Temettü Kadar Hissenin Fiyatı Neden Düşer?

Bunu ben de çok karıştırıyordum. Temettü alıyoruz, verdiği paranın hepsi bana mı kalıyor diyordum.  Bir gün önce hisseyi alsam, temettüyü alınca satsam çok para kazanır mıyım acaba diye düşünüyordum. Gözümde dolar işaretleri çıkıyordu. Sonra baktım kazın ayağı öyle değil. Kafamda tam oturtamamıştım. Sonra bir yerlerde güzel bir açıklamasını buldum, çok heyecanlandım, örneklerle hisse fiyatı temettüden sonra neden düşer, sonra niye yükselmesi beklenir sizinle paylaşayım dedim. Öyleyse başlayayım…

question-mark-1829459__180

Daha önce temettünün ne olduğundan bahsetmiştim. Şimdi de hisse fiyatı temettü verdiğinde niye düşer ona bakalım.

Ödenen Brüt Temettü Kadar Hisse Fiyatı Düşer

Bir şirketimiz olsun ismini de ABC koyalım. Tanesi 5 TL’den işlem gören 10.000 tane senedi olsun diyelim. Bu şirketin;

Piyasa değeri=Hisse adedi x Hisse fiyatı yani 5×10.000=50.000 TL’dir.

Yani şirketi toptan o gün satsan 50.000 TL ederi bu kadar borsaya göre. Şirketin yönetim kurulu 0,50 TL temettü ödemeye kadar verdiği zaman şirketin varlıklarından belli bir parayı hissedarlarına aktarmış oluyor. Yani bu örnekte;

Brüt temettü x Toplam hisse sayısı= 0,50 x 10.000= 5.000 TL.

Yani, aslında bu kadar para şirketin dışına çıkmış oluyor ve hissenin borsadaki değeri de 5.000 TL düşüyor. Senet fiyatının düşmesinin nedeni bu. Ama eğer GYO değilse para bize gelene kadar bir de vergi kesiliyor %15. Bizim elimize daha az para geçiyor. Ama şirketten çıkan para 5.000 TL.

Temettüden sonraki piyasa değeri; 50.000-5.000= 45.000 TL toplam piyasa değeri olur. 10.000 tane hisse senedi vardı.

Yani 45.000/10.000=4,5 TL. Ertesi gün bu fiyattan açılır hisse. Sizin elinizde ise 4,5 TL’lik hisse ve 0,50 kuruş brüt temettü kalır. Sonra bu elli kuruştan %15 vergi kesilir ve kalanını da biz alırız.

Nettik derseniz; şirket varlıklarından bir kısmını nakit olarak bize verdi, bu yüzden de piyasa değeri azaldı.

Peki Neden Eski Değerini Geçmesini Bekleriz?

Temettüsü büyüyen hisse yatırımcıları olarak hissenin temettü verip düştüğü halden seneye daha yukarı çıkmasını ve daha da fazla temettü vermesini bekleriz. Bunun nedenine baktığımızda;

Hissenin değeri 4.5 TL şimdi. Ama boş durmuyor bacası tütmeye devam ediyor. Alıyor, satıyor, kâr ediyor ve kaybettiği 5.000 TL’yi kazanıyor. Yani kazanması bekleniyor. Hatta iyi şirketler daha fazlasını kazanıyor ve değerini önceki sene olan 5.000 TL’den daha fazla kâr ediyor. Sonraki sene yine temettü veriyor daha çok kazanıyor daha çok değeri artıyor.

Kısacası şirketin temettüden sonra değerinin artmasındaki mantık daha çok kâr edip daha çok nakit yaratması ve daha çok varlık edinmesi sebebiyle oluyor.

Ör; Şirketin değeri 50.000 TL, 5.000 TL temettü verdi, düştü 45.000 TL’ye. Sonraki sene 7.500 TL kâr etti Piyasa değeri çıktı 52.500 TL’ye. 10.000 senet vardı. Böldüm toplam piyasa değerine 52.500/10.000= 5,25 TL oldu hisse değerim. Hesap bu kadar basit.

Zarar ederse ya da daha az kâr ederse bu oran düşer. Daha fazla kâr ise teorik olarak daha fazla piyasa değeri demektir.

Fakat borsanın arz ve talebe bağlı olduğunu ve hisse fiyatını belirleyen psikoloji, arz ve talep gibi önemli faktörler de olduğunu unutmayalım.

Toparlarsam

Temettü bedava değildir fakat gereksiz de değildir.

Hissenin fiyatı aldığınız brüt temettü kadar düşer. Ek olarak vergi de kesilir ve elimize o kadar daha az para geçer.

Kısa dönemde; bu gün hisseyi alayım, yarın temettüyü de alır hisseyi satarım demenin bir mantığı yoktur. Çünkü hisse fiyatı brüt olarak düştüğü için ve vergi kesildiği için, alınan temettünün %15’i kadar  dezavantajlı olursunuz kısa vadede.

Bu aklınıza temettüden önce satarım sonra alırım fikrini de getirebilir. Fakat eğer temettüden sonra hisseye talep gelirse sattığınız hisseleri daha yüksekten almak zorunda kalabilirsiniz. Başka bir yazıda da onu inceleyeyim.

Uzun dönemde ise daha fazla kazanıp daha fazla dağıtan şirketlerde bulunmak ve temettüden bir kira ve pasif gelir gibi faydalanmak gerekir.

Herkese bol temettülü, sağlıklı, mutlu günler dilerim 🙂

6 Yorum

 1. Umur demiş ki:

  Yiğit bey,

  Bu işlem otomatik mi gerçekleşiyor gerçekten anlamadım 🙂 Eğer bu düşüş insanlar tarafından gerçekleştiriliyorsa tam brüt temettü oranında düşüş beklemek bana yanlış geliyor.

  Ayrıca yüksek temettü dağıtan bir firmanın( ciroda 1. olan firma) temettü tarihlerindeki hisse senedi fiyatlarını inceledim, neredeyse hiç düşüş yok.

  Borsada yeniyim, kusura bakmayın.

  İyi günler dilerim.

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umur Bey,

   Hissenin fiyatı verdiği temettü kadar otomatik olarak düşer. İnsanlar yapmaz yani. Çünkü hisseden nkit çıkışı olur ve bu sizin cebinize girer.

   Geçmiş değerleri incelediğiniz için hissenin fiyatı düzeltilir. Yani 2018 Mark ayında 1 TL temettü verirse, 2013’teki fiyatı da 1 TL aşağı çekilir otomatik olarak.

   Umarım yardımcı olabilirmişimdir.

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 2. Jordan belfort demiş ki:

  Hocam temettüden önce mesela 2 hafta öncesi mesela hisse düşermi yükselirmi ? Temettü oncesi hisselerde ani degişiklikler hic gordunuzmu acaba

  Mayıs 13, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Jordan Belfort,

   Benim bakış açıma göre kısa vadede hisse fiyatlarını tahmin etmek imkansız. Bu yüzden hisse fiyatları ile temettü veriş tarihi arasında bir bağlantı kuramıyorum.

   Temettü almak ortak olduğunuz şirketten kâr payı almaktır. Aldığınız brüt temettü kadar hissenin fiyatı düşer çünkü şirketten nakit çıkışı olmuştur. Ama ondan önceki ve sonraki hareketler tamamen başka sebeplere dayanabilir.

   Saygılar.

   Mayıs 13, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.