2018 Yılında Ödediğim Ücret ve Komisyonlar

Hisse senedi yatırımcılığında ödediğimiz ücret ve komisyonlar çok fark edilmese de toplam yatırım getirisini etkileyecek boyutlara ulaşabiliyor. Çünkü bunlar tasarruf ettiğimiz ama “ne yazık ki” yatırıma dönüşmeyen, aracılara giden paralar.

Ben de 2017 yılında koyduğum ilk hedeflerde olduğu gibi 2018 yılındaki hedeflerime de daha düşük komisyon ödemek üzere aracı kurum değiştirme hedefi koymuştum.

Fakat Warren Buffett’ın 2001 mektubunda dediği gibi “Yağmurun yağacağını tahmin etmek işe yaramaz, gemi yapmak gerekir.” kuralını ihmal ettim. Yani kısaca tembellik edip bu konuda hiçbir şey yapmadım.

Ne yazık ki kendi çapımda çok yüksek bir komisyon ödemeye devam ediyorum.  Üç kere sözleşme gönderdiler, üçünde de bir şekilde imzalayıp gönderemedim.

Bu yazıda ne kadar ücret ve komisyon ödediğimi inceleyeceğim ve daha sonra da bundan kaçınmak için neler yapabileceğime bakacağım.

Hadi başlayalım.

ID-100544925
2018 Yılında Ödediğim Ücret ve Komisyonlar

Ücret ve Komisyon Hesabını Nasıl Yaptım?

Artık tüm şirketler büyük veri madenciliği yapıyorlar. Ben niye kendi verimi işlemeyeyim ve geçmişten ders çıkarmayayım değil mi? Cimri değiliz ama paramızın kıymetini de bilmek zorundayız.

Bu sebeple bankamın internet sitesine girdim ve 01.01.2018 tarihi ile 17.12.2018 tarihi arasında yatırım hesap dökümümü aldım.

Verileri excel’e aktardım ve tüm yıl boyunca ne kadar ücret ve komisyon ödediğimi buldum. Bu yılın alım ve satımını kapattığım için Aralığın 17’sine kadar olan veriyi bütün yıl olarak kabul ettim.

Şimdi verileri paylaşayım.

2018 Yılında Ödediğim Ücret ve Komisyonlar

Güya uzun vadeli temettüsü büyüyen hisse yatırımcısıyım ama işin adını “ücret ve komisyonu büyüyen hisse yatırımcısı” olarak değiştirmem gerekecek sanırım.

Ekran Resmi 2018-12-18 13.11.32
2018 Yılında Ödediğim Ücret ve Komisyon

Alımlarımı küçük küçük yaptığım ve genellikle 1 TL gibi komisyon oranları ödediğim için farketmemiştim fakat bu sene tam 245 TL ücret ve komisyon ödemişim.

Bakıldığı zaman çok görülmeyebilir ama günlük yevmiyemin 115 TL olduğu düşünülürse yılın 2 gününden fazlasını bu masrafları ödemek için çalışmışım. Bana çok fazla geldi.

Buna artık kesinlikle el atmam lazım. Hadi yatırım hesabı saklama ücreti mecburi diyelim. Fakat 200 TL’lik alım satım komisyonu ne oluyor? 75 TL kredi kartı ücreti için ortalığı ayağa kaldırıyorum ama 200 TL alım satım komisyonu ödüyorum. Niye? Çünkü küçük küçük gözüme bakmamış.

Bunu değiştirmem lazım.

Ücret ve Komisyonları Düşürme Çabaları

1) Acil Olarak Daha Düşük Komisyonlu Bir Aracı Kuruma Geçmeliyim

2017 hedeflerimde vardı, tembellikten değiştiremedim. 2018 hedeflerimde de vardı. Yine tembellikten halledemedim. Ama artık 20/10.000 komisyon ödemek istemiyorum. Bunu acil olarak en azından 10/10000’e çekmem lazım.

Komisyon tabanı olmayan bir aracı kurum ya da banka bulmam gerekiyor. Yani 100 TL’ye de 1.000 TL’ye de komisyon oranım ne ise onu kesmeli. “Hayır kardeşim en az 1 TL komisyon kesiyoruz” dememeli.

Hesap işletim ücreti kesinlikle olmamalı.

Bilmiyorum sizin aklınıza daha başka şeyler geliyor mu? Yani kısacası en az para ödeyerek alımlarımı yapmalıyım.

Daha önce ücret ve komisyon oranlarını düşürme çabalarım hakkında bir yazı yazmıştım. Yeni bir şey yok.

2) Portföyün Devir Hızını (Portfolio Turnover) Azaltmalıyım

Ne kadar fazla işlem yaparsam o kadar çok ücret ve komisyon ödemesi gerçekleştiriyorum. Bu yüzden yeni yılda mümkün olduğu kadar az işlem yapmak istiyorum.
Toplam portföyün yüzde kaçı kadar işlem yaptığımı gösteren portföy devir hızını olabildiğince azaltıp ilk etapta %40’a çekmek gerekiyor. Yani yıl içindeki toplam işlem hacmim toplam portföyün %40’unu geçmeyecek şekilde ayarlama yapmaya çalışacağım.

Başka bir yazıda da bunun idealini araştırırız.

Toparlarsam

Ben küçük küçük ücretler ödeyerek farketmeden yılın iki gününü ücret ve komisyonları ödemek için çalıştığımı keşfettim. Bir büyüğümün bakış açısından bakarsam tam 10 tane iskender parasını bunlara gömmüşüm. Bunu azaltıp hiç bir şey yapamazsam daha fazla iskender yerim.

Siz de aracı kurumunuzdan 1 yıllık yatırım hesap özeti isteyerek ne kadar ücret ve komisyon ödediğinizi bulabilirsiniz. Sonuçta insan ne ödediğini bilmeden önlem alamıyor.

Ben çok konuştum biraz da sizden dinleyelim. 2018 yılında ne kadar ücret ve komisyon ödemişsiniz? Bunu hesaplamış mıydınız? Bunu düşürmek için neler yapıyorsunuz ya da yapmayı planlıyorsunuz?

Saygılar.

Not: Daha önce hesabı açıp kapattığım için sorun yaşasam da büyük ihtimalle Ziraat Yatırıma geçeceğim. Geçen sene denemiştim ama bir türlü sorunu halledemediler.

Kamu çalışanları için komisyon oranı 1/1000 diye biliyorum. Benim için en önemli olay minimum 1 TL komisyon kesmemesi. Yeri geliyor 100’er TL’den yedi ayrı alım yapıyorum. Minimum 1 TL kesse 7 TL yapıyor ve komisyon oranı %1’e geliyor. Bu da fazla.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

34 Yorum

 1. İlker demiş ki:

  Zihnimi okudunuz sanki. Yazdığınız her şeyi bende yaşadım. Tek fark aracı kurumdan 2 defa form geldi. Gerçi bende imzalayıp geri gönderemedim. Ben de banka olmasa da banka büyüklüğünde olan Gedik yatırım ile çalışmayı düşünüyorum bu sene. 8/10000 gibi bir oran pazarlıkla alınabilir diye düşünüyorum.
  Saygılarımla.

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İlker Bey,

   Gedik Yatırımla o macerayı ben de yaşadım ama sonlandıramadım:)

   Ama bu sefer daha az komisyon ve ücret ödemek konusunda kararlıyım. Pazartesi yükleniyorum bakalım.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
 2. Hasan Kuzucu demiş ki:

  Bence bankadan ziyade aracı kurumları araştırmalısınız ben şuan osmanlı yatırım kullanıyorum ve 4, 95/10000 komisyon ücretleri işlem hacmi artınca düşüyor diye biliyorum canlı veri de veriyorlar istedikleri tek şey hesabınızda 1000 tl olması komisyon dışında bişi kesmiyorlar onun dışında tacirler var 10000/3 veriyolarmış ama ne isterler bilmem aracı kurumlara bakmanız daha mantıklı bence sonuçta 245 tl az para değil bir hissede değerlenmesi daha mantıklı

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Aracı kurumlara da bakayım o zaman. Ne kadar indirsek kârdır.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
  • Mesut2177 demiş ki:

   Osmanlı yatırım bende kullanıyorum. Dediğiniz gibi 10000/5 ve saklama ücreti yok. Hatta para çekmek isterseniz havale başı 3 tl istiyor, bu durumda para çekme isteğini kırmaya yeter.

   Aralık 21, 2018
  • Mesut2177 demiş ki:

   Birde osmanlı yatırımın bilgisayar uygulamasını incelemenizi tavsiye ederim.

   Aralık 21, 2018
 3. Bülent Kest demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Ben de temettü emeklisi planlıyorum. aynı sorunu Osmanlı menkul ile çözdüm. Onbinde 4 gibi çok makul bir oran. Piyasada daha uygun bulamadım.
  İsterseniz 10tl emir verin.
  Hem daha az işlem yapmaya zorlamıyor. Eğer bariz bir düşüş gelecek dersem satıp alttan alsam daha fazla lot alabiliriz. Temettü için fazla lot candır.
  Bunu cok yapamasam da aylık emir ççok işime yaradı

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bülent Bey,

   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Fazla işlem yapmadığım için hacim de düşük oluyor. Daha da düşürmeye çalışıyorum bakalım.

   Üstten satıp alttan almaksa benim kabiliyetim dışında.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
 4. Trade Shark demiş ki:

  Tavsiyem kesinlikle Tacirler. 10 yıldır kullanıyorum. Onbinde 7,5. Portföy büyüklüğüne göre ayda 1 MKK saklama ücreti var. 1 lira falan en fazla oda …1000 TL üzeri EFT ücretsiz.
  Bankalar ve bazı aracı kurumlarda çok yüksek komisyon oranı almakta. Ayrıca ek ücretleri ile beraber ciddi maliyet oluşturuyor. Bende daha önce gedik yatırımda vardı. yan giderler çok fazla ordada.
  syg.

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Trade Shark,

   MKK ücretinin az olması iyi olmuş. Minimum komisyon oranı var mıydı? Mesela en az 1 TL komisyon keserim gibi?

   Bilgiler için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
  • Trade Shark demiş ki:

   Minimum komisyon oranı yok. 1 liralık veya 50 liralık ta alsak onbinde 7,5 üzerinden hesaplıyor komisyonu.
   Bende iki hesap açtım. Hem UV için ayrı hemde orta vade trade için ayrı.
   Araştırıyorum hep ama komisyon gideri düşük olanlarıda hep yan giderler çok fazla oluyor.

   Aralık 23, 2018
  • Hasan Kuzucu demiş ki:

   Osmanlıda başka gider yok ben kullanırken benden çekmediler sadece canlı veri için hesaptan 1000 tl olmasını istiyorlar ben ortalama 5 6 aydır kulanıyorm gayet güzel tacirin size suduğu fırsatları anlatırmısınız canlı veri derinlik mobil uygulama vs vs yazarmısınız orası daha iyi ise bende oraya geçiyim

   Aralık 23, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Trade Shark,

   Bilgi için teşekkür ederim. Araştırayım bakalım ne çıkacak.

   Tek hesap açarım büyük ihtimalle.

   Saygılar.

   Aralık 23, 2018
 5. moneyplanner demiş ki:

  Osmanlıya geçin şart yok direk onbinde 4.25. Bende sizin gibi alıp satmıyorum. Sıkıntı yaşamadım.

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Moneyplanner,

   Bilgi için teşekkür ederim. Araştıracağım mutlaka.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
 6. Turgut demiş ki:

  vakıfbank onbinde 5 veriyorum……bu arada yiğit kardeş hektaş bu sene yine temettü vermeyebilir..habwerin olsun…yine tahvil ihracı var diyorlar

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Turgut Bey,

   Haftaya güzel güzel araştıracağım. Vakıfbank’a da bakarım. Bu işi sene bitmeden halletmek istiyorum.

   HEKTS’tan akşam haberim oldu. Temettü vermeyebilir. Dağıtılmamış kârları ile ne yapacağına bakacağım. Sanırım alacakların tahsil vadelerinde bir uzama var. Onu da banka kredisi yerine piyasadan borçlanma aracı ile çözmeyi seçmişler. Ne yaptıklarını 2018 yılı faaliyet raporunda ayrıntılı olarak görürüz bakalım.

   Bilgi için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
 7. Turgut demiş ki:

  estafurullah..ne demek..ama hektaştan vazgeçmemek lazım….yinede vageçecem dersen trkya camda bekleriz 🙂 %4 temettü ve %10 civarı bedelsiz potansiyeli var… 🙂

  Aralık 21, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Yok Turgut Bey onu nereden çıkardınız. Temettü vermemesi hisse senedini satmam için yeterli değil:)

   Trakya Cam çok konuşuluyor ama maalesef İş Grubu kotamı doldurdum. Onun için ekleyemiyorum.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2018
  • Turgut demiş ki:

   birde satışlarının %64 ü yurt dışı satışları….hindistanda bu sene fabrika alıd..birde italyada….enerji camlarınıda mersinde üretiyor…

   Aralık 21, 2018
  • Turgut demiş ki:

   yiğit kardeş hektaşa bakabildin mi? olayı nedir bunun?

   Aralık 23, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Bakmadım Turgut Bey. Faaliyet raporunu ve genel kurulu bekliyorum bakalım.

   Saygılar.

   Aralık 23, 2018
 8. HAYKIRIS demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey
  Ben Ziraat Yatırım kullanıyorum. Gayet memnunum. Uyguladığım strateji gereği hisselerin bir miktarı ile al/sat yapmaya başladım. Bu da komisyon hesabı yapmamı zorunlu kıldı. Ziraat Yatırım bazı çalışan gruplarına indirim uyguluyor. Bende Perşembe günü komisyon oranımı düşürttüm. 100 lirada 0,10 kuruş kesiyor. Ayrıca 50 lirada 0,05 kesti. Yani ekstra hisse başı para kesmiyor.

  Bende bu yıl yaklaşık 175 lira komisyon ödemişim.

  Aralık 22, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   Ben maalesef 100 TL’ye 1 TL ödüyordum. Ne kadar da gereksizmiş.

   Oysa ki yatırım yaparken 1 TL bile ne kadar çok önemli. Sizin 175 TL benimkinden baya azmış. Büyük ihtimalle benden daha çok işlem yaparak buna ulaştınız.

   Bilgi için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Aralık 22, 2018
 9. BA.Uvy demiş ki:

  Cepteteb den hiç şube ile uğraşmadan yatırım hesabı acabiliyorsunuz, komisyon 10.000 de 2 ama TEB yatırım i telefonla aradığınızda komisyonu 10.000 de 1 e düşürüyorlar (hacim olmasa bile). Eğer hacim olursa 10.000 de 0,7 yaparlar. 1 TL sınırı vb ise yok. Çok memnunum.

  Aralık 22, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın BA.Uvy,

   Bilgi için teşekkürler ama internet sitesine baktığımda 2/10.000 değil de 2/1.000 gözüküyor oranlar. Yani 20/10.000’e çıkıyor oran. Acaba siteyi mi güncellemediler?

   Teb yatırımı arayıp sormak lazım.

   Saygılar.

   Aralık 22, 2018
  • BA.UVY demiş ki:

   Yanlış yazdım kusura bakmayın, güncel komisyon 1000 de 2 ama eğer telefonla ararsanız hacime bakmaksızın 1000 de 1 e düşürülüyor. Hacimde olursa 10.000 de 7 yaparlar. 1 TL mevzusu yok, ayrıca hesapta ki TL vadesiz bakiyeye günlük faiz işliyor cepteteb hesapta. O da avantaj benim için.

   Aralık 22, 2018
  • Bu arada farkında olmadığımız gerçekleri hatırlattığın bu güzel yazı için teşekkür ederiz. 🙂

   “BA.UVY” Bey, size de öneriniz için teşekkür ederiz… Yarın öğlen yatırım hattını arayıp komisyon oranımın yarılanması ricasında bulunacağım… 🙂

   Aralık 26, 2018
 10. Cenko77 demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  YapıKredi Yatırım komisyon skalasına buradan ulaşbilirsiniz: https://www.yapikredi.com.tr/yapi-kredi-hakkinda/haberler/detay/5806

  Fakat 10bin’de18,5 gibi bir şey yukarıda yazılanlara bakınca fazla geldi bana da. 10bin’de 4,5 olan var… Çok iyiymiş…

  Sizin oran nedir şuanda? Ve işlem hacmine göre düşüyor mu?

  Aralık 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenko77,

   Bilgi için teşekkür ederim. Araştırmaya devam ediyorum bakalım. Bu hafta bir sonuca varacağım.

   Saygılar.

   Aralık 23, 2018
 11. karakilot demiş ki:

  Merhaba Yiğit, inceleyeceğin aracı kurumları ve oranlarını da bizimle paylaşabilir misin?
  Bşog yazısı olarak yazmanda sakınca yoksa bize de faydalı olacaktır.
  Teşekkür ederim.

  Aralık 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Karakilot,

   Buradaki yorumlardan farklı bir oran almadım aslında. Biraz daha bakayım sonucu mutlaka belirtirim ama.

   İyi günler dilerim. Saygılar.

   Aralık 26, 2018
 12. Merhaba,

  Sayende ben de böyle bir analize girdim (Aslında normalde binde iki, onbinde 7.5 gibi oranlar psikolojikman çok küçük geldiği için, pek bi şey ödediğimi düşünmüyodum… :)) Ama sonradan aynı senin gibi bir excele döküm alıp didik didik inceleyince, az buz bir miktarı ödemediğimi fark ettim. üstüne, sadece alım yapsam da, yurtdışı borsalardaki hisselerim için de ödediğim meblağlar var. toplamda 450.47 lira gibi bir tutara ulaşıyor ki evlat acısı gibi 😀 buradan çıkan sonuç da özetle; çok düşünüp az işlem yapmak gerektiği bence… 🙂

  Tek anlayamadığım kalem; “KB-YO” kalemi. bu kalemi izah edebilen olursa, çok memnun kalırım… 🙂

  Tüm kalemleri burada paylaşıyorum:

  100.61 TL alım komisyonu (onbinde 20)
  5.28 TL alım komisyonu BSMV (komisyonun %5’i)
  34.69 TL satım komisyonu (onbinde 20)
  1.73 TL satım komisyonu BSMV (komisyonun %5’i)
  0.67 TL temettü komisyon (brüt temettü gelirinin onbinde 7.5)
  0.02 TL temettü BSMV (komisyonun %5’i)
  2.82 TL takasbank saklama komisyonu (aslında bu da bir vergi bence)
  0.02 TL KB-YO Stopaj Tah. Matrah:0.15 Oran:0.1
  140.93 TL TC Menkul Kıymet Sermaye İradı Gelir Vergisi (MSİGV/stopaj/temettü vergisi)
  146.97 TL alım komisyonu (ABD: min(binde2,10USD) ya da min(binde2,100HKD))
  16.73 TL ABD Gelir Vergisi (temettü vergisi)

  135.97 TL toplam komisyon (TC)
  146.97 TL toplam komisyon (ABD)
  150.80 TL toplam vergi (MSİGV + BSMV + Takasbank + KBYO / TC)
  16.73 TL toplam vergi (MSİGV / ABD)

  Aralık 26, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Maşallah çok detaylı olarak bakmışsınız olaya. 450 TL komisyon çok fazlaymış ama büyük bir kısmı yurtdışı alım satımınızdan gelmiş.

   Umarım getiri hesabına komisyonları da katıyorsunuzdur çünkü özellikle yurtdışında büyük bir etkisi oluyor bu oranların.

   Ben 250 TL’yi düşürmeye bakıyorum. Size eminim ücret ve komisyon oranlarını düşürmek için çalışmalara başlamışsınızdır.

   İyi günler dilerim.

   Saygılar.

   Aralık 26, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.