Türkiye Temettü Padişahları 2017 Güncellemesi: EGEEN (Ege Endüstri)

2016 yılına kadar temettüsünü 5 yıl boyunca kesintisiz arttırmış şirketlerin listesini 2017 yılı için güncellemeye devam ediyorum. Temettüyü arttırmanın hissedarlar arasında ve şirketler arasında öneminin farkına varılmasını ve bu konuda farkındalık yaratmayı umuyorum. Zaman buldukça listeyi bitireceğim ve daha derin analizlere geçeceğim. Şimdi sırada EGEEN var. Bakalım EGEEN 2017’de temettüsünü arttıranlar listesinde kalabilecek mi?

2016 Listesine buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi EGEEN’in temettü tablosuna bakalım…

Görüldüğü gibi EGEEN 2017 yılında temettüsünü arttırmayıp sabit bıraktı. Kârının %38’ini dağıtarak yaptı bunu. Aslında güvenlik marjını kullanarak temettüsün arttırabilirmiş ama yapmamış.

Listeyi ilk hazırlarken çok az hisse olacak diye temettüsünü arttırmayıp sabit bırakanları da saymıştım. Buna 2017 yılında da devam edeceğim. Çünkü 2016 çok talihsiz bir yıl oldu. Bu yıl bile temettüsünü en azından sabit bırakmış şirketleri atlamayacağım. Umarım çağrımı duyar da temettüyü en azından enflasyon oranında arttırır bundan sonra.

EGEEN’de böylece en azından temettüsünü sabit bırakarak Türkiye Temettü Padişahları Listesi’nde kalmış oldu. Umarım yönetim temettüyü arttırır ve yatırımcılarına her sene daha fazla değer aktarmaya devam eder bundan sonraki senelerde.

Bu arada haksızlık da etmeyelim şirkete. Son yıllarda azalsa da son 3 yılın ortalama temettü artışı bu haliyle bile %40’a denk geliyor. Her sene maaşa %40 zam gibi yani. Ama son sene Şakir’e çay yok! Arttırsa temettüyü enflasyon oranında ballı kaymak olacak, temettü ile geçinenlerin maaşı artacak.

EGEEN’de kafamı kurcalayan bir başka şey de kârdan yönetim kurulu üyelerine pay veriliyor olması.

Onlara vermesin bana versin bütün parayı 🙂

Toparlarsam

EGEEN bu sene temettüsünü arttırmayıp sabit de bıraksa Türkiye Temettü Padişahları Listesinde kalmış oldu. Lütfen bu listenin sadece temettü odaklı olduğunu ve fiyattan bağımsız olarak sadece temettü artışıyla ilgilendiğini unutmayın. Yatırım yapmak için bundan çok daha fazla parametreye bakmak gerekir.

Siz EGEEN hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bundan sonraki senelerde temettüsünü arttırmaya devam eder mi? Tavsiye ettiğim kitabı okuyan var mı ? 🙂 

Saygılar.

2 Yorum

 1. Erkan KAPLAN demiş ki:

  Yönetimdeki 7 kişiye 3.877.878,91-TL yani kişi başı aylık 46 bin lira mı veriliyor.

  Aralık 21, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Erkan Bey,

   Payı nasıl dağıttıkları hakkında bilgim yok maalesef. Eşit mi dağıtıyorlar yoksa oranları farklı mı bilmiyorum.

   Saygılar.

   Aralık 21, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.