Uzun Vadeli Yatırımcı Olarak Zamanımı Çalan 4 Alışkanlık

Herkese selamlar! Beceremediğim işlemcilikten uzun vadeli temettüsü büyüyen hisse yatırımcılığına geçeli altı ayı biraz geçti. Zaman çok hızlı geçiyor fakat insan eski alışkanlıklardan kolay kolay kopamıyor.

Farkettim ki bu alışkanlıklar zamanımı boşa harcamama sebep oluyor. Kendimi geliştiremiyorum. Ben de bu yüzden çoğunu %90 oranında azalttım.  Şimdi size kendimde farkettiğim bu alışkanlıkları paylaşacağım. Bakalım siz de de aynı şeyler var mı?

your-20225_1920.jpg

 

1) Sürekli Google Finance’den Portföyü Kontrol Etmek

Daha önce ekrana bakmanın benim için yarattığı zorluklardan bahsetmiştim. Kararlarımı etkiliyor ve dürtülerle alış satış işlemi yapmama sebep oluyordu. Biraz aştım sayılır ama yine de zaman kaybına sebep oluyor. Warren Buffett’in önünde açık piyasa ekranı var mıdır acaba?

Bunu tamamen aştığımda çok zaman tasarrufu edeceğim.

2) Borsa Forumlarını Takip Etmek

Eskiden bunu çok yapardım. Her akşam girer hisse hakkında kim ne yazmış bakar ve bir kaç tüyo almaya çalışırdım. Şu sıralar muhabbet sohbet daha çok olmaya başladı. Bir de kimin yazacağını seçemiyorsun.

Artık uzun vadeli yatırımcı olduğuma göre her saat başı foruma bakmama da gerek kalmadı.

3) 15 Dakikada Bir Sosyal Medyaya Girmek

Sosyal medya çok uzun zamandır hayatın gerçeği. Olmadan olmuyor. Bende bir huy var bir şeye takarsam b.kunu çıkarana kadar yapmaya devam ederim. Fakat artık bunu da çok kullanmama gerek yok. Sadece paradan değil zamandan da tasarruf etmem lazım.

4) Ekonomi Kanalı İzlemek

Uzun vadeli yatırımcılıkla ilgili pek bir içerik olmuyor böyle yerlerde. Özellikle temettü ile ilgili hiç yayın yapmıyorlar. Daha çok FED 0,25 puan arttırır mı arttırmaz mı ona odaklanıyorlar. Sadece akşam işten gelince ses olsun diye açıyorum. Onun dışında pek izlediğim yok. Yine de algılarımın etkilenmesine sebep olabilir.

Toparlarsam

Zaman kaybına sebep olan bu dört alışkanlığı azaltınca kendime ayıracak çok daha fazla vaktim olacak, olmaya başladı. Bunu da uzun vadeli yatırımcılıkla ilgili kitaplara, spora ve blogda kullanmak niyetindeyim. Bakalım neler olacak?

Siz bu “kötü” alışkanlıklardan birine sahip misiniz? Zamanınızın ne kadarını aldıklarının farkında mıydınız?

Saygılar.

 

5 Yorum

 1. Aycan Demirel demiş ki:

  Doğru yoldasınız. Bir uzun vadeci için bunlar hem gereksiz hem de olumsuz etki oluşturabilecek alışkanlıklar.

  Kasım 8, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Elimizden geldiğince mücadele ediyoruz bakalım:) Çok teşekkürler.

   Kasım 8, 2017
 2. […] yaşadınız, belki de hala yaşıyorsunuz. Ben de alışkanlık olmuştu bunlar ve çok uğraştım kurtulmak için.  Sonunda çoğunu ya bıraktım ya da azalttım. Ama böyle olunca çok büyük bir boşluk oldu […]

  Aralık 27, 2017
  Yanıtla
 3. Umut demiş ki:

  Ben bu sosyal medyanın bir ara gecelerimi çaldığını farkettim. tamam güzel ilginç bilgiler vs de var ama bilgi kanalı değil sonuçta. 1 ay sosyal medya orucu yaptım. Çok iyi geldi. face ‘dengarip garip hatırlatma mesajları gelmeye başladı(bizi unuttun gibilerinden) gibi bildirimler geldi:)

  Alışkanlık hala sürüyorsa deneyin orucu…

  Şubat 17, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Sosyal medya orucunu ilk kez sizden duyuyorum. Denemek ilginç olabilir. Belki başka zaman ama 🙂

   Saygılar.

   Şubat 18, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.