Temkinli İyimserlik

Herkese selamlar.

Önümüz sisli, bazı belirsizlikler var. Ama aynı zamanda fırsatlar da var.

Biz ise her zaman yaptığımız şeyi yapmaya devam edeceğiz. Sürüye katılmadan tasarruf edecek, yatırım yapacak ve kendimizi kalabalıkların histerisinden soyutlayacağız.

Düşen fiyatları üzüntüyle değil mutlulukla karşılayacağız. Şirketlerin değerine odaklanıp başkaları şikâyet ederken biz en iyi bildiğimiz şey olan yatırıma devam edeceğiz.

Hadi bunu biraz açalım.

Tasarruf Yapmaya Devam Edeceğiz

Bir finansal özgürlük yolcusu olan temettü emeklisi adayının en büyük arkadaşı tasarrufudur.

Bazen şişe su yerine evinizden doldurun ya da bütün tavuk alın parçalayın dediğimde çok dalga geçen oluyor. Yok artık o kadar da değil diyorlar:) Tamam bazen komik olabiliyor fakat söylediklerim artık daha anlamlı geliyor diye düşünüyorum.

Harcamadığımız ve cebimizde kalan her kuruş finansal özgürlüğümüzün temel taşlarından birini oluşturacak. Aşılmaz kalemizdeki hendeği biraz daha genişletecek.

Bu yüzden bu işi çok ciddiye almalıyız.

Bu arada tasarruf ya da yatırım yaptığınızı herkese söylemek zorunda değilsiniz. Kimseye açıklama yapmanız ya da ikna etmeniz de gerekmiyor. Kimsenin onayına da ihtiyacınız yok.

Sadece bir arkadaşınıza gidin ve ondan karşılıksız 1.000 TL isteyin. Bakalım verecek mi? Vermez de hadi verdi diyelim. Bu sefer de ona karşı hissedeceğiniz duyguları düşünün.

Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz

Bu zamana kadar çalışan sistemler emin olun bundan sonra da çalışacaktır.

Hisse senedi piyasası doğası gereği dalgalanır. Bunun adı bir gün faiz olur, bir gün politika olur, ertesi gün de başka bir şey.

Ama şirketler yatırım yaptıkça, büyüdükçe biz yatırımcıları ödüllendirmeye devam edecekler.

Ben döviz almak yerine döviz ile malını satan, ihracat yapan, iyi yönetilen şirketleri her zaman tercih ediyorum. Zamana yayılı şekilde azar azar, tasarruflarla alınan bu şirketlere sahip olmanın yararlarını bu blogda ya da arkadaşlarımızın günlüklerinden takip ediyoruz.

Unutmayın, biz borsa düşünce üzülmeyiz. Seviniriz. Kim ömrü boyunca yiyeceği yemeğin fiyatı düştü diye üzülür ki?

Bu zehri aldık artık. Değil 10 sene ömrümüz boyunca yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Lot biriktirme hedefi koyun, faturalarınızı ödemeyi düşünün, tatil parasını temettü olarak koyun ama bir hedefiniz olsun.

Bırakın Bay Piyasa paniğe kapılsın, ahmaklık yapsın.

Güncü teyzelere kısa vadede geçilebilirsiniz. Bu gayet normal. Çeşitlendirme yapmak istiyorsanız, kendinizi rahat hissediyorsanız altın da tutabilirsiniz. Ama uzun vadede iyi şirketlere yapılan yatırımlar eninde sonunda altını geçecektir.

Kendimizi Kalabalıklardan Soyutlayacağız

Bin yıllardır insanlar kontrol edemedikleri olaylara karşı duyguları kontrol etmenin yolunu arıyorlar. Meditasyon yapmak, stoasizm ya da bilinçli cahillik ve adını sayamadığım birçok yol buldular.

Ben sadece kontrol edebildiğim olaylara odaklanmaya çalışıyorum. Gerisi duygu israfı olur. Peki ben neyi kontrol edebilirim? Tasarruf oranımı, aldığım hisse senetlerini, seçtiğim şirketleri kontrol edebilirim.

Doların, gram altının durumunu kontrol edemem. Peki kontrol edemeyeceğim şeyler üzerine odaklanmak ne kadar mantıklı? Dakika başı dolar fiyatına bakmak biz yatırımcıların ne işine yarıyor?

Şu an borsa kaçla kapattı bilmiyorum, doların fiyatı ne bilmiyorum. Tamam kabaca haberim var, kabul ediyorum:) Haberlere bakmıyorum. Yani bir nevi bilinçli şekilde kendimi kontrol edemediğim olaylara karşı cahil bırakıyorum.

Kontrol edebildiklerime ise odaklanıyorum. Daha çok zaman ayırıyorum. Mesela akşam hacimlere bakacağım, hava trafiğini, uluslararası hava yolu şirketlerinin durumunu, beklentilerini inceleyeceğim. Belki birkaç şirketin faaliyet raporunu okuyacağım.

Her zaman göz ucu ile baktığım listemdeki şirketlerin birkaçı konusunda okuma yapacağım. Ünlü yatırımcılar 1980’deki yüksek enflasyon döneminde Amerika’da ne yapmış ona bakacağım.

Bunlar işimize yarar şeyler ama dakika başı döviz skoru almak bizim işimize yaramaz.

Dolara geçsek şöyle olurdu, böyle olurdu, altın alsak şöyle korurduk demenin de bence manası yok. %6 enflasyon olan ülkenin parasını yastık altında tutmak bence çok büyük saçmalık. Bunu enflasyonla yaşayan bir neslin yapması daha da büyük bir saçmalık.

İşlerin Daha da Kötüleşebileceğinin Bilincinde Olacağız

Büyük fırsatlar her zaman büyük riskler ile birlikte gelir. Şu an her olasılığın masada olduğunu bilmeliyiz.

Bu yüzden de karar alırken sizi mahvetmeyecek kararlar almaya odaklanmalısınız.

Kaldıraç kullanmamak, aşırı borçlanmamak, kısa vadede ihtiyacımız olan para ile yatırım yapmamak gibi önlemleri artık otomatik olarak almalıyız.

Yarın kazanma olasılığınız için elinizdeki parayı tamamen kaybetme riskini almayın. %10 teminat ile 10 kat yatırım yapan biri şu an bütün teminatını kaybetmiş durumda.

Zaten şirket ortaklığımızla yavaş yavaş zengin olacağız.

Bu yolları uygulayıp kazanmış insanlar olabilir. Ama 100 kişi içinden üç beş tanesinin başarılı olabileceğini unutmayın. 95’i ise sessizce köşesine çekilmiş ve borsayı kumar olarak görüyor.

Toparlarsam

Baştan planımızı yaptık. Yapabildiğimiz kadar tasarruf yapıyoruz, yatırım yapmaya da devam ediyoruz.

Sadece kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanıyoruz.

İşlerin daha da kötüye gidebileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak bizi piyasadan silebilecek nitelikte aşırı risk almıyoruz.

Paranın, zamanın ve bilginin bileşik getirisinin işini yapmasına izin veriyoruz.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

Saygılar.

Not: Temettü yatırımına en büyük katkılardan birini temettuhisseleri.com yapıyor. Zaten çoğu kişinin haberi vardır ama olmayanlar da mutlaka karıştırsın. Üzerinde oynayacak çok özellik geliştirmişler. Bir de temettüsünü beş senedir sürekli arttıran Temettü Padişahları’nı da eklemesini rica edeceğim. Takip etmesi kolay olur.

18 Yorum

 1. sadettin demiş ki:

  Ellerinize sağlık teşekkür ederiz 🙂

  Aralık 18, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim Sadettin Bey.

   Aralık 18, 2021
 2. Ahmet demiş ki:

  Teşekkürler

  Aralık 18, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Desteğiniz için ben teşekkür ederim Ahmet Bey.

   Aralık 18, 2021
 3. hsyn demiş ki:

  Sayın : Yiğit bey; çok güzel birçalışma olmuş, elinize emeğnize sağlık.Anlayana bu yazı yeter. Görene , Körene Kalın SAGLICAKLA

  Aralık 18, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Hoşgeldiniz:)

   Saygılar.

   Aralık 18, 2021
 4. Finansal okur demiş ki:

  Yiğit bey selamlar, 2021 yılı başında temettü yatırımına başlama sebebimsiniz. Çok çok teşekkür ederim, minnettarım.

  Twitter’da çok sık gündem olan “dolar bazında çok ucuzuz” “yaygarasını” bir türlü anlayamadım. Bir de size danışayım istedim. TL kazanan, biriktiren, yatırım yapan kişiler için bunun yararı nedir? Yabancı için veya döviz kazananlar için ucuz olmasını tartışmıyorum bile…

  Dövizin artması, döviz girdisi olan şirketlerin özsermayesini TL bazında yüksek gösterir. Bu durumda da şirket içi bir hedge TL girdisi yoksa ve diğer çeyrekte döviz düşerse aynı seviyelere dönecektir. diye düşünüyorum.

  Bu konudaki fikirlerinizi gerçekten merak ediyorum.

  Aralık 18, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Finansal Okur,

   Dolar bazında ucuzuz denmesinin sebebi zamanında tüm endeksin 5 dolar senti görmesi ve şimdi 1.40-1.50 arasında dolaşması.

   Çok takılınmaması gereken bir şey belki ama zamanında geldiğimiz yere bir daha gelebiliriz manasında söylüyorlardır.

   Yoksa ucuzluk kavramının şirket özelinde teker teker değerlendirilmesi gerekir.

   Bir şirket çok ucuzken diğer çok pahalı olabilir.

   Saygılar.

   Aralık 18, 2021
 5. babarsm demiş ki:

  Merhaba. Artık ben de buradayım.

  Aralık 18, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar, Hoşgeldin:)

   Aralık 18, 2021
 6. galip demiş ki:

  21 yaşındayım ve neredeyse 1 yıldır para piyasalarını takip ediyorum. Mart nisan aylarında bu blog karşıma çıkmasına rağmen kendimi yeni yeni eğitmeye başlamaya karar vermemden ötürü yaptığınız işin ciddiyetini henüz kavrayabildim. Üniversite öğrencisi olmamdan ötürü boş zamanlarımda borsa ile ilgili bir şeyler okuyup öğrenebiliyorum. Umarım sonuç hepimiz için çok güzel olur. Pes etmemek için çok fazla nedenimiz var.

  Aralık 19, 2021
  Yanıtla
 7. Uğur Gökalp demiş ki:

  Elinize emeğinize sağlık, bizlerle çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz. Finansal özgürlük hikayemin başrolü sizler olacaksınız, çok teşekkürler.

  Aralık 19, 2021
  Yanıtla
 8. dissector demiş ki:

  Yazılarınız için çok teşekkürler.Bu fırtınalı ve acılı günlerde Stoa’yı anmanız çok şık olmuş,Epictetos’u günümüz Türkiye’sinde görmek isterdim:) Temettü yatırımlarıma devam edeceğim,biraz geç başladım ama yine de değeceğini düşünüyorum.Btc ve Eth de biriktirilmeli diye düşünüyorum(Btc sınırlı varlık,Eth de POS sonrası arzı daraltılıyor)Fiziksel altının saklanması zor,kaydi altın ise rakamlardan ibaret.Herkese iyi şanslar.

  Aralık 20, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Dissector,

   Güç aldığım şeylerden birisi de Stoacılık oluyor. Çok derine inmesem de işime geldiği şekilde faydalanıyorum diyeyim:)

   Btc ve eth hakkında pek bilgim yok ama arzı sınırlı olan ve değiş tokuşu kolay olan bir varlık aklıma yatıyor.

   Bu metaverse olayına çok inanmasam da bu iki varlığı az da olsa değer saklama aracı olarak tutabilirim ileride.

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Siz ben buradayım deyince ben de kendimi yalnız hissetmiyorum.

   Saygılar.

   Aralık 20, 2021
 9. Umut demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey, klavyenize sağlık:)

  Bir sorum var. TL gittikçe değer kaybediyor. Temeüttü verecek şirketler parayı tabii ki TL de bekletmiyorlardır. H
  Geçen ay hisse başı 3 TL temettü beklerken önümüzdeki yıl için artık 3TLnin değeri eskisinin yarısı belki daha da azalacak önümüzdeki günlerde. Temettü hala 3 TL mi verirler yoksa bu rakamın enflasyona göre güncellenmesini mi beklemeliyiz?

  Aralık 20, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Umut Bey,

   Kesin artacak diyemeyiz.

   Bu tür yüksek enflasyon dönemlerinde büyüme temettünün önüne geçer.

   Bu yüzden fiyatlarını en az enflasyon (bizim için dolar artışı) kadar arttıran, arttırabilen şirketler temettülerini de koruyabilir.

   Fiyatlama gücü olmayan şirketlerin temettülerinin döviz artışına yetişmesini beklemeyiz.

   Tabii bu çok uzun bir yazı konusu olur. Bunun hakkında bir yazı yazabilirim belki.

   Saygılar.

   Aralık 20, 2021
 10. Bahadır Candemir demiş ki:

  Teşekkürler Yiğit Bey..

  Aralık 20, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Ben teşekkür ederim Bahadır Bey:)

   Aralık 20, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.