Neden Uzun Vadeli Hisse Senedi ve Temettü Yatırımı Yapıyorum

Herkese selamlar!

Neden temettü hisselerini biriktirmeye karar verdim? Bu yazıda buna açıklık getirmeye çalışacağım.

Hayatım boyunca borsadan zengin olacağımı düşündüm. Etrafımda bu işten ciddi para kazanan insanlar vardı. Fakat sonrasında bir çöp hisseye saplanıp kaldılar ve kazandıkları paranın çoğunu kaybettiler. Her ne kadar borsayı onlardan öğrensem de aynı kaderi paylaşmak zorunda değilim.

Daha iyisini yapabilirim.

Hadi başlayalım.

Ev Almak Kolay mı?

Otuzuma gelmeden anladım ki borsadan zengin olamayacaktım. Aslında hiç zengin olamayacağım. Memur maaşıyla nasıl zengin olunur ki? Daha borçtan harçtan yakamı kurtaramadım. Piyango da çıkmadı şimdiye kadar.

Aldığım hisselerden 10-20 kat para kazanamadım, aldım sattım zarar ettim falan filan. Sonra 2012 yılında İstanbul’da çalışırken ev alayım dedim ama o kadar birikmişim yoktu. Arkadaşlarıma önerdim “4 kişi birleşelim kredi çekelim” diye. Hiçbiri yanaşmadı. 4 sene sonra baktığımda 85 000 TL’ye almadığımız ev 300 000 TL olmuş. Sonra Ankara’ya tayin oldum. 1+1 ev tuttum kirası 750 TL. Dedim bu ev işi de iyiymiş bir tane alayım kira vermem sonra da birine kiralarım. Baktım 120 000 istediler. Tabi yine para yok. Tekrar arkadaşlarıma gittim. Bu sefer yeni arkadaşlarıma tabi. Dedim birleşelim ev alalım kiraya verelim. Bu sefer de kiracıyla uğraşamayacaklarını, çok bir getirisi olmadığını söylediler. Yine kaldım kendimle baş başa.  Bütün bu yaşadıklarımı anlattıktan sonra neden verdiği temettüsü büyüyen hisselere yatırım yapmam gerektiğini açıklamaya başlayabilirim.

Küçük Miktarlarla Başlayabilirim

Ev almam, arsa almam büyük miktarda para gerektiriyor. İstanbul’da zamanında nakit param olsaydı kimseye söylemeden o evi alabilirdim. Şimdi hem kira alırdım hem de değeri yükselmiş olurdu. Ama dedim ya işte yeterli param yoktu. Ev her ne kadar güzel bir pasif gelir kaynağı olsa da başlangıçta çok büyük bir sermaye gerektiriyor. İleride gerekli param olduğunda tabiki ev de alacağım. Yumurtaları aynı sepete koymamam gerektiğini biliyorum. Fakat bu olana kadar küçük küçük miktarlarda temettüsü artan sağlam senetlerden biriktirerek özgürlük fonumu oluşturmaya başlayacağım. Tabiki evden alacağım kira kesin olmadığı gibi temettü de kesin değil. Yanlış fiyattan yanlış senedi alırsam zarar edebilirim. Ama çeşitli kriterlere dikkat ederek bu riski azaltacağım.

Türkiye’nin ve Dünyanın En İyi Şirketlerine Ortak Olabilirim

Profesyoneller tarafından yönetilen, Türkiye’nin ve Dünyanın en iyi şirketlerine ortak olabilir. Belki bir rafineriye, belki bir araba fabrikasına, bir çimento fabrikasına ya da bir teknoloji şirketine ortak olabilirim. Dünyanın sayılı şirketlerinden, global devlerden hisse alabilirim. Yapmam gereken sadece tasarruf edip, temettüsü artan şirketlere yatırım yapmak. Burada riskim yanlış zamanda yanlış hisseye girmek olabilir. Onun dışında bu şirketlerden temettü alarak pasif gelir elde edebilirim.

Zaman Benim Lehime Çalışacak

Şu anda zaten bir işte çalışıyorum ve sabit bir gelirim var. Kendi işimi kursam bu işi bırakmam gerekiyor. Kendi işimi kurmak için de sermaye gerekiyor. Ev alamamamın sebebi de buydu zaten. Sermayem olmaması. Bu da beni pasif gelir kazanmaya itiyor. Al sat yatırımcısı olmadığım için, temeli sağlam büyük şirketlerin benim için çalışmasına izin veriyorum. Ortak oluyorum, onlar kazanıyor bana veriyorlar. Basitçe pasif gelirim harcamalarımı aştıktan sonra emekli olabilirim. Ya da zevk için çalışırım. Çay ocağı açarım, tatlı dükkanı açarım, bir yerlerde gönüllü çalışırım. Orası bana kalmış. Şimdilik işi bırakmayacağım, özgürlük fonum yeterli büyüklüğe ulaşana kadar sadece tasarruf edip yatırım yapacağım ve zamanın gelmesini bekleyeceğim.

Sonuç

60 yaşına kadar aynı işi yapmak istemiyorum, o zamana kadar özgürlük fonumun beni idare edecek seviyeye gelmesini istiyorum. Mümkünse kırklı yaşımın başlarında. Ev alacak kadar sermayem yok, ortak yatırım yapacağım arkadaşlarım da yok. Bu yüzden azar azar biriktirebileceğim temettüsü artan hisselere yatırım yapmaya karar verdim. Ben tasarruf edeceğim, mümkünse gelirimin %50’si kadar ve onlar benim için çalışmaya devam edecek. Zamanı geldiğinde ev almayı ya da başka bir enstrümana yatırım yapmayı da düşünebilirim ama şu an ilk hedefim temettüsü artan hisselere yatırım yapıp özgürlük fonumu kurmak.

Sizin özgür olma hayaliniz var mı? Erken emeklilik için nasıl bir yol izliyorsunuz? Temettüsü büyüyen şirketlere yatırım yapıyor musunuz?

Saygılar.

8 Yorum

 1. Çetin demiş ki:

  Yiğit bey iyi günler.
  Sanırım yaşadığınız durumların neredeyse benzerlerini yaşadım. Ev almak için arkadaslarla almaya ugrasmak falan hep sermaye olmayisindan dolayi elde kaldı.
  Sanırım sizle aynı yaştayız. Ve ben de sevmiyorum demesem de artık yavaş yavaş sıkılmaya başladığım bir memuriyette çalışıyorum. Gelirler aynı gibi. Yıllardır yapmayı planlayıp yapmadığım fakat bir süredir yapmak için bütçe ayarlayıp gelirim yarısını yönlendireceğim güzel bir sistem ile ugrasiyorsunuz. Dünden beridir yazılarınızı okuyorum çok bilgilendirir ve yeni şeyler öğrendiğim konular yazmışsınız elinize sağlık. Umarım ekim ayında ben de tüm borçlarımı bitirerek bu sisteme başlarım hiç değilse 45 yaş civarı devlet emekliliginden önce kendi emekliligimin keyfini çıkarırım. Tekrar Teşekkürler.
  Başarılı olmanız dileğiyle.

  Ağustos 27, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Çetin Bey,

   Ev işi hep aklımda kaçırdığım bir fırsat olarak kalacak. Aklıma geldikçe üzüleceğim. Memuriyette maalesef kendinşi geliştirmeye fazla fırsat olmuyor. Belli bir süre sonra rutine alışıp kendinizi tüketmeye başlıyorsunuz. İlk uyanışım bunu farkederek olmuştu.

   Umarım hepimiz pasif gelir elde ederek emekli olabiliriz. Erken emeklilik ile ilgili gelişmeleri yorumlara yazmaya unutmayın 🙂

   Saygılar.

   Ağustos 27, 2017
 2. bulent demiş ki:

  Neden özellikle temettü veren şirketlere yatırım yapıyorsunuz? Bir firma temettü dağıtmadan karlılığını artırabilir. Bu da hisse senedi fiyatına yansıyacaktır. Örneğin Aselsan. Borsada amaç para kazanmaksa, temettü versin vermesin en fazla getirisi olacak hisselere yatırım daha mantıklı değil mi?

  Eylül 25, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bülent Bey,

   Ben önce kârını sürekli arttıran, sonra da bu arttırdığı kârın bir kısmını temettü olarak ortaklarına dağıtan şirketlere yatırım yapıyorum. Yani benim yatırım yaptığım şirketler önce sizin koşulunuzu sağlamalı, sonra da benimkini sağlamalı.

   Borsada iki tür için de bol bol fırsat var. Unutmayalım ki ASELS’de düzenli temettü ödemesi yapıyor:) Yüksek temettü verimi ise tamamen farklı bakılması gereken bir olay. Yüksek temettü verimi olan şirket iyidir diyemem kesinlikle.

   İyi akşamlar, saygılar.

   Eylül 25, 2017
 3. Ali demiş ki:

  Merhaba Hocam, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Şuan ben de 7 hisse biriktiriyorum. Her ay yaklaşık 1000 TL bu hisselerden almaya çalışıyorum. Fakat dağıtımda sıkıntı yaşıyorum. Siz dağılımı nasıl yapıyorsunuz? Hepsinde eşit oranda mı alıyorsunuz? Teşekkürler.

  Nisan 16, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ali Bey,

   Hayırlı olsun. Umarım güzel sonuçlar elde edersiniz yatırımlarınızdan.

   Ben hepsinden eşit miktarda alamıyorum. Kimi zaman aylık ayırdığım tutar 500 TL’yi bulabiliyor. O zaman da 10’a bölersem çok komisyon ödemek zorunda kalıyorum. Ben de kafama göre ucuz gördüklerimi alıyorum. Üç ondan beş ondan gibi.

   Ama eğer uzun vadede kusursuz bir ortalama yapmak istiyorsanız, o zaman en mantıklısı her senetten her ay eşit miktarda para ise alım yapmak olur. Matematiksel olarak ancak o zaman bir ortalama yapabilirsiniz.

   Öte yandan, kitaplar okuyup kendinizi geliştirdikçe zaten hangi senedi almanız gerektiğini az çok kestirirsiniz.

   Saygılar.

   Nisan 17, 2018
 4. […] Bu süre zarfında, her gün saatin gıcık olduğum alarmıyla kalkıp, servise koşa koşa yetişm… Sevmediğim bir işi yapıp, akşam yine yorgun argın evime dönmek ve aynı rutine bağlanmak istemiyorum. […]

  Şubat 9, 2020
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.