Nisan 2018 İtibariyle Portföy Durumu ve Yıllık Temettü Geliri

Herkese selamlar. Borsada uzun zamandan beri çok da alışık olmadığımız bir ay yaşadık. Erken seçim kararından sonra gelen sert düşüş herkesi biraz korkuttu.

Benim durumum ise farklı. Yaklaşık 10 sene boyunca hisse senedi biriktireceğim ve umarım! erken emekli olacağım. Bu yüzden bunları ne kadar ucuza alırsam o kadar iyi olacak. Portföyümde 1000-2000 Tl’lik sanal kayıplar artık beni üzmüyor. Sonuçta 15 aydır kendimi bunlara hazırlıyorum.

Elimde olmayan düşüşlere odaklanmak yerine elimdekilere odaklanıyorum. Nedir bunlar;

 • Tasarruf edip nakit fazlası yaratmak,
 • Şirketlerin durumunu inceleyip, bozulma var mı yok mu takip etmek.

Hal böyleyken elimdekilere odaklanmaya devam edeceğim. Piyasanın düşmesi ya da yükselmesi beni ne zerre kadar sevindirir ya da  endişelendirir. Türkiye’nin 10 yıl sonra daha zengin olacağı varsayımı altında tabii… Beni neyin endişelendirebileceğine gelirsek, bir kaç örnek vereyim: Şirketimin yöneticilerinin beceriksiz olması ya da “ekonomik hendek”lerinin rakipleri tarafından aşılması.

Neyse lafı fazla uzatmadan geleneksel portföy durumuna bakalım.

coins-548949_1920

Nisan Sonu İtibariyle Piyasalar

Geçen ay sonu BIST 100 114.930 puanmış. Nisan sonunu ise 104.283 ile kapattı. On bin puanı aşan sert bir düşüş yaşadık. Bunun büyük bölümü son günde oldu. Dolar 4,09 TL, Sterlin ise 5.58 TL’de. Dövizde yükseliş sürüyor. Gram altın ise 171,67 TL ile ayı kapattı.

Genel olarak dövizin, faizlerin çıktığı ve borsanın da düştüğü bir ay oldu. MB 0,75 puan faiz arttırdı.

Fazla diyecek bir şey yok bu ay bu bölümde. Kısa vadede hoş bir durum değil tabii.

Nisan 2018 Sonu İtibariyle Portföy Durumu

Mart 2018 portföy durumuna buradan bakabilirsiniz. 

Toplam portföy büyüklüğü 31.416 TL oldu. Bu ay 400 TL nakit ekledim portföye. Tasarrufa asılmamın bir sebebi de pek alım yapamamdan duyduğum rahatsızlık oluyor. Oysa her ay en az 1500 TL eklemem gerekirdi. Umarım arayı en kısa zamanda kapatırım. Avuntum ise ne olursa olsun para eklemeyi bırakmamam oldu. Sonuca değil sürece odaklanmaya devam ediyorum.

Aylık sermaye kaybım ise yaklaşık 800 TL. Borsadaki düşüşle kıyaslandığında aslında düşük kalıyor. Ne kadar böyle gider bilemem. Kısa dönemde olanlar önemli değil zaten.

Hisse senedi varlığı:

Portföyde önemli bir değişiklik oldu. ISGYO hissesinden çıkıp gelen nakdi diğer hisselerime paylaştırdım.Ağırlıklı olarak da ULUSE,ALKIM arttırdım.  Böylece elimde çimento ve GYO kalmamış oldu. Ayarlamanın yararlı mı zararlı mı olduğunu zaman gösterecek.

Toplam hisse senedi varlığım 28.416 TL civarında.

Nakit Varlığı

3000 TL nakit varlığım devam ediyor. Cepteteb 13.25 faizde. Alımda kullanmadım. Çok aşırı korkarsam ya da düşersek ekleme yaparım. Onun dışında maaşımdan gelen parala alıma devam edeceğim.

Portföyün Diğer Para Birimlerine ve Altına Karşı Durumu

31.416 TL

 • 7681 dolar
 • 5630 sterlin
 • 183 gram altın yapıyor.

Temettü Yönünden Portföyün Değerlendirilmesi

Temettü bu ayda düşerek 749 TL oldu. Bunun sebebi ISGYO satışı ve yerine daha düşük temettü verimli hisselerin eklenmesi oldu. Gelecekte temettü verimini arttırmaya devam edeceğim.

Net temettü verimi 749/41.416= %2,39 oldu. Neredeyse S&P 500’ünküne eşit. Bu işte bir iş var ama hadi hayırlısı:)))

749 TL temettülerden 385 TL’de faizden gelecek ve yıllık pasif gelirim 1134 TL olacak.

Özgürlüğümü kazanmak için ise günlük 115 TL paraya ihtiyacım vardı. Böylece şu an işi bıraksam bu tutarla 10 günlük özgürlüğümü satın alacak hale geldim. 10 günde kaldık ilerleyemiyoruz.

Toparlarsam

Az da olsa yatırım yapmaya ve yüksek surları olan kalemi inşaa etmeye devam ediyorum. Elimde olmayan sebeplere odaklanmaktansa, değiştirebileceklerime odaklandığım bir ay oldu. Böyle de bir yıl olacak. Daha çok tasarruf edebilmenin yollarını aramaya devam ediyorum.

Ayrıca ek gelir elde etmenin yollarına da bakıyorum. İnternetten bir şeyler yapabilir miyim diye bakıyorum.

Düşüşler beni endişelendirmiyor. Sevindirmiyor da:) Mekanik olarak hisse senedi toplamaya devam ediyorum. Şirketlerime odaklanıyorum.

40 yaşına gelmeden işe bağımlılığımı ortadan kaldırma hedefime yavaş fakat emin adımlarla ilerliyorum. Şu ana kadar yani 15 ayda sadece on günlük özgürlüklük kazanmış durumdayım. Ama kar topu etkisi ile birlikte ilerleyen yıllarda çifter çifter gideceğime eminim.

Hep birlikte göreceğiz.

Sizin için nasıl bir ay oldu? Düşüşlerde panik yapıyor musunuz? Üzülüyor musunuz? 

Saygılar.

27 Yorum

 1. ilk yorumu yapan ben olayım mükemmel bir yazı olmuş.
  Hem portföy büyüklüğünüz hem de temettü getiriniz benimkinin tam 3 katı
  Bu yazınızdan bazı dersler çıkardım.
  1-Aylık portföyümün USD GBP ve ALTIN cinsinden ederini bende tutmaya başlamalıyım.
  2-Aylık hisse alımına ayırdığım miktarı tespit edip her ay kaydetmeliyim.
  3-Kenarda bir miktar nakit tutmalıyım.

  Elinize emeğinize sağlık …

  Mayıs 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Gada,

   Bizde enflasyon yüksek olduğu için portföyü diğer yatırım araçlarında da takip ediyorum. Böylece diğer kaydettiklerimle birlikte gelişmeyi yıllık olarak grafiklerde görebilirim:)

   Kenarda nakit tuttmak ise en zor olanı. İnsanı dürtüyor.

   Saygılar.

   Mayıs 1, 2018
 2. kaan demiş ki:

  Merhaba, ben bu ay tahminimden daha iyi alım yapabildim, mayıs ayını biraz daha izleyici geçirip ilk çeyrek sonuçları tamamlandıktan sonra yapacağım alımları tamamlamayı düşünüyorum. Bazı şirketler için uygun yerler oluşuyor sanki ama emin olmak mümkün değil tabi ki. Umarım erken emekliliğimizi kazandığımızda bu günleri tekrar daha rahat olarak konuşuruz 🙂

  Mayıs 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kaan Bey,

   Umarım planladığınız gibi yapabilirsiniz. Ben her ay üç beş kuruş almaya çalışıyorum. Tasarrufu arttırarak da bunu geliştirmeyi umuyorum.

   Saygılar.

   Mayıs 1, 2018
 3. Erkut Özdamar demiş ki:

  portföyde hekts olması ve ağırlığının yüksek olması hayat kurtarıcı olmuş, yoksa uvy inancı ciddi zedelenirdi gibi geliyor bana.

  Mayıs 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Erkut Bey,

   HEKTS portföyü oluşturduğumda ağırlık verdiğim üç hisseden biriydi. Koptu gitti sonra. Sayesinde düşüşlerde sağlam durdu portföy. Beni de rahatlattı. İleride ne olur bilemem tabii:)

   Saygılar.

   Mayıs 1, 2018
 4. Serhat demiş ki:

  Güzel yazını için teşekkürler… Ben elime geçen her nakitle temettü senetlermi almaya devam ediyorum…

  Mayıs 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Serhat Bey,

   Bol kazançlar dilerim. Umarım hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

   Saygılar.

   Mayıs 1, 2018
 5. Cihan Cicek demiş ki:

  Yigit Bey Merhabalar;

  Guzel yaziniz icin tesekkuler; iple cekiyorum aylik portfoy yazinizi:) Portfoyu 1 2 gunluk de olsa paylasmaniz guzel olmus; maliyetleri gormek fikir verici olabiliyor. Aksa’ya cok guvendiginizi biliyorum; iyi gelmeyen 1 bilancodan dolayi ozellikle son gunde cok baskiladilar. Ben uzun vadede hala AKSA icin aydinlik gunler goruyorum; sizin de yorumunuzu alabilir miyim?

  Dediginiz gibi kenarda duran nakit para durtuyor:) Ben duramayip; bu ay basinda baya alim yaptim. Ne yazik ki cok dogru bir zamanlama olmadi benim icin. Ozellikle son 10 gunde kayip yasadim. UV olarak dusundugumden dolayi; hisse satmaya pek niyetim yok ancak borsanin da en azindan secim sonrasina kadar pozitif gidecegine inanmiyorum. Umarim uzun vadede kazananlardan oluruz. Panik yapmadan, sabredebilmeyi ogrenmeliyim 🙂

  Tesekkurler,

  Mayıs 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cihan Bey,

   Portföyü bu kadar takip eden olduğunu bilmiyordum. Fakat çok soran olduğu için biraz açmak istedim.

   AKSA portföyümdeki 12 hisseden bir tanesi. Ortalama yaptığım için fiyatına pek bakmıyorum. 2018Temettü Padişahlarından bir tanesi fakat bir dahaki sene temettü vermese ve borçlarını kapatsa pek üzülmem. Faizler ve dolar bu kadar yüksekken borç almak pek mantıklı gelmiyor artık bana. Portföyüme de dikkat ettiyseniz pek borçlu şirket yok.

   Alım konusunda ise zamana yayılmış dengeli alımlar size bir ortalama oluşturacaktır. Sonuçta borsanın kısa ve orta vadede nereye gideceğini bilemeyiz. Dibin dibi oluyor, tepenin de tepesi. En önemlisi dediğiniz gibi panik yapmamak.

   Saygılar.

   Mayıs 2, 2018
 6. temettum.com demiş ki:

  Yiĝit bey selamlar,

  Portfoy bilgisi paylasimiyla ilgili yasal duzenlemelere ait link verebilmeniz mumkun mudur acaba?

  Portfoyunuz canavar gibi gidiyor bu arada masallah.

  tesekkurler.

  temettum.com

  Mayıs 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Temettum.com,

   Portföye nazar değdi:) Devam ediyoruz bakalım.

   Yasal düzenleme ile ilgili kesin bir link veremiyorum. Bilmiyorum çünkü. Bilgisizlikten ve boşluktan kaynaklı bir endişem var. Sordum, resmi cevabı alınca yazarım mutlaka.

   Saygılar.

   Mayıs 3, 2018
 7. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey şu işten ve samimi güzel yazınız için sizi kutluyor tebrik ediyorum. Size teşekkürlerimi sunuyorum. Hem borsadan para kazanmak isteyeceksin; ama Türkiye’nin geleceğine inanmayacaksın bu zıtlıkla olmaz. ister kendinizin 30 yıl öncesine 20 yıl öncesine 10 yıl öncesine ister ülkenin sonra 10 yıl sonrasına bakın. ve bu günkü hadiselerin kıymeti azalacak. O zaman yapılması gereken : bu düşüşleri değerlendirmeli ve Yiğit beyin dediği tasarrufu ne yapıp artırmalıyız. Zor olan 3 yılı sabırla geçmeliyiz. Sonra ikinci 3 yıl daha kolay olacak. 3. 3 yıl ise artık biriktirme ve harcama karışık olacak…Hepimizin evindeki takvimler çok ileri ayları yılları gösteriyor…Sadece tasarruf ve biriktirmeye devam. Kalın SAĞLICAKLA

  Mayıs 2, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Bitmez ve yorulmaz desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Ülkeye olan güvenimi siyasetten bağımsız olarak vurguluyorum. Bundan 10-20 sene sonra daha zengin olacağımıza, şirketlerimizin ise daha gelişmiş olacağına olan inancım var. Yoksa belirttiğiniz gibi uzun vadeli yatırım yapmanın anlamı ne? Türkiye’de yatırım yapmanın mantığı ne 🙂

   Şu an ilk 3 yıl içerisindeyim. Diğer üç yıllık periyotları dört gözle bekliyorum:)

   Saygılar.

   Mayıs 3, 2018
 8. Okan Atabağ demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Ben ISGYO satışınızın nedenini merak ettim. Benim’de portföyümde büyük yer kaplıyor. Evet çok kaybım var ama uzun vadeci olduğum için satmayı düşünmedim. Fakat yönetim sizce yanlış yollara saptıysa bilmek isterim.

  Saygılar.

  Mayıs 3, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Okan Bey,

   ISGYO bana çok zaman kaybettiren bir hisse oldu. Olumlu tarafta temettüsünü arttırması var. Fiyatı da çok düşük gibi görünüyor.

   Ben ISGYO’da kira gelirine odaklanmıştım. Genel Müdürü’de bu yönde konuşuyordu. Fakat sonra
   euro kira getiren bir gayrimenkulu sattılar, iştirak gayrimenkul yatırım fonuna kesin kira getirisi olan iki banka şubesini devrettiler. Ne oluyor dedim. TSKB birleşmesi, hissedarlarla etkisiz iletişim, endüstrinin durumu gibi nedenler de eklenince çıktım. Yani rahat ettirmedi beni şirket. Zaten bunları biliyorsunuzdur.

   Fakat hata yapmış olabilirim. En son böyle THY’yi 5’ten satmıştım. Şirketin hali ortada:) Onun için etkilenmenizi istemem. Belki de algılarımla oynadılar ve beni döktüler. O da mümkün.

   Saygılar.

   Mayıs 3, 2018
 9. Huseyin demiş ki:

  Yaklaşık 1 yıl oldu, takip ediyorum ve severek okuyorum yazılarını. Öncelikle tebrik ediyorum.
  Ben de yaklaşık 2 yıldır temettü yatırımcılığı yapıyorum soda ve petkim biriktiriyorum. Sormak istediğim; daha önce petkim incelemesi yapmıştın blogda, o günden beri aklına yatmayan nedir petkim ile ilgili? Senin portföyünde göremeyince ne zamandır, acaba diyorum ben bir yerde hata mı yapıyorum, gözümden kaçan bir şey(ler) mi var?
  Teşekkür ederim.

  Mayıs 3, 2018
  Yanıtla
 10. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Hüseyin Bey,

  Desteğinizi için çok teşekkür ederim.

  Petkim incelemesi yapmıştım. Çok da hoşuma gitmişti. Almamamın pek bir nedeni yok aslında. Sadece çok fazla şirket var şu an elimde ve hepsine fon yetmiyor. İleride belki onu da katabilirim uygun bir fırsat çıkarsa.

  Saygılar.

  Mayıs 3, 2018
  Yanıtla
  • Huseyin demiş ki:

   Yiğit Bey, çok acı bir tesadüf oldu. Size petkimle ilgili acabaları sorduğum günün ertesinde petkim %12 düştü. Bazen insanın hisleri uyarıyor böyle ama umudun kuyusu derin kazılırmış, çıkamadık 🙂

   Mayıs 7, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Evet Hüseyin Bey, pek anlamam ama galiba Nafta fiyatlarını takip etmek lazım. Tam konuşmanın üstüne geldi, çağırdık mı ne yaptık:)

   Mayıs 7, 2018
 11. HAYKIRIS demiş ki:

  Sayın Yiğit bey;
  En sevdiğim yazılarınızdan biri de portföy durumunuzu analiz ettiğiniz yazılardır. Böylece sizin portföyünüzle önce kendi portföyümüzü sonra da Bist100 endeksi ile kıyaslama yapıyoruz.

  Tasarruf konusunda hala büyük eksikleriniz olduğu görülüyor. İnşallah önümüzdeki aylarda tasarruf hedeflerinize ulaşırsınız.

  Elinizde GYO kalmadığını görüyorum. Aslında bende GYO şirketlerine mesafeliydim. Özellikle değer artışından dolayı yapay karlar olabileceğini hepimiz biliyoruz. Zaten düşük PD/DD değeriyle işlem görmelerinin en büyük sebebi de bana göre budur. Fakat portföy riskini azaltmak için Nisan ayında portföyüme AKMGY, PAGYO ve EKGYO ekledim.
  Yatırım tavsiyesi değildir.

  Mayıs 4, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   Ben de çok seviyorum portföy durumu yazılarını. Yazması en zevkli yazılar. Hele bir de ilerleme oldumu tadından yenmiyor:)

   Tasarruf konusunda her geçen gün daha iyiye gideceğimi düşünüyorum. Ama çoookkk yol var.

   Ben GYO’ları maalesef anlayamadım. Analiz edemiyorum hala. Analiz edemediğim için de pozisyon almam beni endişelendiriyordu. Neyse önümüze bakıyoruz artık:)

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 5, 2018
 12. Ömer demiş ki:

  Uzmanı olduğunuz konuda bir eğitim seti çekebilirsiniz. Mesela borsada teknik analiz olabilir bu. Udemy üzerinde yayınlayabilirsiniz. Hatta bu site içerisindeki verileride dahil ederek süreci, kazancınızı..vs. görselleştirip anlatabilirsiniz. Emin olun başta ben olmak üzere birçok kişi alacaktır. Bu konuda Türkiye’de işe yarar bilgi verenler yok maalesef.
  Bende mühendislik üzerine eğitim veriyorum ve size de kesinlikle tavsiye ederim.

  Paylaştığınız bilgiler için teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  Mayıs 7, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ömer Bey,

   Maalesef teknik analiz bilmiyorum. Hiç kullanmadım daha önce. Belki fırsat olursa bir ara başlayacağım. Şimdilik böyle devam.

   Udeym’i hiç bilmiyordum ama. Bir karıştırayım bakalım ne çıkacak.

   Teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mayıs 8, 2018
 13. Tufan demiş ki:

  Yakin zamanda aselsan 2. Kez halka arz olacak sizce nasıl bir yol izlenmeli ben büyük bir düsüs ardindan yukselis bekliyorum

  Mayıs 9, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tufan Bey,

   Asels ile ilgili bir stratejim yok. Ama halka arzlarda parayı nerede kullanacaklarına bakmak lazım. Orada toplanan para aynı veya daha yüksek özsermaye kârlılığı ile değerlendirilirse hissedarlar için iyi olur.

   Saygılar.

   Mayıs 10, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.