Şirketlerim 6 Ayda Hisse Başına Ne Kadar Para Kazanmış?

Herkese selamlar.

Uzun vadeli temettüsü büyüyen hisse senedi yatırımcısı olarak Türkiye’nin belli başlı şirketlerine ortak oldum. Amaç uzun vadede temettü emekliliği ve canımın istediği işte çalışabilmek. Yani kendi finansal özgürlük şatomu oluşturabilmek.

Türkiye’nin alanında en iyi yöneticilerinden bazıları şu anda benim için çalışıyorlar. Şirketlerim yemek ya da su istemeyen köleler gibi benim için para kazanıyorlar. Ben uykudayken bile…

Tabii ki uykudayken para kazanmak için önce uyanıkken portföy oluşturup kendini psikolojik olarak dalgalara hazırlamak gerekiyor.

Ben de daha çok ortak mantığı ile bakabilmek ve bu bilincimi geliştirmek için de bazı yollar buldum.

Bunlardan biri de ortağı olduğum şirketlerin her çeyrekte benim için ne kadar para kazandıklarına bakmak oluyor.

Nasıl ki ortak olduğunuz bir esnaf dükkanının da arada ne kadar kazandığına bakarsanız, ben de öyle bakacağım. Amaç ise ortaklık bilincini geliştirmek, kendimi fiyattan soyutlayarak daha çok işletmenin para kazanmasına ve elindeki değeri arttırmasına odaklanmak.

Bu yazıda da portföyüm bana altı ayda ne kadar hisse başı para kazanmış ona bakacağım. Daha sonra da bunu dağıtılmış ve dağıtılmamış kâr olarak karşılaştırarak Temettü Emekliliği yolculuğuma etkisini tartışacağım.

Hadi başlayalım.

Şirketlerim 6 Ayda Hisse Başına Ne Kadar Para Kazanmış?

Şirketlerin Altı Aylık Kazançları

Şirketlerimin altı aylık hisse başı kazançlarını bulmak aslında çok kolay. Bunun için KAP’ta yayınlanan “altı aylık finansal tablolarına” bakmam yeterli olacak. Bunun için de arama motorunuza “Hisse Senedi Kodu ve KAP” yazarsanız şirketinizin KAP sitesine ulaşabilirsiniz. En alttaki “Son Beş Bildirim” seçeneğinden de şirketinizin en son yayınlanan finansal tablosu bulunuyor. Tabii aradan biraz zaman geçince bu tablo son beş bildirimde olmayabilir. O zaman da sağ üstteki “Bildirim Sorgu” kısmından aramanız gerekecek.

Böylece şirketlerimin altı ayda bana ne kadar para kazandırdıklarını, hisse başı ne kadar kâr ettiklerini bulabileceğim.

Tablolarda şöyle gözüküyor:

Hisse Başı Kazanç

Önce bunları tespit edelim.

Kendi ortak olduğum şirketler için buna baktığımda şöyle bir tablo ile karşılaşıyorum:

Ortağı Olduğum Şirketlerin 6 Aylık Payıma Düşen Kârları

Küçük parçalarına sahip olduğum şirketler 6 ay boyunca çalıştılar, didindiler ve kâr ettiler. Sahiplik bilinci ile baktığımda bana ilk altı ayda 4.692 TL kâr ettirdiler.

Aynı performansı yılın geri kalan altı ayında da sürdürebileceklerini varsayarsam şirketlerimden yıl boyunca elde edeceğim kâr oranı 4.692*2= 9.383 TL oluyor.

Biz tamamını almayalım. Şu anda portföy büyüklüğünü 53 bin TL olarak alırsam ilk altı ayda 4.692/53.000= %8,85 getiri elde etmiş oluyorum.

Hemen bir parantez açayım

Şirketlerim benim payıma düşen parayı iki şekilde değerlendirebilir: Ya bana temettü verir ya da bünyesinde tutarak yatırım yapar, borçlarını öder vesaire…

Bu da bizi dağıtılmış kâr (temettü) ve dağıtılmamış kâr kavramına götürüyor. Temettü emekliliğini anlattığım yazıda bunları ayrıntılı anlatmıştım. Onun için geçiyorum.

Temettü Olarak Elime Geçebilecek Tutar

Şirketlerin bu parayı iki türlü değerlendirdiklerini söylemiştim. Bunlardan biri de kârını dağıtmasıydı yani temettü vermesi. Şimdi bu konuyu biraz daha detaylandırmak istiyorum.

Bunu yaparken 2019 yılında dağıttıkları ya da planlayarak dağıtacakları kârları 2020 yılında da dağıtacaklarını varsayacağım. Yani 2019 nakit temettü dağıtma oranını 2019’da da sürdürecekler diye düşüneceğim. Bu orana da İş Yatırım’ın sitesinden bakacağım.

Böylece tahmini olarak 2019’un ilk 6 ayında benim için kazandıkları 4.692 TL’nin ne kadarını bana temettü olarak ödeyeceklerini bulacağım.

İlk 2019 ilk 6 ay sonuçlarına göre şirketlerimden alacağım muhtemel temettü miktarı

Ufak bir not: ALARK geçen sene zarar ettiği ve buna rağmen temettü dağıttığı için 2019 nakit temettü dağıtma oranı yerine 2018’in nakit temettü dağıtma oranını aldım.

Görüldüğü gibi şirketlerim 2019’daki nakit temettü dağıtma oranını 2020 yılında da koruyacak olurlarsa bana ilk 6 ay için brüt 1.859,25 TL temettü verecekler. Bunlardan YGGYO ve AKMGY’dan alacağım 355 TL için temettü stopajı ödemeyeceğim. Kalan 1504 TL için %15 stopaj ödeyeceğim ve elime geçecek net para 1278,61 TL olacak. Stopajsız 355 TL’yi de kattığımda elime net nakit 1.633,61 TL geçecek.

Bu elde ettikleri kârın dağıtılmış kâr yani temettü tarafını oluşturacak.

Bir de işin dağıtılmamış kısmı yani şirketin bünyede tutup yatırımlarda kullanmasını istediğim para var.

Bu da kârın 4.692- 1.859= 2. 832 TL ediyor.

Şirketlerimin Dağıtılmamış Kârlarının Durumu

Bir şirketten tüm parayı çeker ve hiç yatırım yapmazsanız şirketin kâr etmesinin tek yolu sattığı malın fiyatını arttırmasıdır. Böyle yatırım yapmadan ya da aşırı az yatırım yaparak çok az şirket ayakta kalabilir ve zam yapabilir. Warren Buffett’ın See’s Candy isimli şeker şirketi gibi…

Fakat maalesef dünyada böyle çok fazla şirket yok. Şirketlerin genellikle çok fazla yatırım yapması gerekiyor. Fakat bu kötü bir şey değil, yaptıkları yatırımlar teorik olarak piyasa fiyatına yansıyor.

Şirketlerin yaptıkları yatırımlar özsermaye kârlılık oranı çarpanında şirketin gerçek değerini arttırır. Şirketin piyasa fiyatı da eninde sonunda gerçek değerine yakınsar.

Şimdi şirketlerimin 2019’un ilk altı ayında bana kazandırdıkları paraların bünyede tutacakları kısımlarını son 5 yılın ortalama özsermaye kârlılık oranı ile değerlendirdiklerinde ne kadar gerçek değer artışı yaşayacaklarına bakalım.

Portföyümdeki şirketlerin dağıtmadıkları kârların gerçek değere etkisi

GEDZA’nın 5 yıllık ortalama özsermaye kârlılık oranını bulamadığım için son 12 aylığını kullandım.

Görüldüğü gibi şirketlerimin ilk altı ayda elde ettikleri kârın dağıtmadıkları kısmının gerçek değer artışı 3.727,41 TL oluyor. Bunun ne zaman piyasa fiyatına yansıyacağı ise belirsiz.

Yaptığım şeyi tekrarlarsam; elde ettikleri ve temettü olarak dağıtmadıkları kârı 5 yıllık ortalama özsermaye kârlılık oranı ile değerlendireceklerini varsaydım ve ortaya altı aylık 3.727 TL gerçek değer artışı çıktı.

Toparlarsam

Şimdi de tüm yazıyı toparlama sırası geldi. Yazıları bitirmeyi hiç sevmiyorum ama ne yapalım:)

Portföyün değerini 53.000 TL olarak aldım.

Şirketlerimin 2019/6 yani altı ayda benim için çalışarak 4.692 TL para kazandıklarını buldum. Yıllık olarak baktığımda 9.384 TL oluyor.

Bunun 1.633 TL’sini bana temettü olarak geri verecekler. Yıllık olarak muhtemelen 3.266 TL temettü alacağım. Bunu istediğim şekilde değerlendirebilirim. İster tatile giderim, ister temettü veren hisse senedinden alırım, ister de başka hisse senedi alırım ya da başka bir yatırım aracında değerlendiririm.

Bir de şirketin dağıtmadığı ve bünyesinde tuttuğu kârlar var. Bunlar da altı aylık 3.727 TL, yıllık 7.454 TL oluyor. Bunun da gerçek değer artışı olarak eninde sonunda piyasa fiyatına yansıyacağını biliyorum. Zaman ise belli değil.

Böylece şirketlerim hisse başına altı ayda 4.692 TL kazanmasına rağmen benim elimde 1.633 TL’si temettü, 3,727 TL’si gerçek değer artışı olmak üzere toplam 5.370 TL para geçmiş oluyor.

Faizle veya diğer alternatif yatırım araçları ile temettü yerine bu tutarı karşılaştırmayı daha mantıklı buluyorum. Çünkü dağıtılmamış kârları de işin içine katıyor.

Peki siz portföyünüze bu yönüyle bakıyor musunuz? Ya da daha önce böyle bir değerlendirme yapmış mıydınız?

Saygılar.

8 Yorum

 1. Umut demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey.
  Ben bu şekilde hiç bakmamıştım. Temettunun yıllık olarak mevduat faizine göre ne kadar düşük kaldığını düşünüyordum. Hisse değer artışını da işin içine katmanız bu açıdan çok guzel olmus.. Emeğinize sağlık.
  Teşekkürler…

  Ağustos 16, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Uzun vadeli temettüsü büyüyen hisse senedi yatırımcıları olarak fiyata tabii ki odaklanacağız fakat tek baktığımız nokta bu olmamalı

   Onun için alternatif şeyleri kafamda oturtmaya çalışıyorum. Bunun yanında şirket sahipliği düşüncesi, uzun dönemli yatırım için çok önemli.

   Desteğiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bir ara yorumları kapattım sandım:)

   Saygılar.

   Ağustos 16, 2019
 2. ismail demiş ki:

  yggyo da temettü dağıtma oranı %85 aslında. %50 görünmesinin nedeni tfrs ye göre, gyoların yıllık karlarına gayrimenkullerinin değer artışını da eklemeleri. Ancak bu önemsiz çünkü temettü vergi usul kanuna göre belirlenen kardan dağıtılır. yani gayrimenkul değer artış kazancı zaten dağıtılamaz kar. Böyle olunca yggyo para eden karının tamamını dağıtmış oluyo. %100 değil de %85, çünkü %5 birinci temettü, %10 da 1. ve 2. temettü toplamı kadar yasal yedek akçe ayrılması lazım. %15 kardan kısıtlanmış yedek olarak duruyor.

  Ağustos 16, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İsmail Bey,

   Çok haklısınız. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

   GYO’lardaki bu durumu unutmuşum. Böyle analizler yaparken aslında onları ayrı değerlendirmek gerekiyor.

   Saygılar.

   Ağustos 16, 2019
 3. Hakan demiş ki:

  6 Aylik faaliyet raporlarini inceledim bi kac sirketin ancak, hisse basina kar diye bir sey goremedim. Donem karini hisse adedine bolerek kendiniz mi ulasiyorsunuz bu rakamlara?( ilk tablo icin konusuyorum )

  Ağustos 22, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hakan Bey,

   Her şirket yayınlar bunu:) Oradaki resim de zaten bir altı aylık faaliyet raporundan alınmıştır. Tabloların içinde görememiş olabilirsiniz.

   Saygılar.

   Ağustos 23, 2019
 4. Hakan Tekrar demiş ki:

  EREGL ve HEKTS icin 2019 yili 6 aylik faaliyet raporlarini sayfa sayfa inceledim, “hisse basina kar” diye bi rakam bulamadim, delirecegim:)

  Ağustos 23, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hakan Bey,

   Ereğli’nin faaliyet raporunun altında bir de finansal raporlar var. Finansal Raporu açın onun 3. sayfasında göreceksiniz en altta. Finansal Raporlardan bakmak daha kolay.

   https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/781172 Bu da linki.

   Faaliyet raporunda ise 9. sayfada Pay Başı Kazanç diye geçiyor. % olarak veriliyor.

   Finansal raporundan bakmak daha iyi olur.

   Saygılar.

   Ağustos 23, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.