Nakit Diyeti ve Tasarruf Oyunu

Herkese selamlar.

Günde 75 TL’ye Finansal Bağımsızlık Stratejimi uzun zamandır uygulamaya çalışıyorum. Fakat tasarruf eksiğimin olduğu kabak gibi ortada.

Daha çok para biriktirmek için nakit diyetine” başlamaya karar verdim.. Bir de küçük bir para biriktirme oyunu oynayacağım.

Kişisel harcamalarımız için kredi kartlarına ve bireysel kredilere esir olduğumuz, aslında hiç de normal olmayan bir durumdan kendimi kurtarmak istiyorum.

Bu yüzden de 15 Ocak’ta alacağım maaşla birlikte sadece nakit kullanarak harcama yapacağım.

Bunun yanında 15 Ocak’ta yatırıma aktardığım paradan ayrı olarak cüzdanıma giren her 5 TL’yi ve akşama cebimde kalan tüm bozuklukları biriktireceğim.

Şimdi bu süreci biraz anlatayım. Hadi başlayalım.

Nakit Diyeti ve Kredi Kartlarım

Hayatta sırf alıştığımız için bize normal gelen, bir kez uzaktan baksak saçmalığının farkına varacağımız tonla absürt şey var.

Eminim aklınıza bir sürü şey gelmiştir. Mesela en basiti; yaya geçitlerinde niye arabaların geçip gitmesini bekleriz. Neden ülkede yaya geçidi diye bir şey var? 🙂 Madem arabanın geçmesini bekleyeceğim, yaya geçidi niye var?

Aslında yaya geçitlerin önüne geldiğimiz an arabaların durması ve tamamen biz kaldırıma çıkana kadar hareket etmemesi gerekir. Avrupa’da böyle en azından. Ama bizde arabaların durmasını beklersen büyük ihtimalle fukara sümüğü gibi asfalta yapıştırırlar.

Ama bundan şikayet eden var mı? Çoğunlukla yok. Çünkü kanıksamışız. Artık hepimiz için normal bir şey olmuş.

İşte kredi kartları da böyle. Ben geçinmek için niye bir sonraki maaşımı ipotek ettireyim ki? Niye bankadan yiyecek almak için kredi çekeyim? Neden aldığım maaş bir ay geçinmeme yetmesin ve borçlanmak zorunda kalayım?

Eskiden olsa, mesela annelerimiz babalarımız bütçelerine göre harcama yaparlardı. Varsa alırlardı, az varsa ihtiyaçlarını paraları oluncaya kadar ertelerlerdi.

İstisnalar olabilir ama çoğu gelecekteki gelirlerini sırf bugün daha lüks yaşamak için harcamazlardı.

Fakat kredi kartları insana yapay bir güç veriyor. Öyle ki paran olmasa da varmış gibi harcama yapıyorsun. Elinle parayı tutmadığın için bazı harcama kararlarını çok daha kolay verebiliyorsun.

Şimdi şöyle bir şey de okudum. Yapılan araştırmalarda nakit para kullananların çok daha tasarruflu davrandıkları ve daha az gereksiz para harcadıkları görülmüş.

Bu yüzden 15 Ocak’ta alacağım maaşla birlikte sadece nakit kullanmaya başlıyorum. Bankaya hiç bir şekilde borçlanmayacağım.

Zaten 2019 Hedeflerimde de belirttiğim gibi iki kredi kartımı teke indirip limitini yükselterek kenara kaldıracağım ve kesinlikle aidat ödemeyeceğim.

Nakit diyeti ile amacım daha az harcama yaparak gereksiz şeylere olan harcamalarımı çok aza indirmek. Bir başka hedefimse kredi kartlarının verdiği yapay zenginlik duygusundan kurtulmak.

Kredi Kartlarının Olumsuz Yanları

Bunu yaparken kredi kartlarının olumsuz etkilerinden bahsedeyim.

İlki beni çok fazla borçlandırma potansiyeli ve gelecek gelirimi düşürmesi. Gelecek ayın gelirini harcamak zaten bir hata. Böylece bir sonraki ayda harcayabileceğim ve yatırım yapacağım geliri azaltıyorum. Ayrıca bir de borcun tamamını ödeyemezsem gelecek aya daha çok borcum oluyor. Bu da tersine kartopu etkisi yaşamama neden oluyor.

İkincisi ödeyemediğim tutarın faiziyle boğuşmak. 1.000 TL ödemezsem ve sonraki aya bırakırsam mesela %2,75’ten 27,5 TL faiz öderim (Bu aylık %2,75’te aşırı yüksek bir faiz oranı). Ama 10.000 TL ödemezsem 275 TL’ye çıkar. Yük olarak 275 TL bir sonraki ay üstüme çöküverir. Günlük 100 TL kazanan biri 2.75 gün faize çalışmış olur. Bir de kredileri varsa ayın büyük bir zamanını faiz ödemek için çalışarak geçirmiş olurum.

Temettü yatırımı yaparak uzun vadede bileşik getirinin nimetlerinden faydalanmak isterken kim borçların bileşik getirisi altında ezilmek ister ki?

Kredi Kartının Olumlu Yanları

Tabii kredi kartının bir kaç olumlu yanından da vazgeçmiş oluyorum. Bunların ilki de alacağım puanlar ve promosyon avantajları.

Puanlar sıkıntı olmayacak. Zaten çok üç kuruş puan veriyor.Olmasa da olur.

Havalimanlarında hızlı geçiş gibi özellikleri de zaten kullanabileceğim.

Bir de acil durumlar için kullanabileceğim bir ödeme aracı olma özelliği var. Bunu da kredi kartı kenarda duracağı için kaybetmemiş olacağım.

Tasarruf Oyunu

Nakit diyetine başlamışken buna bağlı bir tasarruf oyunu oynamaya karar verdim.

Zaten maaşımı alınca %30’unu yatırım hesabına aktarıyorum (40’lı yaşlarımın başında finansal bağımsızlığımı kazanabilmek için mutlaka %50’ye çıkarmam lazım).

Nakit diyeti boyunca akşam elimde kalan madeni paraları ve cüzdanıma giren her beş TL’yi de ay sonunda yatırım hesabıma aktaracağım.

Böylece yatırım hesabıma daha fazla para koymak ve daha fazla finansal bağımsızlık satın almak niyetindeyim.

İlk sonuçları Ocak sonunda yayınlayacağım portföy durumunda paylaşırım. Aklımda sonraki portföy durumunda tasarruf diye bir başlık açmak ve böylece ne kadar tasarruf ettiğimi ve bunun ne kadarının tasarruf oyunundan geldiğini yazmak var. Portföye aktarılan parayı toplu bir yerde takip edemediğimi farkettim.

Peki sizin kredi kartlarıyla aranız nasıl? Sürekli bütçenizi aşıyor musunuz? Bunu engellemek için ne tür önlemler aldınız? Peki kredi kartları olmasa hayatınızın daha iyi olacağını ve daha çok tasarruf edeceğini düşünüyor musunuz? Biraz da sizden dinleyelim bakalım:) Bu tasarruf oyunu tutar mı?

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

47 Yorum

 1. Ertu Karadağ demiş ki:

  Yiğit Bey tekrardan merhaba. Ben de 1 yıldır temettü emekliliği yolculuğundayım. Bu oyun kesin tutar. İşim gereği sürekli para sayıyorum. Her ay ödediğim kredi kartı borç tutarını nakit olarak düşününce amaçsızca yaşadığımı ve gereksiz harcamalar yaptığımı gördüm. Önce yıllık, 6 aylık ve aylık tasarruf hedefi yapıyorum. Ama kredi kartsız yaşamak bana çok zor geldi. Kullanmasam korkardım dışarı çıkmaya. Merakla bekliyorum sizden sonuçları

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ertu Bey,

   Umudumuz tutması yönünde, umarım göle maya çalmıyoruzdur:)

   İhtiyacım olduğunda, mesela uçak bileti alırken banka kartı kullanacağım. Planım öyle en azından.

   Ama ana amacım gelecek ayın bir kuruşunu bile bu günden harcamamak. Bunu başarmayı umuyorum.

   Sonuçları ay ay değerlendiririz. Bakalım neler olacak. Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 2. Ahmet K demiş ki:

  Ben de kredi kartı harcamalarını minimumda tutmaya çalışıyorum. Aylık belirlediğim bir limitim var o tutarı aşmadan (mümkün oldukça) harcamalarımı devam ettiriyorum.
  Hem benim yerime harcama kaydımı tutmama yardımcı oluyor, hem kayıt dışı ekonomiye katkısı var.
  Kredi kartı kullanmadığında yanına aldığın para bu sefer harcanabilecek para haline dönüşüyor. Ayrıca bankada kalarak çalışmaya devam edebilirdi, onu kaybediyorsun.

  İkisinin de avantajları var. Asla asgarisini ödeyerek, faiz ödeyecek duruma düşmüyor olmak gerekir.

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ahmet Bey,

   Çok güzel noktalara değinmişiniz teşekkür ederim.

   Ben limit belirleyemiyorum. Maalesef o bir an gelen harcama dürtüsü beni hep yeniyor. Hisselerde aynı şeyi yaşayıp bir anda satmamak için MKK’ya bloke ettirmiştim. Önlemlerin sert olması gerekiyor.

   Kayıt konusu kredi kartından takip edilebilir. Tek işlemde halledilmiş olur. Ben onu harcama yaptıktan sonra telefondaki uygulamama yazıyorum. İki iş oluyor ama alıştım.

   Günlük faiz aldığım düşünülürse sırf nakit kullandığım ve parayı bankada bekletmediğim için 1.000 TL’de aylık 6 TL civarı kaybedebileceğimi hesapladım. Yıllık 72 TL yapsa az değil tabii. Üç iskender parası:)

   Ama sanırım o evreye kredi kartını kullanmayı öğrendikten ve sadece aylık gelirimi harcadığım zaman geçerim.

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 3. ykpzgr demiş ki:

  Tek kredi kartı kullanıyorum ve 10tl üzeri herşeyi kredi kartı ile alıyorum. Aksi halde nakit kullandığım zamanlarda parayı nereye harcadığımı hatırlamak konusunda sıkıntı yaşıyorum . Nakit harcayıp harcadığım yeri hatırlamadığım zamanlarda para buhar olmuş gibi hissediyorum. Nakit harcamayı denemek için belirli bir limit belirleyip (300tl – 500tlgibi) bu rakama ulaştığımda ay sonunu beklemeden k.kartı borcunu sıfırlayabilirim.

  Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Birde portföyünüzü ve birikimlerinizi birlikte takip ettiğiniz excel türü bir belge ya da bir uygulama kullanıyor musunuz?

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ykpzgr,

   Sanırım kayıt tutamama kaygısı çoğu kişide var. Eğer limitinizi aşmazsanız ve kredi kartınızdan harcadığınız paranın o ay bir karşılığı varsa, kredi kartı kullanmakta bir sakınca yok sanırım. İrade meselesi tabii.

   Portföydeki varlıklarımı toplu bir yerde gördüğüm herhangi bir uygulama kullanmıyorum. Sadece investing.com’da borsa portföyümü takip ediyorum.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 4. Sam demiş ki:

  Yaklaşık 13 yıldır kredi kartı kullanıyorum bir kez bile borcumun zamanını geçirmedim. Odeyemeyecegim hic bir şeyi almadım. Elimde zaten nakit varsa kredi kartı kullandım. 10bin limit olmasına rağmen hiçbir zaman limitin yarısı bile dolmadı. Dolayısıyla hem kartın nimetlerinden faydalandım hem de nakit harcıyormuşum gibi kullanıp hiç geleceğimi ipotek etmedim. Ama bu bilinçte kullanacak insan sayısı çok çok az bunu da biliyorum. Hemen limiti düşürürler hatta kendilerine güvenmedikleri için. Çelik gibi bir irade lazım. Bu da benim için kolay 🙂

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Sam,

   Size maşallah denir, başka da bir şey denmez. Kredi kartına sahip olup da ona hakim olan mutlu azınlıktansınız 🙂

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 5. Hasan Kuzucu demiş ki:

  Abi bu oyun tutar ben bir yerde okumadım ama kendim yaptığım bi uygulama ve gerçekten işe yarıyor sadece harcamanızı önlüyor mesela bazrn para bozdurmamak için almayabiliyorsunuz yada daha çok bozdurup 4 poğaça için 20 tl ödemiş gibi olup günlük parayı bitirip eve gidincede birikime atabiliyorsunuz 16 tl biriktirimiş oluyorsunuz aya vurunca iyi sonuçlar ortaya çıkabiliyor

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Oyunun başarılı olduğuna sevindim. Bakalım ben tutturabilecek miyim?

   Bu arada eskiden arkadaşlarım vardı ceplerinde hiç bozuk olmaz, hesabı kitlerlerdi:) Onlar gibi olmayalım da.

   Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 6. ruhi demiş ki:

  Merhaba, siz 40 yaşının hesabına yaptığınıza göre 58 yaşında birisi olarak sizden ömürde kıdemliyim en azından. 1991 yılından bu yana kredi kartı kullanıyorum ve yaklaşık 10 tl yi geçen tüm harcamalarımı kart ile yapmaya çalışıyorum. Bu şekilde davranarak yapılan tüm harcamalarımın vergisinin verilmesini sağlıyorum. Otomatik ödeme talimatımla yaptığım tüm harcama vade sonunda tamamen ödeniyor. Yani bu güne değin hiç faiz ödemedim. Maaş aldığım bankanın kartını kullandığım için kart aidatı da vermiyorum. Kart puanlarını pek önemsemedim ama ufakta olsa bedavaya
  bir şey almak hoş oluyor. Son yıllarda internetten de kartımla alışveriş yapıyorum. Kart limitimi bir çeşit güvence olarak görüyorum. Örneğin tatile çıkarken , yolculukta , hatta yurt dışında yanımda yüklü miktarda nakit bulundurmuyorum. Borsa ile ilgili yazılarınızı tweetten takip ediyorum. Lütfen yazmaya devam ediniz. Selam ve saygılarımla.

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ruhi Bey,

   Değerli katkınız için çok teşekkür ederim.

   Vergi konusu unuttuğumuz bir şey olmuş. Ama haklısınız, kredi kartına ya da banka kartına fiş kesmek zorundalar ve bu da vergi ödeneceği anlamına geliyor. Küçükken fiş istediği için bakkaldan azar işiten biri olarak bunu unutmamam gerekirdi.

   Saydığınız özellikler hep unuttuğum taraflar. Bu kadar yorumdan sonra galiba sorunun kredi kartlarında değil de benim onları kullanış biçimimde olduğunu anlıyorum 🙂

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 7. Tutumlu demiş ki:

  Benim için kredi kartı büyük nimet, iki tane aidatsız kredi kartım var ve ikisinin arasında da 15 günlük hesap kesim aralığı var. Hem kart ücreti vermiyorum hem de harcamalarımı yazılı olarak görüyorum. 40 güne kadar faizsiz vade veren daha güzel bir enstrüman bilmiyorum. Maaş yattığında da gecelik faiz veren hesaba atıp gecelik faiz elde ediyorum, her ay böylece hisse hediye gelmiş oluyor. kk borçlarımı da kuruşu kuruşuna %100ünü ödüyorum. Sanırım bankanın en sevmediği müşteriyim 🙂

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tutumlu,

   Aklıma gelmeyen ne çok katkısı varmış kartın. Faizsiz para kullanma imkanı, puan kazanma ve ardından parayı gülükte değerlendirme.

   Ama önce kendimi nakit diyeti ile bir dizginleyeyim ve yola sokayım.

   Değerli bilgiler birikti yorumlarda çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 8. Zxcv370 demiş ki:

  Ben de otomatik ödeme talimatlı faturalar hariç kredi kartı kullanmamaya çalışıyorum. Ancak nakit para kullanmaktan da hoşlanmıyorum. Özellikle de 9,99 yazıp da 10 tl ödediğimde çok moralim bozuluyor. Bu yüzden Kuveyt Türk hesabımdan altın kart isimli hesap kartımdan harcamalarımı yapıyorum. Ayrıca 1000 tl harcamaya 3,5 tl altın puan veriyor ve 10 tl olduğunda o anki fiyattan gram altın hesabıma hediye ediyor.

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Zxcv370,

   Kuveyt Türk’ün bu hesabını bilmiyordum. Ona da bakayım.

   Benim kredi kartım fatura ödemelerinden komisyon kesiyor. Onun için kullanmıyorum.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 14, 2019
 9. id aktum demiş ki:

  Durun durun, bunu bisikletle işe gittiği her gün otobuse vermediği her 5 TL yi hisseye yatıran Deniz yapmamış mıydı bu yaz ? Nasil unutursunuz, gecmiş konu yorumlarında var😎

  Verdiniz mi aferinimi😂 Sezarın hakkı sezara.

  Bu plan yüzde yüz olmasa da genelde tutar, bizzat test ettim onaylıyorum.

  4 adet kredi kartını teke indirip (maaş bankası aidat almıyor) daha dengeli gitmeye baslayali 1 yıl oluyor. Aylık borcun tamamını olmasa da 4/3 ünü ödeyebiliyordum hep, ama 2 ay sonra tamamını ödeyebilecem.(biriken kışlık taksitler vardi)

  Kayıt tutmak ve vergi konusunda her şey söylendi.

  Gaza geldim, ben de yarin para biriktirme oyununa başlıyorum sizinle.

  Emeğinize sağlık 🤗

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Deniz Bey,

   Demek ki siz sokmuşsunuz bu işi aklıma. Teşekkür ederim:)

   Kredi kartı borcunu bir sonraki maaşla ödeme işinden tamamen kurtulmak lazım. Geleceğin gelirini bir önceki ay bitirmemek lazım.

   Uğraşımız hiç bir zaman bitmiyor. Sağlıklı için nasıl spor yapıyorsak finansal olarak fit kalmak için tasarruf yapmalıyız.

   Sağlıkla kalın, saygılar.

   Ocak 15, 2019
 10. HAYKIRIS demiş ki:

  Ben iki tane kredi kartı kullanıyorum. Hesap kesim tarihleri birininki ayın 15’i diğerinin 30’u. Hangisinin son ödeme tarihi uzunsa o karttan harcama yapıyorum.
  5 yıldır cari borcun tamamını ödüyorum.

  Maaşım 3800 lira. Ben asgari ücretle yaşamaya çalışıyorum. Babailin En Zengin Adamı kitabında gelirinizin 10 da 1 ini biriktirin diyordu. Bende güncel asgari ücret 2020 lira olduğu için 1800 lira ile geçinmeye gayret gösteriyorum. Geçen yıl bazen altında bazen üstünde harcamalar yaptım.
  Daha önce bahsettiğim gibi eğer ocak ayındaki harcamam 1800 yerine 2200 olursa, fazladan harcadığım o 400 lirayı önümüzdeki 4 aya hayali taksit yapıyorum. Böylece kendimi 4 ay boyunca 1700 lira ile geçinmek zorunda hissediyorum. Çok büyük harcamaları 12 veya 20 ay gibi hayali taksitlere bölerek uzun vadede hedeflediğim asgari ücretin %90 nı kadar harcama hedefine ulaşıyorum.

  Ayrıca harcama yaparken hep şu oran aklıma geliyor. Borçlarımın özsermayeye oranı şu anda %74 seviyelerine kadar çıktı. Şirketler için bu oran %100 ü geçmemeli diye okumuştum. Ne zaman bir şey almaya kalksam sen böyle şeyleri alırsan bu %74 oranı nah düşürürsün diyorum. Böylece gereksiz harcamadan vazgeçtiğim çok oldu.

  Şirketler gibi her 3 ayda bir kendi bilançomu kendime yayınlıyorum. 🙂 Kar marjı, özsermaye karlılığı gibi oranları kullanarak bilançomda göze batan oranlar üzerine yoğunlaşıyor ve yarayı tedavi etmeye çalışıyorum.

  2018 yılını %78 tasarruf oranıyla tamamladım. Tabi tek gelirim maaş değil. Mesela bu yıl aylık 1800 lira harcama yaparak maaştan artan ve diğer bütün gelirlerim yatırıma dönüşecek. İnşallah.

  Hayali taksit olayı benim için tekerleğin icadıdır. 🙂 Gerçekten dönüm noktası oldu.
  Biliyorum ki bu ay yapacağım fuzuli harcamalar önümüzdeki aylarda karabasan gibi üstüme çökecek. Yaşam standardımı düşürecek.
  Saygılar.

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   Sizin taksit sistemini ders olarak okutmak lazım. Bunu disiplinle yapabilmek ise tabii ki herkesin harcı değil.

   Ben %78 tasarruf oranını rüyamda dahi göremiyorum maalesef:) Tabii gelirim arttıkça onu da görebilirim ileride. Önce rüyamda, sonra da gerçek hayatta:)

   %78 tasarruf oranıyla kısa zamanda gayet güzel bir pasif gelire ulaşabilirsiniz. Bizi de arada haberdar edin.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 11. Ademy2 demiş ki:

  Paylasim icin tesekkurler.
  Benim gibi dusunenlerin oldugunu gormek cok sevindirici oldu. 😂 Ilham verdiniz.
  2019 subat 1 itibariyle bende emekli olma yolculuguma basliyorum. Aylik 500 tl tasarruf edebilirim. Benim gibi bu yolculuga cikanlar icin oneriniz ne olur. Hangi hisselere ve Kac hisseye bolmeliyim? Tesekkurler..

  Ocak 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ademy2,

   Başlamak için hiçbir zaman geç değil. Ben aldığım her varlığın bana çocuklarıma ve çocuklarımın çocuklarına gelir sağlayacağını bilerek alım yapıyorum. Bu bana büyük bir motivasyon oluyor.

   Hisse sayısı ve hisse ismi kişiden kişiye değişir. Buna sizin karar vermeniz lazım. Portföyün ne kadarı hisse olacak, ne kadarı dövizde, ne kadarı mevduatta olacak, bunlar kişinin psikolojisine göre değişir. Başkasının söylediği size uymaz çünkü herkes eşsiz.

   Bir de insanın kendine güvenmesi lazım.

   Ama;

   https://www.lattedenborsaya.com/2018/07/02/finansal-bagimsizlik-icin-okunmasi-gereken-kitaplar/

   buradaki kitapları okursanız çok faydasını görürsünüz.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 12. Burak demiş ki:

  Bense her harcamamda kredi kartı kullanarak ödemeyi bir ay öteliyorum ve vadelideki paramdan faiz geliri elde ediyorum. Eğer amaç servet arttırmaksa harcamaya dikkat edeceksiniz bu ister kk ile isterse nakit ile olsun. Evde para biriktirmekte bana mantıklı gelmiyor. Mesela bu yüzden de kk önceliğim.

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim. Yorumlarda kredi kartının yazıda olmayan bir çok avantajını görmüş oluyoruz.

   Fakat kendime hakim olana kadar nakit diyetine devam edeceğim.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 13. Hasan demiş ki:

  Bende 2013ten beri kredi kartı borçları ile boğuşuyordum. Bu ay itibariyle hepsinin borcunu sıfırladım, kart aidatı kesen bir tanesini de bugun kapattım. Bir süredir yurt dışında olduğum için kredi kartı kullanamıyorum. Kart kullanmak o kadar işlemişki benliğimize, cüzdandaki nakit yerine maaş kartına gidiyor elim. Oysaki atmden çektiğim para ile aynı. Bu dürtüyü yıkmaya çalışıyorum bende. Bu arada vergi konusu geçmiş yukarda, maaş kartını kullanıp hesaptan ödeyerek yine vergilendirme konusunda içimiz rahat olur.
  Bozuk para biriktirme işi mantıklı, güzel bir kumbara birikimi yapılabilir.

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Yurtdışında kredi kartı kullanımı bu kadar yaygın değil, gördüğümde ben de şaşırmıştım. İnsanlar daha çok banka kartlarını kullanıyorlar.

   Biz kredi kartlarının çok içine girmişiz, banka kartları geriye düşmüş.

   Bozuk parada sıkıntı onu sayıp bir yerde bütünletmeye çalışmakta:)

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 14. Can demiş ki:

  Fikir guzel uzun suredir ikisini de uyguluyorum sayilir , bana kendimi daha iyi ve guvenli hissettiriyor.Kredi kartlarini takla attirdim onden aylik butce kadar yukleyip ay boyunca kullaniyorum , kredi kartinin eksi bakiyesi cok keyifli oluyor tavsiye ederim , bankanin size borclu olmasi buyuk keyif.Tabi bu paranin mevduat getirisinden vazgecmis oluyorum ama sistematik olmak adina verebilecegim bir taviz, mobil uygulamadan kontrol ederek ay boyunca butcenin neresindeyim goruyorum.Kumbaraya gelince kucuk yastan beri hep hobi oldu bende kumbara isi , istedigim gibi kumbara bulamayinca ben de 5 litrelik plastik su sisesinden kendim yapiyorum, kapagini maket bicagiyla kesip cevresini silikonluyorum.Hacmi buyuk ayrica seffaf izlemesi guzel oluyor. Tahminen 20 kg civarinda bozuk para alabiliyor, ben o gunki comertligime gore 5 ve 10 liralari da atiyorum.Hepsinden ote kumbarada para biriktirmek ilerideki gunler icin hayal kurmayi sagliyor bu da en guzel psikoterapi.

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Can Bey,

   Öneriler için teşekkürler. Kredi kartına önden yükleme yapanı daha önce duymamıştım. Sanırım herkes kendine göre bir yöntem buluyor.

   Bozuk paralarda sorunum şu an bütünletecek yer bulmakta:) Onu da hallederim yakında.

   Tekrar teşekkürler.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 15. Nasrullah yeter demiş ki:

  1.ay benzin harcamasını kredi kartından çektirme
  2.ay benzin harcamasını banka kartından yapmaya devam bunun yanına bim migros harcamalırını ekle
  3.ay ilaveten otomatik ödemeleri banka hesabına aktar
  4.ay elektronik taksit işini bırak internet alışveriş programlarını kaldır
  Artık harcamalarında serbestsin her ay bir basamak üste çıkmaya çalış ilk 2 ay birşey olmamış gibi hissedeceksin 3. Ay kurtuluyorsun paran cebinda asla kredi kartını kullanma banka kartı kullan

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Nasrullah Bey,

   Öneri için çok teşekkür ederim. Nakit diyeti gittiği yere kadar gidecek bakalım. Benim hayattaki işlerim pek kademeli olmuyor, ya siyah ya beyaz oluyor. Bu yüzden yavaş yavaş kesmeyeyim dedim.

   Bu taktiği uygulamak isteyenler de mutlaka yararını görürler diye düşünüyorum.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 16. Baydu can demiş ki:

  Yiğit bey selam.:) ben de uzun yıllardır kredi kartı kullanıyorum. ama sadece tek kart… ve hiç bir zaman son ödeme gününü geçirmediğim gibi, bütçem kadar harcama yapıyorum. ancak kredi kartında şöyle bir zorunluluk da oluyor. mesela oğlumun okul taksitlerini kredi kartıyla taksitle ödemek zorunda falan kalıyoruz. nakit olarak aylık taksit de olur ama her ay okula falan gitmek gerekiyor ve kredi kartı bu anlamda bazı kolaylıklar sağlıyor insana… size daha önce sormadığım bir soruyu soracağım… eğer belirtmekte sakınca görmezseniz, siz evli misiniz? ve evli iseniz eşiniz bu kısıtlamalara ve dikkatli davranmalarınıza laf etmiyor mu? yani bu konuda kavgalar çıkıyor mu? bu soruyu yanıtlamak istemezseniz saygı duyarım… kolay gelsin.:)

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Baydu Bey,

   Zor yerden sormuşsunuz. Yoksa eşim mi gönderdi sizi:) Nakit diyetini ve tasarruf oyunu sadece benim kişisel olarak uyguladığım bir şey.

   Sizin de örnek verdiğiniz gibi yorumlayanlar genellikle kredi kartının artılarından bahsetmiş.

   Bütçeyi tekrar denkleştirdikten sonra bir daha bakarım artık.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 17. oğuz gün demiş ki:

  kredi kartı benim hayatımda çok önemli bir yere sahip.

  Sürekli bankalar insandan faiz alıyorya ; kredi kartıyla da ben alıyorum diye hesaplıyorum bir bakıma onları kullanıyorum.

  Burada kendimize kurallar koymamız gerek.
  1. Asla kar aidatı ödemeyeceğiz.
  2.Nakit ödeme imkanımız olan ihtiyaçlarımızı alacağız ( bir ürünü almayı düşünüyoruz ama ekstreye yansıyınca bunu ödeyemeyeceğiz. Hemen bunu iptal ediyoruz )
  3.Zamanında borcumuzu ödeyeceğiz.
  4. Bankanın oyununa gelip harcama yapmayacağız.( 300 tl üzeri 5.alışverişinize 50 tl puan gibi )

  Kartımız PEŞİN fiyatına taksit yapıyosa 300 tl ve üeri harcamalarımızı taksitlendirebiliriz yada hepsini.
  İnternet harcamalarımız arttığı için aslında kredi kartı zorunlu ihtiyaç gibi.
  bankaların yaptığı bazı kampanyalardan yararlanacağız. 3 otamatik ödeme talimatı verin 50 tl ekstrenizden düşelim gibi.

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Oğuz Bey,

   Kuralları not ettim. Kredi kartı anladığım kadarıyla yararlı bir oyuncak fakat ayarı kaçarsa fena halde üzebilir.

   Onun için dikkatli ve her zaman uyanık olmak lazım.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 18. yasir demiş ki:

  yiğit bey öncelikle bu konuyu irdelediğiniz için Allah sizden razı olsun beni resmen uyandırdınız… şaka yapmıyorum cidden uyandırdınız. ben ki kredi kartı harcamalarında tutarsiz davranan biraz savurganlık yapan ödemeler konusunda da yine aynı şekilde önemsiz davranarak sadece minimum tutari ödeyerek ayları kovalayan bir aciz idim. son bir kaç aydır artık asgari ödemelerim bile 1700 li rakamlara ulaşınca dur dedim ve bir miktar kredi kartı kullanımını kıstım. ne yazikki sizin bu yazınız sonrası açtım internet bankacılığını kredi kartı asgari ödemelerimin son 2 yılına baktım karşıma korkunç bir rakam çıktı. dostlar arkadaşlar için ibretlik olabilirim ne yalan söyleyeyim. toplamda çıkan rakam (2017 şubat ve 2019 ocak dönemi toplam 23 ay gecikme faizi tutarı 1358 tl) rakamı görünce gözüme inanamadım ben her ay minimum tutarı ödeyerek bankaya çalışıyormuşum resmen tamam faiz aldığını biliyordum bankanın ama rakamlar korkunçmuş sayenizde uyandım desem yalan olmaz bu bakımdan şuan oturup ciddi ciddi düşünüyorum kendi aptallığıma yanıyorum.

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Geç olsun güç olmasın Yasir Bey, ben de aynı aydınlanmayı komisyon oranlarımı hesaplayınca yaşamıştım.

   Küçük küçük felaket rakamlara ulaşılıyor. Hayret ediyorsun.

   Kim bilir kaç gün çalıştınız o 1358 TL’yi ödemek için.

   Neyse en azından artık fark ettiniz. Önemli olan bundan sonra daha dikkatli olmak.

   Kolay gelsin. Saygılar.

   Ocak 15, 2019
 19. ilhan demiş ki:

  Tek kredi kartı olmalı.
  Limiti düşük.En fazla aylık maaşınız kadar olmalı.
  Aylık belirlediğim kredi kartı harcama limitim var. Bu harcamayı geçmiyorum.
  Her zaman fonda nakitim var.
  Böylelikle kredi kartı ile alışveriş yapınca bankadan faizsiz 40 gün borç almış gibi oluyorum. Bu 40 günde de fondaki para çok cüzi de olsa çalışıyor. 🙂
  En önemlisi aidat istemeyen bir kredi kartı aldım.

  Ocak 16, 2019
  Yanıtla
 20. Beri demiş ki:

  Merhaba, aslinda bence yapmaniz gereken biraz daha farkli eger maas aldiginiz sirket maaslarinizi duzenli birnsekilde her ayin sabit bir gunu ofuyorsa yapmaniz gereken kredi karti kesim tarihini ondan 10 gun onceye cekmek daha sonra nakit ihtiyaciniz elbet olacaktir maasinizin 500 tl eksigi + ortalama aylik yatirim tutariniz kadar eksik bir meblali birnkredi karti cikartmak. Ornek maas 8000 tl 500 lt nakit ihtiywci olur aylik 1000 tl de biriktirmeniz laizm ee kira falanda iviri ziviri 2500 tl olsun 4000 tl limitli bi kredi karti cikartip maasinizdan kalan 4000 tl yi 1 aylik faize koyup 4000 tl kredi kartindan harcamak bu sayede bu size 1 aylik free cash flow yaratir ve yillik 4000 tl bin faizini yersiniz buda size yatirim hesabiniznicin ekstradan 800 tl yaratir yillik:) bilmem anlatabildim mi:)

  Ocak 20, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Çok güzel anlatmışsınız Sayın Beri:)

   Ama bunun için önce kredi kartı borçlarını sıfırlamak ve kendine kredi kartı kullanma konusunda hakim olmak lazım. Eğer 800 TL kazanacağım derken gereksiz 3.000 TL’lik harcama yaparsak sanırım patlamış oluruz:)

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 20, 2019
 21. Huseyin demiş ki:

  Belki birileri görür diye yazayım bu vakitte.. kk kullanan herkes kazandigi 40 gün vade farkı ve bunun getirisinden pozitif bahsetmiş. Bazıları da bankaya ters faiz ödetmek gibi bahsetmiş. Ancak şu gerçeği unutmuşuz terazinin öbür kefesini banka doldurmuyor kart kullandığınız esnaftan banka alarak vadeyi size aktarıyor. Farkı banka değil karşı taraf ödüyor. Hatta bu konuda petrol istasyonları vade farkı olayından nakit alanlara indirime geçmeyi tartışıyor. Aslında kart kullanma ile bize pozitif gibi görünen sistemin işleyişi tamamen bankaya yarıyor. Esnaf ödemeyi anında hesaptan çekerse komisyon ödüyor yada vadeli alıyor ki bu da bankaya her şekilde kâr oluyor. Sistemi beslemeyi birakirsak esnafta rahatlar. Zorunlu olarak banka ile anlaşıp limiti dolduramazsa pos ücreti aidat vs bisürü sıkıntı var. Bu arada ben memurum esnaf değilim ama karşı tarafı düşünürseniz kötülüğe ortak olmak gibi bişey bu. Kk kullanımı arttıkça herkes pos almak zorunda kalıyor bi şekilde vida mastercard ve bankalar da bu zaafi kullanıyor. Yine bankalara kazandırıyoruz.

  Şubat 3, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Çok değişik bir noktaya parmak basmışsınız Hüseyin Bey, ekonomiye etkisini konuşmamıştık. Daha çok kendi cebimize olan etkisi konuştuk.

   Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 4, 2019
  • Oğuz Bey demiş ki:

   Hüseyin Bey böylece bir şey satın aldığımızda KDV’in ödenme ihtimali oluyor. nakit verildiğinde fiş kesmez ise esnaf direkt kdv’i iç ediyor. ayrıca bankada komisyondan bir kar ediyor, oradan da bir vergi ödüyor vs… ha tabi o kdv’i gene ödemiyor bazıları orası ayrı. devletin vergi toplamasında sıkıntı var.

   Senelik 42bin gelir vergisi veriyorum tek başıma. Eminim istanbulda benim kadar vergi veren bir kuyumcu, nalbur,esnaf lokantası vs.. yoktur. her zaman yazdığım adımı değiştireyim de ifşa olmasın ödediğim vergi 🙂

   Yerel seçimlerden sonra 4 yıl seçim yok. Adil bir vergi sistemi için çok güzel fırsat.

   o yüzden nakit ödeseniz bile fişinizi isteyin 🙂

   Şubat 5, 2019
 22. Serdardm demiş ki:

  Bende 3 kredi karti var hepsi maas aldigim ya da eski maas aldigim bankalar simdiye kadar cok sukur faize girmedim hep zamaninda odedim bu yuzdende hic aidat odemedim bana gore birden fazla kk avantajida su ornegin bur ay yapi kredi ile alisveris yapiyosam bonus diyorki benden 2000 tl harcarsan 40tl puan gelecek ay inu kullaniyorum ayni seyi digeri de yapiyor gecen sene sade puanlarlardan 250 tl civari beles para harcadim 😃

  Şubat 11, 2019
  Yanıtla
  • Ahmet K demiş ki:

   O noktada tehlike şu, 1800 liralık harcama yapacaksan, 2000 lirayı tamamladığında 40liralık puan alacağını düşündüğün için ilave 200 lira daha harcıyorsun.
   Harcamayı teşvik ediyorlar.
   Kontrollü gitmek gerekir, avantaj yakalayalım derken; bütçe kontrolünü elden bırakmamak lazım.

   Şubat 11, 2019
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Serdar ve Ahmet Bey,

   Benim en çok korktuğum etki bu kredi kartının aşırı harcamaya sebep olması.

   Yani allem edip kallem edip 1.000 TL kazanırken bir gereksiz harcamayla etkiyi sıfırlayabiliriz. Onun dışında kullanılırsa avantajları gözardı edilemez.

   Ama sanırım sürekli tetikte olmak gerekiyor.

   Saygılar.

   Şubat 12, 2019
 23. Ahmet K demiş ki:

  Yiğit bey, kesinlikle haklısınız o konuda.
  Ben de aynı noktaya dikkat çekmek istedim verdiğim cevapta.

  Kredi kartı kullanımının faydalı yönlerinin daha çok olduğunu düşünsem de taksit yapılırsa sonraki aylarda harcamadığın kaleme ödeme yapıyor hissi de olumsuz.

  Ayrıca kullanımı oldukça basit olması nedeniyle,fazla harcatıyor çok belli ki.
  Hele de puan kazandığını düşünen kişilerin genellikle ihtiyacı olmayan ürünleri almaya başladığını gözlemliyorum çevremde.

  Aman dikkat.

  Şubat 12, 2019
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.