Bana sürekli Sat Diyen İçimdeki Şeytan

Neden borsada en çok satış yapılan gün Pazartesi’dir? Neden bilinmeyen duygular bizi zar zor aldığımız hisse senetlerini satmaya zorlar?

Bunu yapan korku mudur? Hırs mıdır? Kulağımıza bunları kim fısıldar?

Elimde bulundurduğum bir senedi hafta sonu satmaya karar verdim. Sonra vazgeçtim. Sonra tekrar satmaya karar verdim. Sonra tekrar vazgeçtim.

Histeri krizimi geçirmek için defterimi açtım, o senedi neden aldığıma baktım. Bilançosunu inceledim. Yönetimin yaptığı mantıksız hareketleri anlamaya çalıştım. Hoş hala anlamıyorum genel kurulda soracağım ama:)

İçimdeki şeytanı susturup satmamaya karar verdim. Çünkü senedi alma nedenim değişmemişti…

Şimdi biraz daha ayrıntıya gireyim.

Aslında Duyduğumuz ve Okuduğumuz Hiç Bir Şeyi Unutmayız

Hafıza denilen muhteşem şey, gördüğü hiç şeyi unutmaz. Ya da gerekmeyen her şeyi hatırlar diyeyim.

Abi bu senet yükselmez, 5 TL pahalı. Bence şu senedi 12 TL’ye gelince satmalısın. Ooooowwww o hisse senedi işe yaramaz ama bu senet 10 kat yükselecek. Bunları hepimiz her gün duyuyoruz. Çevremizde borsacılar var, aracı kurumlarımız var, o da yoksa forumlar, Twitter var.

Duyduğumuz bu şeyler belki o zaman bize anında etki etmiyor ama beynimizin bir köşesinde yer ediniyor. Bekliyor bekliyor… Bazen bir yıl sonra, bazen 3 gün sonra tam da o şirketle ilgili bir anda aklımıza geliyor. Tabii bu da kararlarımızı etkiliyor.

20 TL fiyat hedefiyle aldığınız senedi sırf XYZ Ağa 10 TL pahalı dedi diye satabiliyoruz. Satışa sebep bulmak zaten çocuk oyuncağı. Derler ya “bahane … gibidir herkeste bulunur” diye. O hesap işte…

Ben hafta sonu bunu yaşadım. Hisse senedimde işler kötü gidince hemen bu duyduklarım aklıma geldi. Ama dahası da var.

Neden Pazartesi Diğer günlerden Daha Fazla Satış Yapılır

Nedeni aslında çok basit.  İnsanlara düşünecek daha çok zaman kaldığı için…

Borsada azıcık param var ya 🙂 Batıyor… Düşünüyorum ne yapsam ne etsem diye. Zaten şirket hakkında da bir kaç olumsuz haber dolaşıyor. Bilançolar kötü gelmiş.

Sonra şeytan dürtmeye başlıyor. Acaba ne yapsam ne etsem diye. Daha kötü olacak diye düşünüyorum, yönetimin yaptıklarından şüphe ediyorum. Arabada düşünüyorum, çeviri yaparken düşünüyorum, aklınıza gelecek her yerde düşünüyorum yani:)

Sonra tabii satarsam ne alırım diye de araştırdım biraz. Senetleri seçtim. Bayağı bir hazırlık yaptım yani. Ne uzun vadeli yatırım kaldı ne temettü 🙂

Sonra Süvariler Yardıma Geldi

Önce dedim ki: şimdi iki saat Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan hisse senedinin blokajını kaldıracağım. Çok uzun iş… Pazar günü emir versem Salı günü işlem yapabilirim diye düşündüm. O beni yine kurtardı.

Sonra la dedim ben bu senedi niye almıştım? Açtım defteri baktım. Temettüsünü arttırdığı için almışım. Değişiklik var mı diye baktım. İki bilançoyla nerden bilecen temettü ödeyebilecek mi ödeyemeyecek mi?

Bilançoyu açtım baktım temettü ödeyebilir gibi geldi. Hatta arttırabilir diye düşünüyorum.

Sonra da Warren Buffett’ın “Bazen hisse senedi fiyatları irrasyonel hale gelebilir” ve “Şirketin durumu için bir yıl bile yeterli değil” sözleri geldi. Ben de iki bilançoyla karar vermeyi uygun bulmadım ve beklemeye karar verdim.

Bir Yandan da Ben Bu İşi Öğrendim Diyorum

Şimdi bir de böyle durumlarda, belli bir süreden sonra insana güven de geliyor. Kesin satmalıyım çünkü ben bu işi öğrendim diyorsun.

En azından bu sefer içimden gelen bu sese de direneceğim.

Toparlarsam

Bu hafta sonu bana satış yapmamı söyleyen şeytanlarla boğuştum. Neyse ki aldığım önlemler sayesinde bunu atlattım. Ama bu sefer daha zor oldu.

Maalesef işler kötü gittiğinde olumsuz haberler daha çok belirgin oluyor. Bu senet bazında da, endeks bazında da aynı.

İnsan ne kadar çok düşünürse bir hisse senedi üzerinde o kadar hata yapabiliyor. En azından benim gibi acemiler için geçerli bu kural. Üstadlara bir şey diyemem:)

Bir de Pazartesilere dikkat edin:)

Uzun vadeli yatırım yolu çok dikenli. Ne yapsak hisseleri unutup internetsiz, telefonsuz, televizyonsuz bir yere mi yerleşsek 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

18 Yorum

 1. Mehmet demiş ki:

  Her zamanki gibi süper

  Ağustos 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mehmet Bey,

   Okuduğunuz için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 13, 2017
 2. Borsa Öğrenicisi demiş ki:

  Güzel yazmışsınız.Türk yatırımcının bir çoğu önce hisseyi alır sonra araştırır. Önce iyice araştırıp alırsa , emek verirse kolay kolay satamayacaktır.

  Ağustos 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Borsa Öğrencisi,

   Neden aldığını ve hedeflerini yazmak çok etkili oluyor. Mutlaka denemek lazım.

   Teşekkür ederim. Saygılar.

   Ağustos 13, 2017
 3. emin özgür atik demiş ki:

  YİĞİT BEY MERHABA,
  İYİSİNİZDİR UMARIM.
  BEN UZUN VADELİ PORTFÖYÜMÜ RİSKLİ DÖNEMLERDE SATIP BEKLEMEYE KARAR VERDİM.
  ŞİMDİ İKİ SEÇEMEK VAR YA KORKTUĞUM GERÇEKLEŞECEK VE BEKLEYİP AYNI PORTFÖYÜ DAHA UCUZA ALACAĞIM YADA KORKTUĞUM OLAY GERÇEKLEŞMEYECEK-KUZEY KORE KRİZİ- O ZAMAN TREN İLERLEDİ DİYE AYNI PORTFDÖYÜ BİRDAHA ALAMAYACAĞIM YADA AZ BİR YÜKSELİŞİ KAÇIRMIŞ OLARAK TEKRARDAN ALABİLİRİM.
  BİRKAÇ AY ÖNCESİNE KADAR BÖYLE BİR YÜKSELİŞİ BEKLEMEDE GEÇİRSEM TEKRAR AYNI PORTFÖYÜ OLUŞTURAMAZDIM AMA ŞİMDİ SANIRIM AZ BİR YÜKSELİŞİ KAÇIRMIŞ OLARAK TEKRARDAN OLUŞTURABİLİRİM.
  SİZCE DÜŞÜNDÜKLERİMDE BİLMEDİĞİMİ BİLMEDİĞİM BİRŞEYLER VARMI,VARSA BANA İŞARET EDERMİSİNİZ,ÇOK MEMNUN OLURUM
  SELAMLAR ,SAYGILAR,TEŞEKKÜRLER

  Ağustos 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Sizin yerinizde ben olsam sattıktan sonra bu kadar çok düşünmezdim. Sattınız belli bir kâr ettiniz ve hayat devam ediyor. Eğer bilanço okumayı, temel analizi, teknik analizi veya her ikisini de öğrendiyseniz, ya da al unut, al izle, sürekli belli bir miktar al ve takip et gibi bir sisteminiz varsa sizin için fırsatlar hiç bitmeyecek demektir.

   Bitmeyecek derken İngiltere’de 1700’lü yıllardan beri borsa var ve o zamandan beri de fırsatlar hiç bitmemiş.

   Eğer bu işlere çok takarsanız ya da fazla içine girerseniz hata yaparsınız diye düşünüyorum. Benim stratejime göre yarın tahmin edilemiyor ve ona göre pozisyon alıyorum. Siz borsanın düşeceğine oynadınız ve hisseleri sattınız. Stratejiniz böyle. Değerlemelere baktınız belki, belki Kuzey Kore’den çekindiniz. Şimdi analizinizi yaparsınız ve eper fırsat görürseniz harekete geçersiniz.

   Yalnız nasıl yabancı iki hafta üst üste satınca ben borsadan çıkarım diyebiliyorsanız, ne zaman alım yapacağınızı da kesin çizgilerle belirlemeniz lazım Hatta bunu istatistiki olarak da doğrulamalısınız. Yoksa kendinizi duygularınızın ve iç sesinizin akışına bırakırsınız ve alımlarınızı duygusal olarak yaparsınız. Bu piyasada duyguları ve içinden gelenlerle alım yapıp da kazanan adam çok fazla yok diye biliyorum.

   Ben yazdıklarınızdan biraz duygusal davrandığınızı düşünmeye başladım. Ben olsam satım yaptıktan sonra arkama bakmazdım. Kendimi geliştirmeye odaklanırdım. Bir alım stratejisi oluşturup onu uygulamaya çalışırdım ve günlük işlerime odaklanırdım.Çünkü acaba çıkacak mı, düşecek mi, şimdi mi alsam, sonra mı, sattım alttan alırım demeye başladınız mı bu işin sonu yok maalesef:)

   Umarım yazdıklarımı çok bilmişlik olarak algılamazsınız.

   İyi akşamlar. Saygılar.

   Ağustos 13, 2017
 4. emin özgür atik demiş ki:

  SAYIN YİĞİT BEY,
  GERİ DÖNÜŞÜNÜZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  YAZDIKLARINIZI GÖNÜLDEN KABUL EDİYORUM,BANA FAYDA KATTI.
  HATTA ŞU KISMI——–Yalnız nasıl yabancı iki hafta üst üste satınca ben borsadan çıkarım diyebiliyorsanız, ne zaman alım yapacağınızı da kesin çizgilerle belirlemeniz lazım Hatta bunu istatistiki olarak da doğrulamalısınız———— BÜYÜK KAĞIDA DÖKTÜM EVDE DUVARA BİRAZDAN YAPIŞTIRACAĞIM.

  BORSADA DUYGULARIYLA HAREKET EDENLERİN DÜŞÜNCELERİYLE KARAR VERENLERE GÖRE BAŞARISIZ VEYA DAHA AZ BAŞARILI OLDUĞUNU BİLİYORUM DEDİĞİNİZ GİBİ VE BUNUDA ANLIYORUM AMA BU DURUM ÇOK ZORUMA GİDİYOR.HAYATTTA DUYGULAR DÜŞÜNCELERDEN BİLE DAHA KIYMETLİ DEĞİLMİ ,NEDEN BORSADA BU GEÇERLİ DEĞİL.
  UMARIM BİRGÜN BİR ÇOK KİŞİ ÇIKAR VE BİZ DÜŞÜNCELERİMİZİN YARDIMIYLA AMA DUYGULARIMIZIN ÖNDERLİĞİNDE ŞU İŞLEMLERİ YAPTIK VEDE İSTİKRARLI GELİR KAYDETTİK DERLER.VE BUNUDA BELGELERLER.
  ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,SELAMLAR SAYGILAR

  Ağustos 13, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Kendimizi geliştirmeye devam edelim. Burada fırsatlar bitmez yeter ki kazandıracak bir sisteminiz olsun. Kendimizi geliştirmeye devam edelim ve bir kere yaptığımız hatayı bir daha yapmayalım.

   Saygılar.

   Ağustos 14, 2017
  • emin özgür atik demiş ki:

   SAYIN YİĞİT BEY,
   BUGÜNKÜ YÜKSELİŞTEN SONRA ŞUNU FARKETTİM,(BÜTÜN PLANLARIMI BORSANIN ARTIK DÜŞECEĞİ ÜZERE YAPMIŞTIMYA)
   ÇOK KIYMETLİ BİR ÖZELLİĞİM VAR:HİSSELERİN EN İYİ NİYETLİLERİNİ ÇOK İYİ SEÇEBİLİYORUM,AMA BU İYİ NİYETLİ HİSSELER ASLA KARLI OLMUYORLAR.
   ŞÖYLEKİ SATTIĞIM 3 GRUP HİSSEDE BUGÜNKÜ%2 ÜSTÜ YÜKSELİŞE RAĞMEN NERDEYSE HİÇ ARTMADILAR.
   BENDE ONLARI YÜKSELİŞTEN ÖNCE SATTIĞIM İÇİN PEK ÜZÜLEMEDİM.
   GÖRÜYORSUNUZ SEÇTİĞİM HİSSELERİM O KADAR İYİ NİYETLİLERKİ BEN ÜZÜLMEYİM DİYE ONLARI SATTIKTAN SONRA BİLE TOPLULUĞA AYAK UYDURMAYIP YÜKSELMEMEYE DEVAM EDİYORLAR.
   STRATEJİNİN BÖYLESİNİ WARREN BUFFET, PETER LYNCH BİLE YAPAMAZLAR.
   SELAMLAR ,SAYGILAR

   Ağustos 14, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Srver çöktü ve geri alındı yazılar gitmiş. Siz moralinizi bozmayın daha çok zamanımız var. Günlük işlerinize odaklanıp fazla takılmayın. Fırsat her zaman çıkar. Yeter ki görmesini bilelim.

   Saygılar.

   Ağustos 16, 2017
 5. Hüseyin demiş ki:

  iyi ki yazıyorsun, bizim gibi acemi ve küçük yatırımcı böyle durumlarda okuyup rahatlayacak kendini yalnız hissetmemesini sağlayacak birilerini arıyor. bu arada; satmayı düşündüklerin aksa ya da soda mıydı diye içimden geçirdim yazını okurken.

  cuma günkü silkelemede senin yazdıkların birer birer geldi aklıma, “borsada herkes cesurken sen ürkek ol, herkes ürkekken sen cesur ol” minvalinde borsa düşerken herkes karalar bağlarken piyasaya dal gibilerinden bir söz vardı, işte o çok işime yaradı. var olasın,

  öte yandan pazartesi (bugünkü) pozitif ilk seans sonunda aldıklarımdan çoğunu (itiraf edeyim petkim ve soda almıştım) döküldüm 3-5 karla. senin süvarilerin gibi destekçilerim yok malesef..

  Ağustos 14, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   İçimi döküyorum ben de ne yapayım 🙂 Benim gibi düşünen çok yatırımcı var biliyorum. Aksa ve Soda ile sıkıntım yok, isgyo’daki güzel kira alınan yerlerin satılmasına uyuz oldum 🙂

   Kazancınız hayırlı olsun 🙂 Darısı bizim başımıza. Ama emeklilik isterim ben az kâr işime yaramaz:)

   Saygılar.

   Ağustos 14, 2017
 6. TURGUT demiş ki:

  Güzel bir yazı..yine çok faydalı olmuş..Yiğit kardeşim bugün portföyüm 13 bin tl ye ulaştı 🙂 yakında yakalayacam seni 🙂 henüz 1 aylık portföy…Bende şu an portföyde aselsan,trakcm,kordsa,vesbe,tskb var……Banka almayacaktım ama yatırım bankası olması ve iş bankası iştiraklerini fonlaması nedeniyle aldım .)

  Ağustos 14, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Server çöktü ve geri alındı onun için silinmiş yazılar. Beni geçerseniz sevinirim. EMekli olursak tavla oynarız birlikte 🙂

   Saygılar.

   Ağustos 16, 2017
 7. kuntakinte demiş ki:

  Emekli olursak tavla oynarız birlikte, Evet ya, bu iyiymiş, aklıma şöyle bir fikir geldi, gelin uzun vade yatırımcıları olarak böyle bir hedef koyalım, hedef 2022 veya 2023 gibi veya 2025, tarihte anlaştıktan sonra, o zaman emekli olurum diyenlerin grubu isimlerini yazsın, sen durumdasın ben ne durumdayım gibi iletişim kanalı açalım, en azından zor günlerde motivasyon unsuru olur. Takibi siz onay veriyorsanız. saygılar

  Ağustos 17, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kuntakinte,

   Her ayın birinde veya ikisinde ne durumda olduğumu yazıyorum. Siz de o yazının altına ne durumda olduğunuzu, hedefinizin yüzde kaçına ulaştığınızı yazabilirsiniz 🙂 Ben de ayın başında yazacağım temettü geliri yazımda bu duyuruyu yaparım. Böylece birbirimizden haberimiz olur 🙂 Oturur tavlamızı da atarız ne olacak, emekli olmasak da olur 🙂

   Saygılar.

   Ağustos 17, 2017
 8. Umut demiş ki:

  SAkin kafayla bir satış talep formu mu oluştursak:) Her alımda neden alıyorumla başlayan bir form… Hher hisse için:)

  Şubat 20, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Yapın bir satış talep formu, burada yayınlayalım. Belki diğer okuyucular da katkı yapar güzel bir form çıkar ortaya:)

   Saygılar.

   Şubat 20, 2018

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.