Küçük Giderlere İkinci Saldırıyı Başlattım

Herkese selamlar. Geçenlerde benden her ay para kesen, aslında ihtiyacım varmış gibi düşündüğüm ama gereksiz harcamaları keserek ya da azaltarak yıllık 816 TL tasarruf sağlamıştım.

Bu rakam küçük gibi görünebilir ama aslında devasa bir miktar. Hele ki bu devirde… Sanki vücudunuza yapışmış sizden yavaş yavaş kanınızı emen asalaklar gibi etkisi var bu harcamaların. Düşünün bakalım sizin de benim gibi gereksiz abonelikleriniz var mı?

816 TL’yi kazanmak için yılın 7 günü çalışmam gerekiyor. Niye boşu boşuna yılın bir haftasını bu şeyler için harcayayım ki?

O parayla yatırım yaparım ya da istediğim şeyler için harcarım diye düşündüm. Hiç bir şey yapamazsam giderim iskender yerim diyerek ilk saldırıda başarılı oldum:)

Zafer tatlı geldi ve küçük giderlere ikinci bir saldırı daha başlattım. Ama internetten televizyon hizmeti aldığım şirket bana tam bir işkence yaşattı.

Hadi başlayalım…

bills-2340298_1280
Küçük Giderlere İkinci Saldırıyı Başlattım

İnternet Üzerinden Televizyon İptali ve İnternet Faturasının Yeniden Müzakeresi

İnternet artık elektrik ve su gibi gerekli bir hizmet oldu. Bir şekilde ödüyoruz.

Fiber internetimizin yanında bir de internet üzerinden televizyon kanalları alıyorduk. Ona da aylık 15 TL bir ücret ödüyorduk.

Birden dank etti. Zaten sitede uydu var, ben buna niye para ödüyorum dedim. Böylece onu da iptal ettirmeye karar verdim.

Bazen öyle paralar ödüyorum ki, gerekli olup olmadıklarını, ne işe yaradıklarını ben bile bilmiyorum. Öyle gelmiş öyle gider derler ya. Ama finansal bağımsızlık için ne kadar zor gelse de bunlara da neşter vurmamız gerekiyor.

Uyduyu ve televizyonu ayarlamak uğraştırır sanıyordum. Gözümde büyüyordu. Meğer kablosu, ayarları falan her şey hazırmış. Ustaya rezil oldum.

Asıl sorun iptal sırasında yaşandı.

Önce 30 dakika boyunca iptal ettirmek için biriyle konuşmayı bekledim. Öyle sıkıcı bekleme müzikleri var ki? Kapatamıyorsun da… Resmen işkence gibi.

Sonra da internetten ya da telefondan iptal ettiremeyeceğimi, dilekçe ve kimlik fotokopisini bir adrese mail ya da faks ile göndermemi söylediler.

Dilekçeyi yazdım ve e-posta olarak yolladım. 2 gün sonra arayacağız dediler ve akşam 20.00’de aradılar. Açamadım. Ertesi güne kaldı.

Ertesi gün aradılar ve iptali gerçekleştirebildim. Ayrıca kutusunu da 1 hafta içinde bayilerine bırakmamı söylediler. Bayilerine mi???????

Bayileri Kağıthane’de, sanayiinin içindeymiş. “Kargoyla teslim etsem olmaz mı?” dedim. Hayır illa sizin elden teslim etmeniz lazım dediler. Tam yarım günüme maloldu. Aylık 15 TL ödediğim hizmet için (kim kime hizmet ediyor anlamadım) işten yarım gün izin almak zorunda kaldım.

Abone olurken aman efendim canım efendim, sonlandırmak istediğinde işkence.

Basit bir televizyon aboneliğini iptal ettirmek bu kadar zor olamalı! Netflix’te iptal işlemini yapmam 30 saniyemi almıştı.

Ama bu işin şöyle bir yanı daha var. Bir gün Netflix’e dönebilirim. İzlemek istediğim bir dizi olduğunda alır izler geçerim. Ama asla bir daha beni bu kadar uğraştıran şirkete bulaşmayacağım.

Umarım ülkemizin şirketleri de müşteriyi ilk sıraya koymayı öğrenirler.

Neyse… Böylece faturamı aylık 72,5 TL’den 59 TL’ye düşürmeyi başardım ve aylık 13,5 TL gibi bir kârım oldu. Yıllık olarak baktığımda ise tasarruf miktarım 162 TL olarak gerçekleşti.

Yani gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu yazıyı yazıp kenara kaldırmıştım. İlk faturam 64 TL olarak geldi. Burada bile doğru söylememişler. 59 TL dedikleri faturaya bazı vergiler dahil değilmiş:) Şaka gibi…

Böylece 72,5 TL’lik fatura 64 TL’ye düşmüş oldu. Bu da aylık tasarrufumu 8,5 TL yapar. Yine de az değil. Yıllık 102 TL yapar.

%5 temettü verimiyle 102 TL temettü almak için yıllık 2040 TL’lik sermaye ayırmam gerekiyor.

Günlük tasarruf ettiğim miktar ise yaklaşık 0,28 TL tasarruf etmemi sağlar.

Çok küçük gibi gözükebilir ama hedefim olan 75 TL Bağımsızlı Strateji’ne ufak bir katkı daha olduğunu düşünüyorum.

Icloud Saklama Alanı İptalini Yapamadım

Aylık 3,99 TL’ye 50 gb saklama alanı kullanıyorum. Yıllık tutarı da 48 TL’ye geliyor. Zaten 1 dolar olduğu için yakında zam gelir diye düşünüyorum ve harici disk alarak bilgileri oraya aktarmaya karar verdim.

İlk denememde başarılı olamadım çünkü Macbook’tan harici diske veri yazdırılamıyordu.  Bazı zamazingoları değiştirmem gerekiyormuş. Harici bellek alarak sorunu çözmeye karar verdim.

Fakat harici bellekler şu an çok pahalı 😀

500 TL’ye harici bellek alsam parasını çıkarması 10 yıl alacak. Onun için bu konuyu araştırmaya devam ediyorum.

Toparlarsam

İkinci saldırıda performansım düşük oldu. Sadece yıllık 102 TL kurtarabildim. Olsun en azından dört porsiyon iskender parası tasarruf etmiş oldum.

Icloud konusunda görüşlere açığım:)

Yeni yollar aramaya devam edeceğim.

Bu arada üstte anlattığım internetten televizyon iptali ile aynı olmasa da müşteriye davranış bakımından taban tabana zıt bir şey yaşadım geçen gün İngiltere’de.

Oradaki telefon hattıma aylık 10 sterlin ödüyordum. Dün mesaj atmışlar ve 10 sterlinlik paketin hepsini kullanamadığımı ve 7.5 sterlin ödeyerek daha ucuz bir pakete geçmemi önermişler.

İşte böyle bir şey…

Böylece başlattığım ilk saldırıyla birlikte toplam tasarruf ettiğim miktar 918 TL olmuş oldu. Az gibi görünebilir ama o parayı kazanmak için hayatınızdan yılda ne kadar çok gün harcadığınıza baktığınızda değdiğinizi göreceksiniz.

Tasarruf etmeye çalışmaya devam 🙂

22 Yorum

 1. Tutumlu demiş ki:

  Hadi ben doğuştan şanslıyım 4 yaşından beri tamir işleriyle uğraşıyorum ama şimdi devir değişti ! Artık kitaplar ve youtube eğitim videoları ve Hz. Google efendimiz var ! Tamircilere parayı en son çare olarak kaptırın lütfen.

  Bu ay bende akıllı telefondan tasarruf ettim 150-250 TL Dokunmatik değişim ücreti istediler netten 33 TL’ye sıfır dokunmatik buldum onu takıcam.Orjinal takıcaz diye milleti kandırıyor esnaf.Bide dış kapağı aşınmıştı ondan da aldım oh mis bi tek usb soketini tamirciye yaptırdım toplam 100 TL’ye yenilenmiş akıllı telefon sahibi oldum.Telefon bir akadaşımın çekmecesinde atılı duran bir telefondu.Giriş seviyesi aynı ayarda bi telefon alsan 500 TL’ den başlıyor.Bilgisayar kasasınıda ikinci el aldım 125 TL hemde HP marka.Mükemmel monitörüm ve klavye mausum vardı evde zaten.Laptop alsam elektirik dahil daha pahalıya gelecekti.

  Analatik düşününce daha çok yaratıcı oluyor insan ! Bir zamanlar aylık 350-500 TL geliri olan bir adamdım belkide çaresizlikten tasarruf uzmanı oldum bilemiyorum.Rengi solan pantolonumu ve tişörtümü de artık çöpe atmıyorum dediğim gibi 2 liraya kumaş boyasıyla boyuyorum mis gibi oluyor.Şimdi mağazalara bakıyorum da boyadığım pantolonlar daha kaliteli duruyor çünkü hepsi günden güne kumaş ve boya kalitesini düşürmek zorunda kalmış.Yoksa kotondan wc den alamassınız o fiyata.Çoğu şey paçavra olmuş 2-3 senede hayret ettim.

  Yeni eve taşındığımız için de Ayakkabı priz çekmece masa gibi şeyleride bu ay kendim kurup tamir ettim.

  Kipada 250 TL’ye satılan tv asma aparatını araştırıp 100 TL’ye buldum aynı mağazada 170 TL’ye pas pas vardı aynısından daha güzelini 30 TL’ye buldum.Aynı hisse senedi..vs gibi bişeye baktığımda değeri ne anlıyabiliyorum.2 DK durup düşünüyorum bunun fiyatı bu kadar etmez acele etme başka yere bakıp ordan al diyorum kendime.Biraz stresli bi iş ama tasarruf miktarı devasa oluyor.Altımda bisiklet motor olsa bide şehir bildiğim yer olsa bu kadar zorlanmazdım tabii.

  Ekim 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tutumlu,

   Sizin gibi olabilsem gerçekten çok daha fazla tasarruf edebilirdim sanırım. Ama bende ters tepiyor.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ekim 24, 2018
  • Tutumlu demiş ki:

   Rica ederim,benim tutumlu olmam karekterimden dolayı hayatım boyunca rakamlarla ilgilendim obsesif kişiliğim.Şu internet aleminde erken yaşta milyoner ve emekli olan kişilerin karekterindeyim.Kız kardeşim gibi sorumsuz agrasif bir insan olsaydım onun gibi borç içinde olurdum.Beyni az gelişmiş cahil insanların zengin olması çok zor.Sizin maşallahınız var yine olsun Allah sizi mantıklı yaratmış.Bende de tam tersi oluyor 😀 Para harcamayı kaçırırsam eğer bir sonraki ay kendimi aşırı sıkarak dengelemeye çalışıyorum.Keşke bende sizin gibi bir işte çalışabilsem hayatım boyunca hiç çalışmadım :D.Bu sene o da olacak inşallah.Biliyorum çoğunuz benim yaşadığım hayatın hayalini kuruyorsunuz ama insan sıkılıyor 34 yıldır gezip tozuyorum hobilerimle uğraştım hep şimdi yapacak bişeyim kalmadı.Amacım oyalanmak ve daha fazla tasaruf etmek sadece.

   Bu arada temizlikçi kadını çağırmadım bu ay her yeri titiz bir şekilde kendim temizledim.Paramız var aslında ama hem bana spor oluyor hemde can sıkıntımı geçirmiş oluyorum.Eskiden çok tembeldim bilgisayarın başından bi türlü kalkamazdım canım sıkıldı mı hemen kalkıp bi kaç iş yapıp tekrar oturuyorum böyle böyle zamanla ev işlerini bitirmiş oluyorum.

   Ekim 24, 2018
 2. Kurtuluş demiş ki:

  Bende aylık sigaraya ortalama 600 lira veriyorum. Ya sağlığı bi kenara çok param gidiyor bırakma savaşı veriyorum şu aralar.

  Yıllık 7200+ tl yeni zamlara yolda. Şaka gibi rakam yemin ederim.

  Onun haricinde 4-5 yıl öncesine kadar tasarruf bilmeyen bi adamdım. Artık cimri akakçe gibi siteler yoldaşım oldu.

  Ev alışverişini toptan yapmayı tercih ederim hep. 10 kiloluk sıvı el sabunu alıp atıyorum köşeye 1.5 yıl gidiyor. Bana kalırsa akmaz kokmaz bozulmaz herşeyi stoklamak iyi bir tasarruf yöntemi. Hele ki şu enflasyon zamanında.

  Kredi kartı da enflasyona karşı tam bi zırh. Harcamalarımı karttan yapıp nakit taşımayıp bonus puan kazanarak aylık 2 bin liramı günlük vadede tutuyorum. Bankaların silahını bankalara karşı kullanıyorum. İdeal.

  Ekim 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kurtuluş,

   Günlük maaşınızın 150 TL olduğunu düşünsek, ayda 4 gün, yılda 48 gün sigara almak için çalıştığınızı varsayabiliriz. Bu muhteşem bir gider. Aynı zamanda muhteşem bir tasarruf potansiyeliniz var. Bence bunu kullanın.

   Uzun vadeli yatırımcılıkta zaten önemli olan yaşlılığı da sağlıklı geçirmek. Sigarayı bırakıp spora başlarsanız çok faydasını görürsünüz.

   Bu toplu alma olayını ben de bir senedir çok kullanıyorum. Özellikle 11 Kasım’da yapılan indirimlerde, traş köpüğümü, tıraş bıçağımı, diş macunumu ve toplu alınabilecek her şeyi ucuza alıp kenara koyuyorum. Mesela geçen sene tıraş bıçağını çok ucuza almıştım. Hala bitmedi:D Fazla almışım galiba:)

   Ben de Cepteteb kredi kartı kullanıyorum. Kampanyaları oluyor. İlk müşterilerinden olduğum için kart aidatı vermiyorum. Geçen bankaya gittim. Bankacı, “bankamız sizden zararda. Zaten Cepteteb müşterileri biraz şey oluyor dedi:D”. Şey ne oluyor dedim. Tutumlu dedi:)

   Ne yapalım. elimizden geldiğince fırsatları değerlendiriyoruz.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ekim 24, 2018
  • Tutumlu demiş ki:

   Hiç bişey yapamıyorsanız eğer hergün en az 20-30 dakika yürümenizi tavsiye ederim.34 yaşında olmama rağmen 25 yaşında gibi gösteriyorum.Sigara kullanmayın bence de yazık günah 30 yıla vurunca hem bi ev parası ediyor hemde milyonerler sigara kullanmıyor :).Şampuan gibi şeylerin son kullanma tarihine dikkat edin yalnız 1 yılmı ne kimyasal ürünler uzun ömürlü stoğa uygun olmuyor bunu kasıtlı yapıyorlar bence.En çok zam gelen şey şampuan bide… Parayı vadelide değerlendirip sonra kartı ödemek güzel fikir yıllar önce bende bunu bulmuştum insanlar neden böyle yapmıyor diye şaşırıyordum.Ben kartlarımı sinirlenip yıllar önce kırdım.Tüketici haklarına şikayet edip bankadan kart aidat ücretlerimi geri alıp hoop tasarruf hesabıma attım 😀 İkramiye bilmem ne elime geçtimi hemen atarım kenara hiç acımam valla.

   Ekim 24, 2018
 3. Hakan demiş ki:

  Tasarruf güzel şey, Tasarruf ettiğimiz tutardan geri kalanı harcamalıyız, ideal olarak. Ancak bir noktadan sonra kıtlık düzeyinde yaşamamak için, gelirleri artırmanın bir yolunu bulmak lazım diye düşünüyorum. Girişimcilik de bu noktada ortaya çıkıyor sanırım 🙂

  Syg.

  Ekim 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hakan Bey,
   Girişimiliği çok önemsemek gerekiyor. Onun için de sürekli ekran başında hisse senedi takip etmemek lazım:)

   Sanırım girişimciliğe uygun en iyi yatırım tarzı uzun vadeli yatırımcılık:)

   Saygılar.

   Ekim 24, 2018
 4. Hasta:D demiş ki:

  Ben de yıllardır iyi kazanmama rağmen, ciddi şekilde tasarruflu tüketirim. Hatta bazen tüketmem:) Sanırım hastalık derecesine geldi… Hanımın zoruyla alıyorum bazı şeyleri:D

  Bu durumun çok ciddi faydasını gördüğüm. Başkası görse utanacağım tarzda bir tasarruf ettiğim şeyler listem var. Bu da motivasyonumu arttırıyor açıkçası:D

  Not alınca ve harcamadığın parayı görünce inanamıyorsun ulaşan rakamlara… Bir de bu para boşta yatmıyor tabi:D

  Listeye dönüp bakınca olmazsa olmaz gibi görünen bir çok şeyin aslında ne kadar da gereksiz olduğunu görüyorsun.

  Sizin bloğunuz da tabii ki ayrı bir motivasyon kaynağı. Arkadaşlarımla da mutlaka paylaşıyorum. Hikayeleriniz ve yaklaşım tarzınız güzel Yiğit Bey…

  Ekim 24, 2018
  Yanıtla
  • Tutumlu demiş ki:

   Boşverin bizim gibilere cimri hasta diyip geçsinler uykuda uyurken para kazanmak gibisi var mı ? 😀 Dünyanın en güzel şeyi hatta bir insanın hedefleri arasında ilk şey zengin olmak olmalı.Milletin yüzde 90’ı borç içinde boğuşurken bizim gibi mantıklı insanlar parasının kirasını alıyor 😀

   Ekim 24, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasta,

   Hangimiz hanımın zoruyla bir şeyler almıyoruz ki:) Yoksa ben bir tshirtü 10 sene giyerim. Eskiyince bağ kuruyorum sanırım giysilerimle.

   Harcadığım paraya yıllık olarak bakmak benim de çok işime yarıyor. Aylıkta baktığınız zaman çok değil gibi geliyor ama yıllık olarak insanın gözüne çok gözüküyor:)

   Desteğiniz ve paylaşımınız için de ayrıca çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ekim 24, 2018
 5. Cihan Cicek demiş ki:

  Yigit Bey Merhabalar;

  Icloud konusunda size belki bir yardimim dokunabilir. Ben yaklasik 4 yildir MEGA isminde depolama servisini kullaniyorum. 50GB a kadar zaten ucretsiz; onun ustu icin de bazi planlar satin alabiliyorsunuz. Sadece masaustu degil; ayrica akilli telefon uygulamasi da var. Guvenlik ve hiz gibi konularda da simdiye kadar hic bir sikinti yasamadim; denemenizi siddetle tavsiye ederim.

  Selamlar

  Ekim 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Cihan Bey,

   Çok teşekkür ederim. Fotoğraflar olduğu için mutlaka fiziiki bir belleğe kayıt edeyim diyorum. Sonra da 5 gb yeter zaten.

   Saygılar.

   Ekim 24, 2018
 6. HAYKIRIS demiş ki:

  Tasarruf konusunda bende araştırmalarımı sürdürüyorum.
  Geçenlerde siyahlar için olan sıvı deterjan %50 indirime girmişti. Hemen aldım. Beyazlarda denedik. Beyaz gömleklerde kararma olur mu hissi oluştu fakat makineden çıkarınca gördük ki sonuç mükemmel. Yani hangisi indirimdeyse onu alıp, bütün çamaşırlarda kullanmaya başladık. Ben sıkıntı yaşamadım. Zaten iç çamaşırlar hariç düşük ısıda yıkanıyor.
  Ayrıca sıvı makine deterjanını biraz sulandırarak kullanıyoruz. İnanın hiç fark etmiyor. Son zamanlarda toz deterjanlar daha hesaplı olduğu için ona yöneldik.
  Zaten kireç önleyici ve yumuşatıcıyı hayatımızdan çıkaralı yıllar oldu.

  Başka ne yapabiliriz diye düşünürken kuru temizlemeye verdiğimiz ceketleri makinede yıkasak nasıl olur düşüncesiyle artık eskimiş olan bir kumaş ceketimi ters çevirip düşük ısı da 15-30 dk arasında makinede yıkadık. Omuz kısımlarında biraz toparlanma olduysa da bir iki çekiştirmeyle düzeldi. Hanım da ütü yaptı. Ceket pırıl pırıl oldu atmaya kıyamadım. Hala giyiyorum. 5-6 ceketimi bu şekilde yıkadım.
  Ters çevirip katlayarak bir filenin içinde yıkansa bu omuzlardaki toplanmanın da önleneceğini düşünüyorum.

  Ekim 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   Ben de araştırma yapmadan alım yapmıyorum artık. Ucuz bulduğumdan ise çok alıyorum.

   Kuru Temizlemeye çok para veriyorum. Takım başına 20 TL alıyorlar. Ben de bir deneyeyim eğer olursa ben de artık makinede yıkarım. Çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ekim 25, 2018
  • Tutumlu demiş ki:

   Makineye sığmadığı için geçen hafta ikinci yorganı kuru temizlemeye vermek zorunda kaldım.Masus sordum ağzını aramak için ceketleri nasıl yıkıyorsunuz diye ? Adam yine büyük olan çamaşır makinesini gösterdi :).Evde yıkamayla aynı şey yani.Ben trençkotumu filan kısa ve düşük yıkamada yıkıyorum bir şey olmuyor.Ceket yıkadığımı hatırlamıyorum ama bişey olmaz bence.Bende ceketimi ve hırkamı makinada yüksek derecede kumaş boyasıyla boyarken maf etmiştim ceketleri boyamayın sakın çok küçülmüştü hırkanında kolları uzadı.

   Ekim 26, 2018
 7. yasir demiş ki:

  nacizane kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum.. TEK MAAŞLI AMA MUTLU BİR EV 🙂 2 çocuk babasıyım kızım kreşe gidiyor aylık ortalama (1000 tl) oğlum henüz ufak ama masrafları pek ufak sayılmaz 🙂 bez fiyatları uçtu çocuğun altına bakar olduk fazla yapmasın diye 🙂 bir arabam var iyi kötü aylık masrafı ortalama 300 tl içkim sigaram yok şukur evime fazlaca eşya almam kitaba biraz para veriyoruz ailecek ortalama aylık (60-70 tl) ayda minimum 2 kez dışarıda yiyoruz malum çocuklar istiyor ortalama (120 tl) Yiğit Bey gibi bende Ankara’da devlet memuruyum kira +yakıt 1100 tl yi buluyor elektrik su internet ortalama 200 erzak harcamam her ay değiştiğinden yazmıyorum geriye maaşımdan artırabildiğimle hisse senedi almaya çalışıyorum … (meşhur bir laf vardır BEKARA …… KOLAYMIŞ 🙂 bu şekilde tasarruf yapında görelim 🙂 🙂 espri yapıyorum herkesin tasarrufu kendine göre zordur elbet harcamalarımı kısmaya çalışıyorum çalışıyorum ben çalıştıkça ya arabam tasarrufumu sömürüyor ya da başka birşey çıkıp (telefon arızası beyaz eşya arızası vs vs ) bütün tasarrufumu elimden alıyor neyse çok uzatmayayım SELAMLAR SAYGILAR HERKESE

  Ekim 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yasir Bey,

   İşiniz zor ama bir şekilde biriktirmek lazım. Gideri arttıramıyorsak geliri arttırmaya çalışacağız. Hoş, ben pek başarılı olamadım ama:) Belki siz talihi yenersiniz.

   Ama arttırabildiğiniz kadar arttırmanız ve onla yatırım yapıyor olmanız çok güzel.

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Ekim 26, 2018
 8. yasir demiş ki:

  birşeyleri kısmaya çalışıyorum elektrik su doğalgaz ve internet kısılmıyor erzaktan kıssak biz kıstıkça fiyatlar artıyor kıstığımız yanımıza kar da kalmıyor arabamı kıpırdatmıyorum bazen işe genelde servisle giderim ama meret durduğu yerden para yiyor kaskoydu sigortaydı… kızın kreşi standart fiyat kısamıyoruz küçüğün altına aldığımız bezin kalitesini bir tık düşürüyoruz sanarsın kral poposu hemen pişik oluyor 🙂 kıssak bile eski fiyatların çok üzerinde kısacak pek bir şey kalmıyor varsa bildiğiniz paylaşın kısayım 🙂

  Ekim 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sizin masraflar büyük uzmanlık gerektiriyor Beni de aşıyor Yasir Bey:)

   Ekim 26, 2018
  • Oral Tugsel demiş ki:

   Merhabalar Yasir bey,
   Bende sizin gibi tek maaş 1 çocuk ve 3 ay sonra gelecek olan 2.yi bekleyen birisi olarak bez konusunda aynı durumu yaşıyoruz.
   Reklam olurmu bilmiyorum ama en son Migrosun minies markasını kullanmaya başladık. 6 numarası adet olarak 0.83 kuruşa geliyor yaklaşık ve kalite olarakda diğer pahalı bezlerden aşağı değil.

   Ekim 31, 2018
 9. Merhaba arkadaşlar,

  Yasir Bey’in dediği gibi, “bekâra … boşamak kolay” 😀 Zîrâ hem bekâr ve çocuksuz hem arabasız olduğum hem de ailemle yaşadığım için, birikim ve yatırım yapmam sizlere görece çok kolay oluyor diye düşünüyorum. O nedenle birikim yapabilmenize şaşırıyorum bile; sizleri takdir ve tebrik ediyorum… 🙂

  Yiğit Ağabey bu arada yeni arayüz hayırlı olsun… 🙂 Bu arayüz ile daha onbinlerce yeni takipçi çekersin inşaallah…

  Buradaki çoğu yorumcu gibi; ben de aidatsız cepteteb & qnb kredi kartlarını kullanıyorum, kampanyalarını sonuna kadar kullanmaya çalışıyorum, sigara tabii ki içmiyorum, market alışverişlerimi mümkün olduğunca toptan yapmaya çalışıyorum, cloud hizmetleri yerine yıllardır 1 TB’lik fiziksel bellekleri manuel yedekleme amaçlı kullanıyorum, televizyon ve telefon hizmetlerine para vermiyorum… özetle veznedar hanım/beyefendinin de dediği gibi biraz “şey”im anlayacağınız…. 😀

  Herkese iyi günler dilerim…

  Ekim 31, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.