Sirkeci’de Piyango Kuyruğundaki İnsanlar

Sirkeci’deyim.

Burası fakir insanların, on milyonda bir şansla zengin olmak için soğukta uzun kuyruklar oluşturarak beklediği yer.

Zorla kazandıkları, belki de bir gün boyunca köle gibi çalıştıktan sonra elde ettikleri paralarını ufacık bir şansla zengin olmak için harcıyorlar.

Bir çoğu talihi yenip büyük ikramiyeye sahip olduğunda ne yapacağına dair hayal kuruyor.

Kimisi rüyasında ev alıyor, kimi araba. Kimisi fakirlere düğün yapıyor. Bazısı da bankaya yatırıyor, arsa alıyor.

Hepsi kısa vadede zengin olmak isteyen bu insanlar, talihin onlara bir kerecik de olsa gülmesinden medet umuyor. Ama aynı insanlar bu gerçekleşmeyince yine aynı şekilde talihe sövüyorlar.

Oysa ki zengin olmak, gelişmek, büyümek, bilgi edinmek hep elimizde olan şeyler.

Sadece bileşik getirinin gücüne inanmak ve çok çalışmak lazım.

Warren Buffett’ın dediği gibi: “Kimse uzun vadede zengin olmak istemiyor.”

En Büyük Kötülüğü İnsan Kendine Yapar

Talih ne kadar da talihsiz değil mi? Hem bütün insanların umudu olacaksın, hem de günah keçisi. Dün senden medet uman insanlar ertesi gün sana sövecekler.

Maalesef hep suçlayacak bir şey buluyoruz. Başarısızlığımızın arkasında hep bir etken vardır. Fakirsek sistem suçludur, hep bir şeyi yanlış yapar ve kaderimizi etkileyen birileri vardır. Kader utansın deriz, felek sana nettim deriz, alın yazısı deriz.

Ama kimse kusura bakmasın. İnsanın başına gelen en büyük kötülük, en aşağılık olanı kendi kendine yaptığıdır.

Kendimize kötü davrandıktan, zamanımızı, paramızı, sağlığımızı boş yere heba ettikten sonra başkalarından nasıl saygı bekleyebiliriz ki?

Başkaları bizi neden düşünsün? Sen kendine değer vermiyorken başkaları neden değer versin?

Bunun için önce kendimize değer vermemiz gerekiyor ki başkalarından da aynı şeyi bekleyebilelim. Değerimizi önce kendimiz anlamalıyız.

Piyango Kuyruğunda Bekleyen İnsanlar

Piyango kuyruğunda bekleyen insanların kendilerine ve zamanlarına değer vermediklerini düşünüyorum.

Hep yukarıda bahsettiğim şeyler aklıma geliyor. Bu insanlar kendilerine güvenmiyor mu diyorum.

Mesela 2017 yılında şans oyunlarına 2 milyar TL harcamışız.

Bunu da piyango biletine 20 TL veren amcam ile sayısal lotoya 5 TL veren teyzem yapmış. Biz yapmışız.

Aman demişler. 20 TL’den ne çıkar, 5 TL ile ne olur? Ne olmuş biliyor musunuz? 2 milyar TL olmuş.

Size 2 milyar TL’nin anlamını biraz açayım.

2 milyar TL, %8 temettü verimiyle size yıllık 160 milyon TL getirir. Üstelik arada artış azalışlar olsa da Türkiye Cumhuriyeti var oldukça, şirketleri geliştikçe bu geliri elde etmeye devam edersiniz.

Alacağınız bu temettü 20 TL’de 1.6 TL’ye tekabül eder ama 2 milyarda 160 milyon’a çıkar.

Başka bir açıdan bakarsak, ALKIM’in piyasa değeri yaklaşık 930 milyon TL, ERBOS’un 500 milyon TL, Ereğli Demir Çelik’in 31 milyar TL’dir.

Bu insanlar eğer kaderi suçlamak ya da ondan medet ummak yerine bu paralarla yatırım yapsalardı sadece bir senede ALKIM’in ve ERBOS’un tamamına sahip olurlar, kalan para ile de EREGL’de küçük bir parça alabilirlerdi.

Daha da önemlisi kendilerini geliştirmenin ve öğrenmenin kapılarını açarlardı.

Bu yüzden ne zaman piyango kuyruğunda, soğukta bekleyen insanlar görsem hep üzülürüm.

Çünkü bu aynı zamanda kendine değil, kadere güvenmenin, kendini değil de kaderi suçlamanın göstergesidir.

Ama bu her zaman böyle olmak zorunda değil.

Necip Fazıl Kısakürek’in “Utansın” şiirini çok severim.

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Eski çınar şimdi Noel ağacı;
Dallarda iğreti yaprak utansın!

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa bırak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!

Bu yüzden ne zaman bir piyango kuyruğu görsem canım sıkılıyor. Denemeyen, çabalamayan ve başkasından medet umup, bir şeylerden şikayet eden insanlar aklıma geliyor.

Bizim bunlarla kaybedecek zamanımız yok.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Mernuş’u gibi en azından üç dil bilmeli, en azından üç dilde ana avrat dümdüz gidebilmeliyiz.

Çünkü dostlar biz Mernuş gibi otobüsü kaçırmış bir milletin çocuklarıyız. Piyango kuyruklarında harcayacak zamanımız yok.

Pazar pazar biraz canınızı sıkmış olabilirim. Bu yüzden özür diliyorum.

Tasarrufa ve yatırıma devam.

Saygılar.

18 Yorum

 1. ruhi algün demiş ki:

  Güzel bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Aynı duyguları birkaç kuruş ucuza bir ürün ( ekmek, patates, vb.) almak için halk ekmek büfesi ya da tanzim satış yerlerinde saatlerce bekleşen insanlar görünce hissederim. Kuyrukta geçirilen zaman demek ki daha faydalı bir şeyle değerlendirilmiyor. Zaman o kadar değersiz olmamalı diye düşünüyorum. Selam ve saygılarımla.

  Aralık 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Teşekkür ederim Ruhi Bey, maalesef boşa çok zaman geçiyor. Umarım farkına varırız. Gelişmek için çok çalışmamız lazım.

   Aralık 29, 2019
 2. Hasan Kuzucu demiş ki:

  Kesinlikle çok haklısınız üniversite arkadaşlarımın büyük çoğu idda oynuyo ve kafadan bir hesapla yıllık 2 bin tl harcadıklarını öğrendim çok üzüldüm onlarada tavsiye ettim borsaya girin aynı parayı harcayın hem ülkemiz hem siz kazanır ileride mesleğinizin yanında size para kazandıracak şirketleriniz olur 2 sene şu parayı verseniz yıllık 1 kyk bursu alırsınız ayrıca hissenizin değer kazanmasıda cabası yapmayın dedim ama kumarda bir sigara yada alkol gibi bağımlılık malesef borsamızın traderlala dolu olmasının sebebide bu olsa gerek

  Aralık 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Maalesef Hasan Bey, ama ben daha iyi gideceğine inanıyorum. Yeter ki insanlar okuyup bilgilensinler. Kyk bursu karşılaştırması da çok iyiymiş:)

   Aralık 29, 2019
 3. Sam demiş ki:

  “Hemen piyangonun ne olduğunu anlatayım. Örneğin benim 50 ruble değerinde bir ineğim var. Bu ineği piyango ile satmak istiyorum ve o nedenle herkese 1 ruble değerinde bilet almayı öneriyorum. 1 ruble ile inek sahibi olma olanağı var! Herkes ineği satın almak istiyor ve rubleler yağmaya başlıyor. 100 ruble toplandığında, piyangoyu çekiyorum: piyangoyu kazanan, ineği bir rubleye almış oluyor, diğerleri hava alıyor. İnek insanlara “ucuza” mı geldi? Hayır, çok pahalıya geldi, çünkü değerinin iki katı para ödendi, çünkü iki kişi (piyangoyu düzenleyen ve ineği kazanan) hiçbir şey yapmadan kazanç sağladılar, hem de paralarını kaybeden 99 insanın sırtından. Demek ki piyangonun halk için kazançlı olduğunu söyleyenler halkı basitçe aldatmaktadırlar.” (Lenin, Kır Yoksullarına, İnter Yay., 1993, s.45-46)

  Aralık 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Katkınız için çok teşekkür ederim Sayın Sam, çok güzel anlatılmış.

   Aralık 29, 2019
 4. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey : Çok güzel bir yazı olmuş. İnanarak ve bütün kalbimle söylüyorum. Bu yazı ders kitaplarında yer almalı. Buna çok ihtiyaç var. Hemde çok. Televizyon programları seminerler düzenlenmeli, bu aziz millet bilinçlendirilmeli . Ne hazin ki ne kitaplarda ne tv de olmadığı gibi tersine teşvik ve reklamlar dolu. Mağlesef tek yapılacak anlatmak anlatmak. Ve yatırım yapmak. Hemde az az ama devamlı 8 ile 10 yıl sonra çok küçük birikimlerin sürü çığ olduğunu hiç olmasa anlayanlara çocuklarımıza anlatabiliriz. Şunu unutmayalım ki bizler borsa yatırım yapanlar Türkiye’nin geleceğinin daha parlaklığına inanmalıyız. Herne iş yapıyorsak katkıda bulunmalıyız. Yoksa kazanç yatırımla değil manipilasyon alsat vs gibi olur .
  Biz o yolun yolcusu değiliz. Biz gelişen şirketlere ve onların temettülerine yatırım yapan . Temettü Emekliliği Yolcusuyuz. Kalın SAĞLICAKLA

  Aralık 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Şirketin büyümelerine odaklı yatırım yapıyoruz ve Türkiye büyümezse bizim şirketlerimizde büyümez. Bizim refahımız ülkemizin refah artışına bağlı.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Aralık 29, 2019
 5. Ali Atabak demiş ki:

  Bugün Türkiye Varlık Fonu’nun genel müdürü Cnn’de konuktu. Özetle, Türkiye’nin belkemiği şirketleri destekleyeceklerini, hedeflerinin bu şirketlerin temettü gelirleri ile fonu büyütmek olduğunu söyledi. İçimden, Aselsan’ın temettü verimliliğinden haberin var mı? diye sormak geldi. Ya da Thy’nin hiç temettü ödemediğinden… Tüpraş, Ereğli ağırlıklı biriktiren biri olarak, malesef, ülkemin değerlerine yatırım yap-a-mıyorum. Ola ki Varlık Fonu’nun bir yetkilisi okur, diye yazdım. Hoş, piyango bileti alıp, büyük ikramiye kazanmayı beklesem daha mı mantıklı olurdu acaba 🙂

  Aralık 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ali Bey,

   Şirket temettü vermeyip parayı yüksek özsermaye kârlılık oranı ile verimli şekilde değerlendirebilir.

   Asıl sorun hem temettü vermeyip hem de parayı çarçur ettiklerinde ortaya çıkar.

   Benim hayalimdeki portföy de hem yüksek kârlılığı olan hem de iyi temettü veren şirketlerle dolu. 🙂 Bakalım o günleri görebilecek miyiz.

   Saygılar.

   Aralık 29, 2019
 6. Umut demiş ki:

  Yiğit Bey selam. Ben de alırdım yılda 1-2…. Artık güvenmediğim için almıyorum… Hayal etmek güzeldir. Ikramiye çıkmayacak olsa da hayalleri canlı tutmanın bedelidir o çeyrek biletin bedeli…
  Nazım ‘ın “Memleketimden insan manzaraları” kitabıni okumanızı öneririm 2020’deki hedeflerinize dahil ederek:))

  Sahi kitapları kütüpaneden almaya başlamışmıydınız?

  Aralık 30, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Umut Bey,

   Hayal etmekten daha tatlısı yok kesinlikle katılıyorum. Ama biz hayal edip hedeflerimiz konusunda adım atmazsak da bunları gerçekleştiremeyiz.

   Kitap önerisi için çok teşekkür ederim. Çok mutlu oluyorum ama biraz da üzülüyorum. Okuyacak o kadar çok güzel kitap var ki sırada.

   Neyse, yavaş yavaş bakacağız artık:)

   Saygılar.

   Aralık 30, 2019
 7. Mehmet demiş ki:

  Tebrikler reis guzel tespit tembel insanimiz var tembel ama zengin olmak isteyen yada babadan zengin olmak isteyen ..calismaya niyeti olmayip birden zengin olmak isteyen

  Aralık 30, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Yazıyı yazdım ama şimdi bakıyorum da iyi etmemişim. Pişman oldum:(

   Herkes istediğini yapsın, biz işimize bakalım Mehmet Bey.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Aralık 31, 2019
 8. master demiş ki:

  Piyangoyu Oynayan değil Oynatan kazanır

  Aralık 31, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Kasa her zaman kazanır diyorsunuz yani:) Doğrudur.

   Aralık 31, 2019
 9. Sahilden Borsa demiş ki:

  Merhabalar,
  İş yerinde altın günü yapan arkadaşlarım var. Bazıları 500 TL bazıları 1000 TL, hatta 2000 TL ile katılanlar var. Bazı arkadaşlarımda düzenli olarak ortaklaşa iddaa kuponu yapıyorlar:Aralık ayında da ortaklaşa milli piyango bileti aldılar. Onlara ortak bir banka hesabı açtırmalarını ve her ay biriktirmek istedikleri parayı buraya yatırarak hisse senedi almalarını önerdim. Kendi çapınızda büyük bir fon oluşturabilirsiniz dedim. Ama borsa kumardır dediler:)))

  Ocak 1, 2020
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.