Temettülerini En Az 25 Yıl Boyunca Arttıran Amerikan Hisse Senetleri (Dividend Aristocrats)

Şimdi gelelim temettü yatırımına başlama sebebime… Temettülerini en az 25 yıl boyunca arttırmış S&P 500 şirketleri…

Türkiye’de düzenli temettü veren şirketler olduğunu biliyoruz. Hatta bir Temettü 25 Endeksimiz bile var. Kârından her sene belli oranlarda temettü veriyorlar ve biz de inşallah bunların verdiği temettülerle ileride finansal bağımsızlığımızı kazanacağız. Artık zorunda olduğumuz için değil zevk için çalışabileceğiz. Ya da tüm zamanımız bize kaldığı için istediğimiz gibi kullanabileceğiz. Yani paramız bizden daha çok çalışacak.

O bizim kölemiz olacak biz onun değil.

Sadece Temettü Vermek Yetmez

Fakat maalesef şirketlerin temettü vermesi yetmiyor. Benim için önemli olan temettü gelirimin olabildiğince sürekli olması ve her sene artması.

Enflasyon oranından ve hatta mevduat faizinden daha fazla bir artış benim reel gelirimi korumama yardımcı olur. Zamanla toprağa ekilen tohum gibi büyük ve yıllar geçtikçe artar.

Bu sebepten dolayı size dünyadan bir örnek vererek başlamak istiyorum. Daha sonraki makalelerde Türkiye’de neler olup bittiğini de inceleyeceğim

Ve karşınızda Temettü Asilzadeleri: 

S&P 500’de yer alan bu senetler, ödedikleri temettüleri en az 25 sene boyunca arttırmışlar. Yani her sene bir önceki seneden daha fazla hisse başı temettü dağıtmışlar. Şu anda 10 sektörden şirketin bulunduğu bu liste her sene girenler ve çıkanlarla  yıldan yıla değişmektedir. Yani temettüsünü bir sene arttıramayan listeden çıkıyor.

Bu hisseler aslında bir çok yatırımcı tarafından çok sıkıcı olarak isimlediriliyorlar. Çünkü içlerinde Facebook veya Apple yok. Fakat bu istikrarları onları özellikle emeklilik için biriktiren insanlar için cazip kılıyor.

Sıkıcı olması, çok bakım gerektirmemesi benim için iyi çünkü profesyonel bir yatırımcı değilim. Açıkçası bir ton işim var. Ne kadar az ilgilenirsem benim için o kadar iyi. Finansal bağımsızlığımı kazanayım derken başka bir şeye bağımlı olmamalıyım değil mi?

Şimdi şu anki Temettü Asilzadeleri (Dividend Aristocrats) listesini yayınlayayım ve neden bunlara yatırım yapma hayalim olduğundan bahsedeyim. Blogun başında da belirttiğim gibi şu anda bunlara yatırım yapacak param yok fakat yinede hazırlık yapmak iyidir. Kim bilir belki bir gün Türkiye’de de temettü asilzadeleri gibi temettüsünü en az 25 yıl arttıran şirketlerin listesi oluşur ve biz de onlara yatırım yapabiliriz.

İşte S&P 500 Temettü Asilzadeleri 2016 Listesi:

Şirket AdıSembolüTemettü Oranı (5 Şubat 2016 itibariyle)
AbbvieABBV%3.88
Abbott LaboratoriesABT%2.60
Archer-Daniels-MidlandADM%3.37
Automatic Data ProcessingADP%2.61
AflacAFL%2.86
Air Products and ChemicalsAPD%2.72
C.R. BardBCR%0.52
Becton, DickinsonBDX%1.82
Franklin ResourcesBEN%2.12
Brown-FormanBF.B%1.60
Cardinal HealthCAH%1.90
ChubbCB%2.50
Cincinnati FinancialCINF%3.35
Colgate-PalmoliveCL%2.35
The CloroxCLX%2.41
CintasCTAS%1.27
ChevronCVX%5.12
DoverDOV%3.15
EcolabECL%1.33
Consolidated EdisonED%3.94
Emerson ElectricEMR%4.40
Genuine PartsGPC%3.09
W.W. GraingerGWW%2.50
HCPHCP%6.11
Hormel Foods Corp.HRL%1.53
Illinois Tool WorksITW%2.68
Johnson &JohnsonJNJ%3.10
Kimberly-Clark Corp.KMB%2.78
The Coca-ColaKO%3.14
Leggett &Platt Inc.LEG%3.25
Lowe’s CompaniesLOW%1.59
McDonaldsMCD%3.01
MedtronicMDT%2.00
McGraw Hill FinancialMHFI%1.54
McCormickMKC%2.11
3MMMM%2.94
NucorNUE%4.24
PepsicoPEP%2.93
The Procter &GamblePG%3.43
PentairPNR%2.99
PPG IndustriesPPG%1.55
The Sherwin-WilliamsSHW%1.07
Stanley Black &DeckerSWK%2.34
SyscoSYY%3.13
AT&TT%5.46
TargetTGT%3.21
T.Rowe price GroupTROW%3.08
V.F.VFC%2.55
Walgreens Boots AllienceWBA%1.78
Wal-Mart StoresWMT%3.13
Exxon MobilXOM%3.81

Bu Listeyi investorjunkie.com’dan aldım. Daha günceli başka bir yerde de olabilir. Ama mantık aynı: HER SENE ARTAN TEMETTÜ!!!

TOPARLARSAM

Yurtdışı temettü emeklisi blog aleminin konuştuğu meşhur Dividend Aristocrats bunlar. İnşallah biz de bir gün ülkemizde böyle bir endeks oluşturabiliriz. Böylece, temettü hisselerinden emekli olmak ve onlarla geçinmek bizim için de önemli bir seçenek olur. Aldığımız hisselerin bize ömür boyu artan miktarlarda kar payı ödeyebileceğini bilmek çok güzel bir duygu olsa gerek… Gerekli minimum parayı biriktirene kadar BIST 100’de devam.

Her zamanki gibi burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler sadece kendi yolculuğunu anlatma çabasıdır.

Sonraki makale Temettü Kralları ile ilgili olacak. Yani verdikleri temettüyü 50 senedir arttıran şirketlerden bahsedeceğim.

Peki siz uluslararası piyasalarda yatırım yapıyor musunuz? Bu senetlerden herhangi birinden temettü aldınız mı?

Image courtesy of iosphere at FreeDigitalPhotos.net

8 Yorum

 1. richard demiş ki:

  elinize saglik bu listenin yenisi ne zaman cikacak

  Ağustos 22, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Richard,

   Bu liste pek değişmiyor. Ama yine de bakarım giren çıkan var mı bir değişiklik diye.

   Saygılar.

   Ağustos 22, 2018
 2. […] Temettü Padişahları’ndan zaman zaman bahsediyorum. Bunu yaparken A.B.D’deki Dividends Aristocrats nam-ı diğer Temettü Asilzadeleri’ni örnek almıştım. Bunlar da verdikleri temettüyü en az 25 yıl boyunca arttıran […]

  Eylül 4, 2019
  Yanıtla
 3. Emrah Baysan demiş ki:

  Merhaba hocam,
  Peki Türkiye’deki yatırımcılar için bu US deki paylara emeklilik için yatırım yapma imkanı var mı? 10-15 yıl boyunca güvenilebilecek bir aracı kurum var mıdır? Nasıl işler?

  Aralık 29, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emrah Bey,

   https://www.mrmilyoner.net/yurtdisi-piyasalarda-islem-yapmak/ Burada ayrıntılı anlatımı var.

   Fakat ben hiç işlem yapmadığım için bilgim sınırlı. Vergi ve komisyonlara çok dikkat etmek lazım.

   Getiriyi ciddi oranda etkiliyor.

   Saygılar.

   Aralık 29, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.