Temettü Yatırımcılığında Gordon Büyüme Modeli

Hisselerin gelecek değerlerini tahmin etmenin bir çok yolu var. Fakat bazıları temettüsü büyüyen hisseler için kullanılan özel yöntemler olarak öne çıkıyor. Bunlardan biri de Gordon Büyüme Modeli.

Ben de temettüsü büyüyen hisse yatırımcısı olduğum için bu yöntemleri yakından incelemek istedim. Zaten hisse alımlarımı parçalar haline bölüp zamana yayıyorum. Fakat fiyatın ucuz mu pahalımı olduğunu karşılaştırmak için bazı modeller kullanmam gerekebilir. Bunu öğrenmenin bir yolu da Gordon Büyüme Modeli. Şimdi bu değerleme modelini biraz açmak istiyorum.

Temettü Yatırımcılığında Gordon Büyüme Modeli

Gordon Büyüme Modeli Nedir?

Hissenin bu günkü değerini bulmak için, gelecekte her sene belli bir seviyede artarak verilecek temettü miktarını kullanan bir yöntemdir.

Formulü şu şekilde;

P=D/(K-G)

Formülü açarsak;

P= Formüle göre çıkan hisse senedi fiyatı

D= Bir yıl sonra beklenen hisse başı temettü miktarı (şirketin dağıtması beklenen temettü miktarı, bulması görece en kolayıdır)

K= Yatırımcı tarafından beklenen getiri oranı  (Yatırımcının bu hisseyi alması için ne kadar getiri elde etmek isteyeceğini gösterir. Mevduattan ya da tahvil faizinden daha fazla getiri isteyebiliriz. Ya da benim bu hisseyi almam için %20 getiri elde etmem lazım diyebiliriz.  Bunu bulması ortanca zorluktadır.)

G= Temettülerde beklenen daimi büyüme oranı (Bu oran içlerinde bulunması en zor olanı. Özellikle, Türkiye’de temettüsünü her sene büyüten şirket az zaten. Bu oranın tahminlenmesi tecrübeyle kolaylaşabilir. Ayrıca ortalama bir sonuç için beş on yılın ortalaması alınabilir mesela.)

Bu formülün uygulanabilmesi için iki koşul var. Birincisi; firma temettü vermeli. İkincisi ise temettü büyüme oranı, beklenen getiri oranını geçmemeli. Eğer geçerse sonuç negatif olur. Fiyat da negatif olmaz zaten.

Basit Bir Örnek

Yiğit Ticaret şirketinin bu sene 1 TL temettü vereceğini varsayalım. Bundan sonraki senelerde de %5 temettüsünü arttıracak olsun. Ben de yatırımcı olarak bu yaptığım yatırımdan %10 getiri bekliyorum. Hissemiz de bu gün itibariyle 10 TL’den işlem görüyor olsun. Şimdi bu veriler ışığında hissenin modele göre olması gereken fiyatlarına bakalım.

P=1/(0,10-0,05)

P=20 TL

Görüldüğü gibi  modele göre hissenin değeri 20 TL, fakat 10 TL’den piyasada işlem görüyor. Yani şirket olması gerekenden daha ucuz.

Eğer %25 getiri beklesem ne olur?

P=1/(0,25-0,5)

P=5

Yani %25 getiri beklentisine göre baktığımda hissenin değeri 5 TL. Ama piyasada 10 liradan işlem görüyor. Yani pahalı. 5 TL’ye düşerse alırım diyorum.

Gordon Büyüme Modeli Neden Önemli?

Bu model bize mevcut piyasa koşullarında değer hesaplama konusunda yardım eder. Bu modelle bulunan sonuçlar sektörel karşılaştırma yapılmasını da sağlayarak farklı şirketleri karşılaştırmamıza imkan verir. Tabiki hiç bir modelden sihirli olmasını ve kesin sonuç vermesini beklememeliyiz.

Gordon Büyüme Modelinin Kısıtları

En büyük kısıt; temettülerin daima büyüyeceği olgusuna dayanması. Yani bu modeli kullanmak için hisselerin sadece temettü vermesi yetmez, verdikleri temettüleri de sürekli arttırmaları gerekir ki buna göre değerleme yapılabilsin. Fakat hisselerin temettüleri her zaman büyümeyebilir. Dünyada bunu 25 senedir yapan Temettü Asilzadeleri ve 50 yıldır yapan Temettü Kralları var yurtdışında. Fakat Türkiye’de 5 yıldır arttırabilen hisse sayısı bile çok az.

Diğer bir kısıt da hissenin fiyatını etkileyecek diğer unsurları gözardı etmesidir. Model, sadece verilen temettüye ve onun büyüme hızına odaklandığı için firmanın değerlemesinde kullanılan diğer faktörleri göz ardı eder. Bu da şirketin olduğundan daha az değerlenmesine sebep olabilir.  Hesaba katmadığı bazı değişkenler yatırımcı algısı, piyasaya çıkabilecek yeni ürünler ve rekabet, marka değeri, müşteri sadakati, elinde bulundurduğu patentler ya da diğer temettüye katılmayan değerler bu formülde bulunmamaktadır.

Bir başka kısıtı da modelin girdileri ile ilgili. Bizim ne kadar getiri elde etmek istediğimiz, şirketin vereceği temettüyü ne kadar arttıracağı ve verilecek temettü miktarı tahmin edilmesi gereken noktalar ve bu tahmine göre formülün sonucu da bir hayli değişiyor.

Nerede Kullanılmalıdır?

Temettü büyüme hızının tahmin edilebileceği, olgunlaşmış piyasalarda faaliyet gösteren büyük şirketlerde kullanılırsa modelin daha yararlı olabileceği söylenmektedir. Buna örnek olarak da yurtdışındaki GYO’lar ve hizmet sağlayıcıları örnek verilmektedir.

Toparlarsam

Düzenli temettü veren bunu büyüten şirketler için kullanılabilecek basit bir değerleme yöntemidir. Fakat modelin kısıtlamalarına oldukça dikkat edilmeli ve hesaplamalarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Değerleme yapıldıktan sonra modelin hesaba katmadığı diğer değişkenler hesaba katılıp öyle kadar verilmelidir.

Daha sonra bunu elimdeki hisselere ve Temettü Padişahlarına uygulamak istiyorum. Bakalım neler çıkacak.

Siz bu yöntemi kullanıyor musunuz? Yatırımlarınıza karar verirken bundan faydalanıyor musunuz?

8 Yorum

 1. Ertuğrul demiş ki:

  Hocam insanları yanlış yönlendirmiyelim lütfen. Buradaki “K” olarak bahsettiğiniz (ki literatürde “r” olarak geçer) faiz oranlrıdır faiz… inanmıyorsanız yale üniversitesi profesörünü dinliyebilirsiniz

  https://youtu.be/Wh5vp-UkCpo

  Mart 10, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ertuğrul Bey,

   Bir harf için sizi mi kıracağım. K değil de r olsun.

   Bu videoyu takip ettiğinize göre İngilizceniz çok iyidir.

   Videonun Türkçe alt yazısını hazırlarsanız blogu okuyan ve İngilizce bilmeyen dostlarım da bu güzel videodan faydalanabilir.

   Yardımcı olmak ister misiniz?

   Saygılar.

   Mart 10, 2020
 2. heyya demiş ki:

  Merhaba,

  Blogunuzda yazdıklarınızı kronolojik sıra ile tek tek okuyorum, muhtemelen kısa bir süre sonra bitireceğim, öncelikle verdiğiniz bilgiler için elinize sağlık. Yazılanların uzun okuma ve araştırmaların ürünü olduğu ortada, hedefinizde başarılar dilerim, her türlü bileşik güç yanımızda olsun 🙂

  bir sorum olacak, yurtiçi temettü alımı yapıp enflasyona karşı kazanç sağlamaya çalışırken özellikle son yıllardaki döviz hareketleri ile globalde dövize karşı alımgücü anlamında değer kaybediyoruz. “Özgürleşme” tanımının içerisinde global hamleler olan(farklı ülkelerde yaşamak, niche ticaretler yapmak) bir birey için dövizden gelecek zararı hedgelemek üzere direkt olarak örn abd piyasalarında temettü yatırımı yapmanın dezavantajları nelerdir? İlk aklıma gelenler vergi kesintileri ve bu piyasalardaki şirketlerin belki bizim şirketlerimiz kadar verimli olup olmadığı oldu. bununla ilgili bir yazınız var mıdır? okumak ve bilgilenmek isteriz.

  Sevgiler

  Temmuz 4, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Heyya,

   Yurtdışı yatırımla ilgili bir yazım yok ama neden şu an yapmadığımı özetleyeyim.

   İlki yüksek komisyon oranı: Zaten başladığımda sermayem yoktu, şimdi de o kadar büyük değil. Maaşımdan arttırdığım paralar ile hisse alıyorum. Minimum komisyon oranları da küçük küçük alım yapmamı engelliyor. 500 TL’lik yatırım yapıp 100 TL komisyon ödersem sermaye biriktiremeyebilirim.

   Yüksek vergiler: Ayrıntısını tam bilmemekle birlikte hem alım satımda hem de temettüde ciddi vergiler var yurtdışında. Bir de Türkiye’de vergi çıkabiliyor.

   Üçüncüsü yatırımcının avantajı: Yerel şirketleri diğerlerinden çok daha iyi tanıyorum ve geçmişlerini biliyorum.

   Son olarak bir de miras vs gibi yan etkenler de var.

   Bu yüzden ülkemde yatırım yapıp enflasyona karşı korunmayı daha anlamlı buluyorum.

   Saygılar.

   Temmuz 6, 2020
 3. Seckin demiş ki:

  Hocam merhaba,
  Gordon Denklemi okuduğum kitapta çok farklı şekilde anlatılıyor şöyle; faiz oranı( buradaki faiz oranı gelecekte şirketin değerinin ne olabileceğine dair kendimizin belirlediği bir oran ) = kar payı getirisi + kar payı artışı ( kar payı artışını bileşik yıllık kar payı oranı artışı anladığım kadarıyla ki tam anlayamadım ).
  Bu şekilde gösteriliyor hocam farklılık neden kaynaklı sizce ?

  Aralık 6, 2020
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Seçkin Bey,

   Onu ben de bilmiyorum. Çeşitli kitaplarda çeşitli formüller var.

   Ben temettü için bunu kullanıyorum. Siz doğrudan nakdin bugüne indirgenmesini de kullanabilirsiniz.

   Saygılar.

   Aralık 6, 2020
  • Seckin demiş ki:

   Hocam gordon büyüme modelinde bildiğim kadarıyla zaten hem nakit hem de temettü büyüme yüzdesi kullanılıyor, bunlar birleştirerek ve ileriye projeksiyonla bir fikir oluşturuluyor bu konu hakkında araştırmalarım devam ediyor teşekkürler.

   Aralık 7, 2020

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.