı daha az riskli yatırımlara yöneldim bende altın ve altına dayalı kar payı alıyorum benim için daha makul bir yatırım kısır olduğunun farkındayım ancak borsaya girmememin pek çok sebebi var bunlardan biri aşırı oynak ve ben kendimi kontrol edemeyip bi anda al satlara yönelmeye başlıyorum ama borsa olmama rağmen temettüleri dolayısı ile alkim kimya yı takip ediyorum öz sermayesi güçlü düzeli ve artan temettü oranı düşük borçluluğu vs gibi çok kaliteli bir şirket bence bi bakmalısınız

   Ekim 1, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Tabii ki Hasan Bey, en rahat ettiğiniz yatırım aracına yönelmeniz en mantıklısı. Bahsettiğim gibi de kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. İyi günler dilerim.

   Ekim 2, 2019
 10. ilkerbasaran demiş ki:

  Merhabalar,

  Yine çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Yazınıza ek farklı bir nokta aktarmak istiyorum. Kendimden örnek vererek kredi yapılandırmasıyla ilgili konuşacağım. Sizin de bahsettiğiniz gibi daha önce ben de kart/kredi borcu vs olmadan yaşayan biriydim. Bu sırada sağlam gördüğüm yatırımlar da yaptım. İhtiyaçtan dolayı araç aldım -araç fiyatlarının değişiminden dolayı değer kaybı yaşamadığımı düşünüyorum- sonra arsa aldım şu anda 3-4 katına çıktı 5 yılda. Fakat özellikle son 1-2 yıldır hiç yatırım yapmadım.

  Bu harcamalar sonrasında herhangi bir borcum bulunmamasına rağmen farkettim ki garip bir şekilde borçlanıyorum. Kısa vadeli zevkler için kredi kullanıp duruyorum. Aylık kazancımın %50’si neredeyse kredi borçlarına gidecek bir duruma gelmiş o kadar işin ucunu kaçırmış durumdaydım. Kısa vadeli 5-6 ayda kapanacak krediler fakat. Bu noktada değişik bir karar aldım ve farklı bankalardaki tüm kredilerimi tek bir kredi borcu olarak yapılandırıp vadeyi oldukça uzatıp aylık kazancımın %10’una çektim. Geriye kalan %40 ise eskiden altın vb. şeklinde yaptığım gibi şimdi yine yatırıma gidecek, gitmeye başladı.

  Daha önce yaptığım yatırımlarda kendim için kurduğum 1/3 kuralı vardı fakat gelirlerin artmasıyla bunu şu anda rahatlıkla %40’a çıkartmış durumdayım. Aynı zamanda her ay stres içinde kredi borçlarını düşünmek yerine şu anda çok rahat bir şekilde hem vadesini uzattığım kredimi ödüyorum hem de hatırı sayılır bir yatırım yapıyorum. Vade farkından oluşan faiz giderini de uzun vade hisse yatırımlarım ile rahatlıkla geçeceğimi düşünüyorum ve aynı zamanda unuttuğum biriktirme alışkanlığıma geri dönmüş oluyorum.

  Açıkçası bunu yaparken nasıl bir şirketin bilançosunu incelerken kısa vade/uzun vade borçlar, yatırım oranı, vb parametleri inceliyorsam kendi findeks raporumu alarak bir şirketi değerlendirir gibi inceleyerek böyle bir karar aldım.

  Biraz uzun oldu sanırım 🙂 esenlikler diliyorum.

  Ekim 1, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İlker Bey,

   Maalesef kredi kullanmada ipin ucu çabuk kaçabiliyor. Nasıl olsa ufak ufak ödüyorum deyip de uzun vadede çok paralar ödeyen arkadaşlarım var.

   Ama sizinki kısa vadeliymiş ve sorunu çözmüşsünüz. En önemlisi açığa çıkan fazla geliri yatırımlarda kullanıyorsunuz. Bir çok kişi elde ettiği rahatlıkla harcamaya devam ederdi.

   Yatırımların en sevdiğim tarafı bana akar gelir sağlamaları. Yani kredi ödemiyorum, bana para veriyorlar ve gelirimi arttırıyorlar. Mükemmel bir şey:)

   Ve bu gelir zamanla o kadar büyük bir seviyeye gelebilir ki, artık yıllık maaşımı geçebilir.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ekim 2, 2019
 11. bulutoglu demiş ki:

  Merhaba;
  Yeni yeni bende öğrenmeye çalışıyorum. Yazılarınızı okudum, atladığım noktalar olabilir kusura bakmayın fakat anlamadığım bir konu var. Örneğin ereğli temettüsü dağıtıldığı halde daha sonradan aldığınız hisselerin temettüsünü de tablonuza eklemişsiniz gibi bir görüntü algıladım. Bilmediğim bir şey mi var ya da neyi çözemiyorum bilmiyorum.

  Atladığım bir şey olabilir kusura bakmayın 🙂

  Ekim 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bulutoğlu,

   Tablodaki gösterilen temettü kısmı “önümüzdeki 12 ayda alacağım muhtemel temettü miktarı” kısmı.

   Şirketlerim son yılda verdikleri temettüyü ilerideki 12 ayda da verirlerse ne kadar tahmini temettü alacağımı gösteriyor.

   Bu artabilir de azalabilir de… Muhtemelen artar diye tahmin ediyorum.

   Bir örnek verelim. Eregli’deki hisselerimden en son 2090 tl temettü almışım. Eregl seneye de aynı temettüyü verirse aynı parayı alırım. Arttırırsa bu tutar artar, azalırsa da azalır. Bir de vereceği temettü ile yine hisse alacağım. Tutar yine artacak:)

   İşte ileriye yönelik temettü verimi tablosu bunu gösteriyor.

   Saygılar.

   Ekim 2, 2019
 12. tugsel78 demiş ki:

  Merhabalar,
  Portföyün son hali gayet güzel olmuş Yiğit bey, tebrikler.

  Ben düzenli olarak ayın 15 inde bilgileri güncelliyorum fakat şuan itibarı ile 13,835 maliyet + 1,862 kar+735 tl nakit olmak üzere 16,432 liraya ulaştı. Nakit ziraat para piyasası fonunda hektaşın bedellisinde kullanmak yada alım için fırsat olduğunda anlık kullanmak üzere beklemede…

  2019 Temettü geliri 386 tl oldu, 2020 potansiyel temettü geliri ise 677 lira şuanda…

  İyi Günler.

  Ekim 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tuğsel Bey,

   Kısa zamanda güzel bir birikime ulaştınız. Tebrik ederim. Bu hızla giderseniz beni geçeceksiniz:)

   Bol kazançlar dilerim. Saygılar.

   Ekim 2, 2019
 13. Serdardm demiş ki:

  Sa benim portföyde büyüyor maaşallah tam 1 sene olacak porföye yatırılan para şu an 19800 tl toplam portföy değeri 27600 tl de temettü gelirim ise yaklaşık 2200 tl civarı okuyarak öğrenerek araştırarak çok şükür bir yatırım stratejisi olusturdum bu yıl başarılı oldum.herkeze bol kazançlar.

  Ekim 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Serdardm,

   Güzel bir birikim yapmışsınız.

   Kendimizi geliştirme süreci hiç bitmeyecek çok da zevkli bir süreç.

   Tasarrufa, yatırıma ve kendimizi geliştirmeye devam:)

   Saygılar.

   Ekim 3, 2019
 14. Bora demiş ki:

  Teşekkürler paylaşımınız için.

  Bu ay portföyüme sonunda minik düşüşten istifade ederek EGEEN ekledim. Belki doğru bir zaman olmadı ama TUPRS da ekledim. İçim bu şekilde çok daha rahat edecek. Bu şekide portföydeki şirketler EGEEN, EREGL, FROTO, HEKTS, PETKM, SODA, TUPRS olmuş oldu.

  PETKM alımını sonlandırdım bir süre. Temettü vermeye başlarsa ekleme yapmaya başlarım ben de. Şimdilik dursun kenarda.

  ISYAT’lar var bir de. Kenarda köşede kalan paralarla alıyorum. Minik minik ala ala baya ciddi bir seviyeye ulaşmış, mutlu oldum.

  Bu ay HEKTS’a ağırlık vereceğim. Doğru mu olur yanlış mı olur emin değilim ama HEKTS hisse sayımı bedelliden önce artırabileceğim kadar artırmak niyetindeyim. Bedelli parasını da ayırdım elimdeki bonoların bir kısmını bozarak, duruyor kenarda. (Yatırım yapmamak için çok zor tutuyorum kendimi :))

  Ekim 2, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Bora Bey,

   Şöyle bir baktım da portföy hemen hemen aynı olmuş. Umarım yanılmıyoruzdur:)

   EGEEN içimde bir ukde olarak kaldı:) Maalesef çok erken sattım nefsime yenilip.

   Güya o kadar kitap okuyoruz ama insan her zaman hatalara karşı tetikte olmalı.

   Bol kazançlar dilerim. Saygılar.

   Ekim 3, 2019
  • Bora demiş ki:

   Aklın yolu birdir diye düşünüp kendimizi rahatlatalım Yiğit Bey 🙂

   Şaka bir yana tüm temettü portföyleri belirli bir noktaya yakınsıyor mecburen. Borsamız henüz emekliyor sayılır. ve kriterlerimizi sağlayan çok fazla seçenek yok. Belki 20-25 şirket içinden seçilen 5-10 şirket işte. 🙂

   Başarısız olma ihtimaline karşı ise yatırımlarımı çeşitlendirmeye çalışıyorum. Zaman gösterecek ne olacağını. 🙂

   Ekim 4, 2019
 15. Yılmaz Y demiş ki:

  Yiğit Bey;
  Gerçekten ilham veren bir istikrarınızı var, ilk 100 bini geçtikten sonra bileşik etki ile gerisi gelecektir diye düşünüyorum.

  Ekim 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Yılmaz Bey, şimdi bile rüzgarı hissediyorum yavaş yavaş.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Saygılar.

   Ekim 3, 2019
 16. Cem demiş ki:

  Merhaba,
  Öncelikle paylaşımlar için çok teşekkürler. Gerçekten zihin açıcı bir etki yaratıyor. 🙂
  Konu hakkında pek bilgim olmadığı için aklıma takılan bir şeyi sormak istedim.

  1. Neden “Eurobond” almak istiyorsunuz? “Eurobond” bulunduğu portföy için nasıl bir etki yapıyor. Mevcut portföyünüze ne kazandıracak?

  2. Eurobond bakarken faiz oranının düşük olduğunu yazmışsınız. Bunu neye göre belirliyorsunuz?

  3. Eurobond yatırım fonu almak konusunda ne düşünüyorsunuz?

  Ekim 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamalar Cem Bey,

   Eurobond’u yüksek dolar geliri elde etmek için almayı düşünüyorum. Faiz oranlarını karşılaştırmanın çok yolu var. Ben 100 yıllık S&P 500 ortalaması olan %9,6’ya yaklaşmayı umuyorum.

   Fonların getirilerine ve komisyonlarına bakmak lazım. Ona göre bir yok izlenebilir.

   Saygılar.

   Ekim 3, 2019
 17. Tandrovya demiş ki:

  Tekrar selamlar Yiğit. Blog’unu okumak sabah alışkanlığı oldu 🙂 Bir “dili ve edebiyatı” mezunu olarak söyleyebilirm ki üslûbun başarılı. Ne var ki hisse senedi “seçim ve hareketlerinde” acemiliğin gözden kaçmıyor. Her şirket hisslerinin, hem vadeye göre hem de yatırımcıya göre sayısız değişkeni olmakla birlikte; AKSA’yı elden çıkarırken hata ettiğini (Çünkü ne olursa olsun, şirket kendi hisselerini topluyordu) ve ISYAT’ı denemelik olarak görerek bir hata daha yaptığını görüyorum. Sözlerinden alıntılar paylaştığın kişilerin yaptıklarını yapmalısın = doğru alım yeri ve az hareket. Sevgiler, bol kazançlar.. 🙂

  Ekim 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tandrovya,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Az işlem yapmaya ben de ulaşmak istiyorum. Portföy devir oranımı sene başında %15 olarak hesaplamıştım ama maalesef %100’e yaklaştı.

   Umarım seneye daha az işlem yapabileceğim. Artık işlerin daha da oturduğunu düşünüyorum.

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Ekim 4, 2019
 18. Mehmet Keskin demiş ki:

  Merhaba,
  Türkiye’de şu anda temettü emeklisi olan birisi var mı? Eğer böyle birisi var ise, tecrübelerini paylaşmak çok faydalı olurdu.

  Paylaşımlarınız için teşekkürler,

  Ekim 4, 2019
  Yanıtla
  • Burak Bayar demiş ki:

   Genel kurullarda rastlayabileceğinizi düşünüyorum.

   Ekim 5, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mehmet Bey,

   Temettülerle geçinen ya da bundan çok büyük oranda hayatını idame ettirenleri tanıyorum fakat daha röportaj yapmaya ikna edemedim. Zaten blogun konsepti çerçevesinde de hiç düşünmemiştim.

   Ama bir gün neden olmasın.

   Saygılar.

   Ekim 5, 2019
 19. Cihan Cicek demiş ki:

  Yigit Bey Merhabalar,

  Degerli yaziniz icin tesekkurler. Ben son 1 2 aydir hisse almak istemesem de ( 2020 kisinin sert gececegine ve yine dolar rallisi olacagina inanmamdan oturu ) yine de bazi hisselerin bulundugu fiyatlamayi haketmedigini dusunerek dayanamadim ve yine alim yaptim. Portfoyu %20 oraninda artirdim. Umarim kis aylarinda kafami taslara vurmam bu kararimdan dolayi. Agirlikli olarak Eregli’den ve Aksa’dan alim yaptim. Cunku bilhassa Eregli’nin bu fiyatla giderse; gelecek sene cok yuksek verimde bir kar payi dagitacagi ortada. Piyasa yukariya tasimazsa en kotu mis gibi Eregli sahibi olurumm diye dusunuyorum 🙂

  Benim portfoyum sizinle yaklasik 1 yildan beri benzerdi, benzerlik daha da artmis. Su anda agirligina gore: ISYAT, EREGL, AKSA, SODA, JANTS ve TUPRS tasiyorum.

  Son 1 2 ay boga gibi algilansa da aslinda hala testere gibi borsada devam ediyoruz son 1 yildan beri; borsa artmasa da en kotu sirketlerin karini artidigini gormek ve bunun sonucunda da kar payi alacak olmak insani bir nebze rahatlatiyor.

  Siz 2020 kisi icin nasil dusunuyorsunuz ? Bir planlama yapiyor musunuz? Temettu emeklisi adayina 6 7 ay sonrasi sorulmaz ama en azindan belki alimi artirmayi planliyorsunuz diye sormak istedim.

  Cihan ( 44cihann )

  Ekim 5, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cihan Bey,

   Ben endeksin nerelere gideceği üzerine düşünmeyi (zaten beceremiyordum) uzun zaman önce bıraktım. Artık şirketlerimin neler yaptığı üzerine yoğunlaşıyorum.

   Alımlarımı da zamana yaydım. Param oldukça alım yapıyorum.

   Bundan altı ay ya da bir yıl sonra ne olacağı hakkında bir bilgim yok. Ama Türkiye büyümesini sürdürdükçe ve geliştikçe, iyi yönetilen ve dürüst yönetilen, rekabetçi üstünlüğü olan şirketlerimiz gelişmeye devam edecekler.

   Umarım yanılmıyorumdur:)

   İyi günler dilerim.

   Saygılar.

   Ekim 5, 2019
 20. cüneyt yılmaz demiş ki:

  MERHABA YİĞiT BEY,
  ancak şimdi gönderebildim benim portföyü

  AĞUTOS 20119
  MALİYET LOT TUTAR
  EREGL 7,7700 728 5.656,56
  GEDZA 4,8500 535 2.594,75
  ERBOS 15,6600 140 2.192,40
  SODA 6,0600 660 3.999,60
  EGEEN 470,4000 5 2.352,00
  DOLAR 5,6840 400 2.273,60
  NAKİT 1 247,00
  TOPLAM 20 316,66 TL

  EYLÜL 2019
  MALİYET LOT TUTAR
  EREGL 7,5100 994 7.464,94
  GEDZA 4,8500 535 2.594,75
  ERBOS 15,6600 140 2.192,40
  SODA 5,9800 950 5.681,00
  EGEEN 471,3300 7 3.299,31
  DOLAR 5,7160 1.150 6.573,40
  NAKİT 2 148,00
  TOPLAM 29 953,80 TL

  TEMETTÜ EMEKLİLİĞİNDE YOLA DEVA YARIŞA DEVAM SAYGILAR

  Ekim 8, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cüneyt Bey,

   Bol kazançlar dilerim. Ben maalesef istesem de nakit tutamıyorum:) İleride inşallah diyelim.

   Saygılar.

   Ekim 10, 2019
 21. Hüseyin demiş ki:

  Merhaba Yiğit bey,

  Portföyünüzün anapara oranı nedir? Dolar cinsinden özellikle. Hesabı tuttunuz mu?

  Ekim 10, 2019
  Yanıtla
 22. Yasir demiş ki:

  Evet bu ayki ufak al-sat lar sonunda yiğit beyinde dediği gibi portföy yavaş yavaş oturmaya başlıyor yalan yok dün e kadar elimde ne varsa ciktim çıktımki alttan koyabileyim yerine Allah yüzüme baktı iyi yerlerden çıkıp güzel yerlerden yerine koydum diye düşünüyorum KORDS u 11.95 alıp ardından 11.40 satmıştım şimdi 10.90 ve 10.70 den iki parça alım yaptım ufak bir zararla bekliyorum NUHCM 6.85 lerden almıştım ardından 7.90 dan bir alim daha yaptım hepsini 8.65 den verdim şimdi tekrar 8.08 den geri aldım 😉 buradaki operasyon güzel geçti ama birdaha tövbe gerçekten stres testi yaşıyorsunuz ya alamazsam ya satamazsam diye bu arada ULUUN mevzusunu düşündüm taşındım düşünce olarak güzel lakin hisse seçimi olarak yanlış olduğu kanısına vardım araştırıyorum ufak ufak alım yapabileceğim gıda şirketi pınar lar takibimde. Son olarak güncel portföy aşağıdadır 😉 KORDS 10.80 Maliyetle 177 lot.
  NUHCM 8.08 maliyetle 200 lot.
  PRKAB. 1.90 maliyetle 500 lot.
  TKFEN. 16.85 maliyetle 100 lot şeklinde guncelledim daha çok yolumuz var biliyorum herkese bol kazançlar diliyorum burada paylaştıklarım kesinlikle tavsiye niteliğinde değildir yazdıklarıma bakipta hisse alıyorsan zaten kaybetmeye mahkumsundur sevgili yatırımcı dostlar 😉 saygılar

  Ekim 17, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yasir Bey,

   Çok tehlikeli sularda yüzmüşsünüz ama risk alarak getirinizi de yükseltmişsiniz.

   Ben maalesef beceremiyorum çok fazla:)

   Bol kazançlar dilerim. Umarım portföylerimiz büyümeye devam eder. Bunun için biriktirmeye ve yatırım yapmaya devam edelim.

   Saygılar.

   Ekim 18, 2019
  • yasir demiş ki:

   TEKFN 17.02 maliyetle 215 lot
   KORDS 10.92 maliyetle 267 lot
   NUHCM 8.08 maliyetle 200 lot portfoyüm bu şekilde rayına oturuyor tasarrufa son sürat devam inş

   Ekim 25, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Başarılar dilerim Yasir Bey, başlamanız uzun sürdü ama başlamak bitirmenin yarısıdır demişler:)

   Bol kazançlar dilerim.

   Ekim 26, 2019
 23. saim demiş ki:

  merhabalar sonunda hektaş azalmış güzel olmuş diğerlerine yayması ; iyi hisselerin var alark ı fark etmen çok iyi yabancı payı durmadan arttı alkime de bak derim alanında tekel ihracatçı cok güzel büyüyen bir şirket alkimi 25 ten bin lot aldım bu sene iyi kar yapar tabii ki temettü de iyi olur bence tüpraşı da al artık 7 kasım bilanço kötü gelirse iyice düşebilir ama 2020-2021 tüpraşın yılları olacak imo 2020 başlıyorr 🙂

  Ekim 20, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Saim Bey,

   Alkim Temettü Padişahlarında yani temettüsünü en az 5 yıldır arttırıyor ve ben de uzun süredir takip ediyorum ama bir türlü fırsat bulamadım. Kaynaklar sınırlı, istekler sınırsız maalesef:)

   Bol kazançlar dilerim. Umarım bir gün ben de sizin lot sayılarınıza ulaşabilirim.

   Saygılar.

   Ekim 24, 2019
 24. bekir demiş ki:

  Selamlar, benzer bir yola girdim. Yatırım şimdilik 5000 lira civarında ve üç hisseye öncelik verip belli bir birikim yapmayi düşünüyorum. Bu hisseler aygaz, eregli ve sasa. aygaz ve eregli temettu acisindan, sasaya ise bir on yillık surecte cok guvendigim icin girdim. Daha yolun basinda oldugumdan degistirmem kolay (hepsi birkac aylik, hic temettu almadim daha). aygaz ve sasa hakkinda ne dusunuyorsunuz? uzun vadede hekts ekleyip 4 hisse olarak devam etmek mantıklı mı yoksa ne olursa olsun hisse sayısı on civarina gelmeli mi?

  Ekim 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bekir Bey,

   Peter Lynch her zaman bakabileceğiniz kadar çocuk yapın ve aynı şey hisse için de geçerli demişti. Takip edeceğinizden fazla hisse bulundurmak sıkıntı olabilir. Bu yatırım tarzınıza da bağlı tabii.

   Benim şirket sayım 10. Onu pek geçmemeye çalışıyorum.

   Hisseler hakkında bir şey demeyeyim. EREGL bende de var zaten. Aygaz ve Sasa’yı da hiç takip etmedim.

   Uzun vadeli yatırım yaparken kendinizi geliştirmeyi unutmayın. Şimdi tasarrufu alışkanlık haline getirmeye ve okumaya odaklanın. Zaten stratejiniz yavaş yavaş, zamanla oturur.

   Saygılar.

   Kasım 1, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.