Türkiye Temettü Padişahları 2016 Listesi

Herkese selamlar! Temettüsünü en az beş sene boyunca arttırmış şirketlerden oluşan Temettü Padişahları 2016 listesi ile karşınızdayım. Amacım temettü farkındalığını arttırmak.

Tatil tam gaz devam ediyor ama bizim de işimiz yarım kaldı. Dün size son 5 sene üst üste temettüsünü  arttıran şirketlerin listesini yayınlamıştım. Bu gün ise bunların ayrıntılarını vereceğim. Ne demiştik? Ortak olduğum şirketin temettü vermesi, temettü yatırımcıları için olmazsa olmaz. Birde sürekli verdiği parayı arttırırsa ve emekli olduğum dönemde enflasyona ezilmezsem ne güzel olur. Her sene kiraya zam yapmış gibi olabilirim.

Hadi şimdi BIST’te son beş senedir temettüsünü arttıran şirketlere yakından bakalım.

throne-87081_960_720
Türkiye Temettü Padişahları 2016 Listesi

AKCNS:

AKMGY:

AKSA:

BRISA:

TAVHL:

EGEEN:

ERBOS:

NUHCM:

SELEC:

Evet kısaca bilgiler böyle. Temettü asilzadesi olmaya yakın bir şirket yok. Çoğu da aslında torpilli olmasa listeye giremeyeceklermiş. Tabi temettü artışı tek başına yeterli bir kavram değil ama önemli bir gösterge.

Verdiği Temettüyü Kesintisiz Arttıran Şirketler

Listeyi katılaştırır ve temettüsünü sabit bırakmayıp son beş yıldır arttırmış şirketlere bakacak olursak elimizde sadece BRISA, AKSA ve AKÇANSA kalıyor. Koskoca borsada beş senede temettüsünü gerçek anlamda arttırmış 3 şirket. Ne diyelim bunlara Temettü Padişahları mı diyelim acaba. Ağlanacak halime güleyim biraz…

En azından artık Türkiye’de şirketler yatırımcılarına verdikleri temettüleri yani maaşları her sene arttırmaları gerektiğinin farkına varmalı. Bunun bir prestij meselesi olduğunu kavramalı.

Temettüsünü sadece bu son 5 sene boyunca değil kriz zamanlarında bile arttıran şirketler bana ilerisi için de güven verebilir. Şöyleki; bir kriz olduğunda bile temettüden geçinen insanlar olarak paramın yani emekli maaşımın kesilmeyeceğini bilerek daha rahat uyurum. Krizde bile maaşımı artarak almaya devam  ederim.

Sizin elinizde böyle şirketler var mı? Temettü yatırımı yaparken nelere dikkat edersiniz? Temettü artış oranı sizin için bir gösterge midir yatırım yaparken?

Herkese teşekkürler. Bir dahaki yazıda temettü artış oranı neden bu kadar önemli onun üzerinde duralım.

Saygılar.

8 Yorum

 1. […] 2016 sonunda oluşturduğum temettüsünü en az beş yıl boyunca arttıran şirketlerden oluşan T… güncellemeye devam ediyorum. Sıra şimdi BRISA’ya geldi. Bakalım önceki beş yıl verdiği temettüyü sürekli arttıran ve 2017 yılına Temettü Padişahı olarak giren BRISA bu sen ne yapmış? […]

  Eylül 12, 2017
  Yanıtla
 2. aykut demiş ki:

  Merhaba

  Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

  Size bir kaç sorum olacak

  İlk defa bu yatırım dünyasına giriyorum (borsa).

  Temettü hisse dağıtımı nasıl oluyor her yılın hangi ayında. Örnek vermek gerekirse garanti bankasından XXX şirketten 500 TL lik hisse aldım ve bu şirketin hissesi yıl sonu 550 TL oldu. Hisseye temettü nasıl işleyecek.
  Teşekkürler

  Ocak 30, 2018
  Yanıtla
 3. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Aykut Bey,

  Temettü düşündüğünüz gibi değil. http://www.lattedenborsaya.com/2017/06/22/temettu-kadar-hissenin-fiyati-duser/ Buradan biraz okuyun.

  Size tavsiyem Peter Lynch’in kitaplarını okuyun. Sonra Warren Buffett Tarzı isimli kitaba bir bakın. En son da Babil’in En Zengin Adamı’nı okuyup yatırım dünyasına girin.

  Sonra tekrar konuşalım:)

  Saygılar.

  Ocak 30, 2018
  Yanıtla
 4. Saadet Erol demiş ki:

  Gecmis geride kaldi ESAS bu sene alamadigimiz temettulerin durumu ne olacak mesela Erdemir gibi emekliyim bu temettu ilesene sonunu getiriyordum cevap lutfen

  Nisan 29, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Saadet Hanım,

   Soru çok güzel ama cevabı burada yok maalesef.

   Ama yaşadığımız bu durum, portföy çeşitlendirmesinin önemini bize bir kez daha gösteriyor.

   Saygılar.

   Nisan 30, 2020

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.