Otomotiv Hisse Senetleri Karşılaştırması

Herkese selamlar.

Aslında bu yazıyı hafta sonu yazacaktım fakat yetiştiremedim. “Cuma kapanıştan sonra BIST Kasım ayına düşüşle başladı. 6 Kasım itibariyle BIST 100; 74.267 puana düşmüş durumda. Dolar yeni rekorlar kırdı. Hava çok karamsar, kimisi daha da düşecek diyor, kimisi burası dip diyor. herkesin bir fikri var. Benimse hedeflerim var.” diye bir giriş yapmıştım. Sonra da paramın benden daha çok çalışacağını bilerek tasarruflarımla yatırım yaparak finansal bağımsızlığımı kazanmak hedefiyle yatırımımı yapmaya ve portföyümü oluşturmaya devam edeceğimi belirtmiştim.

ID-100448074
Otomotiv Hisse Senetleri Karşılaştırması

Borsada Yaşanan Olaylar

Sonrasında Pazartesi oldu ve borsamız kendini 75.000’nin üzerine attı. Senet fiyatları biraz yükseldi. Ama ana düşüncem değişmedi. Şimdi Kasım ayında ne olacak bir bakalım:

Kasım ayının beni çok heyecanlandıran bir tarafı var. 363 lot hissesine sahip olduğum Tarım ilaçları şirketim HEKTS’tan 84 TL temettü alacağım. Herkese az gelebilir ama bir olmadan iki olmaz derler. Onun için az değil ve motivasyonum yerinde.  Bu yılın son temettüsünü bu şirketten alacağım ve seneyi kapatacağım. Tabiki gelecek olan temettüyü yeniden aynı hisseyi almak için kullanacağım. Böylece emeklilik kar topum biraz daha büyüyecek.

Hazır herkes feryat figan ederken benim için de belki emeklilik portföyüme birşeyler ekleme fırsatı olabilir diye düşünüp bakınmaya karar verdim. İlaç şirketi var, çimento şirketi var, banka var, rafineri var ve artık bir otomobil şirketi eklemenin zamanı geldi. Geçenlerde FROTO’yu takip ettiğimi söylemiştim ama yinede karşılaştırma yapmakta fayda var…

Önce otomotiv şirketlerini kriterlerime göre değerlendireceğim. Daha sonra da bunlara kendimce önemli gördüğüm bazı kriterleri ekleyeceğim. Hadi o zaman başlayalım…

Borsadaki Otomotiv Şirketleri

Şimdi öncelikle otomotiv şirketlerini bir sıralayalım. Bunlar; ASUZU, KARSN, TMSN, FROTO, OTKAR, TTRAK, BALAT, DOAS, TOASO.

Önce bunlara en önemli kriterimi uygulayacağım. Temettü veriyor mu vermiyor mu bu hisseler bir bakalım. Temettü geçmişleri ne?

ASUZU son 3 yıldır temettü vermesine karşın geçmişi hoşuma gitmediği için eliyorum. Arada dört sene temettü vermediği olmuş Ne yapacağız dört sene taş mı yiyelim… Bunu eledim.

KARSN bir kere temettü vermiş o da 2000 yılında. Bu da gitti…

TMSN da iki kere temettü vermiş ve son yılı atlamış. Bu da bana uymadı.

FROTO‘yu temettü ödeme açısından beğendim ilerki aşamaya geçebilir.

OTKAR‘ında temettü geçmişi iyi.

TTRAKünde temettü geçmişi var. Bunu da ileriki seviyeye alabilirim.

BALAT‘ı hiç duymamıştım. hiç temettü vermemiş. Bak sen şuna…

DOAS‘tan umudum vardı fakat arada bir 4 sene temettü vermemişliği var. Bunu da elemek zorunda kaldım. Sonuçta dört yıl temettü vermeme olayını tekrarlarsa aç kalabilirim…

TOASO 2005’ten beri temettü veriyor. Bunu da düşünebilirim.

Elemeyi Geçenlere Hisse Senedi Seçim Kriterlerinin Uygulanması

Elimde kriterlerime göre inceleyeceğim hisseler FROTO, OTKAR, TTRAK, TOASO. Şimdi bunlara diğer kritereleri uygulayalım.

FROTO

FROTO’yu daha önce incelemiştim. O zamandan bu zamana fiyatı 30,92’ye düşmüş. Son 5 yılın ortalama temettü verimi %4.64. Son 5 yılda gelirimi %16.97, karını ortalama %10.78 arttırmış. Nakit temettü dağıtma oranı %70-80 arasında. 2016 temettü dağıtma oranı %5,6. F/K da 11,7 civarında.

OTKAR

OTKAR’da ise 5 yıllık ortalama temettü verimi %4,88. Beş yıllık gelir artışı ortalama %30.79, karını da ortalama %22.61 oranında arttırmış. Son sene verdiği temettü %2.7 yani beş yıllık ortalamaya göre bir düşüş söz konusu. Asıl dikkatimi çekense F/K oranı. Yaklaşık 25’ten işlem görüyor. Son olarak da gelirinin son 3 yıldır yaklaşık tamamını temettü olarak dağıtıyor. Bu oranın %50-60 olması gelirde bir düşüş olsa bile temettü ödemelerini garanti edebilir. Ama bu oran % 90 oldumu hareket olanağı azalıyor. Yüksek F/K, yüksek nakit temettü dağıtma oranından dolayı OTKAR’ı izlemeyeceğim. Altay tankı hikayesi var ama hikayelere bakmıyorum.

TTRAK

TTRAK’de ise 5 yıllık temettü verimi ortalama %7,88. Son senenin temettü verimi ise %6,7. Şu ana kadarki en yüksek temettü verimi bunda var. Beş yıllık kar ortalama %7.40 ve gelir artışı ise %21,06. F/K’sı 11.49 bu iyi ama son 3 yıldır ettiği kardan daha fazlasını dağıtıyor yani nakit temettü dağıtma oranı %100’den fazla. F/K iyi, temettü verimi de görece iyi fakat temettü dağıtım oranının %100’ün üzerinde olması bundan sonraki temettü artışı hakkında bende soru işareti yarattı.

TOASO

TOASO’ da 5 yıllık temettü verimi %5.7, son sene temettü verimi ise %3.3 yani temettü veriminde düşüş var. 5 yıllık ortalama kar artışı %16.68 ve 5 yıllık ortalama gelir artışı %9.13. Son 3 yılın nakit temettü dağıtma oranı da %70 civarı. F/K’sı da 11,8 civarı.

Bunları bir tablo haline getirirsek karşımıza çıkan şey,

Ekran Resmi 2018-12-28 16.08.07.png
Otomotiv Sektörü Çeşitli Göstergeleri

TOPARLARSAM

Mevcut durumda OTKAR’ı F/K’dan, TOASO’yu da düşük temettü veriminden izlemeyeceğim. TTRAK’de ise nakit temettü dağıtma oranı %100’lerde. Bu da ileride vereceği temettülerde hassasiyet yaratıyor. Ayrıca tarım alanında HEKTS hissem var, TTRAK de tarım makinaları üretiyor. Bunun için  aynı sektörde faaliyet gösteren iki firmaya girmek istemiyorum.

Geriye FROTO kalıyor. Fakat onun da temettü verimi şu an %5.6, enflasyon %7 civarı ve mevduat faizi de %8 ila 12 arasında değişiyor.  Bu şartlarda portföyüme almayacağım. Sonra eklemeyi düşünebilirim.

Sizce FROTO almak için uygun aralık hangisi? Uzun vadeli FROTO yatırımı yaparken nelere dikkat ettiniz?

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler sadece kendi yolculuğunu anlatma çabasıdır.

Saygılar.

3 Yorum

 1. Onur Kaya demiş ki:

  Yiğit Bey Merhaba,

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Bende portföyüme bir otomotiv devi eklemeye çabalıyordum fakat 5 yıllık temettü verim ortalaması tek başına yeterli bir kriter değildi benim için ve otomotiv sektöründe parça, yan sanayi, lastik firmalarını inceledim. Bu kapsamda Son 10 yıllık temettü verimi 4,5 olup 5 Yıllık EPS değeri 26,68 ve F/K’sı 7,8 olan EGEEN’i keşfettim. Hem karını artıran hem de düzenli olarak temettü ödeyen bir şirket. (son 10 yılda 9, son 5 yılın ise tamamında temettü vermiş.)
  Lastik olarak ise her ne kadar şu anki kar büyüme oranları yeterli olmasa bile açacakları fabrika ile büyüyeceğini düşündüğüm BRISA’yı portföyüme ekledim. ( 10 yılın 9’unda temettü dağıtmış ve ortalama verimi 5.7)
  Portföyde FROTO daha karizmatik dururdu aslında ama duygusal davranmamaya çalışıyorum ))

  Aralık 14, 2017
  Yanıtla
 2. Hasan Köse demiş ki:

  Yiğit bey 1.5 yıl sonra fikirleriniz hangi yönde evrildi acaba ? Bu konu bir güncelleme gerektirir mi ne dersiniz ? TOASO’nun bu fiyatıyla yeniden değerlendirmeyi hak etmesi mümkün mü sizce ? Ancak FROTO’nun da VW haberi canlandırdı ortalığı o da cezbedici.

  Ocak 19, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Aslında 2 sene olmuş bu yazıyı yazalı 🙂

   Güncelleme yapmak gerekirmiş aslında. Ama artık böyle karşılaştırmalar yapmıyorum.

   Fakat ikiside güzel şirketler. Sadece haber odaklı yatırım bana uymuyor. Dikkatli olmak lazım.

   Saygılar.

   Ocak 19, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.