Ünlü Yatırımcı George Soros Sözleri

Herkese selamlar! Bu sefer ünlü yatırımcı Geroge Soros’un yatırımla ilgili söylediği ünlü sözleri paylaşacağım.

12 Ağustos 1930’da Macaristan’da doğmuştur. Dünyanın en zengin 25 insanından biridir ve serveti 25 milyar doların üzerindedir.

Kendisi “İngiltere Merkez Bankası’nı yıkan adam” olarak bilinir. Bunu da 1992 İngiltere krizinde 10 milyar dolarlık “pound kısa pozisyonu “alarak yapmıştır. Sadece o işlemde 1 milyar doların üzerinde para kazanmıştır.

Servetinin büyük bir kısmını Quantum Fund isimli fonda bulunuyor ve oradan yönetiliyor.

Hadi şimdi ünlü yatırımcının ünlü sözlerini paylaşalım.

Ünlü Yatırımcı George Soros Sözleri

“Yeni trendleri erkenden yakalamaya çalışırız, daha sonraki aşamada ise trend dönüşlerini…Bu yüzden, piyasayı istikrarsızlaştırmak yerine istikrar kazandırmaya meyilliyizdir. Bunu kamu yararı için yapmıyoruz. Bu bizim para kazanma stilimizdir.”

“Ne zaman evrensel ilkelerle kişisel çıkarlar çatışsa, kişisel çıkarlar kazanır.”

“Hisse senedi piyasası balonları hiç yoktan var olmazlar. Gerçekte çok temel gerekçeleri vardır, yanlış anlaşılma sonucu bozulan gerçekler…”

“Eğer yatırım eğlenceliyse, eğer eğleniyorsanız, muhtemelen para kazanamıyorsunuz demektir. İyi yatırım sıkıcıdır.”

“Piyasalar sürekli bir belirsizlik ve akış halindedir. Para ise olanı iskonto ederek ve beklenmedik olana bahse girmekle kazanılır.”

“Zenginim çünkü ne zaman hatalı olduğumu biliyorum. Esasen hatalarımı farkettiğim için hayatta kaldım.”

“İş adamı olmadan önce bir insandım.”

“Ekonomi bir bilim olmaya  çalışıyor. Bilim tarafsız olmalıdır ama söz konusu ekonomik sürecin katılımcıları tarafsız olamazken bunu başarmak çok zordur.”

“Bir yatırım kararı vermek bilimsel bir hipotez kurup onu pratik bir teste tabii tutmak gibidir. Tek fark ise bu hipotez para kazanmak içindir, evrensel kabul görmüş bir kural ortaya koymak değil.”

“Kurumsal yatırımcıların sorunu performanslarının kendi aralarında ölçülmesi ve bunun da kesin bir ölçüsünün olmamasıdır. Bu onları tam bir trend takipçisi yapar.”

“Bir durum kötüye gittikçe, tersine çevirmesi kolaylaşır ve daha yukarı gider.”

“İddia ediyorum ki finansal piyasalar hiç bir zaman gerçek durumu doğru olarak yansıtmaz.  O veya bu şekilde deformasyona uğrarlar ve bu fiyatlara yansır.”

Saygılar.

3 Yorum

 1. Cenk ata demiş ki:

  Son madde aklımı ok gibi saplandı. Bist’ in düşü yakın gibi çünkü ekonomide batış sinyallerini veren ülkeler içindeyiz. Bkz. Mafi Eğilmez twitter ve yazıları… Bist kesinlikle gerçek durumu yansıtmıyor. Yeni vergiler en çok bist30 firmalarını vuracak zaten. Tek umut an itibariyle ihracattan başka bir şey değil. Dövizi yurtdışından getirip TL hesabına atıp bilançosunu şişiren firmalar bist te yükselir. Basit kural. Neyse, karışık işler bunlar. Biz uVY devam )) saygılar sn. temettüemeklisi

  Kasım 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenk Bey,

   Düşüş olur, yükseliş olur, sonra tekrar düşüş olur. Önemli olan iyi firmaları bulup onları uygun fiyata alabilmek. Bunu öğrenmeye çalışıyoruz. Yoksa hep söylüyorum 100 şirketin ortalamasının nereye gittiği önemli değil. Önemli olan bizim hisselerimizin kârını arttırıp arttırmadığı.

   Saygılar.

   Kasım 12, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.