Yeni Alım: CIMSA ve HEKTS

Herkese selamlar! Finansal Bağımsızlık portföyüme HEKTS ve CIMSA eklemesi yaptım. Temettülerle de hisse senedi eklemeye devam ettim.

Borsamız 73 bin civarında kapandı. Herkesin gelecek için farklı görüşleri var. Kimisi çökecek, kimisi coşacak diyor. Ben de hazır HEKTS’tan temettülerimi almışken yeniden hisse alıp özgürlük fonuma biraz daha katkıda bulunayım dedim.

euro-1020097_1920
Yeni Alım: CIMSA ve HEKTS

HEKTS:

Portföyümün temelini oluşturan hisselerden. Elimde 363 tane vardı ve 83 TL temettü almıştım. Bu 83 liranın üstüne biraz daha para ekleyip 100 tane daha senet aldım ve hisse sayımı 463’e çıkardım. Alımı 3.25 liradan 325 TL para harcayarak yaptım. İş Bankası’na da 1 TL komisyon ödedim. Yani toplam 326 TL’ye maloldu. 100 adet hissenin Finansal Bağımsızlık fonuma gelecek katkısı; 2016 temettüsüyle aynı miktarı vereceğini varsayarsam yaklaşık yıllık net 23,13 TL olacak.

Şimdi de HEKTS temettü büyüme analizini yapalım.

Ekran Resmi 2018-12-29 23.25.58
HEKTS 2012-2016 Temettü Geçmişi

Tablomuzu da yayınladığımıza göre sıra geldi yorumlamaya…

Hissenin temettü verimi düşüyor son zamanlardaki fiyat artışlarının sebebiyle. Benim en önem verdiğim alan ise temettü artış oranı. Bu oran sürekli artarsa, elimde sabit hisse kalsa bile bana verdikleri temettü artar. Bu da emekli maaşımı arttırır. Eğer düşerse gelirim otomatik olarak düşmüş olur. Emekli maaşım azalır. Bu da istediğim bir şey değil.

HEKTS’ta temettü artış oranı değişken. Sürekli bir artış yok. Umarım yönetim bunun her sene artması için gerekli tedbirleri alır.

İkinci önemli konu da nakit temettü dağıtma oranı. Bu oran yıllık net karın yüzde kaçının hissedarlara dağıtıldığını gösteriyor. Yurtdışı hisselerde bu oranın yaklaşık %50-60 civarı olması temettü yatırımcıları için olumlu kabul ediliyor. Bunun üstü şirketin yeteri kadar yatırım yapmayabileceği olarak yorumlanıyor. HEKTS’ta bu oran %78-85 arasında dolanmış. Bu da şirketin tercihini karı yatırım yapmaktan daha çok hissedarlara dağıtmakta kullandığını gösterebilir.

Bu konuda bir diğer önemli husus da bu oranın temettü artışında kullanılması. Verdikleri temettüyü her sene arttırmak isteyen şirketler işler biraz kötü gittiğinde bile nakit temettü dağıtma oranını arttırarak bu büyümeyi koruyabilirler. Yani kriz zamanında temettü dağıtma oranını %60’tan %65’e çıkarıp verdiği temettüyü büyütebilir. HEKTS’ta bu oran %80-85 civarında olduğu için zor zamanlarda temettü artışı yapamayabilir. Bunu da temettü artışındaki kesintilerden görebiliyoruz.

Son yaptığım yatırımla HEKTS’taki pozisyonumu 1.299 TL’ye çıkardım ama ilk hedefim olan 3.000 TL’lik pozisyonuma daha var. İleride durumuma göre bunu arttırmayı düşünebilirim. Ama önce tasarruf oranımı eksilerden artıya çıkarmam gerekiyor.

Reklamlar

CIMSA:

Uzun vadeli hisse senedi biriktirenlerin elinde çimento senedi olmayan var mı bilmiyorum ama benim en sevdiğim hisselerden biri CIMSA. Elimde bulunan 95 taneye ek olarak Cuma günü 26 tane daha aldım. Hisselerimi 14,37 TL’den aldım ve İş Bankası’na 1 TL komisyon ödedim. Toplam 374,62 TL gibi bir meblağ tuttu. Finansal Bağımsızlık Portföyüme katkısı ise 32,93 TL’lik temettü geliri olacak. Şimdi de temettü büyüme analizine bakalım.

Ekran Resmi 2018-12-29 23.32.09
CIMSA 2012-2016 Temettü Geçmişi

Hissenin temettü verimi diğer hisselere göre yüksek. Ne de olsa çimento hissesi… Temettü artış oranı 2013’te düşmesine rağmen son 3 yılda artış oranı güzel. Benim CIMSA’yı sevme sebebim tek bir fabrikaya dayanmaması ve çimento holdingi olması. Ayrıca beyaz çimentoda farklılaşması ve ihracat yapmasını da olumlu buluyorum.

Nakit temettü dağıtma oranına gelirsek bu şirket de %60 sınırının üstünde son beş yılın dördünde. Bu da temettü büyümesi ve yatırımlar için soru işaretleri doğuruyor.

Son aldığım tutarla birlikte yatırımım  1.739 TL’ye çıktı ve daha 3000 TL’lik sınırıma biraz daha var.

Sonuç

Son yaptığım iki alımla HEKTS’tan 23,13 TL, CIMSA’dan da 32,93 TL temettü alacağım 2016’da verdikleri temettüyü vereceklerini varsayarsam ki bu da Finansal Bağımsızlık Portföyüme 56,06 TL’lik bir katkı yapacak.

Siz son zamanlarda bu senetlerden aldınız mı? Finansal Bağımsızlık Pportföyü oluşturuyor musunuz kendinize? Yoksa buralarda yalnız mıyım?

Not: Şu an elimde HEKTS hisse senedi bulunuyor.

CIMSA hisse senedi bulunmuyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorumunuzu Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.