Hisse Senedi ve Tasarrufla İlgili Takip Ettiğim Yabancı Bloglar

Herkese selamlar! Ülkemizde olmasa bile yurtdışında çok büyük bir yatırım ve tasarruf blog topluluğu var.

Şimdi bunlardan takip ettiklerimi yazacağım. Tasarruf yapmak ve bunu yatırıma dönüştürmek isteyenlere çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Bu listeyi sürekli güncelleyeceğim. Böylece yeni blogları benimle birlikte siz de öğrenebilirsiniz.

Hadi başlayalım…

ID-100143988
Hisse senedi ve Tasarrufla İlgili Takip Ettiğim Yabancı Bloglar

1) Dividend Mantra

Jason Fieber isimli bir Amerikalı tarafından kurulmuş. Çok kötü bir işte çalışırken bir gün kafası atıyor ve temettüsü büyüyen hisse biriktirmeye başlıyor. Aslında kırklı yaşların başında emekli olmak istiyordu ama ani bir karar verdi işini bıraktı ve yazarlığa başladı. Ama geniş bir hisse portföyü yaptı şu an kendine ve 12.000 Dolar civarında bir temettü geliri var yıllık. Emekli olduktan sonra bu blogu sattı ama yazılar duruyor. Çok faydalı bilgiler var.

 Dividend Mantra sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2) Mr Free At 33

Jason Fieber’in emekli olduktan sonraki blogu. Şimdi daha çok emekli olduktan sonra yaşadıklarından bahsediyor. Adeta bir sevgi kelebeğine döndü. Ama haftada bir tane de temettüsü büyüyen hisse analizi yapıyor.

Genellikle minimalist yaşam, Tayland’da tasarruflu yaşam rehberi gibi şeyler var artık. Hisse analizleri ise tam gaz devam.

Mr Free at 33 sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3) Dividend Diplomats

Amerikalı iki arkadaş, emekli olmak için çabalıyorlar. Jason’dan farklı olarak bunlar işi daha yavaştan alıp emekliliklerinde rahat etme peşindeler. Bu yüzden hem endeks fonlarına hem de hisselere yatırım yapıyorlar. Vergi avantajı elde etmeye çalışıyorlar.

Aldıkları hisse senetlerini bir iki gün sonra bloglarına işliyorlar. Aldıklarını, neden o hisseleri tercih ettiklerini analiz ederek onlar gibi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Dividend Diplomats sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

4) Mr Money Mustache

Bu abi çok harbi adam. Yazılım mühendisiyken endeks fonları ile erken emekli olmuş. Milyon dolarları olmasına rağmen ailesiyle mütevazi bir hayat yaşıyor. Geçen sene yıllık geliri 150-200 bin dolarken 25 bin dolara üç kişi geçinmişler.

Sadece S&P 500 endeks fonuna yatırım yapıyor. Ayrıca kirada evleri de var. Erken emekli olduktan sonra da evinin bahçesinde marangozluk yapıyor.

Güzel bir topluluk da oluşturmuşlar. Bunu mutlaka karıştırın.

Az ama öz yazıyor.

Mr Money Mustache sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

5) Monevator

Bu site İngiltere kaynaklı. Daha çok İngiltere ile ilgili yatırım ve tasarruf fikirleri paylaşılıyor.

Bu sitede de pasif yatırım savunuluyor. Stratejisi endeks fonlarını al unut. Sadece hisse senedine değil tahvile de yatırım yapıyor.

İngiltere ile ilgili güzel yatırım fikirleri bulmak mümkün.

Monevator sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

6) SureDividend

Temettüsü büyüyen hisseler hakkında çok güzel makalelerin paylaşıldığı bir site burası. Yazıları okuyup kendinizi geliştirebilir ve sürekli güncel tutabilirsiniz. Paralı gazetesi de var ama ben ona üye değilim. Sadece ücretsiz makaleleri okuyorum, o da bana yetiyor.

Özellikle Amerikan hisse senetlerine ilgi duyanlar için karşılaştırmalı analizler mevcut. Bir temettüsü büyüyen hisse senedi nasıl seçilir, bunu buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir sektördeki bir çok hisseden en iyisini nasıl seçerim, bunu da buradan bulabilirsiniz.

Burayı mutlaka karıştırın. Sürekli yeni bir şeyler ekliyorlar.

Ama paralı işlere girmeyin derim.

Suredividend sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

7) Four Pillar Freedom

Bu arkadaş blog yazmaya başlayalı çok olmadı. Ama değişik bir tarzı var. Sitenin adı gibi erken emekliliğini ve finansal özgürlüğünü dört sütuna oturtmuş.

Bunlardan ilki Felsefe. İkincisi Psikoloji. Üçüncüsü Çalışma Ahlakı. Dördüncüsü de Finans. Sitede her gün bunlardan biri hakkında bir yazı çıkıyor.

Hepsi ilginizi çekmeyebilir ama takip etmekte fayda var.

Özellikle sevdiği makaleleri ve diğer videoları paylaştığı kısımda güzel şeyler bulabiliyorsunuz. Tavsiye edin derim.

Four Pillar Freedom sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

8) Seeking Alpha

Burası bir hisse senedi araştırma ve yorum topluluğu. Bir çok yazar katkı yapıyor. Aradığınızdan çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Tabii ilgilenmediğiniz de bir çok şey çıkabilir.

Size tavsiyem biraz karıştırın. Özellikle temettüsü büyüyen hisseler, temettü hisseleri hakkında muazzam katkı yapan insanlar var.

Seeking Alpha sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Toparlarsam

İşte sürekli takip ettiğim bloglar bunlar. Keşfim olursa mutlaka yazarım. Umarım faydalanırsınız. Eğer sizin de takip ettikleriniz varsa mutlaka yazın, ben de onlara bakayım.

İyi akşamlar, saygılar.

Image courtesy of bplanet at FreeDigitalPhotos.net

8 Yorum

 1. lyrebrown demiş ki:

  Seeking Alpha’nın ETFs ve Most Popular RSS lerini düzenli olarak takip ediyorum. Bunun dışında bazı Seeking Alpha yazarlarının da olduğu talkmarkets.com daki yazılarıda okuyorum. Ayrıca haftada birkaç kere mutlaka etf.com u yeni trendlerin ne olduğu yönünde takip ediyorum. http://blog.wallstreetsurvivor.com u daha geniş bir perspektiften çeşitli haber ve bakış açılarını değerlendirmek için okuyorum. Paylaştığınız blogları ilgiyle takip etmeyi planlıyorum. Gün boyu fırsat buldukça yabancı haber kaynaklarını ve makaleleri okuyup gün sonunda bir şeyleri doğru yaptığım hisse beni güvende tutuyor. Ha bu kadar okumaya rağmen yine gidip tefas yabancı teknoloji fonları ve amerika fonu almak dışında elimden bir şey gelmiyor 🙂 Neyse ki çok büyük bir yıkım olmadığı sürece yatırım yaptıktan sonra bir yıl boyunca dokunmuyorum. Bir gün etf.com daki trendleri tartışabileceğimiz portföy miktarına ulaşabilme dileği ile.

  Saygılar.

  Haziran 17, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Lyrebrown,

   Wallstreetsurvivor’u bilmiyordum. Çok teşekkür ederim bakacağım ona mutlaka.

   Siz okumaya devam edin. Bilgi her zaman yarar sağlar. Sadece zamanı biraz belli olmuyor:)

   İlk 100 bini bulduktan sonra çok rahatlayacağız. O zamana kadar kasmaya devam:)

   Saygılar.

   Haziran 17, 2018
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mr. Richard,

   Katkınız için çok teşekkür ederim:)

   Saygılar.

   Eylül 12, 2018
 2. TARIK v. demiş ki:

  Google chromeden açın çevirden çevire basabilirsiniz bloglarda Türkçe okursunuz

  Nisan 10, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Tarık Bey,

   Google çeviri algoritması çok gelişmiş. Ben de şaşırdım:)

   Saygılar.

   Nisan 11, 2021
 3. TARIK v. demiş ki:

  Aynen biz çevirsek bu kadar temiz Türkçe olmaz. Açılan yeni pencerede sayfada az aşağı çekip 3 nokta ayarlar kısmından Çevir basarsa arkadaşlar harika olur. Siz beğendiginiz yazıları kaynak göstererek kopyala yapıştır yapabilirsiniz daha fazla insana ulaşsın

  Nisan 11, 2021
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.