EGEEN’in (Ege Endüstri) 2018 Temettüsü ve Portföyüme Etkisi

Herkese selamlar! EGEEN’in beklenen 2017 bilançosu ve 2018 temettüsü açıklandı.

Bu yazıda önce geçmiş yıllarda şirketin temettü performansını inceleyeceğim. Daha sonra 2018 temettüsünü  inceleyip portföyüme etkisinden bahsedeceğim.

Yazının tamamını okumak için çok üşengeç olanlara temettüyü söyleyelim. Brüt 26 TL, net 22,10 TL.  Temettü ödeme tarihi ise 20.04.2018.

Hadi başlayalım.

chain-1027864_1920
EGEEN’in (Ege Endüstri) 2018 Temettüsü ve Portföyüme Etkisi

EGEEN Geçmiş Temettü Performansı

Ege Endüstri temettüsünü uzun zamandır arttırdığı veya en azından düşürmediği için Temettü Padişahları 2017 listesinde yerini almıştı.

Ekran Resmi 2018-03-06 23.51.17.png
EGEEN Geçmiş Temettü Performansı

Görüldüğü gibi EGEEN’in 2012’den beri düzenli temettü artışı var. İlk yıllar %600 gibi çok yüksek oranlarda temettü artışları yapmış. Daha sonra ise biraz düşürmüş.

Temettü verimi %6,60 ile %3,90 arasında değişmiş.

Nakit temettü dağıtma oranı bu yıllarda %60’ın altında kalmış. Bu oranın %60’ın altında kalması, kârın çoğunun dağıtılmadığı anlamına geliyor. Tutulan kâr yeni yatırımlarda kullanılırsa bu iyi olur. Atıl kalırsa kötü demek oluyor.

Şirket 2013 ve 2017 yıllarında ise gücü varken temettüsünü arttırmamış. Yönetim kurulunun Temettü Padişahlar listesi ile ilgilenmediği belli 🙂 Listeyi bilseler hiç olmazsa 1 TL arttırırlardı beni kırmamak için.

EGEEN 2018 Temettüsü

Ekran Resmi 2018-03-07 12.31.41.png
EGEEN 2018 Temettüsü

Gelelim 2018 yılına. Şirket 98 milyon TL kâr etmişti 2016 yılında. Buna istinaden de brüt 12 TL temettü dağıtmıştı.

2018 yılında ise 132.1 milyon TL kâr etti ve buna karşılık brüt 26 TL dağıtacak. (Net kâr artışı ile gelen temettü artışı… En sevdiğim türden:)

Temettü veriminden ziyade nakit temettü dağıtma oranına dikkat çekmek istiyorum burada. Politika değişikliği mi yaptılar içlerini okuyamıyorum ama bu sene kârın daha daha büyük bir kısmını dağıtma kararı almışlar. Son 5 yılda olmadığı kadar hem de.

Ne diyelim hayırlı olsun. Temettü artışı %216,67 oldu.

Bu değişiklik yatırımların biraz duraksayacağı anlamına mı gelecek yoksa yatırımlarda kullanacaklarından daha fazla mı nakit yarattılar Genel Kurul’da ortaya çıkar.

EGEEN Temettü Artışının Portföyüme Etkisi

Elimde bulunan iki adet EGEEN (tadımlık) 24 TL brüt temettü geliri elde ediyordum. Şimdi ise 52 TL brüt, 44.2 TL de net temettü alacağım. Bu ayın başında iki adet de ekleme yapmıştım. Yani EGEEN’den 2018 yılında 88.4 TL net temettü alacağım.

Emekli maaşı alsaydım %216,67 emekli maaş artışı güzel olurdu. Fakat benim için alınan temettünün yüksekliği kadar sürdürülebilir ve arttırılabilir olması da önemli. Umarım sorun çıkmaz da daha uzun yıllar güzel artışlar görmeye devam ederiz.

Maalesef 88.4 TL ile hisse alamam. Bedelsiz sermaye arttırımı yapmadığı için şirket fiyatı çok yüksek seyrediyor. Acaba Warren Buffett’ın Berkshire için uyguladığı taktiği mi uyguluyorlar? :)) (Warren Buffett üstat bilerek A grubuna bedelsiz vermiyor çünkü bunun kötü yatırımcıları uzak tutup uzun vadeli yatırımcıları şirkette tuttuğuna inanıyor.)

Toparlarsam

EGEEN’in 2018 temettüsü hepimize hayırlı olsun. Güzel bir artış oldu. Her ne kadar 10’lardan Desiber Üstad gibi yakalayamamış olsak da üç beş temettü alıyoruz işte:) Umarım uzun yıllar da almaya devam ederiz.

Siz bu kadar yüksek bir artış bekliyor muydunuz? Benim için sürpriz oldu da:) Yönetimin nakit temettü oranını arttırmasını neye bağlıyorsunuz? Bunun cevabını bulamadım.

Saygılar.

EGEEN KAP adresi.

EGEEN faaliyet raporu. 

EGEEN kâr dağıtımı KAP açıklaması.

19 Yorum

 1. aknykc demiş ki:

  başka temettü veren hisse alırsınız illa egeen temettüsüyle egeen alınmak zorunda mı yahu 🙂

  Mart 7, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Aknykc,

   Ne yapalım öyle yapacağız artık:) Ya da kumbaraya dadanacağız.

   Saygılar.

   Mart 7, 2018
  • ermangg demiş ki:

   bileşik getirinin kartopu etkisini görebilmek için, aynı hisseye yeniden yatırım önemli… 🙂 emekliliğe dek, hisse sayımızı artırmalıyız fırsat buldukça…

   Mart 8, 2018
 2. Küçük yatırımcı demiş ki:

  Bu bedelsiz vermeme durumu benim de motivasyonumu düşürüyor. Aylık olarak bir lot alacak kadar ayıramıyorum. Verdiği temettüyle almam için de en az 18 lot olması lazım benim toplam portföyüm o kadar değil. Buna bi çözüm bulunmalı. Çok düşmesin o zaman da en azından bari 100 tl olacak şekilde bi bedelsiz e razıyım ☺️
  Yazı için teşekkürler.

  Mart 7, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Küçük Yatırımcı,

   Fena olmazdı bedelsiz evet. Motivasyonunuz bozulmasın ama bedelsiz yapmasa da farketmez, şirket aynı şirket:)

   Saygılar.

   Mart 7, 2018
  • ermangg demiş ki:

   merhaba,

   artık her ay alamama sıkıntısı bende de var; 50ye 100e olmasa da, şöyle bi 3e 5e bölünse iyi olacak önümüzdeki dönemde, ki hem düzenlice hem de temettülerle almaya devâm edebilelim…

   Mart 8, 2018
  • ermangg demiş ki:

   bu arada eylül 2017 bilançosuna göre bedelsiz potansiyeli %9455 olduğundan, şu an teorik olarak en fazla yaklaşık 95e bölünebilir gibi görünüyor…

   Mart 8, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ermangg,

   Biz bedelsizi boş verelim. Tasarruflarımızı arttıralım biraz daha 🙂

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
 3. Cihan demiş ki:

  Yuksek bir artis olduguna ben de katiliyorum. Satislarinin cogunu yurtdisina yapan bir firma diye biliyorum Ege Endustri’yi, o yuzden bunu surdurebilecegini dusunuyorum.

  Mart 7, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cihan Bey,

   Umarım sürdürebilir. Merakla izliyoruz:)

   Saygılar.

   Mart 7, 2018
 4. mehmet baran demiş ki:

  Benim de elimde 8 tane var. 340 altında yakalarsam yeniden kademeli almaya calisirim. Portfoyumun %6sı egeen hedefim var. Zaman içerisinde tamamlayacagım ins. Bedelsiz konusu ise bence değişik bir taktik uyguluyorlar. Hissenin bedelinin bu kadar yüksek olması ilgiyi arttırıyor olabilir. Ayrıca uzun yatırımcı oranı artıyor ve boylece daha stabilleşiyor hisse. Siz ne dersiniz?

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
 5. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Mehmet Bey,

  Bu taktiği Warren Buffett kendi şirketi için kullanıyordu. Ama bizin EGEEN’in ne yapmaya çalıştığını bilmiyorum tabii.

  Saygılar.

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • ermangg demiş ki:

   stabilleşmesi güzel tabii, ama hisse alamıyoruz mehmet bey… 😀 küçük yatırımcı olarak 1.2 milyon liradan ayda bir berkshire hathaway alamamamız normal, ama birer EGEEN alabilmeliyiz bence en azından… 🙂

   Mart 8, 2018
  • mehmet baran demiş ki:

   Evet belki bir %200 bedelsiz ile hisse bedeli 100 lira cıvarına getirilebilir. Ama dedigim gibi suan burda bunu konusuyorsak EGEEN reklamı yapmıs oluyoruz. Kim bilir belki de amaç budur:)

   Mart 8, 2018
 6. temettum.com demiş ki:

  Yigit Bey merhabalar,

  Ege Endustri guzide sirketlerimizden. Acikcasi bende portfoyume baslangic yaparken EGEEN’i de eklemek istemistim ama potansiyel sirketler arasindan maalesef yuksek hisse fiyati nedeniyle elemek zorunda kalmistim. Belki ileride diyelim.. Basarilarinin devamini dileriz bu guzide sirketin.

  Yazinizin sonunda HEKTAS ile ilgili 2 link koymussunuz. Vallaha ne diyelim Hektas’tan bunu beklemiyordum. Bu sene temettu vermeyecek olmasi tam bir hayal kirikligi ama buyumeye odaklanirlarsa ileride daha cok temettu alabiliriz diye umud ediyorum.

  Saygilar,
  temettum.com

  Mart 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Temettüm,

   Ben EGEEN’inkileri koyacaktım ama HEKTS oraya nasıl geldi anlamadım. Değiştireyim hemen:)

   Biriktirmeye devam 🙂

   Saygılar.

   Mart 8, 2018
  • ermangg demiş ki:

   valla onu ben de anlayamamıştım… 🙂

   Mart 8, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Hiç haber vermiyorsuz Sayın Ermangg:)

   Mart 8, 2018
  • ermangg demiş ki:

   bu aralar yorgun ve uykusuzum biraz… 🙂 acelece okuyup geçmiştim…

   Mart 8, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.