Portföyün ve Temettü 25 Endeksinin F/K – Uzun Dönemli Büyüme Oranı Karşılaştırması

Herkese selamlar! Azar azar alım yapıyorum, bunu yaparken de önümde iki yol var. İlki hepsinden otomatik olarak her ay aynı miktarda hisse almak. İkincisi de çeşitli değerleme yöntemleri kullanarak gerçek değerinin en altında kalmış ucuz olanı almak.

İkincisi Peter Lynch’in parmak hesabı olarak nitelendirdiği F/K – Uzun Dönemli Büyüme karşılaştırması yaparak hissenin ucuz mu pahalı mı olduğunu gösteren yöntem.

Parmak hesabı çünkü sadece tek veriye dayanıyor. Ne  şirketin içinde bulunduğu sektörün durumunu, ne şirketin yönetimini ne de bilançoyu hesaba katıyor.

Ama fiyat kazanç oranıyla uzun dönemli büyüme oranı arasında bağlantı kurması ve bunu gerçek değerle ilişkilendirmesi benim için yeni bir olguydu.

Şimdi portföyümün ve Temettü 25 endeksinin F/K – Uzun dönemli büyüme oranı karşılaştırması yaparak röntgenini çekeceğim.

Hadi başlayalım.

soru
Portföyün ve Temettü 25 Endeksinin F/K – Uzun Dönemli Büyüme

Temettü 25 Endeksinin F/K – Uzun Dönemli Büyüme Oranı Karşılaştırması

Göremeyenler için önce resim olarak verelim. Ana amacımız burada F/K’sı 5 yıllık net kâr büyüme oranından küçük hisseleri bulmak. Böyle olunca fiyat gerçek değerin altında deniyor bu formüle göre. Eğer F/K’sı büyüme oranının üstündeyse o zamanda fiyat gerçek değerinin üstünde oluyor.

Ekran Resmi 2018-01-21 23.53.31.png
Temettü 25

Şimdi de normal tablomuzu verelim.

5 Yıllık Net Kâr Büyüme Oranı
Hisse AdıF/KDeğerleme
ADANA8,511,17Fiyat Gerçek Değerin Altında
AKCNS13,67,47Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
AKSA125,33Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
ANHYT14,224,9Fiyat Gerçek Değerin Altında
AYGAZ7,61,83Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
CIMSA9,820,3Fiyat Gerçek Değerin Altında
DOAS7,811,49Fiyat Gerçek Değerin Altında
EKGYO/////////
ENKAI11,115,9Fiyat Gerçek Değerin Altında
EREGL11,20,97Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
FROTO16,27,61Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
GOLTS//////
ISCTR4,917,09Fiyat Gerçek Değerin Altında
ISGYO/////////
PNSUT15-3,82Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
SARKY10,6-0,02Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
SISE9,52,49Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
SODA6,716,41Fiyat Gerçek Değerin Altında
TAVHL11,117,81Fiyat Gerçek Değerin Altında
TOASO14,615,4Fiyat Gerçek Değerin Altında
TRGYO/////////
TRKCM10,716,21Fiyat Gerçek Değerin Altında
TTKOM/////////
TTRAK13,75,92Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
YGGYO/////////

GYO’ların F/K’larında değerlemeler çok büyük yer tuttuğu için bu formülde yer vermedim. EREGL’in de verisinden tam emin olamadım. Reuters’ten alıyorum verileri ama yine de garip geldi net kâr büyüme oranı artışı.

Yukarıdaki çekinceleri belirttikten sonra görüldüğü gibi 5 yıllık net kâr büyüme oranları Fiyat/Kazanç oranlarından büyük çıkan hisseler gerçek değerinden düşük çıkıyor.

Parmak hesabıyla Temettü 25 endeksinin durumu bu. Şimdi sıra portföyün röntgenini çekmeye geldi. Asıl işim bu…

Portföyümün F/K – Uzun Dönem Net Kâr Büyüme Oranı Karşılaştırması

Aslında bu çalışmanın amacı portföyün genel durumunun röntgenini çekmekti. Parmak hesabıyla hangi hisseyi alsam diye bir bakmak için yani. Portföyün son durumu bu şekilde.

Ekran Resmi 2018-01-22 08.39.06.png

Göremeyenler için bir de tablo olarak verelim.

5 Yıllık Net Kâr Büyüme Oranı
Hisse AdıF/KDeğerleme
AKSA12,005,33Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
ANHYT14,2024,9Fiyat Gerçek Değerin Altında
ARCLK13,8120,74Fiyat Gerçek Değerin Altında
ASELS25,7037,68Fiyat Gerçek Değerin Altında
BIMAS27,6017,65Fiyat Gerçek Değerin Üstünde
CIMSA9,8020,3Fiyat Gerçek Değerin Altında
EGEEN8,4028,64Fiyat Gerçek Değerin Altında
ENKAI11,1015,9Fiyat Gerçek Değerin Altında
HEKTS12,8017,90Fiyat Gerçek Değerin Altında
ISGYO/////////
POLTK/////////
SODA6,7016,41Fiyat Gerçek Değerin Altında

Görüldüğü gibi sadece AKSA ve BIMAS’ın uzun dönemli büyüme oranları şu anki F/K’larının altında kalmış. POLTK’in uzun dönemli verilerine ulaşamadım. ISGYO da zaten GYO hissesi diye sağlıklı F/K’sına ulaşmak mümkün değil.

Alım yaparken siz de kısaca bu orana göz ucuyla bakabilirsiniz. Genel fotoğraf için kullanılabilir.

Tabii ki tek başına buna bakmak yeterli değil. Daha fazla geçmişe değil de geleceğe bakmak lazım. Yani gelecek F/K’lar nasıl olacak tahmin edilebilirse daha iyi bir değerleme yapılabilir.

Ama geleceği adı üstünde tam olarak tahmin ve belli aralıklarla çalışmak daha iyi olur. Bu da sonraki yazıların konusu olsun.

Siz bu hesaplamayı portföyünüze alım yaparken kullanıyor musunuz? Hiç faydalandınız mı?

Saygılar.

20 Yorum

 1. Mümin demiş ki:

  Yazılarinizi keyifle okuyorum ve faydalanıyorum. Emeğinize sağlık.

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mümin Bey,

   Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana:)

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 2. Mümin demiş ki:

  Bir hususu daha değerlendirme durumunuz var mı? Temettü fonları ile sizin portföyünüzün getiri kıyası yapılabilir mi? Daha önce benzer bir yazınız var biliyorum. Fonların elde ettikleri temettüyü değerlendirme şeklinin nasıl olduğuna ilişkin bilginiz var mı? Saygılar..

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mümin Bey,

   Türkiye’dekilerle ilgili pek bilgim yok. Araştırıp bir yazı yazabilirim uygun bir zamanda.

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 3. Efe demiş ki:

  Benim kullandığım şöyle basit bir oran var: temettü verimi faiz getirisinin üzerinde mi? Bunu yaparken nakit temettü dağıtma oranını kullanıyorum. Örnepin kârın %100’ü dağıtılıyorsa ve temettü verimi kabaca yüzde 10’un üzerindeyse bana göre alınır seviyede ancak verim faizin altındaysa hisse pahalı… Aynı şekilde eğer kârın yüzde 50’si dağıtılıyorsa temettü verimi de ona göre oranlamak gerekiyor yani temettü verimi %5’in üzerinde ise alınır seviyede… daha düşükse verimi fiyat bana göre yüksek… yani temettü dağıtma oranı ile verim arasındaki korelasyon oldukça basit ve etkili bana göre… portföyünüze bu gözle de bakmanızı tavsiye ederim… maalesef bu rasyo ile bakınca ederinde ve ederinin altında şirket çok yok ama ara ara o seviyelere geliniyor…

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Efe Bey,

   Temettü verimi ve faiz ilişkisi eskiden daha barizdi. Şu an bu orantı pek kalmadı. Fiyatlar yükseldi. Fakat nakit temettü dağıtma oranını kullanarak bunu orantılamayı düşünmemiştim. Ben de bakayım müsait bir zamanda.

   Çok teşekkür ederim Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 4. Muhammet demiş ki:

  Sayın yiğit bey elinize sağlık bilgileriniz ufkumuzu açıyor saygılar

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Muhammet Bey,

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 5. cems demiş ki:

  elinize sağlık, ben alımlar için portföy hisseleri dışına çıkmamak koşuluyla hissenin son dönem hareketlerinden etkilenerek ( aşırı yükseliş varsa almayıp daha az yükselmiş olanı almak) tam matematiksel olmayan bir yöntem izliyorum Cvf’den selamlar 😉

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Cem Bey,

   Ben de bunlardan yararlanıp kafama göre alım yapıyorum:) Umarım Cvf iyi gidiyordur.

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 6. hsyn demiş ki:

  Sayın: yiğit bey, Yine güzel bir çalışma olmuş. Emeğinize SAĞLIK . Esas olan şu olsa gerek: Hem ülkemizde, hem diğer ülkeler de yatırımın( paranın) çoğu mevduatta . Eğer sen temettü ve hisse senedinin pirimi ile mevduatı geçiyorsan;çoğunlukla geçiyoruz. En az faizi ikiye katlıyoruz. Daha ne istiyorsun? Bu soru kendime… dahasını istiyorsan 7 yıl sonra çığ ve sürüyü görene kadar sabretmelisin….Saygılarımla.. Not: BES te insanlar 10 bekliyor. Yoksa kaç türlü kesinti yapıyorlar. Demek ki 7 ile 10 yıl.

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Sabırlı adamın mevduat faizini katlamaması için bir neden yok. Sadece sabırsızlık yapmasın, dürüst kişiler tarafından yönetilen şirketlerin dışına çıkmasın. Şu an ikinci yılımdayım, çok fazla hissedemedim. Dediklerine göre beş senede tam olgunluğa eriyormuş portföy:) Sabırla beklemeye devam. Sadece fon bulmakta sıkıntı çekiyorum bu aralar. Onun dışında herşey iyi.

   Sabırla beklemeye devam:)

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 7. Tanzer Tugsuz demiş ki:

  Ben bu formulun yabanci borsalarda daha cok kullanilabilir oldugunun kanaatindeyim. Bizimki gibi stabil olmayan ekonomilerde gelecekte kazanabilmek icin en onemli faktor genelde maalesef şans oluyor. Ama her zaman isini sansa degil bilime birakmak gerekir.

  Hocam bu arada size mail atmistim sinavlardan firsat kalirsa hatirlatayim dedim 🙂

  Ocak 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Tanzer Bey,

   O kadar karamsar olmayın. Türkiye’de sabreden de kazanıyor:)

   Maillere en kısa zamanda bakacağım inşallah:)

   Saygılar.

   Ocak 23, 2018
 8. Pp demiş ki:

  Merhaba, öncelikle tebrik ederim. Henüz bir yatırımcı değilim uzun süredir borsaya merakım var, işten güçten fırsat buldukca araştırıyorum. İnsan sabırsızlanmıyor değil bir an önce ipin ucunu yakalamak istiyor 🙂 fakat bilinçli bir yatırımcı olmak için sürekli araştırıyorum öğrenmeye çalışıyorum gerek forumlar gerek borsa gerek şirketler. Bir çok insan çok hızlı şekilde, borsanın mantığını kavrayamadan başlayıp sonra üzülerek veda ettiğini farkettim bundan da kendime bir ders çıkardım. Kaç ay geçti hala okuyorum sıfır bilgi ile basladim ve çok yol aldım. Dolayısıyla bir çok siteyi ziyaret ediyorum ama temettü ile ilgili en dürüst ve en açıklayıcı notlari sizde buldum. Çogu site dolaylı yoldan reklam yapıyor ve yönlendirmeye çalışıyor ve bunu hiç sevmiyorum. Sizde bu yok yani ben öyle gördüm. Öncelikle kendi motivasyonunuz için yazmanız ki destekliyorum ve tebrik ediyorum tekrar tekrar sonrasında yalın ve dürüst şekilde yazmanızdan dolayı tebrik ediyorum eglenceli bir yol olusturmussunuz. Bence kişi kendi stratejisini kendi oluşturmalı örnekleri kendine göre yorumlamalıki tam anlamıyla hakimiyeti elinde bulundursun. Vizyon sahibi birisiniz ki buda benim dünyamda sizi değerli kılıyor. İyiki hemen başlamamışım yoksa forex magduru olacakmışım (bilgisizliğimden ve aslnda vadeli yatırımın kendime daha uygun olduğunu farkettiğimden dolayı)
  Temettü olayını teorik olarak biliyordum fakat sizin örnekleriniz ve yorumlayan arkadaşlar ile daha net algıladım aradığım yatırım şeklinin bu olduğunu kavradim. İyiki araştırmaya devam etmişim bir forumda bir arkadaşın bireysel emeklilik yerine uzun vadeli temettünün daha mantıklı olduğunu söylemesi üzerine araştirırken kendimi burda buldum.
  Muhtemelen sizi takip etmeye devam edeceğim gerek burda gerek diğer platformlarda, yazmaya devam etmeniz hem kendi motivasyonunuz için hemde benim gibi arkadaşlar için faydali olacağını düşünüyorum ziraa bir cok arkadas sizi takip ediyor ve yorumluyor. Yorum yapan arkadaşlardanda yeni bilgiler ögrendim. Bir kaç ay içinde bende yatırım yapmaya başlıyacağım muhtemelen temettü odaklı olacak.
  Herkese başarılar dilerim ve borsa kumar değildir. Sadece öğrenmeden mantığını kavramadan araştırmadan başlamamak gerek. Vede kısa yoldan zengin olmak gbi hayaller kurmamali insan. Emek önemlidir. Verilen emek kazandığını değerli kılan şey bence. Umarım hedeflerinize ulaşırsınız. Yeni başlayacak biri olarakda varsa tavsiyeniz dinlerim. Tecrübelerinizi paylaştığinız için teşekkürler.

  Ocak 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Pp,

   Güzel düşünceleriniz ve katkılarınız için çok teşekkür ederim. Umarım bu yolda öğrenmeye devam edersiniz. Bilgi, tasarruf ve sabır burada en çok işe yarayan şeyler.

   Forexten hiç anlamıyorum maalesef. Ekonomi okumama rağmen kafam maalesef basmıyor:)

   Umarım daha çok seneler birbirimize destek oluruz.

   Saygılar.

   Ocak 26, 2018
 9. Okan demiş ki:

  Net kar büyüme oranlarını nasıl elde ettiniz

  Ocak 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Okan Bey,

   Ben Reuters’in hisse sayfasını kullandım. Orada bir çok oran var kullanabileceğiniz.

   Saygılar.

   Ocak 26, 2018
 10. Hüseyin Uysal demiş ki:

  Merhaba,

  Hesap saptırıcı sonuçlar üretir. Bu uygulamanın kullanıldığı ABD’de enflasyon yok gibi bişey. Hatta adamlar enflasyonu artırmaya çalışıyorlar 🙂 .. Uzun vadeli olarak karlılığını %100 artıran bir işletmenin FK oranı 100 olamaz. ayrıca F/K tek başına bir değerleme aracı olmamalı. Belki bu orantılamayı TR için PDDD*FK olarak büyüme hızına göre orantılamamız lazım. Ayrıca FK yerine sanayi şirketleri için favök daha aydınlatıcı olabilir. F/Nakit akışı. Türkiye’deki amortirman sürelerinin ve işleyişi incelediğinde Net kar kavramı biraz havada kalıyor.

  Sevgiler.

  Şubat 8, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Enflasyon ülkemizde önemli bir sorun haklısınız. Ben bu yöntemi kullanıyorum çabucak duruma bakmak için. Tabii ki bu alet çantamızda bir araç ve diğer bir çok şeyle birlikte kullanmak gerekiyor.

   Her sene kârını %100 arttıran bir şirketin F/K’sı 100 olsa 1 sene içinde F/K’sı 50’ye, 2. sene 25’e, 3. sene %12,5’e düşer ve bence olabilir. Ama bu yöntemin sıkıntısı da şu ki 5 yıllık ortalama kâr artışı %100 olan bir senedin 6. sene o kadar kârını arttırıp arttıramayacağını kestirmeniz gerekiyor.

   Önerdiğiniz oranları da mutlaka inceleyeceğim. Katkınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Şubat 8, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.