Yatırım Yapmak Çok Sıkıcı

Herkese selamlar! Evet yatırım yapmak çok sıkıcı. Şirketleri belirledik, alım zamanlarını otomatiğe bağladık. Ekrana bakmaya gerek kalmadı. Çünkü “kısa vadede piyasanın nereye gideceğini kimse bilemez” tezini kabul ederek yatırım yapıyoruz.

İyi de ben alışmışım sürekli borsayı düşünmeye. Ne güzel tatlı tatlı paracıkları düşünerek hülyalara dalıyordum:) Yatlar, katlar falan filan…

Şimdi öyle mi? 10-15 sene içinde emekli olacağız diyoruz. Kolay mı? Bekle dur…

O kadar sene sonrası için hayal de kurulmaz, heyecan da duyulmaz be kardeşim:=)

Kısacası dostlar, boşluğa düştüm.

baby-teddy-bear-cute-39369
Sisteminiz oturttuktan sonra yatırım yapmak çok sıkıcı hale gelir ama bu aynı zamanda kazanmaya başladığınızın işaretidir. 

Borsa Hobi Haline Gelmişti

Hepiniz yaşadınız, belki de hala yaşıyorsunuz. Ben de alışkanlık olmuştu bunlar ve çok uğraştım kurtulmak için.  Sonunda çoğunu ya bıraktım ya da azalttım. Ama böyle olunca çok büyük bir boşluk oldu hayatımda.

Ama zamansal bir boşluktan da bahsetmiyorum tam olarak. Öyle olsa spora falan giderim. Uyumaya zamanım yok neredeyse.

Ama nasıl anlatayım… İnsanın kafası bunlarla dolu oluyor. Bir umut taşıyor kısa vade yatırım yapınca. Hemen zengin olacağım, parayı elliye katlayacağım, şurdan alacağım şurdan satacağım diyor. Kimseye çamur atmıyorum ama ben böyle düşünüyordum yani:)

Zamanım çok kıt olsada, kafamda bunlar olmadığı için bir boşluğa düşmüş oldum. Adeta bir hobimi kaybettim.

Para Kazanılıyor ama Daha Sakin

Şirketleri belirledim. Kimi iyi gidiyor, kimi kötü. Zaten temettüye bakıyorum. Bu yüzden kısa vadeli trade etmenin heyecanı da yok.

Piyasa yüksekse biliyorum ki alımları biraz kısmak lazım. Piyasa alçaktaysa herkes korkuyorsa (özellikle ben korkuyorsam) alım yapmam lazım. Bu kadar yani. Ne heyecan var ne zevk var.

Acilen yeni uğraşlar bulmam lazım galiba.

Tasarrufun Önemi Kat Kat Artıyor

Uyguladığımız yatırım tarzında tasarrufun önemi kat kat artıyor. Pasif gelir elde etmek için pasif yatırım yapıyoruz ve şu an aldığımız 1.000 TL temettü, yıllık %20 arttığında on sene sonra 7.268 TL oluyor. Yani iş ne kadar tasarruf edip ne kadar yatırım yaptığında düğümleniyor.

Bu yüzden tasarrufa daha çok eğilebilirim diye düşünüyorum.

Tasarrufa önem vermemdeki bir diğer etken de ne kadar çok paran olursa olsun eğer tutmayı bilmiyorsan bir şekilde kaybediyorsun. Milli piyango zedeleri biliyoruz. Bir gecede zengin olup sonra serveti tutamayıp rezil olan insanları…

Bu yüzden bundan sonra biraz boşladığım tasarruf tarafına tekrar eğileceğim bakalım.

Toparlarsam

Kısacası dostlar boşluğa düştüm. Belki de yatay piyasa bana iyi gelmiyor. O da olabilir.

Sizin için de yatırım sıkıcı hale geldi mi? Yoksa eğleniyor musunuz? Bu yatırım tarzında eğlenmeyi başaran varsa bana da yöntemini söylesin:)

“Eğer yatırım eğlenceliyse, eğer eğleniyorsanız, muhtemelen para kazanamıyorsunuz demektir. İyi yatırım sıkıcıdır.”

George Soros

Saygılar.

20 Yorum

 1. ismet demiş ki:

  Temettu orani ve verimi son 2 yilda dusme egiliminde. 15 sene sonrasi icin bunu hesaplamadinsa al iste sana bir mesgale. 😁😂

  Aralık 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İsmet Bey,

   Biz de oranın artmasını bekleriz:)

   Saygılar.

   Aralık 27, 2017
 2. Uv.Cii demiş ki:

  Minimal bir bütce ile crypto borsaları önerebilirim, yüksek volatilite ve risk. Ama ufacık bit bütce ile, misal 100$. Sigarayı bırakan sakız çiğner dudak tiryalikiliği geçsin diye, trade ederken Uv ci olanlar için eski ekran bakma hastalığına birebir bu crypto borsalar.

  Aralık 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Uv.Cii,

   O işten hiç anlamıyorum ama kumar sever bir yapım var:) Onun için hiç bulaşmak istemiyorum.

   Saygılar.

   Aralık 27, 2017
 3. Umur demiş ki:

  Yiğit bey,

  Yazılarınızda en çok dikkatimi çeken konular; tasarruf oranınız ve kararlılığınız olmuştu. Öncelikle takdir ediyorum biraz da imreniyorum. Yaptığınız iş, yani kazandığınızdan daha az harcamanız oldukça zor ve takdir edilesi(okuyucu desteği).

  Borsayla ilgili bir çok şeyi öğrenmeme bu blog vesile olduğu için size tavsiye verecek durumda değilim. Ama yanılmıyorsam bir yazınızda sakin yatırımcının uzun vadede kazanacağını istatistiklerle göstermiştiniz.

  Bizim içinse en iyisi bu boşluğu blogunuza daha fazla içerik üreterek kapatmaya çalışmanız olur çünkü severek öğreniyoruz(çakal okuyucu isteği).

  Yiğit bey pes etmek yok ama arada bir latte içebilirsiniz bizden olsun lütfen 🙂

  Aralık 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umur Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim:) Biriktirmeye ve erken emeklilik hedeflerine devam ediyorum. Sakın yanlış anlamayın:)

   Bloga daha fazla zaman ayırma tavsiyenize uyacağım. Hemen bir latte alıp yazmaya başlıyorum.

   Saygılar:)

   Aralık 27, 2017
 4. Selamlar, ben temettü yatırımı işine yeni başladığım için tam tersine tuhaf bir heyecan duymaya başladım, sağdan soldan gelen paralarla ufak tefek hisse aldıkça içimi tuhaf bir heyecan kaplıyor:) Ama özellikle son 1.5 yıldır borsadan keyif aldığım için sıkılmamak üzere bir miktar parayı da kısa vadeli trade için ayırdım.

  Bu aralar yabancı borsalardan hisse alımını düşünmeye başladım, malum onlarda temettü verimi ve sıklığı genelde daha yüksek, onları araştırmak eğlenceli bir uğraş olabilir.

  Aralık 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ersin Bey,

   Yeni olduğunuz için heyecan normal:) Zamanla geçer.

   Yurtdışı borsalarda yatırım yapmayı bende çok istiyorum. Gerekli kaynağı bulduktan sonra mutlaka onu da deneyeceğim. O zaman yeni denizlere yelken açtığım için daha çok araştıracak şey bulabilirim diye umuyorum.

   Saygılar.

   Aralık 27, 2017
 5. Onur kaptan demiş ki:

  Yiğit bey yurtdisinda REIT şeklinde gecen bizdeki GYO karşılığı olan şirketler var.. Kira gelirleri ile temettu ödemesi yapıyorlar… Durumlar bizm GYO lar gibi değil… Bu konuyu araştırıp bir yazi yazmanızı bekliyoruz..

  Aralık 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Onur Bey,

   Çok kısa bakmıştım onlara. Hoşuma giden şirketler vardı Realty Income gibi ama F/K acayip yüksek.

   Bir de ABD’deki düşük faiz yüzünden çok değerlenmişler. Faiz artışı onların değerlemelerini de negatif etkileyecek deniyor.

   Gerekli parayı biriktirip (10.000 dolar) ondan sonra yatırım yapmak için araştırmayı planlıyorum. Şimdi almayacağım için incelemek gelmiyor 🙁

   Parayı bulduğum zaman motivasyonum olur:) Bol bol yazarım.

   Saygılar.

   Aralık 28, 2017
 6. Temettum demiş ki:

  Yigit Bey,

  Bende sizin gibi hemen hemen ayni zamanlarda temettu yatirimciligina basladim. 2.5 yil oldu. Simdilerde dediginiz gibi olayin duraganligi sebebiyle biraz bosluga dusme durumu oluyor. Ozellikle hisse alimi yapmadigim ve bilanco, temettu aciklanmadigi zamanlarda…

  Bu duraganligi asabilmek adina ben kucuk bir miktar para ile crypto coin olayina giris yaptim ve bulut madenciligi yapiyorum. Bu konuda kimseye tavsiyede bulunamam, herkes kendi arastirsin.

  Sizin duraganliginizi asabilmek adina bir onerim olacak. Gelecegi hayal edip gelecekteki trendler ne olabilir, hangi sirketler one cikabilir gibi yazilar yazabilirsiniz. Ornegin bulundugum ulkede yaslanan nufus ile birliite gelecekte yasli bakimi (Aged Care) alaninda faaliyet yapan sirketler on plana cikabilir gibi… bu sekilde gelecekteki trendleri 5-10-15-20 senelik periodlar dahilinde hayal edici yazilarinizi ilgiyle okurum sahsen. Benim hayallerim ile sizinkileri karsilastirma firsati olur.

  Simdiden 2018’de mutluluklar dilerim.

  temettum.com

  Aralık 28, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Temettum,

   Herkes ticaretini yaparken siz işin kaynağına inip üretim işine girmişsiniz. Ben anamam ama size başarılar ve bol kazanç dilerim.

   Onu bir yazıda yazıp beyin fırtınası yapabiliriz. Güzel olur herkes fikrini yazar.

   Çok teşekkür ederim. Hepimiz için güzel bir diliyorum.

   Saygılar.

   Aralık 28, 2017
 7. Adsiz demiş ki:

  Üstad merhaba,

  Öncelikle bu açmış olduğun blog için gerçekten çok teşekkürler, bende mayıs ayında temettü yatırımcılığına başladım ve inan sayende bende bu sıkıcı düzenden bir nebze olsun kurtuldum. Emeğine klavyene sağlık.

  Tüm para ile uzun vadeli yatırımcılık yaparsa kişi sıkılabilir gibi bir ibare vardı yanlış hatırlamıyorsam Akıllı Yatırımcı kitabında. Paranın bir miktarını ufak trade’ler için harcamak adına kenarda bırakıp fon al sat vb işler yapılabilir gibi bir öneri vardı. Ben kriptopara piyasasında değerlendiriyorum ve inan rakamlar portföyün %10 u bile olmamasına rağmen heyecanı dolu dolu yetiyor boşluğu doldurmaya. (asla yatırım tavsiyesi değildir.)

  Bunun dışında yurtdışı piyasalarındaki temettü kağıtlarını da araştırıyorum. Çok param olmaması sebebiyle maalesef henüz daha giremedim ancak o piyasaya da yatırım yaparak euro bazında temettü almayı planlıyorum. Bu da bir miktar zamanımı alıyor.

  Kim bilir belki bir gün o da olur 🙂

  Bu arada George Soros ne demiş “İyi yatırım sıkıcıdır, eğer yatırım yaparken keyif alıyorsanız para kaybediyorsunuz demektir” 🙂

  ** Yazılanlar asla yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın kişisel görüşleridir.

  Aralık 28, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Adsız,

   Desteğiniz için ben teşekkür ederim. Uzun vadeli yatırım yapıp akıllı yatırımcı kitabını okumamış olmak benim için gerçekten bir utanç kaynağı. Mutlaka bu sene okumalıyım ve özümsemeliyim.

   Kripto paralar bu ara gerçekten çok moda ama üstte de söylediğim gibi hiç anlamıyorum:)

   Yurtdışı piyasaları züğürtlükten inceleyemiyorum ama elbet sizin gibi onlara da sıra geleceğini düşünüyorum:)

   Saygılar.

   Aralık 28, 2017
 8. 454454 demiş ki:

  Umur bey kardeş çok güzel yazmış bize söz bırakmamışssın.Doğru yoldasın sevgili temettü emeklisi dostum.Takdirle izliyoruz.Başarılarının devamı dileğiyle

  Aralık 28, 2017
  Yanıtla
 9. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın 454454,

  Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  Saygılar.

  Aralık 28, 2017
  Yanıtla
 10. cenk ata demiş ki:

  Yiğit Bey merhabalar,
  Bütün yazılarınızı okumaya ve yorum yapmaya çalışyorum… bu da benim zevkim oldu walla son 6-8 aydır 🙂 İçerik oluşturduğunuz için teşekkürler…
  Can sıkıntısını yenmeyi şöyle başarıyorum son 2-3 aydır:
  1. Hisselerimi takip ettiğim excel yapmak… Böyle güzel fontlu, önemlilerin altı çift çizgili falan 🙂
  2. Haftalık %5 düşüş yapan bir hisse varsa daha çok alım yapmak… Haftalık takip çok hoşuma gidiyor; böylece her haftasonu yeni hedefler koyuyorum.
  3. Aylık bazda portföyüm yüzde kaç büyümüş, küçülmüş yine bu excel’ de başka bir tab’ a yazdım… Onu da ay sonlarında doldurmak, incelemek vs. çok hoşuma gidiyor.
  4. Yıllık hedef tab’ ımın olması bu excelde ayrı keyif. Misal, 2018 hedefim 2017 toplam pörtföyümün 1.5 katına çıkmak…

  Bu excelde eldeki dolar, euro, altın vs. ne varsa haftalık, aylık, yıllık tutmaya başladım kısaca… Çok çok güzel bir uğraş bence 🙂

  Aralık 30, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenk Bey,

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Lütfen devam edin.

   Ben maalesef o kadar ayrıntılı takip edemiyorum yatırım çeşidim sınırlı olduğu için. Ama onun yerine temettülerimi takip etmek bende aynı etkiyi yaratıyor. Adım adım özgürlüğümü kazanıyorum:)

   Portföyü 1.5 katına çıkarmak çok iddaalıymış:) Başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Aralık 30, 2017
 11. kaan demiş ki:

  Sayin Yiğit bey;
  Son 3 senedır bende temettu yatırımı yapiyordum ancak mevduat faizlerlnin yukselmiş olması ve temmetu yatırımının bence temeli olan ucuzken al stratejım sekteye ugradıgı ıçın alımları azalttım bu da bende sızın gibi bosluga neden oldu.Malesef sevmedıgım seyi yapıyorum al sat yani.Birazda yurt dışı piyasalara bakıyorum neler varmış diye.Böyle aşmaya çalışıyorum.Sağlıcakla kalın saygılar…

  Aralık 30, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kaan Bey,

   Al satı beceremediğim için hiç o işe girmiyorum fakat Warren Buffett bile bazen fırsat gördüğünde al sat yapıyordu.

   Bu aralar ise artık TL bazlı zirvelere gidiyoruz. Beni asıl ilgilendirense özsermaye kârlılıklarının bazı şirketlerde mevduat faizine yaklaşması hatta geçilmesi oluyor.

   Ama disiplinimi bozmamak için azar azar almaya devam ediyorum.

   Saygılar.

   Aralık 31, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.