Ünlü Yatırımcı David Einhorn Sözleri

Herkese selamlar. Yazılarıma ünlü yatırımcıların sözleriyle devam ediyorum. Bu sefer ki isim Greenlight Capital Hedge Fonu yöneticisi David Einhorn.

Şu an Amazon ve Tesla’yı şortlaması ve bu yüzden ettiği zararla biliniyor. Fakat bu firmaların geleceklerinin iyi olmadığını her fırsatta belirtiyor. Şu anki ABD başkanının görevde daha fazla kalamayacağını düşündüğü için de büyük bir altın pozisyonu taşıyor. Yani bol bol öngörüsü var diyelim.

Şimdi David Einhorn’un yer etmiş sekiz sözünü sizlerle paylaşıyorum.

Hadi başlayalım.

shell-987602_1920
Ünlü Yatırımcı David Einhorn Sözleri

Ünlü Yatırımcı David Einhorn Sözleri

“Yatırımcı olarak görevim neyin olması gerektiğinden ziyade neyin olacağını bulmaktır.”

Etraftaki en iyi yatırımcılardan Joel Greenblatt, düşük Fiyat/Kazanç oranına sahip olan şirketlere yatırım yapmayı anlatan eğlenceli, popüler ve etkileyici bir kitap yazdı. Basit bir kitabı daha da basitleştirirsek, muhteşem şirketler genellikle çok az sermaye harcaması ile çok fazla kâr edebilecen şirketlerdir. Bu da onların yüksek Özsermaye Kârlılık oranına sahip olduklarını gösterir.

David Einhorn

“Kayıplar kötü şanstan değil, kötü analizden dolayı olur.”

“%90 düşmüş bir hisse senedine ne denir? %80 düşmüş ve sonra da yarı fiyatına inmiş senet…”

“Kesin olarak bilinmeyen şey balonun ne kadar genişleyeceği ve onu neyin patlatacağıdır.”

Gerçek dünyada, likit olmayan varlıklar iskontoludur.

İyi bir işi kendi şirketinizi kurmak için bıraktığınızda ve belli bir süre para kazanmayı beklemediğinizde, şirketin ismini karınızın ne isterse onu koyarsınız.

“Altında her zaman yüklü miktarda portföyüme “jelly donut” etkisi yapan uzun pozisyon tutarım. Liderlerimizin akıllı politikalar uygulayarak riski düşürmesiyle altını satabilirim. Altınla ilgili bir başka güzel şey de her çeyrekte konferans araması yapmak zorunda olmamamdır.”

“İnsanlar benim ne iş yaptığımı sorduklarında onlara Hedge Fund yöneticisi olduğumu söylüyorum. Çoğunluk bana garip garip bakıyor ve hemen para yöneticisi olduğumu ekliyorum. Garip bakışlar devam ederse ki çoğunlukla ediyor, bir yatırımcı olduğumu söylüyorum. Herkes onun ne olduğunu biliyor.”

“En iyi günlerimde; babamın inadını ve sabrını, annemin sertliğini ve şüpheciliğini aldığımı düşünürüm.”

“Microsoft’ta poker masasında girebileceğimden çok daha fazla risk var.”

Ben en çok 1, 2 ve dört numaralı sözleri sevdim 🙂 Bakalım yatırımcı Amazon ve Tesla şortlarından para kazanabilecek mi? Merakla bekliyorum. 

Saygılar.

9 Yorum

 1. HAYKIRIS demiş ki:

  3 numarayı çok iyi buldum.

  Eylül 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   İlk maddeleri ben de çok beğendim 🙂

   Saygılar.

   Eylül 14, 2017
 2. kuntakinte demiş ki:

  4.numaralı sözü, Amerikan başkanının görevde kalamayacağı konusunda haklı,buda balonu patlatacak, diğer riskleride gördüğü için altına bağlamış parayı.

  Eylül 14, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kuntakinte,

   Bir de altın için şirket gibi sürekli aramama da gerek yok demiş 🙂

   Saygılar.

   Eylül 14, 2017
 3. kuntakinte demiş ki:

  Sıkıntıda bu zaten, fonların ve bir kaç devletin hükmettiği para miktarı, o denli büyük’ki, piyasadaki hiç bir fiyat ama hiçbiri, buna tarımsal üretim maydanoz fiyatı’da dahil, emtia’dan tutunda, aklınıza gelebilecek her ürünün fiyatı, sanal olabiliyor ve yıllarca gerçek ederinin altında fiyatlanabiliyor veya çok üzerinde fiyatlanabiliyor, birileri veya bazı yeni yetme devletler bu durumun devam edemeyeceğini görüyor ama ne zaman sorunsalı her daim var. bu fonlar ve devletlerde görüyor sorunu, 70’li yıllardan beri(nixson belası yüzünden) sanal fiyatlamaların sürdürülemez olduğunu bir şekilde devamlı patladığını görüyorlar ve yeni bir parasal sistem gerektiğini biliyorlar. 1 yılda üretilen buğday,arpa vs,vs 5 para etmez iken, 1 TV seti yaklaşık olarak üretim bandından 15dk çıkıyor ve daha değerli oluyor, sonra akıl teri teranesi gibi teorilerle insanları’da bu duruma inandırıyorlar, buna buğday üreticileri’de dahil, onlarda inanıyor, evet buğday bir bilgisayardan ucuz olmalı diye, ilginç bir durum. fiyatlamalar üzerine bir yazı istiyoruz 🙂

  Eylül 15, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kuntakinte,

   Bilgim olmayan çok derin konulara girmişsiniz. Bize bakış açısı kattığınız için çok teşekkür ederim.

   Güçlülerin kuralları belirlediği bir oyun oynuyoruz. Üstelik bir de istedikleri zaman kuralları değiştirebiliyorlar. Kazanmak çok zor anlayacağınız. Hoş, bu oyunu da iyi oynadığımızı düşünmüyorum.

   Ama nasıl çıkacağımızı da bilmiyorum açıkçası. Bir şey diyemedim:)

   Saygılar.

   Eylül 17, 2017
 4. israfil demiş ki:

  Amazon ve Tesla’yı şortlaması (Türkçe ifadesi varsa onu kullanalım) yürekli bir abimiz olduğunu gösteriyor.

  Eylül 17, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın İsrafil Bey,

   Açığa satış kullanabilirmişim ama neden kullanmadım unuttum:) Çok yürekli bir abimiz ama zarardan dolayı fonundan çıkışlar artmış son zamanlarda.

   Bakalım neler olacak. Doğru hisseye doğru hamleyi yanlış zamanda mı yaptı acaba…

   İyi akşamlar, saygılar.

   Eylül 17, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.