Hayat Güzel Polenler Uçuyor:)

Herkese selamlar:)

Güya blog yazıyoruz. Başımızdan geçenleri anlatıyoruz ama nerde. Onun için şimdi biraz geyik yapacağım.

Bu yazıyı tekrar Ankara’dan yazıyorum. Jean Monnet bursunun sertifika töreni vardı. O sebeple tekrar Başkente yolum düştü. Ankara bıraktığım gibi: Güzel ve sakin.

Fakat bir sıkıntım var. “Akıllı Yatırımcı” kitabı karşımda duruyor. Ben ona bakıyorum o da bana bakıyor. Kendimi zorluyorum okumak için fakat galiba yüksek dozda yatırım kitabı aldım bünyeme. Daha fazlasını kabul etmiyor zavallı.

Bu durumun biraz da baharla ilişkili olduğunu düşünüyorum. Güneş yakmaya başlamış, kanımız kıpır kıpır olmuş, her tarafta çiçekler var. Benim gibi bahar alerjisi olanlara çok geçmiş olsun bu arada:)

Neyse biraz geyik yapalım.

fallow-deer-984573_1920

Kısa Bir Ankara Seyahati

Jean Monnet bursunu kazanmıştım bundan 3 sene önce. Geçenlerde beni şaşırtan bir mail aldım. Yıllar sonra bursun sertifika törenini yapacaklarını haber veriyorlardı. Sağolsunlar otel parasını da karşılayacaklarını söyleyince gideyim bir Ankara havası alayım dedim (Beleş bilet olsa Mars’a bile gideceğim galiba). Ankara beni güzel karşıladı. Çok sıcak bir hava ve bol bol polen vardı etrafta (Her güzelin bir kusuru olur değil mi?)

Tören güzel geçti. Konuşmalar yapıldı, yemekler yendi. Sertifikaları aldık. Yeni insanlarla tanıştım. Bu arada güzel bilgiler de öğrendim. Biraz da içim açıldı aslında. Sürekli aynı ortamda kalmak da insana iyi gelmiyor. Arada değişiklik yapmak lazım. Bir de akşam neler başardığımı tekrar hatırladım. Uzun zamandır unutmuştum. Unutturulmuştum galiba.

Finans mezunu bir arkadaşlar yaptığım konuşmada “CFA” diye bir sertifika olduğunu ve bunun finans yüksek lisansından daha çok işe yarayabileceğini öğrendim. Dünyaca tanınan bir sertifikaymış. Üç aşamalı sınavı varmış. Finans sektörüne geçmeyi aklımın bir köşesinde bulundurduğumdan kafama yattı. Biraz inceledim ama uzun hikaye gibi geldi. İki yıllık bir süreç gibi. 1000 dolares gibi bir maliyeti de var:) Neyse dursun kenarda. Biraz daha incelemem lazım.

Bu sertifikanın yurtiçinde ve yurtdışında iş bulmaya katkısı hakkında bilgisi olan var mı?

“Akıllı Yatırımcı” ile Delirmeceler

Kitap çok önemli biliyorum. Warren Buffett’ın da sürekli önerdiği ve beni ben yapan kitap dediği bir yapıt. Fakat okuyamıyorum kardeşim. Anlamadım nedendir. Galiba yüksek dozda yatırım kitabı aldım bünyeme. Daha fazlasını kabul etmiyor.

Onun için bu yatırım kitabı okuma işine biraz ara vermek istiyorum. Eğer okumamı tavsiye ettiğiniz böyle eğlenceli kitaplar varsa lütfen yorumlara yazın. Kafamda bir Sherlock Holmes kitabı okumak var. Sonrasında eminim akıllı yatırımcıya olan ilgim tekrar canlanacaktır. Yoksa halimiz harap:) Ayıp olacak Warren Buffett amcaya.

Havadan şüpheleniyorum bahsettiğim gibi. Sürekli beni dışarı çağırıyor. Gel gel yapıyor:) Ya da sadece sıkıldım.

Yabancıların neden “Sell in May and go away” (Mayıs’ta sat ve git) dediklerini daha iyi anlıyorum. Satıyorlar, kafaları rahat Bahamalar’da tatil yapıyorlar galiba. Ama bende şirket iyi gittiği sürece satmak yok. Kötü bir şeyler sezersem yönetimde, mezbahaya gönderirim ama…

Neyse işi gene borsaya bağladık:)

Sizde durumlar nasıl? Kışın insanın içi çok karanlık oluyor. Bahar benim içimi açtı. Sizin de içiniz açıldı mı? 

18 Yorum

 1. Hulusi C. demiş ki:

  Yiğit Bey Selamlar,

  Akıllı yatırımcı kitabı için hissettiklerinizi gayet iyi anlıyorum. Ben de okurken bir kaç kez patinaj çekip kitabı uzun aralar vererek okumak durumunda kalmıştım. Aslında kitapta anlatılan prensiplerin bir çoğuna sizin zaten hakim olduğunuzu düşünüyorum. Fakat mutlaka size bir şeyler katacak detaylar da vardır eminim. O yüzden pes etmeden sonuna kadar okuyabilirseniz faydalı olacaktır.

  Zamanlama konusu ise ayrı bir konu. Böyle bir kitaba baharda başlamak pek tavsiye edilecek bir durum değil açıkçası:)

  Nisan 28, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hulusi Bey,

   Belki de her kitabın bir zamanı vardır. Akıllı Yatırımcı da kış kitabıdır. Ama dediğiniz gibi kendimi ara ara zorlayacağım.

   Patinaj çekmek çok uygun oldu. Tam da beni anlatıyor:)

   Saygılar.

   Nisan 28, 2018
 2. Cenk demiş ki:

  Merhaba,
  Sapiens ve Borsa’yı Yenmek’i birlikte okuyorum. Sapiens ilaç gibi geliyor borsadan sıkılınca… Tavsiye ederim. (Sonra da Homo Deus’u okuyacağım)

  Nisan 28, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenk Bey,

   Sapiens’i duymamıştım. Bir bakayım onda da. Ama Borsa’yı yenmek de iyidir:)

   Saygılar.

   Nisan 28, 2018
  • Cenko demiş ki:

   Yiğit Hocam selam tekrar,

   Sapiens’i duymamanıza gerçekten şaşırdım. Bu kitap son 1-2 yıldır çok popüler… Sizinle kitabın yazarının TED konuşmasını paylaşmak isterim. 17-18dk ayırmanızı rica ederim. Sonra eminim bu kitanı okumak isteyeceksiniz. Link: https://youtu.be/nzj7Wg4DAbs

   Sapiens ve Babil’in En Zengin Adamı… 2 farklı açıdan hayatımı değiştiren eserler oldu.

   Saygılar.

   Nisan 28, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenko,

   Bu gün izleyeceğim mutlaka. Babil’in En Zengin Adamı etkisi gösterdiyse önemli olmalı:)

   Saygılar.

   Nisan 29, 2018
 3. tüh, ilk yorumu yapamadım. :)) oysa ki yazıyı gündüz okumuştum… 😀

  kuzenim isviçrede özel bi bankada çalışıyor ve CFA sınavına hazırlanıyor 🙂 ayrıntı sorunuz varsa, twitterdan dm’e, ya da büyükçekmeceye bi kahve içmeye beklerim 😀 marsa bile gidebilirim demişsiniz ama, beylikdüzünden öteye gitmeyi göze alabilir misiniz?!… 😀

  Nisan 28, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Sınav çok zormuş diyorlar 🙂 İşler biraz rahatlasın, Büyükçekmece nere ki? 🙂 Geliriz.

   İlk yorum kaçtı maalesef. Yavaşlıyorsunuz galiba.

   Saygılar.

   Nisan 29, 2018
 4. Tutumlu demiş ki:

  Bende o kitabı yılarca öteledim 😀 Borsayla işim yok diye gün geldi bitcoin işine girdik.Keşke önceden okusaymışım çok geç kalmışım ben e-kitap olarak yeni başladım yeni yeni hatalar keşfettim kendimde.Hatta okurkan aklıma siz geldiniz 🙂 Hayati bilgiler var valla.Siz uzun vadecisiniz ama bu kitapta işler kötüye gittiği zaman yada gitmeden önce alınacak posizyonları iyi açıklamış.Borsa sürekli yükselişe geçmiyor sonuçta bi çok yatırım kitabında uzun süre kalınmayacağı söyleniyor.

  Nisan 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tutumlu,

   Borsaya girmeyip Bitcoin’e yatırım yaparak çok değerli dersler almışsınızdır umarım. Hoş bilmeden borsaya yatırım yapsaydınız da benzer dersler alınabilirdi:)

   “Akıllı Yatırımcı”yı okumamış olmak bende büyük eksiklik. Ama en kısa zamanda tamamlayacağımı umuyorum. Bakalım bir ay mı olur iki ay mı:)

   Saygılar.

   Nisan 29, 2018
 5. Zamanınruhu demiş ki:

  Akıllı Yatırımcı kitabının yarısindayım.Küçük yatırımcı için yazılmış bir kitap.Aslinda bir çok yerde küçük yatırımcı nasıl yatirim yapmalıdır? Sorusunun cevabı neredeyse birbirinin aynısı öneriler vardır.Galiba kaynak bu kitap.
  Kitapta ayrıca defansif ve agresif yatirimcilar için öneriler var.Bunun dışında spekülatör ile Yatırımcı arasindaki farkı açıklıyor.Tahviller içinde bilgiler verilmekte.
  Sikici bir kitap değil.

  Nisan 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın ZamanınRuhu,

   Kitap sıkıcı değil yanlış anlaşılmasın. Sadece ben bu aralar çok fazla yatırım kitabı okudum. Yoksa Warren Buffett’ın bildiğim çoğu şeyi oradan öğrendim dediği kitaba laf etmek bana düşmez:)

   Saygılar.

   Nisan 29, 2018
 6. Ali demiş ki:

  Merhaba, akıllı yatırımcı kitabını ben de okuyorum. İlk 100 sayfasında genelde ABD ekonomisinin geçmiş tarihi ve o zamanlara ait tahvil-hisse senedi getirisi karşılaştırması yapılmış. O yüzden pek hoşuma gittiği söylenemez ama bakalım ilerleyen sayfalarda neler var göreceğim.

  Nisan 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ali Bey,

   100-150 sayfa ben de okudum. Kitap güzel ve çok dikkat edilmesi gerekiyor. Yalap şap okumak yazık olur.

   Zamanla tamamlayacağım:)

   Saygılar.

   Nisan 29, 2018
 7. Cenk demiş ki:

  O degil de ayi piyasasi gelmis )) o nasil bir dusustu oyle Yigit Bey…

  Mayıs 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenk Bey,

   Kazanın doğurduğuna inanıyorsunuz da öldüğüne neden inanmıyorsunuz:)

   Borsa bu kısa ve orta vadede her şey olabilir.

   Saygılar.

   Mayıs 1, 2018
 8. Hüseyin demiş ki:

  Merhabalar,

  Hemen hemen hisse senedi yatırımıyla alakalı popüler olan tüm kitapları okumuşumdur. Hepsini 1 er kez okudum. “Sıradan hisseler, sıra dışı karlar” kitabını 2 kez. Akıllı yatırımcı kitabını şuan 7. kez okuyorum. Akıllı yatırımcıyı okuduktan sonra diğer tüm yatırım kitapları benim için hikaye kitabı niyetine kaldı. Bu arada 30 lu yaşlardayım henüz 🙂 Ne zaman ayağımın biraz spekülasyona kaydığını kısa vadeye dönmeye başladığımı hissetsem bir daha okumaya başlıyorum 🙂

  Sevgiler

  Mayıs 10, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Hem Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar hem de Akıllı yatırımcı Warren Buffett’ın en çok önerdiği kitaplar. Onun yolundan gidiyorsunuz. Akıllı yatırımcıda özellikle 8 ve 20. bölümler çok dikkatle okunmalı diyor Warren Buffett.

   Arada kendimize çekidüzen vermemiz gerekiyor. Çok haklısınız:)

   Saygılar.

   Mayıs 10, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.