Bill Gates & Melinda Gates Vakfı Hisse Portföyü

Herkese selamlar, Bill Gates, Forbes 2018′e göre 90 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin ikinci kişisi durumundaydı. Şu an serveti 95.6 milyar dolar seviyesine çıkmış. Milyarder çok hızlı para kazanıyor:)

Harvard’ı bırakıp Microsoftu kurduğunda yıl 1975’miş. O zaman herhalde bu kadar bir serveti olacağını tahmin etmiyordur. Biz de mi okulu bıraksaydık ne yapsaydık anlamadım. Okulu bırakan milyarder oluyor:)

Emekli olduktan sonra Bill & Melinda Gates Foundation isimli vakfı kuruyor ve dünyanın çeşitli köşelerinde yardım faaliyetlerinde bulunuyorlar. Bu vakfa Warren Buffett’ta her yıl Berkshire Hathaway hisse senedi bağışlayarak katkıda bulunuyor.

Şimdi Bill & Melinda Gates Vakfı’nın elinde bulunan hisse senetlerine yakından bakalım.

building-1011876_1920
Bill Gates’in Hisse Portföyü

Bill & Melinda Gates Vakıf Fonu

Vakfın hisse senedi mevcutları 30.06.2018 tarihleri ile gösterilmiş.

Fonda 19 adet hisse senedi bulunuyor.

Toplam değeri 22,114 milyar dolar.

Şimdi portföydeki hisse senetlerine yakından bakalım:

Görüldüğü gibi portföyün büyük çoğunluğunu Warren Buffett’ın bağışladığı Berkshire Hathaway ve Bill Gates’in bağışladığı Microsoft Corp. hisseleri oluşturuyor.

Portföyün Yatırım Stratejisi

Portföy 1994 yılından beri Bill Gates’in kişisel servetini yöneten Michael Larson tarafından yönetiliyor.

Michael Larson neredeyse görünmez bir profil çizen, muhafazakar bir değer yatırımcısı. AL ve TUT stratejisi izliyor.

Çoğu çeyrek hiç yerinden kıpırdamıyor. Fakat kelepir bulursa da affetmiyor.

Genellikle “Blue Chip” denilen büyük ve oturmuş şirketlerin hisselerine yatırım yapıyor.

Yatırım performansına baktığımızda ise genel olarak S&P 500’ü her sene 1 puan geçtiğini görebiliyoruz (Warren Buffett kadar etkileyici değil ama yine de iyi). Sonuçların dalgalanmasının ise S&P 500’den çok daha düşük olduğu söyleniyor.

Portföy’de hisse senetlerinin yanında tahvil, hisse senedi, gayrimenkul ve özel sermaye yatırımları da bulunuyor.

Toparlarsam

Kısaca Bill & Melinda Gates Vakfı’nın hisse senedi portföyü bu şekilde.

Fon genellikle en büyük varlığı Berkshire Hathaway temettü vermediği için hisse satarak masraflarını karşılıyor. Berkshire Hathaway de bu açığı değerini arttırarak karşılıyor.

Ayrıca Bill Gates tarafından Microsoft hisse takviyesi de yapılıyor.

Saygılar.

10 Yorum

 1. Tolga T demiş ki:

  Yeni yazı için teşekkürler. Yine yeniden yerinde durmaya geliyor al ve tut 😉 Şu an piyasamıza bakınca bir çok şirket karlılıklarına göre görmediğim kadar ucuz.Portföyüm ilk kez 15 şirkete çıktı. Fiyatlar düşünce insan hangisini alsam diye düşünüyor ki bunun iyi birşey olduğunu düşünüyorum. Bence uzun vadeli değer yatırımcıları da portföylerini fon yöneticileri gibi çeşitlendirmeli. Hem riskleri minimalize edecek hemde daldan dala atlamadan yerinde kalabilmeyi daha kolay bir hale getirecektir.

  Eylül 10, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tolga Bey,

   Desteğiniz için ben çok teşekkür ederim.

   Hangisini alsam düşüncesi beni de bazen çok zorluyor. Sanki birini kaçırsam zararda olacakmışım gibi geliyor. Ama sermaye kısıtlı olduğu için sayıyı mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışıyorum:)

   Ceylan gibi zıplamamak lazım. Yoksa avlayabilirler:)

   Saygılar.

   Eylül 11, 2018
  • Cenko demiş ki:

   Merhaba, Borsayı Yenmek kitabında Peter Lynch, küçük yatırımcı için 5 adet farklı hisse tavsiyesinde bulunmuştu. Şahaen ben bu kurala uymaya çalışıyorum. 6 farklı hissem var. Bunların adetlerini aylara sair arttırmaya odaklandım. Ayrıca, döviz, mevduat, altın gibi yatırım araçlarını da işin içine katınca, aslında 10 çeşit gibi oluyor.

   Saygılarımla,
   Cenko

   Eylül 13, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cenko,

   5 hisse beş çocuk demek. Bakımlarını ve takiplerini iyi yapmak lazım.

   Saygılar.

   Eylül 14, 2018
 2. Samet Demir demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,
  Gerek borsa da gerek dövizde teknik analiz ile yatırım yapmayı doğru ve gerçekçi bulmuyorum. Bunun yerine hisse senetlerinin genel performanslarına, bilançolarına, temettü verimi ve hisse başı kar gibi verilerine bakıyorum. Borsada yeniyim ve mesleğim de mühendislik olunca ekonomi olarak bilgilerim yeni yeni oluşuyor. Sizin de görüşlerinizi almak istediğim bir konu var. Bildiğiniz üzere hisse başı kar oranı hissenin piyasa fiyatından bağımsız olarak hesaplanıyor. Doğal olarak hisse başına kar oranı en yüksek şirketlerin hisse senetleri çok pahalı ve bana göre verimsiz kalıyor. Ben bu hisse senedi karı hisse senedinin güncel fiyatına bölerek 1 TL yatırım için karı hesaplıyorum. Sizce bu doğru bir yaklaşım mı? Atladığım bir nokta var mı? Değerlendirirseniz sevinirim.

  Eylül 12, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Samet Bey,

   Teknik analizi kullanmayı bilmiyorum. Fakat çok iyi teknik analistler olduğu gibi temel ile tekniği birleştiren çok iyi yatırımcılar da var.

   Diğer konuya gelirsek;

   Hisse başı karın yüksek olmasıyla pahalılık, ucuzluk ya da verimsizlik anlamında bir bağlantı kuramazsınız. Diğer herşey sabitken, Cetaris Paribus:) HBK’sı 1 TL olan ve 10 TL’den satılan bir şirket, HBK’sı 50 TL olan ve 250 TL’den satılan şirketten 2 kat daha pahalıdır.

   Önemli olan HBK’ya ne kadar ödediğinizdir.

   İsterseniz 1 TL’ye indirgersiniz. İsterseniz de basitçe fiyat kazanç oranlarına bakabilirsiniz.

   Saygılar.

   Eylül 12, 2018
  • Samet Demir demiş ki:

   Teşekkürler Yiğit Bey.
   Saygılar.

   Eylül 12, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Yekta Bey,

   Kapitalizmin doğasında dalgalanmalar var. Fakat tarihte her aşağı dalgayı bir yukarı dalga takip etmiş. Çünkü içinde bulunduğumuz sistem yani kapitalizm büyüme ve beklenti üzerine kuruludur ve şu ana kadar büyümenin bir yolunu hep bulmuştur.

   Beklenti derken neyi kastediyorum. Siz bir yatırım kredisi aldığınızda kuracağınız işin kârlı olacağı ve krediyi de faiziyle ödeyeceğiniz beklenir.

   Yazılara şöyle bir göz gezdirdim. 2020’de 2021’de kriz bekliyorlarmış. Olabilir. Amerikan borsalarında Buffett göstergeleri pahalıymış. Olabilir. Şunu bilmeniz lazım ki bu tür tahminler 2007’de yapıldı ve 2008’de krizi yaşadık. Fakat daha da önemlisi 2010’da, 2011’de, 2012’de, 2013’te, 2014’te, 2015’te, 2016’da ve 2017’de de benzer yazılar yayınlandı. Dow 16 bin iken üstü yok dendi ve şu an az 26 binin çok altında.

   2008’de Buffett indikatörü %108 civarıydı yanlışsam düzeltin. O zaman kriz olmuştu. Şu an %140 civarlarındaydı en son baktığımda. %95 iken satanlar %50 getiriden oldular.

   Demem odur ki; siz başkalarının yazılarına göre yatırım yaparsanız başarılı olamazsınız. İki yolunuz var;

   1) Ya bilmediğiniz şeyler olduğunu kabul edip (insanlık tarihinin son 4 yüzyılda gelişmesinin sebebi hiç bir şey bilmediğini kabul etmesidir) yapabiliyorsanız endeks yatırımı yapıp küçük küçük alımlarla ortalama yapabilirsiniz. Böylece uzun yıllara yayılmış bir maliyet ortalamanız olur. Yüksekten aldığınız gibi düşükten de alabilirsiniz.

   2) Ya da, eğer şirket değerlemesini iyi yaparak pahalı mal almamayı öğrenirsiniz. Warren Buffett da 2018’de alımlar yapıyor ama her şirketi almıyor. Kendine göre kelepir bulduğu şirketleri alıyor. Yani bilgiye dayalı bir sisteminiz olur.

   Son söz olarak: Bir kriz mutlaka olacak. Her zaman olmuştur çünkü sistemin gereği bu. Normal bir hayat sürecek bir insan ömrü boyunca 3 tane çok büyük kriz ve onlarca düzeltmeye maruz kalacak. Ve, bunların zamanını kimse istikrarlı olarak bilemeyecek.

   Bize düşen ise bir strateji oluşturup ona uymak:)

   Umarım fazla uzun olmamıştır.

   Saygılar.

   Eylül 12, 2018
 3. Cenko demiş ki:

  Yiğit Bey selam, çok bilgilendirici ve ayrıntılı cevabınız için teşekkürler.

  Yaşım 36, 2001 krizini gördüm ama neyin ne olduğunu anlamadım. Bu nedenle, onu saymıyorum kendi adıma. Sonra, ilk krizim dediğim 2008-2009 krizini gördüm. Bu bir etti. Şimdi olacak kriz 2 olacak… Her 10-12 yılda bir krizi çıkarsa hesaplarıma göre 2-3 kriz daha görme ihtimalim var… Hayırlısı hayırlısı 🙂

  Eylül 13, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.