Norveç Varlık Fonun Türkiye’deki Şirketlerden Aldığı Temettüler (2017 için)

Herkese selamlar! Geçenlerde Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’deki hisselerini 2016 sonu itibariyle yayınlamıştım. Sonra da temettülerini merak etmiştim.Şimdi de aldıkları temettüleri hesaplayayım dedim.

Sitesine biraz baktım nakit akışlarını göremedim. Aldıkları temettüler hakkında da bir bilgi yoktu. O zaman ben ellerindeki hisse senedi varlıklarına göre bir hesaplama yapayım dedim.

Sonra konu biraz genişledi:)

Hadi başlayalım…

Ekran Resmi 2017-12-05 09.21.42
Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’den aldığı temettüler

Hesaplamada Kullanılan Varsayımlar

Öncelikle bu hesabı yaparken iki yolum vardı. Uzun olan; 2016 yılındaki varlıklarını  2016’nın son iş günündeki kurdan TL’ye çevirecek, daha sonra onlarla 2016 yılının son fiyatlarından hisse alacaktım. Daha sonra da 2017 yılında dağıttığı temettüyle çarpıp bir rakama ulaşacaktım.

Kısa yolu ise; zaten hangi şirkette yüzde kaç payı olduğunu vermişlerdi. Dağıtılan toplam temettü ile payı çarpıp Norveçli balıkçıların ne kadar temettü aldıklarını kabaca hesaplayacaktım. Ben kısa olan ikinci yolu tercih edeceğim.

Bunu yaparken bilmeniz gerekenler;

 1. Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş olduğu için fonun tuttuğu varlıklar değişmiş olabilir.
 2. Bu yüzden de çıkan sonuç kuruşu kuruşuna kesin değil.

Norveç Varlık Fonunun 2017 Yılında Aldığı Olası Temettüler

Şimdi geldik fasülyenin faydalarına…

Ekran Resmi 2018-11-29 09.25.05
Norveç Varlık Fonun Türkiye’deki Şirketlerden Aldığı Temettüler (2017 için)
Ekran Resmi 2018-11-29 09.25.35
Norveç Varlık Fonun Türkiye’deki Şirketlerden Aldığı Temettüler (2017 için)

Norveç Varlık Fonu’nun hisselerimizden aldığı brüt temettü miktarı yaklaşık 127 milyon TL! Net olarak baktığımız zaman ise 127*0,85= 108 milyon TL!

Biraz daha derine inelim ve temettü verimine bakalım. 936.973.372 dolar tutarında portföyleri var. 30 Aralık 2016’da dolar kuru 3,52 TL’ymiş. Yani Norveçli dostlarımızın portföyü TL olarak 3.298.024.000 TL civarında. Temettü verimine baktığımız zaman ise 108/3,298= %3,3 ediyor.

Norveç fonu kârlı zararlı demeden size sonuca getirmek istiyorum.

Toparlarsam

Dünyanın en refah toplumlarından olan ve kişi başı milli geliri 70.812 dolar olan Norveç, borsamıza yatırım yaptığı için 108 milyon TL net temettü geliri elde ediyor.

Kişi başına düşen milli geliri 10.787 dolar olan Türkiye, milli gelir farkı yeterince açık değilmiş gibi Norveç’e temettü ödemesi yapıyor. Hakediyorlar çünkü tasarruf edip yatırım yapmışlar.

Ekran Resmi 2017-12-12 15.01.08.png
Türkiye-Norveç Milli Gelir Karşılaştırması

Şimdi de Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’den aldıkları temettülerin kaç tane Norveçlinin milli gelirine eşit olduğuna bakalım.

108.000.000/3.80= 28.421.000 dolar eder. Bunu da 70 bine bölersek sonuç 400 çıkar. Bu da Türk şirketleri olarak tahvil geliri hariç sadece temettülerle 400 Norveçliye baktığımız anlamına gelir:) Portföyün değer kazancı hariç tutuluyor bu arada. Bir de o var.

Onların suçu yok tabii. Adamlar tasarruf etmiş tasarrufları ile yatırım yapmışlar. Gelecekleri için gelir elde ediyorlar ve bunu ileriki nesillerle paylaşıyorlar.

İçinde bulunduğumuz zamanda ve bu bilgi kirliliğinde çok zor anlaşılabilir, ses az çıktığı için gürültüden duyulmayabilir ya da unutulabilir ama devletlerin ekonomik büyüme sistemi çok basittir. Üretirsin satarsın, sattığından daha azını harcarsın, kalanıyla yatırım yaparsın. Yatırımın geliriyle tekrar yatırım yaparsın. Yeterince uzun biriktirirsen de aradaki fark kadar büyürsün. (Cari fazla verirsin, bütçe fazlası verirsin gibi)

İnsanlar için de farklı sanmayın. O da o kadar basittir.  Maaşın yatar, belli kısmını harcarsın, kalanını biriktirirsin. Biriktirdiklerinle yatırım yaparsın, sonra onlardan gelen gelirle tekrar yatırım yaparsın. Belli bir süre sonra gelirin harcayacağın miktarı da aşar. (Hisse senedi, tahvil, gayrimenkulden biri ya da Norveç Varlık Fonu gibi bir sepet dahilinde, kafanı yastığa koyduğunda nasıl rahat edersen).  Eğer gelirinden fazlasını harcarsan borç almak zorunda kalırsın, borcun faizini ödersin, yetmez tekrar borç alırsın. O zaman da biriktiremezsin. Ondan sonra böyle gelirler şirketlerinden temettüleri alırlar, borç verirler ve senin üzerinden gelir elde ederler.

Umarım bir daha borsada yabancı payı artmış diye davul zurna ile oynandığı zaman başka bir açıdan bakarız.

Neyse konuyu daha fazla saptırmayalım. İşim gücüm var:) Iphone X çıkmış ben ona bakayım biraz da onlar kazansın. Hep Norveçliler mi kazanacak:)

Not: Norveçlilere hiç bir düşmanlığım yok. Yaptıklarına hayranım ve son derece takdir ediyorum. Helal olsun. Darısı bizim başımıza:)

20 Yorum

 1. Onur Kaya demiş ki:

  Adamlar yakında ülkece temettü emeklisi olacak )

  Aralık 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Oraya doğru emin adımlarla gidiyorlar Onur Bey 🙂 Kuzey petroller bitene kadar işi bitirmiş olurlar

   Aralık 12, 2017
 2. cems demiş ki:

  bende bunu bekliyordum teşekkürler.

  Aralık 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Ben teşekkür ederim Sayın Cems:)

   Aralık 12, 2017
 3. hsyn demiş ki:

  Sayın:Latteden borsaya:Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Herzaman yazınızı okuyorum. Sağlık problemlerimden dolayı yazamıyorum.(dum)

  Aralık 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Çok geçmiş olsun ben de merak ediyordum Hüseyin Bey nerede okumayı mı bıraktı diye?

   Hoşgeldiniz.

   Saygılar.

   Aralık 12, 2017
 4. MUSTAFA.C demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey;

  Yine güzel bilgiler paylaşmışsınız. Beklediğim bir yazıydı. Okudukça ve rakamları gördükçe içim burkuldu. Resmen onlar kazansın diye çalışıp, harcamışız. Norveç fonu ile ilgili yazılarınızdaki bilgileri herkesin mutlaka öğrenmesi ve ders çıkarması gerekli diye düşünüyorum.

  Teşekkürler paylaşım için. Emeğinize sağlık.

  Aralık 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mustafa Bey,

   Üniversiteler, vakıflar, araştırma enstitüleri, hatta ilk öğretim okullarının bile hisse, tahvil, gm portföyleri olmalı bence. Bağışları oralarda değerlendirip kendilerine nakit akışı sağlamalılar. Umarım bir gün gelişen sermaye piyasalarımızda onu da görürüz. Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Aralık 12, 2017
 5. Ozkan demiş ki:

  Emeğinize sağlık, çok güzel ve ufuk açan bir çalışma olmuş. Bir noktada düzeltme yapmak isterim. “Maaşın yatar, belli kısmını harcarsın, kalanını biriktirirsin” demişsiniz. Warren Buffet der ki, “önce biriktireceğin kısmını ayır, kalanını harca”. Elbette sabit giderleri (kira, faturalar, vs) peşin peşin düşmek lazım; ama keyfi giderleri dikkate alırsak, Buffet’ın yaklaşımı daha yararlı bir tasarruf politikasıdır kanımca.

  Aralık 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Özkan Bey,

   Çok haklısınız doğrusu o. Benimde yapmaya çalıştığım şey. Sanırsam “Babil’in En Zengin Adamı”nda da önce kendine öde der. Sonra başkasına ödersin. Yazıda tam tersi olmuş.

   Sizin gibi dikkatli okuyucular sayesinde burası çok daha zengin bir yer olacak. Çok teşekkür ederim.

   Saygılar

   Aralık 13, 2017
 6. Paracigim demiş ki:

  Okuduğum en iyi bloglardan. Her yazı faydalı.

  Güzel iş. Tebrikler.

  Aralık 17, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Paracigim,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Aralık 17, 2017
 7. Ara Dökmecioğlu demiş ki:

  Yazılarınızı ilgi ile okuyorum.Bugüne kadar hisse senedi yatırımım olmadı.Dolayısı ile bilmediğim için bir şey sormak istiyorum.Bildiğim kadarı ile 1 lot 1000 hisse.Banka veya aracı kurumların çoğunda ise lot altı işlem yapılamıyor.Siz ve katılımcılar ise her ay 3 tane x hissesi,4 tane y hissesi aldığınızı ve bunlarla portföy oluşturduğunuzu belirtiyorsunuz.Hangi kurumdan ne şekilde alım/satım yapıyorsunuz?

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ara Bey,

   Üç beş hisse aldım deyince aslında Lot’tan bahsediyorum. Genel jargon bu:) Lot altı ile kimse uğraşmıyor.

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 8. Tarık (@trkcvk) demiş ki:

  Bizim millet onların dolarına hasta, onlar bizim hisselere. Çok ilgin gerçekten halkın gidip tasarrufunu en fazla dolara çevirmesi yabancının ise gelip hisse alması.

  Şubat 3, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tarık Bey,

   Yatırım yapmayı öğreneceğiz inşallah:)

   Ama bu süreç hemen olmuyor. Belli bir bilinç oluşması lazım. O da zamana, yavaş yavaş oluyor.

   Saygılar.

   Temmuz 26, 2018
 9. ckabran demiş ki:

  Çok güzel bir çalışma olmuş. Kaleminize sağlık Yiğit Bey.
  2 Hafta önce sitenizi keşfettim ve baştan beri okumaya başladım. Bugün Norveç fonunun temettüsünü görünce ülkem adına çok üzüldüm. Aslında kafayı çalıştıran halklar geleceğine yatırım yapıyor.

  Emeğinize sağlık tekrar.

  Temmuz 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim sayın Ckabran,

   Maalesef tasarruf etmeyenlerden edenlere bir gelir akışı var. Biz de tasarruf etmeyerek sponsor olmayı ne kadar çok sevdiğimizi gösteriyoruz:)

   Sitenin faydalı olduğuna çok sevindim.

   Saygılar.

   Temmuz 26, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.