Blog Bundan Sonra Nasıl Devam Etmeli

Herkese selamlar.

Sabah sabah içimden bir şey karalamak geldi. Yazarken de portföy paylaşımı ve blogun devamlılığı hakkında biraz konuşalım istedim.

Hayatımda yaptığım hiçbir şeyden %100 emin olamadım. Hep şüphe içerisinde olduğum için de kendimi bir yere ya da bir şeye ait hissedemedim. Maalesef böyleyim.

Şu hayatta bilmek istemek kadar rahatsız edici ve zor bir durum yok. Çünkü bilmek istemek demek, sürekli bir şeyleri yıkıp yeniden yapmak demek. Veri ve olgular değiştiği zaman fikrinizi değiştirmeniz demek.

Oysa inanmak öyle mi? Bir şeye inanırsınız ve biter. Sorgulamazsınız ve sürekli içinizde bir şeyleri yıkmak zorunda kalmazsınız.

Bu yüzden de inananlar çoğu zaman huzur içindeyken bilmek isteyenler bundan yoksun kalırlar.

Deprem felaketi hepimizin soluğunu kesti. Herkesin başı sağ olsun. O kadar çok şey yazıldı çizildi ki söyleyecek çok da bir şey kalmadı. Umarım gerekli dersler alınır ve bir daha böyle bir felaket yaşamayız.

Portföy Paylaşımının Bırakılması

Blogun kurulduğu 2017 yılından beri 500’ü aşkın yazı yayınladığım ve ufak kesintiler ile portföy durumunu sizlerle paylaştığım yazılarıma geçen aylarda son vermiştim.

Bunun çeşitli sebepleri var. Verdiğim ara sonucunda bunların üzerinde düşünme fırsatım oldu.

İlk olarak hesabın anonimliği kalmadı. Bunun sonucunda da verilerin paylaşılması kafamda soru işaretlerine sebep oldu. Burada suçu tamamen kendimde buluyorum. Maalesef lattedenborsaya.com anonim kalsaydı portföy durumunu paylaşmaya devam edebilirdim. Ama süreç öyle gelişmedi.

İkinci neden ise verilen kararları savunmanın benim açımdan yarattığı zorluktu. Özellikle kısa ve orta vadeli işlem portföyünde verilen kararlar sonucunda alınan ve satılan hisse senetlerine herkesin yorum yapması ve benim bunları okumam, kararlarımı etkilemeye başladı. Küçük olasılıkları büyüttüm, büyük olasılıkları da kafamın içinde küçülttüm; yanlış kararlar alma riskim arttı.

Üçüncü olarak -belki de en önemlisi- kısa ve orta vadeli portföyde yapılan işlemleri takip edenlerin sayısındaki artış sonucunda takip edenlerin zarar etme olasılığının artmış olması beni çok rahatsız etti. Ne demek istediğimi biraz açayım: İşlemci (trader) olarak zayıf savunulan güçlü fikirlere sahip olmanız gerekebiliyor. Yani bugün ak dediğinize bir saat sonra veriler değiştiğinde kara diyebilmeniz icap edebiliyor. Diyelim ki ay sonu portföy durumu yazısını okudunuz ve hisseyi almaya karar verdiniz. Benim de fikrim yazıyı yazdıktan 1 hafta sonra değişti. Benden sonra alıp benden sonra sattığınız için zarar etme olasılığınız oldu. Belki de ben satarak hatalıydım ve kâr ettiniz ama sonuç değişmeyecek. Benim hamlemle zarar etme olasılığınız oldu bile.

Şimdi burada herkes kendi kararını kendi verebilir ve sonuçlarına katlanır da diyebilirsiniz. Ben maalesef böyle düşünemiyorum. Bunun vebalini de almak istemiyorum.

Son olarak da yaptığım paylaşımların bende ufak da olsa kibir kırıntıları yaratmaya başladığı fark ettim. Çok sevdiğim bir abim zamanında “Haddini aşan zıddına dönüşür.” demişti ve ben de bu söze uygun yaşamak için elimden geleni yapıyorum.

Fakat portföy paylaşmayı bırakmanın olumlu yanları olsa da olumsuz yanlarının da olduğu zaman içinde ortaya çıktı.

Portföy Paylaşımının Bırakılmasının Yarattığı Boşluk

Portföy paylaşımının özellikle temettü hisseleri ve Eurobond biriktirerek finansal özgürlüğünü kazanmak isteyenlerde bir boşluk yarattığının farkındayım.

Son zamanlarda “Bizi neden yalnız bıraktınız?” gibi birçok sitemle karşılaşıyorum. Bunlar da bende, beni takip eden yatırımcıları yarı yolda bıraktığım izlenimini oluşturmaya başladı. Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık…

Ne Yapabilirim

Blogun eski takipçileri yazının en başında da paylaştığım gibi benim her zaman şüphe içinde olduğumu biliyorlar. Yaptığım işlemlerde de bu şüpheyi sonuna kadar yaşıyorum.

Fakat yazıları herkes okuduğu için 500 yazı okuyan biri ile sadece o yazıyı okumuş biri aynı durumda olmuyor.

Yapılabileceklere dair düşüncelerim şu yönde:

 • Uzun vadeli ve hiç satmadan biriktirmekte olduğum temettü, temettüsü büyüyen hisse ve Eurobond portföyünü paylaşmaya devam edebilirim.
 • Kısa ve orta vadeli portföyü rakam vermeden yüzde vererek paylaşabilirim.
 • Bunu yaparken hisse BIST 30 ve BIST 100 dışı hisse ismi paylaşmayabilirim ya da sadece BIST 30 paylaşırım. Çünkü hacimsiz hisse senetlerinde kimsenin mağdur olmasını istemem.

Ya da böyle paylaşım yapmadan devam ederim. Ama isteğim blogun görevini yerine getirmeye devam etmesi yönünde.

Herhangi bir paralı üyelik düşünmüyorum çünkü insanlara dibine kadar tasarruf etmelerini göstermeye çalışırken bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Tabii bu benim görüşüm, herkesin düşüncesine saygım sonsuz.

Burada her şeyi birlikte yapmaya çalıştığımız ve lattedenborsaya.com artık benim olduğu kadar sizin de olduğu için fikirlerinizi duymak isterim.

Yorumlara düşündüklerinizi yazarsanız oturup bir karar almam kolaylaşır. Şimdiden çok teşekkürler.

Saygılar.

41 Yorum

 1. Mehmet Tuğrul demiş ki:

  Uzun vadeli ve hiç satmadan biriktirmekte olduğunuz temettü, temettüsü büyüyen hisse ve eurobond portföyünüzü paylaşmaya devam etmeniz faydalı olacaktır.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 2. Burak demiş ki:

  Uzun vadeli ve hiç satmadan biriktirmekte olduğum temettü, temettüsü büyüyen hisse ve Eurobond portföyünü paylaşmaya devam ederseniz sevinirim hocam. Nitelim bizi de kamçılıyor

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
  • Serkan Kerimoğlu demiş ki:

   Uzun vade temettü için biriktirdiğim hisseleri paylaşmanız bu sorunu çözer hocam bugün uzun vade temettü yatırımcısı sayısı arttıysa sizinde emekleriniz sayesinde olmuştur.

   Şubat 25, 2023
 3. Math07 demiş ki:

  Merhaba paylaşım için teşekkür ederiz. Düşüncelerinizde haklısınız. Orta bir yol bularak devam etmeniz hem size hem bizlere iyi gelecektir. Portföyünüz ,iki parça. Trade ettiğinizi kısmI %olarak söylemeniz, hisse isimleri belirtmemeniz sizi rahatlatacaktır. Uzun vadedeki gelişiminizi paylaşmanız yeni başlayacak olanlar için yol gösterici olacaktır

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 4. Seçkin kurt demiş ki:

  Hocam selamlar öncelikle emekleriniz için sonsuz teşekkürler
  Yerli yabancı birçok blog okudum, takip ediyorum ancak sizin bloğunuz bende cok ayrı bir yeri var, bence dünya çapında
  Yıllardır tek basiniza üşenmeden çeviri yapıyorsunuz, bilgiler paylaşıyorsunuz.
  Portföy paylaşım konusunda ise; bence sizin bloğunuzu düzenli takip eden birisi bu konuda aydınlanmaya ermiş biridir . Şahsen ben paylaşılan portföylere artık neredeyse hiç bakmıyorum, ısın garibi kendi portföyümü bile aylık haftalık nereye gitti, ben nereden aldım diye bile bakmıyorum. Ondan dolayı yatırımcı portföy görüp motive olacağına, yazı okuyup motive olmalı düşüncesine sahibim.
  Sizin blogun yarısını okuyan kişi icin bence her şey tamam.

  Ne olabilir bir eurobond yatırımının cagr’si, Erdemir hissesinin 10 yıllık cagr’ni insanlar görünce motive olabilir. Bileşik yatırımının gücünü görmesinde somut kanıtlar olabilir.

  Anonim olma isteğine saygım sonsuz, Özgür insanlar biraz kenardı durmayı da sever bence.

  Hocam tum emekleriniz için sonsuz teşekkürler.

  Ayrıca ücretli olması kısmında da belki bir bağış kutucuğu olabilir, bu blokları yazarken ekipman ihtiyacınıza yardımcı olmak isteyen insanlar olabilir.

  Tum saygılarımla
  Twitter’dan seçkin kurt

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 5. Erkam demiş ki:

  Selamlar,
  Ay içinde yaptığınız hamleleri ve nedenlerini/verileri paylaşmanızı takip ediyordum. Hisse oranlarıyla beraber bunu paylaşırsanız faydalı olacaktır.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 6. Burak demiş ki:

  Latte beyciğim selamlar, bence artık analiz yapma zamanınız geldi. Eskisi gibi doğal portföy paylaşımı yapmaktan çekiniyorsunuz. Uzun orta kısa derken kafanı muhtemelen daha çok karışacak.

  Konsept olarak yunus şahinin katıldığı info youtube yayınları gibi haftalık belirlediğiniz hisse-sektör yorumlarınız değerli olacaktır. Karşılıklı etkileşimle siz görüşlerinizi sorgulayacak bizlerde sizin görüşlerinizle kendi yorumlarımızı karşılaştırabileceğiz.

  Dönme çabanızdan dolayı çok mutlu oldum. Bekleyin bizi güncü teyzeler latte power return 🙂

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 7. Ahmet demiş ki:

  Değerli kardeşim paylaşımların özellikle bu işe yeni başlayanlar için çok değerli ve kaynak mahiyetinde. Hisse paylaşımları ise her zaman riskli, hisse ismi paylaşmadan sektör paylaşabilirsin. kendini nasıl rahat hissediyorsan o şekilde devam et. Ama eurobondlarla ilgili daha fazla paylaşımlarını bekliyoruz.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
  • Rasim Çetin demiş ki:

   Bu kadar emeği karşılık beklemeden vermek herkesin harcı değil. Bazıları var ki beğen, katıl, paylaş…diyor, yoksa yazmam diyor. Aslolan tasarruf yapabilmek ve o miktarı da doğru yerlere yatırmak.
   Borsa vurkac yeri oldu. Altında, dövizde makas fazla, faiz dersen komik. Şu ortamda aklımdan geçen eurobont almak ama fazla bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz?

   Şubat 25, 2023
 8. Erkan demiş ki:

  Bir şekilde yazmaya devam etmek hepimiz için en iyisi sanırım. Portföy durumu aylık değil de 3 ayda 1 yazılabilir belki.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 9. turgay demiş ki:

  uzun vadeli portföyünüzü paylaşmak insanlara motivasyon kaynağı oluyor bence

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 10. Kenan demiş ki:

  Bütün yazılarınızı okudum. Her yazı için teşekkürler. Fikir vermesi açısından çok yararlı yazılardı. Size göre işlem yapmadım. Ama çok şey öğrendim. Öğrenmeye de devam etmek isterim.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 11. Nizam demiş ki:

  Sayın hocam, hisse senedi alımına 2017 yılında başlamıştım ama etraftan aldığım duyumlar vs. ile oldu. Daha sonra araştırınca ilk Tuncay Turşucu hocamın yazıları ve sizin blog sayfanız ile tanıştım bu işe ciddi olarak bakmam da sizinle oldu diyebilirim. Hatta twitterı bile sizden dolayı açtım 🙂 Aslında blog siteniz sayesinde belki farkında değilsiniz ama bence düşündüğünüzden çok daha fazla insanın hayatına dokunuyorsunuz. Bu yüzden bence insanların en fazla istifade edeceği ve sizin de rahat olacağınız şekilde yazılarınızı ve paylaşımlarınızı devam ettirmek çok daha güzel olacaktır.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 12. Yüksel demiş ki:

  Sizi diğerlerinden ayıran en önemli şey hangi ay hangi gerekçeyle hangi yatırımı yaptığınızı ayrıntılı anlatmanızdı.Eski haline dönmedikçe terkedilmiş hissi bitmeyecek yapılan değişiklik kibir olarak algilanmaya devam edecektir.
  Saygilar

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 13. Özlem Gülay demiş ki:

  Merhabalar . Öncelikle bloğunuzu yazılarınızı keyifle takip edip okuduğumu belirtmek isterim . O nedenle bloğu sahipsiz asla bırakmayın derim . Portföy paylaşımından çekiniyorsanız ( ki gayet normal ) en azından güncel macro düşüncelerinizi – yatırım eğiliminizi değişen düşüncelerinizi (trend olarak) paylaşmaya devam etmenizi öneririm – bunların hepsi yatırımcı psikolojisine hizmet eder kanımca . Nihayetinde ciddi bir enflasyonist süreçten geçiyoruz o nedenle tercihlerimiz her zamankinden daha çok zorluyor ve hızla değişebiliyor. Saygı & Sevgilerimle..

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 14. Baran kılıç demiş ki:

  Sizinle froto GK da tanışmıştık geçen sene mart ayında. İlgiyle takip ediyorum ve emekleriniz için sonsuz teşekkürler. Portföyü paylaşmanın verdiği dezavantajlar ciddi sıkıntılar içeriyor, ama bencilce bi istek gibi algılanacak olsa da, ben de hisse ismi vererek, (meblayı ya da yüzde oranını kendiniz karar verirsiniz) , portföyü aylık paylaşmanızdan son derece memnun olurum Yiğit hocam. Saygılar

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 15. Berkin demiş ki:

  Öncelikle Temmuz 2020 yılında başladığım hisse senedi piyasasına okuduğum birkaç hesaptan biriydiniz. Hiç bu işlerden anlamayan biri için investing’de takip ettiğiniz portföy takibi bile büyük bir olaydı. Giriş yaptığınız siteyi bulmak bile zaman aldı. Sizi fazlasıyla örnek aldım. Ancak şunu da belirtmekte yarar var ki gerçekten bir süre sonra portföy paylaşmak oldukça büyük bir yuk haline geliyor. Eşim dostum bana hisse sorduğunda ancak UV olanları paylaşıyorum. Zira diğerleri ile ilgili beklentim ve sürem olası bir kayiptaki sorumluluk duygusuna çok ciddi etki ediyor. Bence UV paylaşmaya devam edebilirsiniz. Bunları da alım ortalamasını yazmadan paylaşmakta fayda var. İnsanlarda sizin maliyetinizi öğrenme hastalığı var. Biliyorsunuz kanimizda var kimin ne kadar kazanacağını hesaplama durumu.

  Tabi şu da var herkes kendi sorumlulugunu da almalı. Ancak şunu görüyorum sevdiğiniz hesaplarla(kişilerle) aynı tarafta olmak çok büyük bir konfor alanı oluşturuyor kişi için.Ancak dışarda kalmayı tercih etmek içsel bir mücadele gerektiriyor. Bu da kişi için oldukça zorlu bir süreç. Bunun yerine sizinle aynı tarafta olup sorumluluğu sizin üstünuze atmak daha kolay.

  Bu sebeple portfoyunuzu paylaşmaya devam edin ve neden bu hisseleri UV de tutmak istediğinizi sebeplerle yazmaya devam edin. Değişirse de fikirleriniz paylaşmakta sıkıntı yok. Yalnız kimsenin kaybından siz sorumlu değilsiniz, tıpkı kazançlarını da gelip sizinle paylasmadiklari gibi. Bu yükü taşımaya çalışmayın.

  Finansal okuryazarlığa ve bizlere olan katkılarınız için çok teşekkür ederim.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 16. Ömer Faruk öztürk demiş ki:

  %100 haklısınız Yiğit hocam. Aynı sorunları bende yaşadım. Twitter’da anonim iken herşey yolunda gidiyordu ne zaman kimliğimi belli ettim o zaman işler sarpa sardı ve bıraktım. İkinci yöntem yani UV temettü portföyü mantıklı. Yeni başlayanlara bir referans oluyor bir kaç sene evvel bana da olmuştu. Emeğinize sağlık. Ne karar verirseniz bize saygı duymak düşer. Lakin portföy paylaşımı olmasa bile bloğu aktif tutmanız özel ricamız olur. Size benzer kaynaklar bulmakta güçlük çekiyoruz yerli yatırımcılar olarak. Saygılar

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 17. Hulusi C. demiş ki:

  Yiğit Bey Selamlar,

  İlk yazılarınızdan itibaren blogunuzu ilgiyle ve zevkle takip eden biri olarak, bu konudaki kararınız her ne olursa olsun aynı şekilde takipte kalacağımı bimenizi isterim. Burada çok güzel ve faydalı bir arşiv oluştu ve oluşmaya devam ediyor. Kıymetini bilenler için bulunmaz bir nimet. Umarım aynı şevk ve heyecanla devam ettirebilirsiniz.

  Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 18. Metin demiş ki:

  Takip ettiklerimizden onlarca hisse duyuyoruz zaten. Her okudumuzu uygulamaya kalksak zaten böyle bir gücümüz yok. Fakat sizin gibi kaliteli kişilerden (dürüst) fikir edinmek çok önemli benim için. Tüm bilgilerinizi paylaşmanın kendi açımdan faydalı olacağına inanıyorum. Gerçekten değerli birisiniz. Bilgiler paylaşılarak fikirler gelişir. Saygılar

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 19. Ümit KARDAŞ demiş ki:

  Sevgili Yiğit Bey,
  Portföyünüzdeki tüm hisseleri maliyetleri ile birlikte paylaşırsanız daha iyi olacaktır.
  Sevgiler

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 20. Emre taşpınar demiş ki:

  Yiğit bey yazılarınızın en sıkı takipçisiyim. Aylık durum değerlendirmesi rakamlara ve hisselere derinlemesine inmeden paylaşım yapabilrsiniz.. İş hayatı o ay yaşanan ve paylaşmak istediğiniz durumlarıda biz okuruz. Daha önceden bu şekilde paylaşımlarınız vardı. Ben sizinle başladım sizinle devam etmek isterim.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 21. Bahadır Candemir demiş ki:

  yazılarınızın çoğunu okumuşumdur, yatırım yoluna ilk çıktığım zamanlarda tanışmıştım sayfanızla, iyi ki de denk gelmiş, çok faydalandım kendi adıma
  uzun soluklu uzun vade yatırımcısı için vadenin ne kadar önemli bir faktör olduğunu göstermesi açısından portföy durumunu paylaşmanız yeni yatırımcılar için güzel motivasyon kaynağı olacaktır, özellikle ayı sezonlarında bist’e küsenler için.
  Fakat portföy dağılımını detaylı vermek yeni başlayanlar için yanlış kararlara sebep olabilir, vebal almamak adına paylaşmayabilirsiniz
  şimdiye kadar ki emekleriniz için teşekkürler…

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 22. Mustafa Can Akıncı demiş ki:

  Sizi aylik portföy durumları yazılarınızı takip etmeye başlamıştım siz paylaşmayı bırakınca neredeyse tüm yazılarınızı okudum ama portföyünüzü eskisi gibi paylasmamanız beni sayfanızdan uzaklaştırdı dilerim eskisi gibi paylaşmaya devam edersiniz çünkü önümde ayrıntılı bir örnek görmek neler yaşadığınızı ve neler yaptığınızı görmek güzeldi

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 23. Uğur demiş ki:

  Hocam bence temettü portföyünüzü olduğu gibi paylaşmak bence yeni başlayan arkadaşlara bir plan oluşturma aşamasında yardımcı olacaktır. Tıpkı bende olduğu gibi. 2-3 senedir sizi, baytutumlu, finansalozgur ü sıkılmadan takip ediyorum ve gercekte kim olduğunuzu bilmesemde, bu hesaplar hep bana yardımcı oldu. Umarım sizde geçmişte olduğu gibi paylaşımlara devam edersiniz. Orta vadeli dönemsel portföy için, temettü hisseleri aylık değerlendirirken sadece isim olarak oran dahi belirtmeden kısa bahsedebilirsiniz

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 24. Selim demiş ki:

  Kurulduğundan beri bu bloğun sıkı bir takipçisi oldum her ay sonu yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyordum..Bloğa ara vermeniz beni çok üzmüştü..Geri dönmeniz beni ve bir çok kişiyi sevindirir diye düşünmekteyim.Ama sizin için de iyi gelecekse tabi..Her nasıl karar verirseniz verin lattedenborsaya hayranı olmaya yeni yazı gelmese de eski yazıları okumaya devam edeceğim saygılar sevgiler bana yatırımı sevdiren güzel insan…

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 25. exceLLency demiş ki:

  Biraz daha kafanızı dinleyerek istediğinizi yapmanızı tavsiye ederim.

  “Haddini aşan zıddına dönüşür.” Bu iyiymiş hocam.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 26. Mesut demiş ki:

  Merhaba.

  Sizi takip etmem, sigara içmeyi bırakıp da PM hissesi alan adamın hikayesini okumamdan sonra başladı. O yazıyı okuduktan sonra, ya aynısını Türkiye’de yapabilir miyiz diye başlayıp sizin blogu bulmuştum.

  Haddim değil ama önerilerde bulunmak isterim.

  Temettü portföyünüzü belki ilk günden itibaren grafikleştirerek gösterebilirsiniz. Ben kendi takibim için Google Spreadsheets kullanıyorum. Yatırdığım anapara ve şu anki hali görünüyor. Grafikteki iki çizgi arasındaki farkın açılması beni çok motive ediyor. Birikimde 2. senem olduğu için de, ikisi arasındaki mesafe daraldığı zaman daha fazla lot eklemek için heyecan duyuyorum. Benden birkaç yıl ileride olduğunuz düşünüldüğünde, sizin portföyün durumunu görmek, benim anapara ile kazanç grafiği arasındaki farkın açılmasını izlemek kadar motive edici.

  Neden?

  Daha iyi bilirsiniz, ilk birkaç yıl o aradaki makas istediğimiz kadar, ya da bizi bu yöntemin doğruluğuna inandıracak kadar genişlemeyebiliyor. Yatırıma başlama dönemim sebebiyle şanslı olduğum için bende genişledi. Ama herkes için durum bu değil. İlk yıl 50 TL, ikinci yıl 70 TL temettü alan birisinin finansal özgürlüğe inanması ve dolayısıyla yatırımlara devam etmesi bence imkansız. 3-4 yıl sabredecek maddi durum çoğumuzda yok. Bu yüzden örnek görmek istiyoruz. 500-1000 TL filan ile başlamış, aylık düşük miktarlarda yatırım yapabilmiş insanları görmek istiyoruz. Sizin bizzat başarılı olmanızdan daha çok, 5 sene beklesem ne olur acaba kısmı önemli çoğu yatırımcı için.

  Sıfırdan başlayan birine yüzlerce binlik ya da milyonlarca liralık portföy göstermek hoşunuza gitmiyor olabilir ve bu çok anlaşılabilir bir durum. Hava atıyor, tepeden bakıyorsunuz gibi hissediyor olabilirsiniz. Ama hayır. Sıfırdan başlayan kişi, sizin ilk “Ya şunu 5 yıl tutayım bakalım” dediğiniz zamandaki kişi. Sizi bilmem ama ben olsam hisselerimi maliyeti ile açıklardım. Bu, sırf sizde var diye birinin aynı hisseyi almasını engelleyebilir. 6 lira maliyetli EREGL nere, 40 lira nere 🙂

  Sizin tepeden bakma gibi hissettiğiniz şey, aslında yetişkin bir insanın bir bebeğin yanında kaşık kullanırken mahcup hissetmesine benziyor 🙂 Finansal özgürlüğe daha önce uyanmışsınız, veya basitçe, okuyucunuz sizden daha gençtir. Kariyerini ilerlet(e)memiş veya finansal hayatını bu güne kadar düşünmemiş birisinin yanında, bir zahmet biraz daha varlıklı görünün canım.

  Kısa ve orta vade hisselerde ise, risk yüksek ve siz de kaybedebilirsiniz, biliyoruz. Riskin neden yüksek olduğunu anlatırsanız ben vicdanen bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Yine orada da maliyet yazarsınız, yüzde verirsiniz olur biter. Böylece yazınız çıktığı zamanda 50 TL olan ama maliyetiniz 20 TL olan hisseye insanlar atlamazlar. Tam tersi durumda, yani maliyetiniz 50 TL ama hisse 20 TL ise de, belki de doğru karar vermediğinizi düşünüp yine hisseye atlamazlar.

  Endişelerinizin yazı sonlarına “YTD” yazılarak hafifletilemeyecek endişeler olduğu belli. Ben de sizin gibi asla ikna olamayan bir tipim. O yüzden anladığımı düşünüyorum. Finansal özgürlük, FIRE vs gibi kavramların popülerleşmesinde, benim açımdan, bu blogun yeri önemlidir. Okuyucularınızın bir kısmı finansal özgür olamayacak, bir kısmı erken emekli olamayacak. Ama çoğu, ek gelir elde etmeye başlamış olacak ve sorulduğunda “lattedenborsaya diye bi yer vardır orayı okudum, ondan sonra başladı bu işler” diyecekler.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 27. Salim demiş ki:

  İlk takibe başladığımda sizi hatırlıyorum 40k portföyünüz vardı. Birkaç yıl içinde milyon oldu. Zaten öncesinde paylaşımı bırakmıştınız. Sizin de dediğiniz gibi kibir dağlarının ardında kalarak biraz çekimserlik belki biraz da bencillikten ötürü paylaşımları bıraktınız. Bu tür hassasiyetleri ülkemiz şartlarından dolayı yadırgamasam da anlamlı bulmuyorum. Birilerinin gelip sizden borç istememesi için motive ettiğiniz binlerce kişinin bilgi alması ve fayda sağlamasının hatta sizi örnek almasının da önüne geçmiş oldunuz. Başarı veya başarısızlık sorun değil, bir nevi günlük konumundaki bu sitenin kuruluş amacı olup biteni yıllar içinde hem size hem takipçilerinize yansıtmaktı ama şimdi çekingen bir milyonerin ara sıra attığı çevirilerle yetinmek zorunda bunca insan. Belki ben de sizin yerinizde olsam gizlerdim belki siteyi kapatır belki de devam ederdim bilemiyorum. Ancak bu kadar kişiyi ve beni takip edip örnek alanları görmezden gelmezdim. Başkalarının zarar etme ihtimalini düşündüğünüz kadar kendilerine bir motivasyon yaratmaları, bilgi edinmeleri, araştırmaları ve hayal kurabilme ihtimallerini düşünmediniz. Site de sizin yazıp yazmama kararı da tabi. Yeni yaşamınızda başarılar!

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 28. Emre demiş ki:

  Devam etmeniz çok kişiyi mutlu edecektir. Özellikle en sadık takipçilerin uzun vade yatırımcılar olduğunu düşünüyorum.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 29. Boston demiş ki:

  Merhaba, inanın ayın ilk gününü sabırsızlıkla bekliyordum acaba ne zaman portföy durumunu paylaşır diye. Makaleler, çeviriler hepsi çok değerli ama hiç biri beni portföy paylaşımı ve yorumu kadar heyecanlandırmıyordu. Şahsi fikrim eski sisteme dönmeniz sevgilerle.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 30. Ahmitos demiş ki:

  Eurobond-temettü-tüm portföyünüzü paylaşmanızdan yana olmakla birlikte
  aynı durumda ben olsam muhtemelen sığ hisse senetlerinde yüzde paylaşımı yapmayı uygun görürdüm. ancak katkılarınız sonsuz, eurobond ve (bence kısa da dahil) orta-uzun-temettü hisselerinizi paylaşmaya devam etmenizi isterim

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 31. Emre Yilmaz demiş ki:

  Merhabalar,
  Her mecrada uzun zamandır takipçiniz olarak kendi yürüdüğüm yolda bana en çok değer katanlardasınız. Bunun için, emekleriniz için teşekkürler.
  Kendi adıma, Kısa ve orta vadeli portföyü rakam vermeden yüzde vererek paylaşmanız benim için daha faydalı. Siz aldı iseniz incelemeye değer diye düşünürüm. Zaten kimse aldı diye almam, sattı diye satmam.
  Uzun vade biriktirenlerin zaten gidebileceği çok şirket yok. 3 aşağı 5 yukarı belli. Hele bir de temettü ile akış da yaratılacaksa havuz iyice dar.
  O sebeple kısa ve orta vade diyorum.
  Saygılar.

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 32. Ceyhun demiş ki:

  Yazılarınızı okuyarak yatırıma başladım özellikle temettü ve eurobond yatırımlarınizi paylasmaniza devam etmenizi istiyoruz. Emeğinize sağlık çok yararlı oluyor bizim için

  Şubat 25, 2023
  Yanıtla
 33. Emre K. demiş ki:

  Blog ilk açıldığından beri düzenli olarak takip ediyorum. En eski okuyuculardan birisi olabilirim. Sizin sayenizde Türkiye’deki birçok insan üniversitelerde alamadığı eğitimi burada ücretsiz olarak aldı. Bu blog için ayırdığınız zamanda başka sınavlara vs çalışabilirdiniz ama yine okuyucuları bilgilendirmeyi seçtiniz. Sizden sonra başlayıp Twitter’da çeşitli reklamlar ve spekülasyonlarla daha fazla takipçi kazanan birçok kişi varken burada hep paylaşımlarınız devam etti. Kararınız ne yönde olursa olsun ben her sabah sayfayı yenileyip yeni post var mı diye kontrol etmeye devam edeceğim. Emeğiniz için teşekkürler.

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 34. 2035te emekli demiş ki:

  Yazılarınızı zevkle okuyorum. Portföy paylaşımı yapmanız motivasyon açısından güzel oluyordu. Emeklerinize sağlık

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 35. Berk B demiş ki:

  Sevgili Yiğit Bey, açıkçası aylık portföy paylasımlarınızı merakla bekler; kahve keyfi eşliğinde yazılarınızı okuma ritüeli geliştirmiştim…Hisse & sektor yorumlarınızı ve %sel dağılımları ve % sel buyumeleri ilgiyle takip ediyordum… Daha da önemlisi yorumlarınız sonrasında cok sektör ve hisse de araştırdım. Kendinizi rahat hissedeceğiniz maksimum paylasımda bulunmanızı tercih ederim…Bu arada yurt dısı orneklerin çoğunlugunda , paylasımlar ücretli…aylık paylasım ve sektör analizlerinizi ayrı bir üyelikle ücretli hale(veya bir kuruma bağıs) sekline de dönusturebilirsiniz…Çok çok emek sarfediyorsunuz… Bunca emeğin karsılık bizler de katlı sağlamak isteriz. Teskler

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 36. Murathan demiş ki:

  Yiğit bey slm, ben sizi en başından bu yana takip ediyorum, portföyünüzü paylaşmanız bizim için faydalı oluyor. Biz sizi öyle sevdik ☺️

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 37. ALPER AYDIN demiş ki:

  Bist 30 ve belki bist 50 paylaşımların sakınca olacağını düşünmüyorum. Sadece aynı bakış açısında olan insanlar için motivasyon kaynağı olabilir. Bunun dışında zaten birinin yazdığı hisseye alacak kişilere yapacak birşey hiçbir zaman olmadı bundan sonra da olamaz.

  Şubat 26, 2023
  Yanıtla
 38. Muhammed Ali TANIDIR demiş ki:

  Uzun vadeli ve hiç satmadan biriktirmekte olduğum temettü, temettüsü büyüyen hisse ve Eurobond portföyünüzü hisse senedi adedi olmaksızın (belki sepet içerisinde hisse ağırlığı gösterilebilir) paylaşmanızı çok isterim. Borsayı sadece yatırım aracı olarak görüp, kısa ve orta vadede işlem yapacak bilgiye sahip değilim ve zaman ayıramadığım içinde kısa-orta vade yatırımcısı olmamam gerektiği kanaatindeyim. Yazılarınız ve yazılarınıza yansıyan kişiliğinizi takip etmekten keyif aldığımı da belirteyim.

  Mart 2, 2023
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.