Tasarrufları Arttırmanın 5 Yolu

Herkese selamlar. Hepimiz tasarruflarımızı arttırmamız gerektiğinin farkındayız sanırım.

Latteleri bırakıp borsada yatırım yaparak ilk adımı atmıştık. Ardından bir sürü gereksiz harcamayı kestik.

Mesela artık kredi kartımızdan küçük küçük paralar tırtıklayan ve kimimizin uğraşmaya bile değer bulmadığı şeylerin üzerine gittik. Yani küçük giderlere savaş açtık ve 5 TL, 10 TL demeden eğer gereksiz ise bunları kesmeye başladık. Kimimiz paralı televizyonunu kapattı, kimimiz cep telefonu hatlarını ya da tarifelerini değiştirdi. Ben oynadığım oyuna verdiğim paraları kestim, aylık 6,50 TL verdiğim saklama alanını düzenleyip iptal ettirdim.

Başta aylık 10 TL, 20 TL nedir diye düşündüğümüz harcamalarımız bir bakmışız bize yılda 1.000-1.500 TL para kazandırmaya başlamış.

Yılda 1.000 TL az para demeyin. %10 temettü verimi ile yıllık 100 TL para yapar. Kimse size karşılıksız yıllık 100 TL vermez. İsterseniz yanınızdaki ile deneyin.

Kısacası dostlarım, hem birlikte bağımlılıklarımızdan kurtulduk hem de para biriktirip yatırım yaptık.

Şimdi de tasarruf etmenin ve tasarruflarımızı arttırmanın beş yolunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Eminim bunlardan da tartışarak bunlardan da güzel şeyler çıkarabiliriz.

Hadi başlayalım.

1) Bütçe Oluşturmak ve Ona Bağlı Kalmak

İlk önerim aylık bütçe yapmak ve ona bağlı kalmak. Bu biraz da kendin ile yüzleşmek anlamına geliyor. Önce aylık harcamalarımızı yazıyoruz. Daha sonra çıkan rakama yıllık harcamalarımızı 12’ye bölerek ekliyoruz. Böylece elimizde aylık yapacağımız masraf tutarı geçiyor.

Buna beklenmedik şeyler için de biraz para eklemeyi unutmayalım. Çünkü bu hesaplar hiçbir zaman tam olarak tutmaz.

Daha sonra çıkan tutarı maaşımızla karşılaştırıyoruz. Sanırım burası bizim için acı gerçekle yüzleşme tarafı oluyor.

Son olarak da bütçemizin ne kadarını tasarruf etmemiz gerektiğini belirleyerek hesap yapmaya başlıyoruz.

Tasarruf tutarına ulaşana kadar harcamalarımızı kısıyoruz.

Emin olun eğer bunu yapmazsanız hayaller dünyasında gezinirsiniz. Çünkü erken emekli olmak hiç kolay değil ve bunun için büyük fedakarlıklar yapmak gerekiyor. Bu fedakarlıkları baştan görerek planlamalar yapmak da başarıya ulaşmanın bence en iyi yolu.

Bir özeleştiri yapayım.

Hayatımın hiçbir evresinde planlara bağlı kalamadım. Küçükken bir abim bana tatillerde uymam için programlar yapardı. Sabah şu saatte kalkacaksın, şu saatte ders çalışıp şu saatte oynayacaksın diye. Kâğıt üzerinde mükemmel olan bu planlara maalesef bir gün bile uyamadım. Ama bunları yapmaktan da vazgeçmedim.

Bu yüzden bütçe yapmak ve ona bağlı kalmak benim için en zor şey. Üç dört ay uysam bile sonrasını getiremiyorum.

Bir de kredi kartı gibi para harcamayı kolaylaştıran ve para harcıyormuşsunuz hissini ortadan kaldıran bir canavara sahipseniz o zaman bütçe planına uymak daha da zor hale gelebilir ama imkansız değil.

2) Tasarruflarınızı Otomatik Hale Getirin

Bence tasarruf etmenin kilit noktalarından biri bu: Maaşınızı harcamaya başlamadan ya da elinize geçmeden tasarruflarınızı bir kenara ayırın.

Bunu bireysel emeklilik sistemine para yatırarak yapabilirsiniz. Ya da maaşınız yattıktan sonra harcama yapmadan! doğrudan yatırım hesabınıza para aktarabilirsiniz.

İtiraf etmeliyim ki yatırım hesabına para aktarmak için maaşımın yatmasını dört gözle bekliyorum. Çok zevkli bir şey.

Böyle yaparsanız para biriktirmek için kendinizle savaşmaktan da kaçınmış olursunuz.

3) Para Biriktirme Yarışması Yapalım

Evet arkadaşlar şimdi geldik yeni motivasyon aracımıza. İlerleyen zamanlarda birlikte para biriktirme ve az para ile geçinme yarışmaları yapabiliriz. Ya da benimle yarışmak istemezseniz bir arkadaşınızla bunu yapabilirsiniz.

Mesela bir ay masraflar çıktıktan sonra aylık 500 TL’ye geçinmeye çalışabiliriz ve sonuçları bir yazının altında paylaşabiliriz.

Dışarıda bir yemeğin en az 15 TL olduğunu düşünürsek, ulaşım ve diğer ihtiyaçları da hesaba katarsak bu iyi bir başlangıç noktası olabilir bizim için.

Daha sonra da bir haftada hiç para harcamama gibi iddialara da girebiliriz.

Ne dersiniz?

4) Bir Şey Almadan Önce 24 Saat Kuralını Uygulayalım

Çoğumuz bir şeyi almaya karar verdik mi hemen harekete geçiyoruz. Paramız olmasa da kredi kartımız var. Cart diye çekiyoruz, sonra ödemeyemiyoruz:)

Bu yüzden büyük bir şey (benim için 100 TL’nin üzeri büyüktür) mutlaka 24 saat beklemek gerekiyor. Böylece düşünüp bu şeyin gerçekten gerekli olup olmadığına karar verebilirsiniz (Ama bunu kız ya da erkek arkadaşınızın yanında yapmayın, en azından size alışana kadar hehe).

Eğer gerçekten gerekli ise ve hayatınıza değer katacaksa alırsınız. Fakat değer katmayacaksa ya da daha ucuza halledebiliyorsanız o şeyi geçersiniz.

Kredi kartına bakan herkes bence beklemediği ve üzerinde düşünmediği şeylerin pişmanlığını yaşıyordur.

5) Gelirinizi Arttırın

Geldik fasülyenin faydalarına. Ne kadar çok tasarruf yaparsak ve onu da yatırıma çevirirsek o kadar erken emekli oluruz. Fakat tasarruf etmenin de bir sınırı var. Sonuçta biraz da harcamak lazım.

Ama para kazanmanın sınırı yok. Bizim çabamıza göre kazandığımız para da artabilir. Zaten çoğumuzun işi var. Bunu yapmanın en iyi yolu da ek gelir elde etmek için çalışmalar yapmak.

Ben de bunun için bazı girişimlerde bulunuyorum. Şu ana kadar elimde patlasa da ek gelir elde etmenin yöntemlerini aramaya devam edeceğim. Bir yerden tuttururuz herhalde.

Ek gelir elde etmenin şöyle de bir güzelliği var. Diyelim ki aylık 3.000 TL’ye geçiniyorsunuz. Bir dahaki ay 1.000 TL ek gelir elde ettiğinizde bunu doğrudan tasarruflarınıza ekleyebilirsiniz. Çünkü zaten 3.000 TL’ye geçiniyordunuz. Daha fazla kazandınız diye daha fazla harcayacaksınız diye bir şey yok.

Her gelen ekstra para yatırıma aktarılmalı!

Toparlarsam

Evet dostlar, tasarrufları arttırmanın ve erken emekliliğimizi daha da erkene çekmenin 5 yolunu sizinle paylaştım.

Bunlardan uyguladıklarınız var mı? Ya da eklemek istediğiniz bir yer varsa lütfen çekinmeyin.

Saygılar.

Bu arada herkesin bayramı kutlu olsun. Yollarda dikkatli olun:)

10 Yorum

 1. Umut demiş ki:

  Çoğu hakkinda güzel yazilari olan prensipleriniz gerçekten etkili.
  2 konu eklemek isterim.
  1.si ikinci el esya almak ve satmak. Hem kendi ekonomimiz, hem dunya surdurulebilirligi icin onemli.
  2. Lokal olmak. Ihtiyaclarimizi yurume/bisiklet mesafesindeki noktalardan karsilamak…

  Selamlar…

  Ağustos 10, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Eşya satmak gerçekten çok büyük bir kaynak yaratabilir. Hiç olmazsa atıl durak kaynakları yatırıma çevirmiş oluruz. Fakat ben şu ikinci el eşya satış işini bir türlü beceremedim. Letgo’ya bir şeyler koydum fakat. 125 TL’ye koyduğum şeyleri 50 TL’ye almak istiyorlar:) Anlaşamadık.

   Lokal olmak ise tam benlik. Zaten yürümeyi severim. Bisiklet ise İstanbul’a uygun değil pek ama daha küçük şehirlerde kaçırılmamalı diyorum.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 10, 2019
 2. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey ; sizi tebrik ediyorum çok güzel bir çalışma olmuş .Şu tasarruf ve iktisatı hayatımıza hava su gibi alışkanlık haline getirsek belki kazancımızın yetip arttığını göreceğiz. Anne ve babalarımız daha zor şartlarda daha fazla evlat büyütmüşler yine ev vs sahibi olmuşlar… Demek ki oluyor . Temettü emekliliğine devam. Kalın sağlıcakla…

  Ağustos 10, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Tabii ki devam sayın Hüseyin Bey, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın:)

   Keşke anne babalarımız gibi tasarruf edebilsek. Eminim ne kadar harcama yaptığımızı görseler çok üzülürlerdi. Ama kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.

   Saygılar.

   Ağustos 10, 2019
 3. Berat demiş ki:

  Spodifye gecen sene bir kac ay deneyeyim diye uye olmustum ve fazla dinlemesem dahi hesabimdan kesiliyordu. Dun gece ilk olarak otomatik olarak kredi kartindan kesilen bu uyeligi iptal ettim ve youtube ve binlercesi varken bu muzik tuzagindan kurtardim . Hangi odadan cikiyorsam ciktigim odanin lambasini kapatmayi prensip haline getirdim ,banyoda olsun mutfakta olsun suyu şırıl şırıl bol keseden kullanmaktansa ihtiyacim kadariyla kullanmaya çalışıyorum ve aile bireylerinide bu konuda bilinclendiriyorum ,işten artmaz dişten artar misali canim disarida yemek yemek istedimi ayni yemegin cig halini kasaptan veya marketten alip evde kendim yapiyorum hem daha temiz hem daha ekonomik .Son olarak banyoda sicak su muslugunu acinca bosa akip giden soğuk suyu kovaya doldurup temizlikte kullaniyorum ,digeriylede banyomu yapiyorum…

  Ağustos 10, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Berat Bey,

   Söylediğiniz şeylerin hepsini biz de yapmalıyız. Sadece cebimiz için değil, doğayı korumak için de buna mecburuz.

   Gereksiz üyelikleri sonlandırmak da benim yaptığım bir şeydi. Uzun sürmüştü ama yaptığım tasarrufu görünce gözlerim fal taşı gibi açılmıştı.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 10, 2019
 4. halilayyildiz demiş ki:

  Ben insan belli bir yasa kadar (40 olabilir) gelirini artirmaya ve kendine yatirim yapmaya odaklanmali. Daha sonrasi icin de gelirleri mumkun oldugu olcude yatirima yonlendirmeli. Sonucta olmayan gelirim tasarrufu olmaz :))

  Ağustos 11, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Halil Bey,

   Ben de kendini geliştirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Olabildiğince buna odaklanmak lazım. Fakat genç yaşta yaptığımız yatırımlar da bileşik getirinin etkisiyle çok daha fazla büyüyecektir.

   Mutlaka bir denge bulmak gerekiyor.

   Saygılar.

   Ağustos 11, 2019
 5. Deniz demiş ki:

  Herkese merhaba.
  Bu konularda yapabildiğim en iyi şey, gereksiz eşyalardan kurtularak pasifi aktife dönüştürmek olmuştu. Hep kendime dedim ki ; başka pasifim kalmadı, yeter artık. Sonra bir baktım, aktife dönüşecek pasif yoksa bile, ihtiyacım olan eşyanın vy gereksinim duyduğum şeyin yerine alternatif seçenekler üretmiş ve harcama yapmaktan kurtulmuşum. Bunu bu sene çok defa yaşadım. Tabi bunun bendeki temel nedini para biriktirmek değildi açıkçası. Bisiklet forumunda açılan tüketim karşıtı çevreciler platformundaki sohbetlerimizden yola çıkarak; sade yaşamanın çok daha anlamlı-huzurlu-doyurucu olduğunu deneyimledim. Bunun doğal sonucu olarak ta zaman, enerji ve para tasarrufu sağlamış oldum. Tabi ben ve eşim işi bunu ev hayatına uyarlamaya başladık ama başka zamanın sohbetine kalsın.
  Para harcama yarışmasına sizinle katılmak isterim. Çocuklu bir aile olduğumdan standart harcamalarım var. Ama standart harcamaları çıktıktan sonra şahsi olarak bir ay da minimum ne kadar para ile geçinebileceğimizi ölçebiliriz 🙂 sonunda ödül 2. el bir kitap olabilir.
  Neyse ki hiçbir internet üyeliğim yok. Uzun zaman da olmayacak gibi.
  Kredi kartı harcamalarını sadece akaryakıt harcamalarına indirgemek üzereyim.
  24 saat kural ben de 5 denemeden 3 ünde işe yaradı, çok güzel oldu.
  Maaş günü ilk önce az çok demeden yatırım hesabına para aktarmaya çalışıyorum ama inanın sanki her ayın 15 inde hisseler bir nebze yüksek oluyor, bana mı öyle geliyor acaba 🙂
  Ek gelir etme konusuna gelince. Bir fikir aklımı kurcalıyor. Temettü emekliliği de olsa, değer yatırımı da olsa, orta vade vy trade etmek de olsa; biz borsa konusuna yavaş yavaş giriş yapmış bulunmaktayız. Neden aylık sade %4 gibi getiri sağlayacak kadar trade etmeyi öğrenmeyelim ki? Komik gelebilir ama basit bir bakış açısı ile ; 2 bin tl yi bu konuya ayırsak, teknik analiz öğrensek, ayda bir trade işlemi yapsak ve gelen parayı uzun vadeli hisselerimize aktarsak. Biz niye teknik analiz öğrenmeyelim ki ?
  Nereden mi bu konuya geldim ?
  Ek gelir elde etmek için 2 metre uzunluğunda kocaman bir bahçe salıncağı sipariş üzerine yaptım. toplamda 3 günümü harcadığımdan 300 tl el emeği talep ettim. Ve buna burun kıvırdılar. Benim bin tl ye mal ettiğim bu salıncak kalitesiz demirden tekzende ve daha küçük olarak 1500 tl ye satılıyor ve insanlar gömü bulmuş gibi seviniyor. Konu dışına çıktm kusuruma bakmayın.
  Herkese iyi bayramlar..

  Ağustos 11, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Deniz Bey,

   Verdiğiniz detaylı katkı için çok teşekkür ederim. Yatırıma başladığınız günler aklımda, birlikte çok büyük yol katettik. Sizi çok tebrik ederim. Tasarrufa ve yatırıma devam edelim.

   Trade konusunda benim de yavaş yavaş aklım çelinmiyor desem yalan olur. Ama sanırım yapacaksam da tanıdığım şirketlerde ortaklı payımı arttırmak için yaparım.

   Bu arada eğer el emeği işlerde iyiyseniz size yapacağınız satacak bir platform söyleyeyim: Etsy.com Eli yatkın olan insanlar burada çok iyi paralar kazanıyorlar. Sadece bir dükkan açacaksınız ve yaptığınız ürünlerin güzel fotoğraflarını çekip koyacaksınız. Sonra dünya sizin müşteriniz olacak:) Mutlaka deneyin.

   İyi bayramlar dilerim.

   Saygılar.

   Ağustos 11, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.