Eylül 2018 Sonu İtibariyle Portföy Durumu ve Temettü Geliri

Herkese selamlar! Sonunda Eylül ayının son iş günü de bitti. Şimdi sıra pasif gelir elde ederek erken emekli olma hayallerim ne alemde bunun hesabını yapmaya geldi.

Borsada banka kaynaklı bir yükseliş oldu, dolar son iş gününde 6 TL’nin altına inerek 5,99 TL’leri gördü.

Bir de İtalya’nın borçları tekrar konuşulmaya başlandı.

Bu arada benim de net temettü gelirim 1078 TL’ye, pasif gelirim de net 1742 TL’ye çıkmış oldu. Çalışmadan idare edebileceğim gün ise 15 güne yükseldi.

Şimdi önce genel piyasa durumunu verip ardından hisse senedi portföyümün güncel durumunu paylaşacağım. Daha sonra da temettü ve faiz gelirlerinden oluşan pasif gelirim ne alemde ona bakacağım.

Hadi başlayalım.

coins-548949_1920
Eylül 2018 İtibariyle Portföy Durumu

Eylül Sonu İtibariyle Piyasalarda Son Durum

BIST 100 Ağustos sonunda 92.723 puandan kapatmıştı. Eylül’ü ise 99.957 puandan kapattı.

Dolar 6,59’muş, şimdi ise 6.04 oldu.

Sterlin ise ayı 7.88 TL’den, gram altın ise 231,75 TL’den kapatmış oldu.

İtalya’da yeni hükümetin bütçe açıklarını arttıracağı beklentisi piyasaları çalkaladı. Çok bıçak sırtı bir tahvil piyasaları var. Ticaret savaşları tam gaz devam ediyor.

İçeride dolar düşmeye başladı, yeni ekonomi programı açıklandı, etraf sakinleşti, Merkez Bankası okkalı bir faiz arttırımı yaptı. Kısa vadede ne olur kestiremiyorum ama umarım bu yüksek faizde çok uzun süre kalmayız. Çünkü yüksek faiz yatırımın ve büyümenin düşmanıdır. Uzun vadede Türkiye’ye bir şey kazandırmaz.

Eylül 2018 İtibariyle Portföy Durumu

Portföyün nakit ve hisse senedi dahil toplam büyüklüğü 36.396 TL.

Portföye 500 TL civarında bir ekleme yapabildim. Günlük 75 TL’ye finansal özgürlük stratejimden hala çok uzağım.

Ama ekleme yapmadığım için de mutluyum.

Bu ay hisse senetlerindeki değer kaybından dolayı portföy değerim azaldı. Prolific.ac Türkiye kullanıcılarına kapandığı için ek gelir de elde edemedim maalesef.

Hisse Senedi Varlığı

Bu ay portföyümün iki büyük hissesinde yaşanan geri çekilmeler sebebiyle kayıplar yaşadım.

SODA ve HEKTS’ta değer kayıpları yaşandı. Anormal bir durum yok gibi geliyor bana her zamanki piyasa oynaklığı. Uzun vadede şirketlere güvenim tam ama kısa vadede nerelere gider hiç bilmiyorum. Warren Buffett’ın da dediği gibi kısa vadede ne olacağını kimse “istikrarlı olarak” bilemez.

YKBNK iyi performans göstermeye başladı kısa vadede ne olur onu da bilmiyorum tabii. Zaten portföydeki payı %2:D Biraz daha arttırabilirdim ama hisse satarak değiştirmek istemedim ve aylık eklemelerimin de hepsiyle banka hissesi almadım.

AKSA ise ikinci kapasite azaltımını yaptı ve kapasite kullanım oranını %60’a çekti. Firma %98 kapasite kullanım oranıyla çalışıyordu. Bunun sebebini petrol fiyatlarına bağlı hammadde fiyatlarındaki artışa bağlı talep düşüşü olarak gösterdiler sanırım.

Biliyorsunuz AKSA temettüsünü en az beş yıl boyunca arttıran Temettü Padişahları’ndan biri. Temettü konusunda bir şey söylemek için erken ama umarım bir kesinti yaşamayız. Fakat bu yüksek faizlerde temettüyü kesip borç azaltmak isterlerse de son derece olumlu karşılarım. Borç alıp, aldığı borcu temettü olarak bize vermesinden iyidir. %30 ile borç alacak. Bana vergiden sonra %85’ini verecek. Sonra da kendisi borç ödemeye devam edecek Çok maliyetli olur. Bir de karbon fiber işi nereye gidecek merak ediyorum. Nerelere gidecek bakalım.

Onun dışındaki hisselerde olağanüstü bir durum hatırlamıyorum.

Hatırladım:) Hektaş  50 milyon TL’lik bono ihraç etti. Faizler yüksek tabii ki. Ardından da ADANA’da gübre fabrikası ÇED haberini aldık. Neler olacak bekleyip göreceğiz. Eğer uzun vadede faiz maliyetinden daha fazla kârlılık yakalarlarsa biz hissedarlar için olumlu olur. 20 aydır bulunan pozisyonumu değiştirmeyi düşünmüyorum.

Bu arada toplam portföy artışı 2017 Şubat’tan beri %41,60 olmuş. 2017 sonunda %28’lik bir artış vardı. Demek ki bu sene başından beri %13,60’lık bir getiri elde etmişim. Tabii burada kesin bir şey söylemek mümkün değil, çünkü yıl içinde sürekli alım yapıyorum.

Biriktirmeye devam ediyorum. Çok yakında bir yıllık maaşım kadar portföy büyüklüğüne ulaşacağımı umuyorum.

Nakit Varlığı

Nakit varlığı 3067 TL. Bu tutarı hisse senedine çevirmekten vazgeçtim. Maaştan maaşa ve tüm ek gelirlerle ekleme yapmaya devam edeceğim. %90 hisse %10 mevduat ile portföyü tutmaya devam edeceğim.

Prolific.ac’tan toplam aldığım para 70 Pound oldu. Fakat bendeki eşek şansı yüzünden olabilir Prolific ülkelerden Türkiye’yi çıkardı. Aylık üç beş bir şey kazanıyorduk artık onu da kazanamayacağız. Neye elimizi atsak kuruyor:)  Böylece prolific defterini kapatmış olduk. Yeni arayışlara girişmedim. Zaten en iyi anket sitesi buydu.

İngilizceden Türkçe’ye çevrilmemiş çok güzel yatırım kitapları var. Bu aralar onları çevirmek için arayış içerisindeyim. Yayınevleri ile görüşüyorum. Belki oradalardan bir şeyler çıkabilir.  Nakit akışına katkı sağlayacak bir şeylere başlayabilirim.

Bu arada lafı çok uzatmayalım. 2Toplam nakit varlığım 3681 TL oldu.

Portföyün Diğer Para Birimlerine Karşı Durumu

Portföyün toplam değeri 36.396 TL oldu.

 • 6025 dolar (geçen ay 5.700 dolar),
 • 4618 sterlin (geçen ay 4393 sterlin),
 • 157 gram altın (geçen ay 147,63 gram altın) değerinde.

TL olarak düşse de dolar olarak biraz daha toparlanmış gibi. Ama hala eski seviyesine gelmedi.

Şimdi kayıt tutmaya başladığımdan beri portföy TL ve dolar olarak ne alemde ona bakayım. Dolar olarak Mart 2018 tepesinden hala 2000 dolar eksideyim. TL olarak ise tepeyi Ağustos 2018’de 37.568 ile görmüşüm.

Ekran Resmi 2018-09-28 23.40.27.png
Portföyün Diğer Para Birimlerine Karşı Değeri

Şimdi de dolar TL grafiğini verelim.

Ekran Resmi 2018-09-28 23.42.25
Dolar TL getiri grafiği

Her ne kadar TL’de yükselen bir grafik çizsek de dolarda öyle ahım şahım bir kazancımınız olmadığı açık:)

Biriktirmeye devam.

Temettü Yönünden Portföyün Değerlendirmesi

Geçen ay 1059 TL temettü gelirim vardı. Bu ay alımlarla birlikte 1078 TL’ye ulaşmış durumda.

Ekran Resmi 2018-09-29 00.25.53.png
Temettü Geliri Tablosu

HEKTS’ın ve YKBNK’nin temettü vermemesinin aldığım temettülerin düşük çıkmasında etkisi büyük. Portföy ne de olsa temettüsünü büyüyen hisse portföyü. Temettü verimine göre oluşturmadım.

Portföyün temettü verimi 1.078/32.715: %3,3’e çıkmış oldu.

Mevduat faizlerinden dolayı 3067 TL için alacağım net faiz geliri de 655 TL’ye çıkmış oldu.

Böylece 12 ayda elde edeceğim net pasif gelir 1742 TL’ye çıkmış oldu. Böylece 1 aylık net asgari ücret tutarını geçmiş oldum. Övünülecek bir şey değil tabii ki ama biriktirmenin ve yatırım yapmanın gücünü göstermesi açısından iyi bir örnek olabilir.

Portföyün net pasif gelir verimi de 1742/36.396: %4,79 olmuş oldu.

Bir günlük özgürlüğümü kazanmak için gereken paranın 115 TL olduğu düşünülürse finansal özgürlüğümü kazandığım gün sayısı 15,14 güne çıkmış oldu. 1 günlük daha özgürlük kazanmış oldum.

Yani 15,14/365= %4,15. 100 günümden 4,15’ini finansal olarak özgür geçirebilirim.

TOPARLARSAM

Borsa yükselse de portföyün TL olarak değerinin azaldığı bir ay oldu.

Alım yapmaya az da olsa devam ediyorum. Fakat, açıkçası bu alımların yeterli olmadığının farkındayım. Tasarruf oranlarını arttırıp portföye daha fazla katkı yapmam lazım. Aylık 2000-3000 TL’lik alımlara geçtiğimde farkı daha hızlı göreceğim.

Kazandığım özürlük 15 güne ulaştı fakat bunda faiz gelirlerinin de etkisi büyük. Ondaki bir azalma sonuçları etkileyebilir diyerek yazıyı bitiriyorum.

Buraya kadar sabrettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Peki sizde durumlar nasıl? Portföyün ilerleme durumu ne alemde? Ne kadar finansal özgürlük kazandınız? Yoksa pes mi ettiniz?

Saygılar.

45 Yorum

 1. TURGUT demiş ki:

  meraba yiğit kardeş….bende ki portföy değeri 76528 tl civarına ulaştı..Ama viopta kaybettiğim 38 bin tl ile malesef eksideyim….Pahalı bir öğrenme durumu oldu..elimde şu anda trkcm,aygaz,petkim,aselsan,brisa,anhyt,isdmr,arçelik var…..Bence soda yı trakya cam ile değiştirebilirsin.Zira trkcm yurt dışında 1 sene içinde 3 ayrı fabrika aldı….İtalya ve hindistana da açılmış oldu::bu asıl bizim için önemli olan FAVÖK ve EFK yı artırıcı bir durum..Zira soda karının yaklaşık %30 unu kurun yükselişinden elde ediyor diye biliyorum.Yanlış da olabilir…Hiçbir şekilde vadelide para tutmuyorum…aylık maaştan 1500-2000 tl lik bir alış yapıyorum..

  Eylül 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   105 binlere kadar bir düşüş bekliyordunuz, oralardan tekrar borsaya girecektiniz. Demek borsa yerine Viop’a geçtiniz:) Neyse sağlık olsun diyelim. Tecrübe kazanıyoruz.

   Şu an için portföyde değişiklik yapmayacağım. Ama sizin hatırınıza tabii ki TRKCM’ye bakarım. Merak ettim:)

   Keşke ben de 1500-2000 TL yatırabilsem aylık ama öngörülebilir gelecekte imkan gözükmüyor. Zinciri kırmayıp alım yapmaya devam etmeye çalışıyorum şu an.

   bol kazançlar dilerim. Saygılar.

   Eylül 29, 2018
  • TURGUT demiş ki:

   Yiğit kardeş yurt dışından ETF alımı ile ilgili bir araştırma yapsan ne iyi olur du? Birde Türkiye den ABD de yatırım hesabı açmak mümkün mü? ne gerekli? Türkiyeden almak çok pahalı malesef.

   Eylül 29, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Aslında Mr. Milyoner’in onunla ilgili araştırmaları var. Bakabilirsiniz. Galiba A.B.D’de hesap açmak mümkün ama şartlarını araştırmak lazım.

   Bu arada maalesef minimum 25 dolar olan yurtdışı hisse alım komisyonları aylık 200 300 dolarlık alımları çok maliyetli ve neredeyse imkansız kılıyor. Haklısınız.

   Saygılar.

   Eylül 29, 2018
  • TURGUT demiş ki:

   okudum yiğit kardeş, tdAmeritade e de başvurdum..Ama sonuç alamadım..müsait olduğunuzda bu siteye bir baksanız? malum ingilizceniz bizde iyi…. 🙂

   Eylül 29, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   hiç o işlere girmeyeyim Turgut Bey, İş Yatırım kullanmayı düşünüyorum ben.

   Eylül 29, 2018
  • lyrebrown demiş ki:

   Merhaba,
   Zamanında Mr. Milyoneri ilgili konu hakkında darlayanların başında geliyorum. 🙂 Ancak hem kendi tecrübelerim hem de sözlük yazarı e507 ile yaptığım fikir alışverişine göre ciddi bir miktara ulaşmadan alıma kalkmak sanırım pek mantıklı değil gibi. ( makas, kur farkı vs.)

   Ekim 1, 2018
 2. Burak AÇIKALINLI demiş ki:

  Yazılarınız için teşekkürler severek okuyorum 🙂
  Ben de önümüzdeki aydan itibaren tasarruflarımı hisse senedine yatırmaya başlayacağım. Yazılarınıza biraz daha balık tutmakla ilgili olanları ekleseniz çok işime gelir açıkçası. Mesela hissenin değerini belirlemek için kullanılandığınız yöntemler neler? Benim ki sadece bir öneri tabi. Zaman ve emek istediğinin farkındayım.
  Temettünüz bol olsun 🙂

  Eylül 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Aslında geçenlerde öyle bir yazı paylaşmıştım ama hisse değeri belirlemek konusunda benim de çok aşırı eksiğim var. Kendimi geliştirmem gerekiyor. Kafamı bu konuda toparlayınca mutlaka ayrıntılı bir yazı yazmak istiyorum.

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Eylül 29, 2018
 3. Cihat demiş ki:

  Bence temettu gelirine cok odaklanmis durumdasin.temettu sirketleri elbette guzel ama karini paylasmayip vrya aaz paylasip yatirim yapan sirketlerde temettu sirketlerinden iyi getiri saglar.bende nacizane yapikredi bank yerine sasa yi eklemeni tavsiye ederim.sonucta ultra uzun vade yatirimcisisin

  Eylül 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cihan Bey,

   Temettü büyüklüğü yatırım kararımda etkili olmuyor. Fiyatına ve gerçek değerine bakmaya çalışıyorum. Pahalı mal almamaya özellikle dikkat ediyorum. Net kâr artışı benim için olmazsa olmaz.

   Sasa’yı hiç incelemedim. Portföyü şu an değiştirmeyi düşünmüyorum. Ama öneriniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Eylül 29, 2018
 4. Ramazan demiş ki:

  Aylık 2000-2500 TL hisse senetlerine yatırım yapmaya çalışıyorum ama hep ekstra masraflar yüzünden ya daha az oluyor ya da hiç olmuyor hisse alımı . Benim portföy Soda, Petkim, Ecilc, Uluse ve Kozal. Cari oranı 1.5 ve altında olan hisse almıyorum. Yoksa Aksa ilk hissem olurdu.Ya çok kötü faiz yükü altında bütün karı eriyor ya da kayda değer kâr etmiyor.

  Eylül 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ramazan Bey,

   2250 TL benim bu yılki hedefimdi fakat daha kısmet olmadı. Neyse sağlık olsun.

   Aksa’nın sıkıntıları ortada, bekliyoruz bakalım.

   Saygılar.

   Eylül 29, 2018
 5. hsyn demiş ki:

  Sayın Yigit Bey bu güzel çalışmanız ve istikrar ve istikametiniz için sizi tebrik ediyorum. Bu bizlere de uzun vadede sabrımıza kolaylık ve morel verdiğini bilesin. Kalın Sağlıçakla…

  Eylül 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Başından beri bana verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim.

   Yatırıma devam:)

   Saygılar.

   Eylül 29, 2018
 6. emin demir demiş ki:

  Portföy listesini nerede tutuyorsunuz? Bankadaki liste bana gerçek maliyeti gösteremiyor örn. ; temettü ile alınan hisseler sanki maliyet gibi yansıyor, normalde maliyetimi düşürmesi gerekir.

  Eylül 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Ben http://www.investing.com kullanıyorum. Şu an için sıkıntı yok.

   Saygılar.

   Eylül 29, 2018
 7. cenko demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Ağustos ayında ilk kez portföyümü sizlerle paylaşmıştım. 1 ay ne çabuk geçti 🙂 Son durumu aşağıda paylaşıyorum. Bir de Değerlendirme bölümü ekledim son kısma. Haydi başlayalım!

  Pozitif Getiri:
  USD, Ağırlık %12.5, Ort.F. 4.49, Yıl Başından Beri Getiri: +%58.47
  EUR, Ağırlık %6.8, Ort.F. 4.77, Yıl Başından Beri Getiri: +%52.98
  SODA, Ağırlık %1.3, Ort.F. 5.39, Yıl Başından Beri Getiri: +%37.5
  TUPRS, Ağırlık %10.9, Ort.F. 118.82, Yıl Başından Beri Getiri: +%24.43
  EREGL, Ağırlık %1.1, Ort.F. 10.9, Yıl Başından Beri Getiri: +%10.08
  BIMAS, Ağırlık %2.8, Ort.F. 67.62, Yıl Başından Beri Getiri: +%4.16

  Negatif Getiri:
  AU, Ağırlık %5.1 , Ort.F:241.62, Yıl Başından Beri Getiri:-%4.04
  ASELS, Ağırlık %47, Ort.F. 28.23, Yıl Başından Beri Getiri: -%13.27
  ENJSA, Ağırlık %2.1, Ort.F. 6.04, Yıl Başından Beri Getiri: -%19.60

  Mevduatlar:
  TL Mevduat, Ağırlık %10.4, Getiri: %22 net, Vade: 367gun.
  USD Mevduat, Ağırlık %12.5 içinde, Getiri: %1.6 net, Vade: 184 gün.

  Değerlendirmeler:
  1- Portföye ilk defa TL & USD mevduat ve AU koydum. Her ne kadar Buffet Dedemiz “parayı para olarak tutmayın” dese de 1 yıllık “0” stopajlı ve %22 net getirili mevduatı, hayatında Amerika’da görmesi imkansız, burası TR diyip yatırımı yaptım, hayırlısı olsun 🙂 Ayrıca, ne de olsa sizi okuya okuya uzun vadenin en az 10 yıl olduğunu anlamışım. Artık AU gibi uzun dönem yatırım araçları ile en az 1 yıllık mevduatlara rahatlıkla girebiliyorum. Herkese de tavsiye ederim. (Tasarruf edebilen herkese tabi ki)

  2- TUPRS getiri sıralamasında 1 basamak yukarı çıkarak EREGL’nin önüne geçti.

  3- BIMAS pozitif getiri listesine yeniden girdi.

  4- ASELS ve ENJSA negatif getiri olsa da biraz biraz toparlandılar. Süreç devam ediyor. İkisinden de patlama bekliyorum 🙂 Özellikle ENJSA’nın portföyümdeki ağırlığını arttırmayı hedefliyorum. Hazır ortalama altında seyrederken fırsat olarak görüyorum.

  5- Nedendir bilinmez USD’nin hepsini mevduata yatıramadım. Sanırım ülkenin gidişatı beni etkiledi (mevduatlara el koyulacak muhabbetleri…) Bir kısmı mevduat bir kısmı yastık altı yapmak şimdilik kafamı rahat ettiriyor. Toplam ağırlığı %12.5 olsa da bunu %10’lara düşüreceğim. Tabi ki bu düşüşü eldekini satarak değil AU ve TL mevduatı arttırarak yapacağım.

  6- Portföy ağırlık hedeflerimi de yazasım geldi, bunu da belirttip kaçıyorum, çok uzun oldu 🙂

  ASELS ağırlık hedefi: %10,0 fakat Mevcut: %47 (ahahahah :-))
  TUPRS ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %10.9
  ENJSA ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %2.1
  SODA ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %1.3
  EREGL ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %1.1
  BIMAS ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %2.8
  USD ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %12.5
  EUR ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %6.8
  TL ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %10.4
  AU ağırlık hedefi: %10,0 Mevcut: %5.1

  İyi günler dilerim,
  Cenk

  (Arkadaşlar, burada yazdıklarım yatırım tavsiyesi asla değildir, sadece kendi düşüncelerimdir. Yatırım danışmanlığını profesyonel ve lisanslı kurum/kişilerden almanız bütçenizi korur.)

  (Yiğit Hocam, beni not et. Sen varsan ben de varım. Uzun bir arkadaşlığımız olacak sana garanti ediyorum. 🙂 )

  Eylül 30, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenko Bey,

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim. En çok getiriyi dolardan elde etmişsiniz. Benimkinin aksine dengeli bir portföyünüz var:)

   Hisse senetleriniz de benim gibi çok iyi dağılmış maşallah:) Umarım hedeflerinize ulaşırsınız.

   ENRJS’yi uzun zamandır incelemedim. Sattıktan sonra bir daha uzun süre bakamıyorum:)

   Ben daha çok buralardayım inşallah. Sizi de görmekten çok mutlu olurum. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Eylül 30, 2018
 8. cenko demiş ki:

  Sn. Yiğit Bey,

  https://www.investing.com'da Au ve TL mevduatı portföyde hangi semboller ile gösterebiliriz? Eğer bunu başaramazsak sanki Weight kısmı bozuk oluyor… Bu da bizi yanıltır. Excel’e devam sanki … ? 🙂

  Saygılarımla,
  Cenk

  Eylül 30, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenko Bey,

   Mevduatı katmayı hiç denememiştim. Bir karıştırırım bu gün ama sanmıyorum olacağını.

   Excel’e ya da benim gibi manuel olarak yapmaya devam gibi görünüyor:)

   İyi Pazarlar dilerim.

   Eylül 30, 2018
  • Cenk demiş ki:

   Teşekkürler. Yolculuğa devam o zaman 🙂

   Eylül 30, 2018
  • küçükYatırımcı demiş ki:

   cenko bey, altınlar evde değilse, vâdeli mevduat hesabına yatırın, boş durmasınlar… :))

   Ekim 1, 2018
 9. Tarık demiş ki:

  Çok güzel her ay takip ediyorum listeyi, ben de kendi portföyümü yapıp sizden yardım isteyeceğim.

  Eylül 30, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tarık Bey,

   Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Bol kazançlar dilerim o zaman.

   Saygılar.

   Eylül 30, 2018
 10. id aktum demiş ki:

  ani bir kararla bireysel emekliliği iptal edip hisse aldım. içimde bu iki yılı hisse senedi almadan atlamamam gerektiğine dair bir algı-his oluştu.2 aydır ekstra gelir elde edince hemen hisse senedi aldım. ama hakikaten hesapta olmayan çok masraf çıkıyor. yine de her ay ne kadar alabildiğime bakmadan alım yapmayı 2. defa denemeye başladım. belki 10 yıl sabredemeyecem ama çok değil 2 yıl sonra bile elde edeceği getiri ile enflasyonu yenebilip iyice kar etmiş olmayı umuyorum. masa başı işime dönünce faaliyet raporu okuyup anlamak ve şirketin gerçek değerini hesaplayabilmek üzere çalışmayı hedefliyorum.
  elinize sağlık.

  Eylül 30, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Deniz Bey,

   Bireysel emekliliği de çıpa olarak kullanabilirsiniz aslında.

   Hisse senedine yatırım yaparken mutlaka gelecekte ihtiyacınız olmayan para ile yatırım yapmaya dikkat edin derim. Eğer bu para aylık 100 TL ise o bile olur. Yeter ki dokunmayacağınız para olsun.

   Saygılar.

   Ekim 3, 2018
 11. küçükYatırımcı demiş ki:

  merhaba ağabey,

  portföyümü bu ay da ufak ufak alımlarla büyütmeye devam ettim. ay başında askerlik ödemesi olduğu için, bu ay yüklü alım yapamadım.

  eylül ayında iyice ucuzladıkları günlerde; 2,65 gram altın, 1000 liralık CIMSA, 500 liralık ISCTR aldım. ayrıca iyice primlenerek tarihi zirvelerini gören EGEEN’lerim ile AT&T, PARSN’larım ile de TOASO aldım. EGEEN ve PARSN’ı çok seviyorum, ancak hisse adedimi arttırmak için bu işlemlere ihtiyacım vardı, ucuzladıklarında yerlerine geri koyacağım… hedefim hisse adedimi %20 civarında arttırmak bu iki şirkette…

  böylece menkul portföyümün dağılımı kabaca şöyle oldu:
  %47: türk hisseleri
  %16: yabancı hisseler
  %28: 92 gün vâdeli hesapta altın
  %6: 32 gün vâdeli hesapta euro
  %3: 1 gün vâdeli hesapta lira

  şu anki yıllık temettü gelirim yaklaşık 2 bin lira gibi. bu değeri temettü mevsimine dek düzenli alımlarla 3 bin lira seviyesine çıkarmak ve onlarla da yeniden aynı hisselerden almak istiyorum…

  allah yolumuzu açık, sonumuzu hayr etsin cümleten… 🙂 herkese sevgiler…

  Ekim 1, 2018
  Yanıtla
  • küçükYatırımcı demiş ki:

   biz bir kazanıyosak, sen iki kazan, sonuçta bizi bu yola sokan sensin… 🙂

   Ekim 1, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Aman öyle demeyin, çok büyük bir yük olur bana:)

   Ekim 1, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Maşallah çok çeşitli bir portföy olmuş:) Dikkat edin fazla zıplamayın.

   AT&T’ye ben de bakmıştım güzel temettüsü var fakat bu temettüye yüksek vergi olayı beni düşündürüyor. Onun için girmemiştim.

   Nakit durumum sizinle karşılaştırıldığında çok az:) Temettüler de de beni geçmişsiniz. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Ekim 1, 2018
  • küçükYatırımcı demiş ki:

   milletimizde; gerek siyasetçilerde, gerek futbol antrenörlerinde, gerek de öğrencilerde çok gördüğüm ve hiç de hazz etmediğim bir vaka var: başarılarda kendilerini yüceltip, başarısızlıklarda başkalarını suçlamak!… ancak benim buradaki bakış açımın, tam tersi olduğunu târihe delil düşmek üzere yazıyorum ki; bu yolda başarılı olursam, bu sizin de sâyenizdedir, ancak başarısız olursam, bizzat benim akılsızlığımdandır… 🙂

   bu arada portföyümdeki lira ve euro, yatırımdan ziyade harçlık amaçlı. âcil durum fonu da denebilir… altının amacı ise, “zamanı” geldiğinde hisse almak… 🙂 o nedenle ben dağınık bir portföy olarak görmüyorum şahsen portföyümü… 🙂

   iyi geceler dilerim…

   Ekim 1, 2018
  • muhammetali suratoglu demiş ki:

   yurt dısı hisse senedi alacagım bununla ilgili bir soru sormak istiyorum.25 dolar komisyonla hisseyi aldık.Peki satarken ne kadar komisyon vereceğiz.aklımda amerikan ve canada şirketleri var.

   Ekim 14, 2018
  • küçükYatırımcı demiş ki:

   merhaba muhammed bey,

   öncelikle alım satımlarda 25 dolar sabit komisyon diye bir durum yok, bu tutar aracı kurumuna gore genelde değişiyor. abd piyasaları için konuşursak, aracı kurumların genelde bir minimum komisyon tahsilatı var. bu tutar her bir alım ya da satım işlemi başına; örneğin iş yatırımda 25 dolar iken, gedik yatırımda ise 10 dolar. işlem tutarı belirli bi seviyeyi aşınca, bu komisyon tutarı artacaktır. diğer aracı kurumlarda bu tutarlar tabiidir ki değişebilir. yine kanada veya avrupa piyasalarında da komisyonun hem para birimi hem minimum tutarı hem de hesaplama yöntemi değişebilir… ayrıntılı bilgi için lütfen aracı kurumunuza danışınız.. 🙂

   hayırlı geceler dilerim.

   Ekim 14, 2018
 12. lyrebrown demiş ki:

  Hep kazanarak girecek değiliz ya. Biraz da kayıplarımdan bahsedeyim. Yazdığım dakikalarda. 17,585 lirada yatırım hesabı totali. Onun dışında kalan para vadeli dolar ve altında ileri de kafamı duvarlara vuracağımı biliyorum. 🙂

  Ay sonu gibi 18000 lira civarında olan yatırım hesabının geri geri gelmesinde tabi Amerikan ağırlıklı olmamın etkisi var. Pozitif olsa da aldığım TRKCM istediğim performansı göstermedi bu arada TUPRS de ciddi adımlar atıp şu an soluklanıyor.

  Elon Reyiz yanağından makas almaları tüm fonlarımı biraz üzdü tabi. 🙂 Çıkar çıkmaz İş Elektrikli Araçlar Fonu almıştım. Ancak az gönce kontrol ettim GE ve TSLA nın yürümesi SP500 ü toplayacaktır bi aksilik olmazsa. Bi de ne olduğunu anlamak için 38 günlük sabit getirili bono aldım. Bİr ihtimal kasım seçimlerine yarı sabit getirili yarı yeni alımlı bir hazırlık yapabilirim. Vergi oranı daha cazip diğer eksi yanları olsa da. Bir ara bununla ilgili de yazı hazırlayabilirsiniz çok hoş olur.

  Bunun dışında kişisel planlardan da bahsedelim sizin gibi: Hafta sonu açıköğretim kaydımı yeniledim sabah 6.30 da. Üzerine Udemy’den uzunca bir Web Tasarım eğitimi satın aldım. Aralıksız 6 saat izlemişim 🙂 Gülmeyin 🙂 HTML5 ve CSS geç kalsam da güzel kimya formülleri yazabiliyorum şimdilik 🙂

  Eskiden edebiyat üzerine İngilizce bir blog tutuyordum. Şimdi yatırım ve finans alanında okumalarım ve incelemelerim arttı. Bir blog onun üzerine bir site de mesleğim İngilizce Öğretmenliği üzerine projelendirme niyetim var. Yapabilirsem ve okulu razı edebilirsem bir Teacher Training Erasmus projesi yazma niyetim var bahar dönemi için.

  Ahoy dear Captains! We sat sail in full wind!

  Sevgiler.

  Ekim 1, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Lyrebrown,

   Kafanızı niye vuracaksınız:) Kendinizi nasıl rahat ediyorsanız öyle devam edin bence.

   Daha Amerika olaylarına giremedim ben. Türkiye’deki portföyümü yavaş yavaş oluşturuyorum. Elon Musk biraz aykırı bir CEO ve Yöneti Kurulu Başkanı diyeyim. Ama Amerika’da hissedarlar çok aktif. Ona pabuç bırakmayacaklar gibi.

   Web tasarım ve kodlama öğrenirseniz çok güzel gelir elde edebilirsiniz. Hatta bunu ana iş alanınız haline bile getirebilirsiniz.

   Erasmus’un öğreticilere gerçekten büyük avantajları var. Gönderiyorlar dışarıya. Değerlendirmeni çok iyi olur sizin için.

   Keşke ben de yapabilsem.

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ekim 3, 2018
 13. yasir demiş ki:

  ay ay getiri tablolarınızı görmek istedim lakin 2017 yılı hiç bir ayda hisse senedi portfoyünüz yok ya da ben bulamadım her neyse benim asıl sorum şu mesela ben aylık ortalama zorlayarak 1500 tl civarı hisse senedi alımına eylül ayında başladım lakin nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim yiğit bey
  öncelikle kendime sağlam yapılı temettü dostu vs vs (4-5 adet) hisse belirleyip 1500 tl yi her ay 5 e bölüp seçtiğim hisselerdenmi alayım yoksa hey ay 1 hisseden 1500 tl lik mi alayım nasıl başlayacağıma karar veremedim … sizce mantıklı olan hangisi diğer arkadaşlardan da fikir alabilirim hisse önerisi olabilir saygılar…

  Ekim 1, 2018
  Yanıtla
  • yasir demiş ki:

   asıl sorumu kısaca sormak gerekirse siz ilk nasıl başladınız birikime ne kadarla başladınız ve kaç adet hisse senedi ile başladınız.. yiğit bey saygılar

   Ekim 1, 2018
  • merhaba yasir bey,

   *siyâsî ilişkileri yerine, yaptığı işlerle anılan,
   *farklı sektörlerden olan,
   *en büyük hissedârı farklı holdinglerden olan,
   *özel ya da imtiyazlı hissedârı bulunmayan,
   *yeni yatırımlar yapan,
   *bir hissesi 1 liradan pahalı olan,
   *ihracat gelirinin ya da yurtdışı gelirlerinin toplam gelirine oranı yarıdan fazla olan,
   *düzenli olarak kâr eden,
   *faaliyet kârını yıldan yıla artıran,
   *düzenli temettü veren,
   *kârının bir bölümünü, ama en fazla %60’ını hissedarlarıyla düzenli olarak paylaşan, kalanını yatırıma ayıran

   şirketlerin hisse senetlerini, her ay, sâbit tutarlarla almanızı nâçizâne öneririm… sizin durumda örneğin 5 senet için ayda 300 liradan 1500 lira güzel bir başlangıç olur… 🙂 bu arada burada yorum yapan arkadaşlarımızın çoğunun da 0 lira ile başladıklarını tahmin ediyorum okuduğum yorumlardan… 🙂

   iyi geceler dilerim…

   Ekim 1, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı da çok güzel şekilde anlatmış zaten:) Bana gerek kalmamış.

   Eline sağlık.

   Ekim 3, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yasir Bey,

   Ben ilk başladığıma uzun vadeli yatırım yapan insanları takip ediyordum ve onların portföylerindeki hisse senetlerinden ufak ufak alım yapıyordum.

   Sonra kitapları okuya okuya, tecrübe kazana kazana bazılarının doğru bazılarının yanlış olduğunu gördüm ve ona göre bazılarını değiştirdim. Bazıları kaldı. Hala da hata yapmaya devam ediyorum. 20 ay önce başladığımdaki hisse senetlerinden şimdi 2 tanesi duruyor. Diğerlerini değiştirdim.

   En başta belirlediğiniz senetlerden 1500’ü eşit bölerek alım yapabilisiniz. Kendinizi geliştirmezseniz büyük ve kârlı şirketlerin hisselerini uzun süre boyunca eşit olarak alarak portföy yapma gibi taktik var. İngilizcesi “Dollar Cost Averaging”.

   Eğer ileride kendinizi geliştirirseniz. Bu sefer de 1500 TL ile portföyünüzde ucuz gördüğünüz hisseleri alabilirsiniz. Ya da ilk taktiğe devam edersiniz. Şirket büyüdükçe, net kârını arttırdıkça sizinde birikiminiz artmış olur.

   Daha çok ayrıntısı var tabii ama bir yorumda hepsini yazmak imkansız.

   Saygılar.

   Ekim 3, 2018
 14. Baydu can demiş ki:

  Yiğit bey srlam. Sanırım ikimizin de en büyük hatası Aksa denen ve güya turkiyede rakipsiz, dunyada guya 3. Mü ne oldugu iddia edilen şirkete para yatırmak oldu. Zararı 5 yıl beklesek de kurtarır mıyım bilmiyorum. Bu olcudeki bir şirket bu hale gelir mi? Grrcekten inanilir gibi degil…

  Ekim 5, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Baydu Bey,

   Ne yaparsanız yapın ama sakin kafayla yapın bence. Neredeyse tepeden %50 düştük.

   Döviz açığının yanında kapasite azaltımı da cabası oldu.

   Ekonomist gibi olayı olduktan sonra açıkladım.

   Saygılar.

   Ekim 5, 2018
 15. Atilla demiş ki:

  Merhaba Yiğit,
  Siteni yeni keşfettim. Çok güzel içerikler yaratmışsın onu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle aylık portföy raporun harika. Yabancı kaynaklardan yaptığın çeviriler de çok faydalı. Lütfen yapmaya devam et.

  Bir sorum olacak. Konuya çok hakim olmadığım için soruyorum. 1078 liralık bir temettü gelirim var diyorsun. Bildiğim kadarıyla temettüler her ay dağıtılmıyor. Sen nasıl aylık bu geliri yapabiliyorsun? Yoksa senelik aldığın temettüyü 12 aya bölüp öyle mi hesaplıyorsun? Dediğim gibi bu temettü konusuna hakim olmadığım için soruyorum.
  Şimdiden teşekkürler.

  Ekim 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Atilla Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Kafama göre bir şeyler yapmaya çalışıyorum işte.

   Sorunuza geleyim. Keşke o tutar aylık temettü geliri olsa. 1078 TL temettü gelirim; bundan sonraki 12 ayda hisse senetlerimden alacağım temettü geliri. Tüm senetlerimin temettülerini topluyorum ve 12 ayda alacağım muhtemel temettü budur diyorum.

   Bu yıllık mevzusu bazen kafa karıştırabiliyor.

   Saygılar.

   Ekim 24, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.