Ünlü Yatırımcı Jim Rogers Sözleri

Herkese selamlar! Jim Rogers’i en son bir sonraki kriz hakkındaki sözleri ile hatırladık. Kendisi bir sonraki krizde batı medeniyetinin çökeceğini tahmin ediyor. Bu yüzden Singapur’da üstlenmiş ve çocuklarına Çince öğretiyor.

75 yaşındaki yatırımcı, Oxford ve Yale mezunu. Rogers Holding ve Beeland Interests yönetim kurulu başkanı.

Yatırım dünyası kendisine Çin Boğası, Emtia Gurusu ve Papyon Sever gibi isimler takmış.

Hadi şimdi  farklı seslere yer vermek için bu papyonlu yatırımcının yatırımla ilgili sözlerine şöyle bir bakalım.

Ekran Resmi 2018-02-09 22.41.42
Ünlü Yatırımcı Jim Rogers Sözleri

1) Genelde hisse senetleri ziglediğinde emtialar zaglar.

2) Değişime ayak uyduramayanlar, onun tarafından kenara itilirler. Değişimi farkeden ve ona ayak uyduranlar ise ondan faydalanırlar.

3) Eğer Myanmar’a yatırım yapmanın bir yolunu bulursanız, gelecek yirmi, otuz, kırk yıl içinde çok zengin olacaksınız.

4) En başarılı yatırımcılar, doğrusu, zamalarının çoğunda hiç bir şey yapmazlar.

5) Yatırım dünyasında dipler öyle üç dört yılda bitmez, bitmeleri on on beş yıl sürer.

6) Emtiaların fiyatı hiç bir zaman sıfıra düşmeyecek. Emtia futurelerine yatırım yaptığınızda, batabilecek bir şirketin sanal varlıklarına yatırım yapmazsınız.

7) Akıllı bir insan 1807’de Londra’ya taşınırdı, 1907’de New York’a… Eğer akıllıysanız 2007’de de Asya’ya taşınırsınız.

8) Çeşitlendirme, yanlış yaparlarsa müşterileri tarafından dava edilmemek için yatırımcıların icat ettiği bir olaydır. Henry Ford çeşitlendirme yapmadı, Bill Gates çeşitlendirme yapmadı. Zengin olmanın yolu tüm yumurtaları aynı sepete koymak ve o sepeti çok dikkatli şekilde izlemektir. Ve tabii ki doğru sepet olduğundan emin olmaktır.

9) Artık Merrill Lynch’te emtia alamıyorsunuz. Benim tahminim çoğu yönetici ve yatırımcı sıcak bir emtia piyasasından ne kadar para kazanıldığını bilmiyor. Yakında öğrenirler.

10) Wall Street’in ve basının hisselerin sürekli yukarı gideceği gürültüsüne kanmayın. Hisse senetlerinin hiç bir şey yapmadıkları ve diğer yatırım araçlarının kazandırdığı uzun periyotlar da bulunmaktadır.

11) Asla umutlu düşünceyle hareket etmeyin. Gerçekleri kontrol etmeden hareket edin ve kalabalıkla birlikte kenara süpürülün.

12) Amerika tarihin en borçlu ulusudur. Bu yeni bir haber değil.

13) Eskiden fakirdim ve bu hiç hoşuma gitmezdi. Bu yüzden tekrar fakir olmak istemiyorum.

14) Bir insanın yatırım yaparken öğreneceği en önemli şey, bir şey yapılması gerekene kadar kesinlikle ama kesinlikle hiç bir şey yapmamaktır. Çoğu insan (ben onlardan iyi değilim) her zaman oynamak zorundadır, mutlaka bir şey yapmalıdır. Büyük bir şey yaparlar ve şöyle derler: “Vay be, paramı üçe katladım.”. Sonra hemen aceleyle o parayla başka bir şey yapmak zorunda hissederler. Orda durup yeni bir fırsatın çıkmasını beklemezler.

15) Kamunun en büyük yanılgısı piyasaların her zaman doğru olduğunu sanmasıdır. Sizi temin ederim, neredeyse çoğu zaman piyasalar yanılır.

16) Boğa piyasasının son evresi her zaman coşkudur, ayı piyasasının son evresi ise her zaman paniktir.

17) Şirkete yatırım yapmadan önce CEO’dan bilgi alın ve paranızın yarısını kaybedin. Yönetim Kurulu Başkanı’ndan bilgi alın ve paranızın tamamını kaybedin.

18) En temel tavsiyem: Para kaybetmeyin.

19) Eğer biri sizin fikrinize gülüyorsa, bunu bir başarı sinyali olarak görün.

20) Endeks yatırımı aktif yatırımı yenmeye yıllardır devam ediyor.

Sizlere ünlü aykırı yatırımcı Jim Rogers’in sözlerini paylaşmaya çalıştım. Çok eğlenceli birine benziyor. Sizce de öyle değil mi:)?

Saygılar.

3 Yorum

 1. Efe demiş ki:

  Kesinlikle okurken aynı fikre kapıldım, çok eğlenceli birisine benziyor; sözlerinden de belli 🙂 yirminci sözünü tam anlamadım yalnız muhtemelen bir konu üzerine bir şey demeye çalıştı ama nedir bilemedim.. emtia konusunda ve geleceğe yönelik sözlerinde ise çok isabetli görüşlere sahip ki çoğuna zaten herkes aşinadır (asya çin vs).. yeri gelmişken ICBCT’yi takibe alın derim yatırım tavsiyesi değildir 🙂

  Ufak bir öneri: Biraz da yerli yatırımcıların sözlerinden görmek isterdim bu blogda… Hem Türkiye şartlarını bilen hem uzun yıllardır borsada olan değerli yatırımcıların değerli fikirlerinden de istifade etmek gerek diye düşünüyorum. Temettü konusunda ilk aklıma gelen (Çimento sever olduğumdan olsa gerek) İsmail Tarman… Bir diğer isim ise Kaya Çilingiroğlu… Aslında çok insan var. İşin sırrını çözen herkes aslında nakit akışının önemini biliyor… Bilmeyen de genelde yüklü parası olup onu taksit taksit geri almanın manasını çözemiyor… Nakit akışı demişken gayrimenkul yatırımlarıyla nakit akışını arttırmaya odaklanıp çok ciddi başarıya ulaşmış ünlü şarkıcı/oyuncu Emrah’ı da anmadan geçmemek gerek…

  Mart 11, 2018
  Yanıtla
  • Efe demiş ki:

   Ha bir de nasıl unuttum bilmiyorum ama tam olarak Robert Kiyosaki ile aynı prensiple iş yapan, sürekli gayrimenkul yatırımı yapan (mülklerini asla satmayan) İzmir’li iş adamı Nail Özkardeş var… Mülkleri hep kiradadır… Sözün özü: Nakit akışı candır, gerisi heyecandır…

   Mart 11, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Efe Bey,

   Yerli yatırımcıların sözlerinden bir şeyler bulabilirsem mutlaka paylaşırım:)

   Emrah’ın çok iyi bir yatırımcı olduğunu duymuştum. Çoğu kişi silinirken o uzun vadeli yatırım ile tutundu.

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mart 11, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.