HEKTS 2018 Temettü Kesintisi ve Portföyüme Etkisi

Herkese selamlar. HEKTS 2018 senesinde temettü vermeyeceğini açıkladı. Bu karar benim için büyük bir sürpriz oldu. Dün gece temettü yatırımcılarının gündemi birden değişti.

Çünkü temettüsü büyüyen hisse portföyümün temelini oluşturan bir şirketti. Temettü geçmişi vardı. Aynı zamanda değer artışı nedeniyle de portföyümde en kazancı oluşturuyor ve yeri kaplıyordu.

Kısa vadeli borçlardaki artış herkesin dikkatini çekerken, yatırım yapan ve büyüme hedefleri olan bir şirketin aşırı borç almak yerine özsermayesini ve kendi kaynaklarını kullanması kadar doğal bir şey olamaz.

Bu kadar yatırım yapan şirketin 2017 yılında kârının %98’ini dağıtması anlamsız olmuştu zaten ve soru işaretleri yaratmıştı kafamda. Dağıtmayarak bütün soruları cevaplamış oldu 🙂

Temettü dağıtmaması ile ilgili bir sıkıntım yok. Daha temettü emeklisi olamadım ve kısa vadede nakite de ihtiyacım yok. Sadece öngörülebilir olmasını istiyorum şirketin.

Neyse ilk önce HEKTS’ın geçmiş temettü performansını inceleyelim, diğer göstergelerle bu temettü kesintisini anlamaya çalışalım.

Buradan dağıtılmamış kârları Warren Buffett’ın bakış açısıyla inceleyip ne anlama geldiklerine bakalım. O kadar mektup okuduk ve çevirdik boşa gitmesin değil mi?

Son olarak da temettü böyle çat diye kesilir mi? deyip bir kaç eleştiri yapalım.

Başlıyorum…

monster-1436328_1920
HEKTS 2018 Temettü Kesintisi ve Portföyüme Etkisi

Öncelikle kimsenin panik yapmaması gerekiyor. Panik yapan ve acele karar veren her zaman kaybeder. Dağıtılmamış kârlar uygun kullanıldığında dağıtılmış kârlardan (temettülerden) daha fazla işe yarayabilir. Yeter ki şirket hissedar dostu olmaya devam etsin ve kârlı büyümesini sürdürsün. Ben yatırım şirketin yatırım yapmakta kullanacağı

Bu olayı kendi bakış açımdan geniş size anlatmak istiyorum. Bu yüzden biraz uzarsa kusura bakmayın lütfen:)

HEKTS Geçmiş Yıllar Temettü Performansı

Ekran Resmi 2018-03-08 12.14.51.png
HEKTS Geçmiş Yıllar Temettü Performansı

Şirketin iyi bir geçmiş temettü performansı var. Nakit temettü dağıtma oranı çok yüksek olmasına rağmen çoğu zaman temettüsünü arttırmayı başarmış. Bunda sattığı ürünlere enflasyon zammını ekleyebilmesi ve her zaman müşteri bulabilmesi olarak görüyorum.

Tabii bu artışlar kâr artışıyla birlikte geldi. Şimdi 2010’dan beri süre gelen net kâr artışlarına bakalım.

Ekran Resmi 2018-03-08 13.29.44.png
HEKTS Geçmiş Net Kâr Artışları

Görüldüğü gibi net kâr 2010’dan 2017’ye yaklaşık 3,5 kat artış göstermiş. Aynı yıllarda temettülerde 6 kat artış olmuş. Bunda papağan gibi tekrarlıyorum ama nakit temettü dağıtma oranının %80’den %98’e çıkması da etkili tabii.

Peki aynı süre içinde şirketin borçları ne alemdeymiş ona bir göz atalım. Kısa + uzun vadeli finansal borç toplamları.

Ekran Resmi 2018-03-08 13.55.21.png
HEKTS Kısa ve Uzun Vade Finansal Borç Durumu

Görüldüğü gibi 2016’ya kadar çok muhafazakâr yönetilen bir şirketmiş. Fakat son yıllarda kârdaki keskin artışla birlikte finansal borçlar da artmış. 2018’de ise kârının tamamını dağıtmayarak bünyede tutmayı seçti. Bunun üstüne yapılacak yatırımlar da eklendiğinde şirketin neden temettü vermediğini aşağı yukarı anlayabiliyorum.

Buraya kadar neden temettü vermediğini anlamaya çalıştım. Şimdi dağıtılmayan kâr ne işe yarar ona bakalım.

Warren Buffett’ın Bakış Açısından Dağıtılmayan Kâr Kavramı

Bunu anlamak için Warren Buffett’ın Hissedarlara Yazdığı Mektuplar Serisi: 1984’ten yararlanacağız.  Bakacağımız başlık “Temettü Politikası” isimli bölüm. Çok yer kaplayacak diye buraya kopyalamıyorum ama okumanız yararınıza olur.

Ama kısaca şöyle diyor ünlü yatırımcı Warren Buffett: “Yüksek getiri elde edileceğini bekliyorsanız kârın elde tutulmasını istersiniz, ve yeniden yatırıldığında düşük bir getiri bekliyorsanız dağıtılmasını dilersiniz.”

Yani yüksek getiri elde edebilecekken kârını dağıtıyorsa hata yapıyordur. Çünkü dağıtılmayan her 1 birim kâr 1 birimden daha fazla piyasa fiyat artışı olarak hissedara geri döner.

Eğer düşük getiri elde ediyorken dağıtmıyorsa o zaman da kötüdür çünkü parayı bana verse ben o kârı piyasada daha iyi değerlendirebilirim (Özsermaye kârlılık oranı %10 ise gider %14’ten mevduata yatırırım gibi).

Tekrar edeyim ne kadar üşensenizde mektubun bu kısmını mutlaka okuyun çok yararını görürsünüz.

Peki o zaman HEKTS’ta durum nedir? Bunu özsermaye kârlılık oranlarına bakarak biraz kestirebiliriz. Bakalım şirket paramızı ne kadar iyi değerlendiriyor.

Reuters’ten bazı bilgilere bakalım HEKTS bölümünden. 

5 yıllık Hisse Başına Kâr büyüme oranı ortalaması (EPS) %19,80.

5 yıllık özsermaye kârlılık oranı ortalaması %24,93. Son 12 aylık ise %36,97.

Ayrıca şirketin geçenlerde KAP’ta yaptığı açıklamalar var gelecek senenin hedefleriyle ilgili. Onu da vereyim.

Ekran Resmi 2018-03-08 16.26.10.png
HEKTS Kap Adresi

Bu verilerden yola çıkarak şirketin dağıtılmamış kârları güzel değerlendirdiği söyleyebilirim. Bu yüzden de şirketin yatırımcı dostu olduğunu varsayarak ve yukarıdaki bilgilere dayanarak temettü dağıtmamasını ve kârı bünyede tutmasını anlayışla karşılarım ve desteklerim. Ne zamana kadar? özsermaye kârlılık oranı %25’in altına düşmediği ve EPS de %20 civarlarında olduğu sürece 🙂 ve nakit fazlası yaratana kadar.

Bakış açım dağıtılmayan kâr kavramına bu şekilde. Şimdi de şirketin bu politikasına bir ortak olarak eleştiri getirmek istiyorum.

Şirket Mümkün Olduğunca Öngörülebilir Olmalıdır

Geçen Twitter’da yazdığım gibi şirketler de aynı merkez bankaları gibi öngörülebilir olmalıdır. Temettü dağıtmak, temettü emekliliği gibi kavramlar her ne kadar 400 yıldır olsa da ülkemiz için çok yeni.

Uzun yıllardır temettü dağıtan bir şirket de kendine bu yatırım tarzını hedefleyen ve bundan yararlanmak isteyen hissedarlar biriktirir. Kimisi ev geçindirmek için ister, kimisi çocuk okutmak için, kimisi kira ödemek için, kimisi de emekliliğinde ilaç almak için. Bu yüzden de geleceği az çok öngörebilmek isterler.

Burada bana iki eleştiri yapabilirsiniz. Birincisi bu riski almak istemiyorsan borsada ne işin var? Git mevduata yatır paranı olabilir. Buna cevabım iyi bir şirketten elde edebileceğim kârı hiç bir yatırım aracından elde edemeyeceğime inanıyorum ve riskleri de minimuma indirebileceğimi biliyorum olurdu. Ama bakın bunun için bazı şeyleri öngörebilir olmam lazım:)

İkincisi de ne olacak hisse satarsın biraz yine o parayı bulursun olabilir. Ama ben altın yumurtlayan tavuğumu kesmek istemiyorum. Neyse ki daha yatırımın başındayım ve zaten temettülerle hisse alacaktım. Bir de şu olay var kriz zamanında da olabilirdik. Şirkete Bay Piyasa çok az para teklif edebilirdi. O zaman da daha çok hisse satmam gerekebilirdi.

Toparlarsam

HEKTS’ın temettü dağıtmama nedenini anlamaya çalıştım. Anlarken de düşünme biçimimi size aktardım. Yıllık temettü gelirimde yaklaşık 330 TL’lik bir düşüş oldu. Temettüsü büyüyen hisse yatırımı yapacağız derken Türkiye’de büyüyen hisse yatırımcısı olma yolunda ilerliyorum galiba:) Çünkü temettü verimi düşerken şirketin fiyatı artıyor.

Kârı dağıtmamasını ise bu özsermaye kârlılık oranı, yapacağı yatırımlar ve net kâr büyümesi seviyesiyle olumlu buluyorum.

Sadece şirketin daha öngörülebilir olmasını istiyorum. Bu temettü kesintisinden büyük dersler de çıkardım bir dahaki yazılarda da onlara bakarız.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Biraz da sizin düşüncelerinizi alalım:)

Saygılar.

HEKTS Kap adresi. 

HEKTS Kâr Payı Açıklaması.

23 Yorum

 1. Bulent demiş ki:

  Sadece temettulere dayalı emeklilik bu sebeple Türkiye’de zor.

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Bülent Bey,

   Maalesef yatırımcılarda olduğu kadar yönetim kurulları ve yöneticilerde de bir bilinç gelişmesi gerekiyor.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 2. CAFER demiş ki:

  Sizi ilgi ile takip ediyorum. Geçen cimsa için yazmıştım. Hektasin durumu bizide sizin gibi sasirtti. Portföyünüzde önemli bir yer tutmakta. Biz bir yıl sonrasını öngörmekte zorlanırken 20 yıl sonrasını nasıl öngöreceğiz. Riskleri azaltma acısından 30 veya 50 hisse senetli portföyler daha makul değil mi. Yüksek getiri beklediğimiz hisse senetlerinde ters koşulda goturusude daha yüksek değil mi. Bu yılın üzerinde çalışılması gereken dersleri cimsa ve hektas oldu. Tüm emekleriniz için çok çok teşekkürler. Saygılarımla..

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cafer Bey,

   Cimsa ve Hekts’ı çok iyi irdelemek lazım dediğiniz gibi. Ders çıkarmak için benim de bazı çıkarımlarım olacak ileriki bir yazıda.

   30-50 hisse biriktirebilirsiniz fakat takip etmek aşırı zor olur. Ben 10 tanesiyle bile zorlanıyorum.

   Desteğiniz için ben çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
  • cafer beye katılıyorum. portföyümdeki hisse çeşidini 8den 17ye çıkarmıştım geçen aylar içerisinde çeşitli alımlarla. 11den sonra başta pişman olmuştum. bende hekts yok ama, brisa, cimsa, egeen vs. vakalarından sonra gördüm ki iyi bile yapmışım; zira en güvendiğimiz hisselerin bile ne temettü verimi, ne dağıtım oranı, ne fiyat artışını öngörebiliyoruz. o nedenle portföydeki ideal sayıyı henüz tam olarak bulamamakla beraber, 10 ile 20 arasında olduğunu düşünüyorum. evet, yönetimi zorlaşıyor, ama ne yazık ki, emek olmadan yemek de olmuyor…

   Mart 9, 2018
 3. Küçük yatırımcı demiş ki:

  Yıl içinde yeni bir kararla temettü verme ihtimali olabilir mi yoksa bu yıl kesinlikle temettü olamaz mı bu durumda. Temettü endeksinden çıkacaktır bir de değil mi bu durumda.

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Temettü endeksi son üç yılda temettü dağıtan hisselerden oluştuğu için çıkacaktır.

   Yıl içinde temettü avansı verebilir ama onu da yöneticiler ve Allah bilir:)

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 4. Rifat Saygun demiş ki:

  2017 finansal sonuçları açıklanıncaya kadar ki yıllık net karlarına bakın. Tamamen vasat bir şirket. Ne olduysa son 1 yılda olan oldu ve yatırımcısına piyango vurdu. Kimse boşuna şu kadar yıldır Hektaş biriktiriyordum falan diye hava atmasın. 2010-2017 arası belli başlı sanayi şirketlerinin getirisine bakın bir de Hektaş’a.

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Rıfat Bey,

   Temettü veriyor diye biriktiren çoktu ve pazarda önemli bir yer tutuyordu sattıkları. Ama kimse bu kadar olacağını varsaymamıştı. Fiyat özellikle son bir yılda çok farklı yerlere geldi. Muhafazakar yatırımcısını bile şaşırttı.

   İlk hareketini yaptığında bu gün de 100 TL kazandık, Allah bereket versin diyen bile vardı. Forumda bu tip bir yatırımcıyı görünce çok şaşırmıştım.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 5. Mümin çiçek demiş ki:

  Temettü vermeme kararını dün gece öğrendim ve bu sabah sattım. Maliyetim de düşüktü. 3 yıldır tutuyordum bu sabah vedalaştık. Başka kağıda geçirdim. 1 tanecik bıraktım portföyümde. Gözümün önünde dursun. Fiyatı düşecek ozaman alır koyarım.

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mümin Bey,

   Hayırlısı olsun diyelim. Siz daha iyi bilirsiniz. Yatırımların sonucunu beklememek de bir tercih, sonuçta risk her zaman var. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 6. Madenci demiş ki:

  Bu karar benide şaşırttı.Hektaşı takibime almıştım. İnşallah bize vermeyeceği paraları iyi değerlendirir 🙂

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Madenci,

   Bu karara şaşırmayan yoktur herhalde:) Ben de sizin dileklerinize sonuna kadar katılıyorum. Özsermaye kârlılık oranını takibe devam edeceğim.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 7. mcsr demiş ki:

  Yiğit kardeşim;

  Değerli açıklama ve değerlendirmelerin için teşekkürler.

  Yazıda da belirttiğin gibi ve çoğu yatırımcı gibi beni de şaşırttı bu durum. HEKTS benim de portföyümde önemli bir ağırlığa sahip olduğundan temettü kararını dört gözle bekliyordum fakat bu yıl temettüsü kısmet olmadı 🙂 2018 yılı temettü hedefimi gerçekleştirmeye çalıştığım için HEKTS ta 1/3 kadar satışa gidip kârını da alarak farklı bir temettü veren hisseye geçiş yaparak aradaki farkı kapattım. Bunu yapmamdaki en büyük neden ortalamamın 7,65 TL olması. Ortalamam şu an ki fiyatlara yakın olduğundan çok üzüleceğim bir satış olmadı benim için. Yine yakın bir fiyattan yerine koyacağımı tahmin ediyorum. Sizin ortalamanız çok düşük olduğundan satış yapmayıp beklemekle doğru karar verdiğinizi düşünüyorum.

  Firmanın 2018 hedeflerine bakıldığında bu yıl da biz ortaklarını üzmeyeceğini tahmin ediyorum. Bu yıl da gözde şirketlerden olacaktır inşallah.

  Size hedefinizde başarılar dilerim 🙂

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mcsr,

   Hayırlısı olsun diyelim. Değişik bir yol izlemişsiniz. Ben ise 2018 temettü hedefim olan 2200 TL’den çok sapmış oldum:) Hatta 2017’yi yakalamam lazım önce.

   Değerli yorumlarınız ve katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 8. hsyn demiş ki:

  Sayın : Yiğit bey; bu yazıyı bekliyordum. Dediğim gibi oldu geldi. Güzel de olmuş elinize sağlık. Altın yumurtlayan tavuk bir gün yumurtlama sa kesilir mi? Aynısını iki yıl önce tuprs yaptı . Temettü vermedi. Sonraki yıllar. 5 , 5 bu sene 11 tl verdi. Hekts 2018 de temettü vermeyerek eskilerin tabiri ile bazı yatırımcıları; inkisarı hayale ( hayal kırıklığı) uğrattı. Ben kısa vade de olumsuz gözükse de uzun vadede iyi olacağına inanıyorum. Gelen açıklamalarda o yönde. Başka açıdan bakarsak: Bundan 40 yıl önce köyde yaşayanlar şehirde yaşayandan fazla idi. Ve tarım ülkesi idik. Daha eskilere gidelim . Cumhuriyet’in ilk yıllarında Yunanistan la nüfusumuz aynı idi. Şimdi onların 9 katıyız. Bu nüfusu beslemek ve organik ve sağlıklı beslenme günden güne önem kazanıyor. Tohum ve organik gübre işte hekts bur da işe başlıyor…Yiğit bey : güzel analiz etmiş. Keşke geçen yıl karının % 98 değilde %40 ,50 bu senede % 40 ,50 verse idi. yine kasasında yaklaşık aynı para kalacaktı. Açıklamalara bakıyor, gördüğü rüyayı hayra yoran gibi ; 2019 yüksek kar temettü bekliyoruz. Kalın SAĞLICAKLA Saygılarımla…

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Öncelikle hoşgeldiniz:) Ben o altın yumurtlayan tavuğu eskiden kestim, yedim. Tadı hoşuma gitmedi. Bir daha da tavuk yemiyorum:)

   Bu nüfusu beslememiz lazım ona ilaç lazım. Hem de insanların bilinçlenmesinden dolayı organik ürün üretimi de artacak. Bizim de iki bölgede de ürünlerimiz olacak. Sonrası basitleri tacirlerin yönetimine kalıyor.

   Temettü konusunda bilincin artması da benim en büyük dileğim. Umarım bir gün o da olur.

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 9. arhisa demiş ki:

  Sayın Yiğit Bey,

  Detaylı ve sabırlı aktarımınız için gönülden teşekkür ederim.

  Ben de yaklaşık 6 senelik bir HEKTS yatırımcısı olarak şirketin el değiştirdiği 2 sene öncesinden sonra daha dikkatle takip ettiğim firmamızdan böyle bir karar beklemiyordum.
  Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ve piyasa koşulları ile firmamızın yapmış olduğu geleceğe yönelik şirket alımı ve yatırımları, ayrıca ar-ge çalışmalarından dolayı normal olduğunu düşünüyorum. (Diğer yatırımım CIMSA için de aynı düşüncedeyim)

  Sonuç olarak yanyana çıktığımız bu yolda Allah herkesin gönlüne göre versin diyor çalışmalarınızın devamını diliyorum.

  Saygılarımla…

  Mart 10, 2018
  Yanıtla
 10. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Arhisa,

  Sizin gibi 6 yıl dayanabilmiş bir uzun vadeciyi burada görmek ne büyük mutluluk.

  Yatırımların meyvesini almayı biz de dört gözle bekliyoruz. Erken emekli olmaya çalışıyoruz ama vademiz de en az dokuz yıl. O yüzden vaktimiz de sabrımız da var. Yeter ki şirket ehil kişiler tarafından yönetilsin ve paramızı iyi değerlendirsin.

  Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  Saygılar.

  Mart 10, 2018
  Yanıtla
 11. Emrah Özer demiş ki:

  Herkesin aksine, karının neredeyse tamamını dağıttığı için uzak durduğum bir şirketti. Temettü vermeme kararı beni de çok şaşırttı. Böyle bir şeyi öngörseydim kesin HEKTS alırdım.
  Yeni yatırımlarında başarılar, yatırımcılarına bol kazançlar dilerim.

  Mart 12, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emrah Bey,

   Hayırlısı olsun diyelim. Fırsatlar bitmez.

   Çok teşekkür ederim. Size de bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Mart 13, 2018
 12. Jazz Semai demiş ki:

  Öncelikle yazınız ve emeğiniz için teşekkürler. Ne yazık ki Türkiye’de yapısal bir belirsizlik olduğunu, kurumsal ve iktisadi açıdan yaşanan bu belirsizliklerin giderek her yana yayıldığını ve şirketleri de etkilediğini düşünüyorum. Umalım ki herşeyin üstesinden gelir ve yeniden yükselişe geçeriz.

  Mart 13, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Jazz Semai,

   Okuduğunuz için de ben çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz kurumsal ve iktisadi belirsizlikler kalksa ülkenin büyüme potansiyeli tam olarak ortaya çıkardı ve biz de ülkeye güvenen insanlar olarak bundan daha çok faydalanırdık. Sonuçta uzun vadede hisse senetleri kazançları ülkelerin büyümesiyle doğru orantılı olarak artıyor ve azalıyor.

   Saygılar.

   Mart 13, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.