Dale Carnegie’den İlham Verici Sözler

Dale Carnegie ile tanışmam Warren Buffett sayesinde oldu. Toplum önünde konuşamayan ve bundan hastalık derecesinde korkan Warren Buffett, bu özelliğini yenmek için Dale Carnegie’den ders almıştı. Ve, hayatımda en çok getiriyi yatırdığım bu 100 dolar ile elde ettin demişti. ,

Kim bu adam diye merak ettim ve biraz araştırdım. Karşıma dünyanın en başarılı kişisel gelişim uzmanlarından biri çıktı. Blog yazmanın bir avantajı da bu zaten. Sürekli kendini geliştiriyorsun nereden ne çıkacağı belli olmuyor. Daha kim bilir bilmediğim ne yazarlar düşünürler çıkacak zamanla. Bilmediğimiz daha neler kaçırıyoruz acaba?

Önce kısa bir bilgi vereyim. Kendisi 1888’de Amerika’da doğmuş. Kişisel gelişim, satış, şirket eğitimi, toplum önünde konuşma ve kişisel gelişim alanlarında bir çok bilginin öğreticisi ve geliştiricisi olmuş.. Bir nevi bu alanın duayen ismi. Şimdi dünya çağında bir vakıf işleri yürütüyor

Kitaplarından en önemlileri;

 • Söz Söyleme Sanatı ve İş Başarma Sanatı,
 • İşten ve Yaşamdan Zevk Alma Yolları,
 • Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı.

Tabii bu onlarca kitabından sadece üç tanesi.

Kısa bilgiden sonra şimdi Dale Carnegie’nin ilham verici sözlerine bakalım. Belki geleceğin Warren Buffett’ı olmanın yolu buradan geçiyordur:)

Ekran Resmi 2018-05-12 16.30.20.png
Dale Carnegie’nin İlham Verici Sözleri

“İnsanlar yaptıkları işte eğlenmiyorlarsa çok nadiren başarılı olurlar.”

“Eylemsizlik kuşku ve korkuyu besler. Eylem ise kendine güven ve cesareti…Korkuyu yenmek istiyorsanız evde oturup düşünmeyin, dışarı çıkın ve harekete geçin.”

“İnsanlarla uğraşırken, mantıklı yaratıklarla değil de gurur ve gösteriş ile güdülenmiş önyargı ile parlayan yaratıklarla uğraştığınızı bilin.”

“Başarısızlıklardan başarı ortaya çıkarın. Cesaretinizin kırılması ve başarısızlık başarıya giden yoldaki en kesin atlama taşlarıdır.”

“Dünyadaki en önemli başarılar hiç umut yokken bile denemeye devam etmiş insanlar tarafından başarılmıştır.”

“Tükenmişliğimiz genellikle işten değil de, kuşku, öfke, küskünlükten kaynaklanır.”

“Size saldıran düşmanlarınızdan korkmayın, size dalkavukluk yapan dostlarınızdan korkun.”

“Her ahmak eleştirip, şikayet edip, kınayabilir. Anlamak ve bağışlamak ise karakter ve kendini kontrol ister.”

“Korku zihinden başka hiç bir yerde bulunmaz.”

“Başarılı insan hatalarından ders alır ve başka bir yol dener.”

Sadece kullanılan bilgi akılda kalır.”

“Düşmanlarımızdan nefret ettiğimiz zaman, onlara kendimiz üzerinde kontrol gücü veririz: uykumuz, zevklerimiz, kan basıncımız ve mutluluğumuz üzerinde…”

“Kendinize ve bulunduğunuz mevcut duruma üzülmek sadece zaman kaybı değildir. Aynı zamanda edinebileceğiniz en kötü alışkanlıktır.”

“İnsan doğası ile ilgili en trajik şeylerden biri de hepimizin yaşamayı ertelemesidir. Hepimiz bahçemizdeki gülleri seyretmek yerine ufkun ötesindeki büyülü gül bahçesini hayal ederiz.”

“Bir tartışmayı kazanamazsınız. Çünkü kaybederseniz kaybetmiş olursunuz ve kazanırsanız yine kaybetmiş olursunuz.”

“Unutmayın! Bugün, dün endişelendiğiniz yarındır. “

“Önce kendinize en kötü ne olabilir diye sorun. Sonra onu kabullenmek için hazırlık yapın. Sonra en kötüyü geliştirmek için harekete geçin.”

“Eleştiri çok tehlikelidir çünkü insanın biricik gururunu incitir, önemli olduğu hissini zedeler ve alınmasına sebep olur.”

“Küçük görünen işlerde en iyisini yapmaktan çekinmeyin. Her başardığınız küçük iş sizi daha güçlü yapar. Küçük işleri iyi yaparsanız büyük işler kendi kendine hallolurlar. “

“Eğer olmak istediğiniz kişi olma sürecinde değilseniz otomatik olarak olmak istemediğiniz kişi olma yolundasınız demektir. “

“Tanrı bile insanları son gününe kadar yargılamazken neden siz ya da ben yargılayayım.”

“Çoğumuz hayal ettiğimizden çok daha fazla cesarete sahibiz.”

“Unutmayın haksız eleştiri çoğu zaman gizli övgüdür.”

“Eğer kader size limon verdiyse, limonata yapın.

“Hayatınızdan sıkıldınız mı? O zaman kendinizi bütün kalbinizle inandığınız, o uğurda yaşayıp ölebileceğiniz bir işe koşun ve hayal bile edemeyeceğiniz bir mutluluğa kavuşun.”

“Riske girin. En ileriye giden insan çoğu zaman yapmaya ve cüret etmeye istekli olandır.”

Zaten okuyacak kitap arıyordum. İstanbul’un kütüphanelerini karıştırayım bakayım bu kitaplardan bulabilecek miyim?

Siz Dale Carnegie’yi biliyor muydunuz? Yoksa benim gibi ilk kez mi duydunuz? Toplum önünde konuşma ve sunum yapma durumunuz nasıl? Ben hala heyecanlanıyorum:)

Saygılar.

7 Yorum

 1. vallahi ben ilk kez duydum, ve düşüncelerini pek beğendim… 🙂 teşekkür ederiz…

  “İnsanlar yaptıkları işte eğlenmiyorlarsa çok nadiren başarılı olurlar.” –> bence bu söz, en önemlilerinden… 🙂

  Mayıs 13, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Ben de ilk kez duydum ve çok şaşırdım. Daha kim bilir duymadığımız, bilmediğimiz neler var. Ama olsun, bilmemek değil öğrenmemek ayıp:)

   Saygılar.

   Mayıs 13, 2018
 2. Emine demiş ki:

  Sizi bir arkadaşımın önerisi ile buldum yazılarınız bana ilham verdi diyebilirim tavsiye ettiğiniz kitapları temin edip okuyacağım lütfen gerek yatırım gerekse kitaplar konusunda üretiminize devam edin takipteyiz emeğinize sağlık.

  Ekim 4, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emine Hanım,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Kitapları mutlaka okuyun derim. Ben çok faydasını gördüm. Eminim sizin de işinize yarar.

   Aramıza hoş geldiniz.

   Saygılar.

   Ekim 4, 2019
 3. Mustafa demiş ki:

  Bu hayatta bir şey öğrendiysem Yiğit abim oda sadece insan ilişkilerine yatırım yapmanın önemidir.Mesela şu anda ankisiyetelerin ve depresyonun en temel sebebi yalnızlıkmış, eski insanların en temel özelliği kendi yetiştirdiği hayvanlardan güçsüz olmasına rağmen birlik olabilme yeteneğiymiş.İnsan ilişkilerinin en önemli özelliği birlikteliği sağlaması ve bu birliktelik sayesinde gücü , parayı sağlayabilecek olmasıdır .

  Eylül 1, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Mustafa Bey,

   Uygarlığımızı insanların birlikte bir amaç uğrunda hareket etme yeteneğine borçluyuz zaten.

   Bunun dışında insanın sağlam dostları olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bu dünyada uğrunda zaman geçirilmesi gereken bir avuç şey var. Bu da onlardan bir tanesi.

   Saygılar.

   Eylül 5, 2020

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.