Faaliyet Raporları Yönünden Yurtdışı – Türkiye Karşılaştırması

Bu yazıyı yazmamak için kendimi çok tuttum. Az çok Türkiye’deki şirketlerin faaliyet raporlarını okuyan biriyim. İşim dolayısıyla da bir kaç yurtdışı şirketin faaliyet raporlarını da düzenli takip ediyorum.

Asıl uyanışı da Warren Buffett’ın yatırımcılara yazdığı mektuplarla yaşadım aslında. “Nasıl yani dedim? Şirketin CEO’su yatırımcılara yaptığı hatalardan mı bahsediyor? Onları nasıl düzelteceğini mi anlatıyor? Böyle bir dünya mı var?” diye diye iki haftadır dolanıyordum etrafta. Ama diyordum ki burası Türkiye canısı, o kadar da çok beklenti içinde olmamak lazım.

Sonra küçük umursamaz dünyama geri döndüm ve bir yurtdışı şirket araştırmaya başladım. Royal Dutch Shell ne zamandır aklımdaydı.

Sitesini gezerken bir baktım CEO’larının 2017 2. çeyrek verilerini Youtube’da değerlendirdiği videoyu gördüm. Ardından CFO’nun videosu. Proje anlatımları, yatırımcı sunumları….

Hadi başlayalım.

report-3050965_1920
Faaliyet Raporları Yönünden Yurtdışı – Türkiye Karşılaştırması

Bir bizim faaliyet raporları geldi aklıma, bir adamlarınkine baktım. Beynim yanmak üzereydi ki ancak yazarak rahatlayabildim.

Burası Yaya Geçidinin Önünde Yayaların Arabaları Beklediği Ülke

28 yaşında İngiltere’ye okumaya gittim. O yaşıma kadar yaya geçidinin önünde arabaların geçmesini bekliyordum. Yol boşalınca da yaya geçidinden geçiyordum. Arada arabalar duruyordu haklarını yemeyeyim. O kadar şaşırıyordum ki karşıya geçene kadar teşekkür ediyordum.

Sonra gittim İngiltere’ye bir baktım, bırak karşıdan karşıya geçmeye çalışmayı, yaya geçidinin yanından geçerken bile arabalar durmaya başlıyor. Artık adamlar durmasın diye yaya geçidinin 2 metre yanına yaklaşmıyordum. Küfür yemek korkusu var memleketten kazandığım. Adamlar durunca küfür edecek sanıyorum. Hoş tek bir korna bile duymadım ama.

Len dedim demek ki doğrusu buymuş. Yaya geçidinden geçerken arabalar dururmuş. Zaten arabaların geçmesini bekliyorsan yaya geçidinin anlamı ne:)

Bir De Buna Alışmış ve Benimsemiş İnsanlar Var

Bir de trafik sıkışınca yaya geçitlerinin önünü boş bırakıyorlar. Araba, yaya geçidini trafik sıkışıkken geçemeyecekse önünde bekliyor. İşgal etmiyor.

Ben bunu gördüm ya, Ulus’ta heykelin oradaki meşhur yaya geçidinde bekliyorum. Adam elli metrelik otobüsü yaya geçidinin önüne çekiyor. Otobüsü dolanana kadar yeşil ışık bitecek 🙂

Bir sabrettim, iki sabrettim, günler haftalar geçti. Sonunda bir gün şoföre dedim ki “Kardeşim niye bunu çekiyorsun buraya, biz nasıl geçelim.” Önce şoför beni haşladı bir güzel yayık yayık. Sonra son darbeyi yayalardan yedim. “Ne yapsın kardeşim şoför dediler, önü dolu!”

O gün bu işleri bıraktım. Siz dolanın dedim otobüsü, yapacak bir şey yok.

Yiğit Neden Anlattın, Hani Faaliyet Raporu Nerede?

İngiltere’ye gitmesem yaya geçidinin gerçek anlamını keşfedemeyecektim. Yurtdışındaki şirketlerin faaliyet raporlarını okumasam da bizimkilerin ne kadar amatörce hazırlandığını bilemeyecektim.

Ben bir tane kendini eleştiren CEO görmedim arkadaş. Trilyonlarca kur zararı yazıyor şirket, CEO’su kaval çalıyor. Kur yükseldi ondan zarar ettik. Ben de armut topladım bir sene demiyor mesela…

Tamam kendini eleştirmiyorsun, 1980 yılında adamların yazdığından daha kötü bir faaliyet raporu ve yatırımcı sunumu hazırlamak nedir ya?

Fırsatı olanlar Royal Dutch Shell‘in sitesini, faaliyet raporunu ve yatırımcı sunumlarını incelesin. Ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Şirket iyi kötü demiyorum yanlış anlaşılmasın.

Hakettiğimiz Şekilde Muamele Göreceğiz Maalesef

Mesela ben amacı kira geliri elde etmek olan bir şirketin CEO’sundan kira getiren gayrimenkulleri neden sattığını, 2. çeyrek sonuçlarını Youtube’da açıklarken duymak istiyorum. Ya da başka bir şirketin devasa kur zararını neden hedgelemediğini CFO’dan dinlemek istiyorum. Sırf meraktan. Ya da yatırımcı sunumlarında açıklasınlar.

Bazen diyorlar ya yatırımcı niye borsaya çekilemiyor diye. Bence bundan gelmiyor. Yurtdışı örnekleri bilmiyor ama bir yanı da bu işlerin böyle yapılmayacağını biliyor. İçine sinmiyor adamın. Niye gelsin?

Toparlarsam

Bu akşam canım sıkıldı faaliyet raporlarındaki kalite farkını görünce. Onun için biraz karalayayım dedim. Umarım biz de bir gün hakettiğimiz faaliyet raporlarını, yatırımcı sunumlarını, CEOları, CFOları görürüz. Umarım onlar da bizi adam yerine koyup daha çok bilgi verirler. Warren Buffett’ın yaptığını 40 yıl sonra da olsa yaparlar.

İnanıyorum ki insanlar bilgi aldıkları ve firmalara güvendikleri oranda borsaya gelecekler. Uzun vadeli yatırımcı olamayan halkımızın üstünde uzun vadeli yatırımın ne olduğunu bilmeyen şirketlerin de çok vebali var.

Neyse, ben daha güzel faaliyet raporları, yatırımcı sunumları görmek istiyorum ve CEO’ların ve CFO’ların bilançoları Youtube vs gibi yerlerde değerlendirmelerini istiyorum deyip, sizi daha fazla sıkmadan konuyu kapatıyorum.

Saygılar.

O iş sadece Kap’a bilanço göndermekle olmaz 🙂

14 Yorum

 1. emin özgür atik demiş ki:

  SAYIN YİĞİT BEY,
  MERHABA,
  BU YAZINIZIDA HER YAZINIZ GİBİ BEĞENDİM,TEŞEKKÜRLER.
  SANIRIM ÇOĞU YÖNETİCİDE O ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK YOK VE/VEYA AMATÖR YATIRIMCILARA DEĞER VERMİYORLAR VE/VEYA SADECE PARA KAZANMAYI ÖNEMSİYORLAR.
  BORSA İÇİN ŞÖYLE BİR PLANIM VARDI:ÜST ÜSTE İKİ HAFTA YABANCI YATIRIMCI HİSSE SATARSA PEŞİNDENDE PİYASA DÜŞMEYE BAŞLARSA TÜM PLANLARI İPTAL EDİP ACİL ÇIKIŞ YAPACAKTIM.
  ŞİMDİ İKİ HAFTA ÜST ÜSTE YABANCI PARA ÇIKIŞI OLDU,FAKAT ÇOK KÜÇÜK ORANLARDA ACABA BUNLARI SAYMALI VE İLK DÜŞÜŞTE ÇIKMALIMIYIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
  SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ
  SELAMLAR SAYGILAR

  Ağustos 10, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Borsada insanlar disiplinli oldukları kadar para kazanıyorlar. Sakin kafayla yaptığınız planlara uygulama zamanı geldiği zaman uymazsanız ve esnetirseniz ileride hata yapabilirsiniz.

   Piyasa iner mi çıkar mı, yaabancı yatırımcı iki hafta çıktıktan sonra istatistiki olarak piyasa düşmüş mü, düşmemiş mi, bu büyük düşüşün bir başlangıcı mı yoksa bir düzeltme mi? bunları bilmiyorum.

   Fakat başta da dediğim gibi eğer sakin kafayla düşünüp planladığınız sisteme uymazsanız, kaybolabilirsiniz. Umarım zararda değilsinizdir.

   Saygılar.

   Ağustos 11, 2017
 2. TURGUT demiş ki:

  ben bağlayayım mı yazını yiğit kardeş…burası aslanın fareye boğdurulduğu yer..Aman sakın bir daha otobüs şöförlerine falan birşey deme..vatandaş şöförle bir olur sana bir araba dolusu sopa atar……) diyeceksin ki nerden biliyorsun? geçenlerde şöföre bu kadar adamı niye dolduruyorsun bu sıcakta dediğimde fena dayak yiyecektim 🙂 benden demesi..selam ve dua ile kal…

  Ağustos 10, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Tecrübemize göre demek ki sesimizi çıkarmayacağız:) Ben de artık görmüyorum zaten 🙂

   İyi günler. Saygılar.

   Ağustos 11, 2017
 3. emin özgür atik demiş ki:

  YİĞİT BEY MERHABA,
  BUGÜN İTİBARİYLE TÜM HİSSE STOKLARIMI TAM OLARAK SATTIM.
  MART TAN İTİBAREN %15 REEL GETİRİM VAR,FARKINDAYIM ORTALAMANIN ALTINDA KALDIM.
  BENCE SEBEBİ GÜÇLÜ HİSSELERİ DEĞİL DEFANSİF SANDIĞIM ZAMAN İÇİNDE AZ YÜKSELMİŞ PRİMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM HİSSELERE YATIRIM YAPMAK OLDU.
  YAKIN ZAMAN İÇİNDE BU DÜŞÜNCEMİ GÖNÜLDEN DEĞİŞTİRECEĞİME İNANMIYORUM,TECRÜBEYLE ZAMAN İÇİNDE OLACAK.
  BİR SÜRE TAKİP VE EĞİTİME DEVAM AMA SANAL OLARAK SADECE BIST 30 HİSSELERİNE PRATİK AMACIYLA ALIŞ SATIŞLAR YAPACAĞIM,ANLAMAYA ÇALIŞACAĞIM.
  SİZİ TAKİP ETMEK EN FAYDALI EĞİTİMLERDEN BİRİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM,TEŞEKKÜRLER

  Ağustos 11, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Emin Bey,

   Hayırlısı olsun. Kârdan zarar ettim diye üzülmemek lazım. Siz öğrenmeye devam edin, meyvelerini er ya da geç toplarsınız.

   Ama size nacizane tavsiyem bu işlere fazla gömülmeyin. Kafanızı biraz kaldırın. 500 puan çıktı, 200 puan düştü demeye başlarsanız büyük resmi kaçırır ve hata yaparsınız. Emlak sizin uzmanlık alanınızdı, belki orada fırsatlar vardır:)

   Çok teşekkür ederim. Saygılar.

   Ağustos 12, 2017
 4. erdinç demiş ki:

  Birçok yazıları olduğu gibi, bu yazıyı da okurken, belki bir miktar amatörce belkide bir miktar anladığım dilden ve en önemlisi de sanki karşımda biri ile sohbet ediyormuş edasında yeni bir yazı olduğunu belirtmek isterim. Yazıların lezzetini veren faktör belkide; birçok mecrada olduğu gibi, bilmişlik ya da bilgiçlik, ukalalık ve gereksiz öz güven veyahut öğretici rolü üstlenmeden; her okuyucunun bilgi düzeyinde ve “birlikte öğreniyoruz mesajı” nı hissettirmesinden kaynaklanıyor sanırım. Devamını bekliyorum ve diliyorum…

  Ağustos 12, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Erdinç Bey,

   Çok teşekkür ederim öncelikle. Öğrenirken bulduklarımı sizinle paylaşıyorum. Umarım faydalı oluyordur.

   Saygılar.

   Ağustos 13, 2017
 5. Kaan demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,

  Yazdıklarınıza aynen katılıyorum, siz WB mektubu çevirisini yaprığınızda Twitterda da yazmıştım size. Şirketlerinin yıllık yatırımcı toplantılarını karnaval şeklinde yaptıklarını, karnavalın detay programlarını; kalacak yer, alana servis bilgilerinin yer aldığını gördüğümde sizin İngiltere’de yaşadığınız duyguyu yaşadım sanırım. Örnek bir program linkini aşağıya da ekliyorum, merak eden olursa göz atabilir. Yatırım yaptığımız şirketlerin üçer beşer sayfalık faaliyet eaporlaeını okudukça, şirketlerimiz bu vizyona ulaşamadıkça biz daha uzun süre pazartesilerde satmaktan korkacağız sanırım.

  Selamlar

  http://berkshirehathaway.com/meet01/VisGuide2017.pdf

  Ağustos 14, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Kaan Bey,

   Katkınız için çok teşekkür ederim. İnceledim biraz broşürü. Muhteşem bir şey. Ortaklara çeşitli indirimler de yapıyorlar. Umarım biz de böyle şeyleri görebiliriz bir gün. Ne diyeyim 🙂

   Saygılar.

   Ağustos 14, 2017
 6. burak demiş ki:

  sadece yurt içi yurt dışı değil, kendi içinde de kalite farkları var, geçen zoren ve akenerjinin faaliyet raporlarına bakmıştım, ikisi arasında dağlar kadar fark var, biri tam amatör, verelim de gitsin diye bakmışlar,

  işin daha da komiği iyi olanda da maddi hata var, şu tesis şu kadar üretiyor, bu tesis bu kadar, vs. toplamda budur demişler, bir topluyorsun toplamla aralarında 1mgw fark var. çok daha ciddi olmaları gerekiyor. halkın borsaya gelmesi için önce mali eğitim gerekir, temel konuları içeren bu eğitimin (tasarruf nasıl yapılır, arz, talep, enflasyon, yatırım araçları bilgilendirme vs.) orta okuldan başlayıp her yıl en az 1 ders olarak müfredata eklenmesi gerekiyor. yoksa millet anadan babadan gördüğü gibi, faiz e yaklaşma, altın yap koy kenara , borsa kumardır mantığından şaşmıyor.

  Ağustos 19, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Maalesef yatırımcı olarak bizim eksikliğimiz çok fazla. genel kurullara gitsek, bu ne biçim faaliyet raporu deyip önlerine güzel örnekleri sunsak belki düzelirler. Çok mu yimserim bilmiyorum ama en azından talep etmek lazım diye düşünüyorum.

   Saygılar.

   Ağustos 19, 2017
  • burak demiş ki:

   bugün okuma günüm, işyat ın faaliyet raporunu okuyorum (ilk kez) aşağıya paylaşacağım, adamlar (işbankası camiası) resmi raporda neredeyse sitem etmişler,

   —-
   Toplantıya medya katılım göstermemiş, menfaat sahiplerinden bağımsız denetçi firma yetkilisi gözlemci olarak katılmıştır.
   Toplantı duyurusunun mümkün olan en fazla sayıda pay sahibine ulaşması amaçlanmış, duyuru toplantı tarihinden en az 3 hafta önce Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda, Merkezi Kayıt Kuruluşunun elektronik genel kurul sisteminde, Şirketin internet sitesinde ve Ticaret Sicili Gazetesinde ilan edilmek suretiyle yapılmıştır. Toplantı öncesinde finansal tablolar, faaliyet raporu, bağımsız denetim raporu, kâr dağıtım tablosu elektronik ortamda yayınlanmış ve Şirket merkezinde hazır bulundurulmuştur. Toplantı esnasında pay sahiplerince soru sorma hakkı kullanılmamış, gündeme madde eklenmesi talebinde bulunulmamış,

   işe bakın borsada işlem gören ve en sağlam kuruluşlardan olan işbank a ait bir hisse ve genel kurula medya ilgi göstermiyor. (ekonomiciler dahil)
   3 hafta önceden her platformdan çağrı yapmalarına rağmen menfaat sahiplerinden (ana hissedarlar hariç) gelen yok,
   önceden her bir rapor paylaşılmasına rağmen soru soran yok, gündeme madde ekleyen yok.
   bir kişi de sormamış, kar az, neden x yatırımına yönelmiyorsunuz illa y yatırımında ısrar ediyorsunuz diye mesela.

   bizim borsanın oturması için sanırım bir 30-40 sene daha geçmesi lazım. borsayı oynayanlar içinde /ben dahil/ mali bilgisini tamamlamış, yatırım amaçlı işlem yapan kişi çok az,

   Ağustos 19, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Bu blogda ve twitterda çok sıktu ı ve bilinçli bir yatırımcı kitlesi oluşuyor bence. Organize olup Genel Kurullara birlikte gidebiliriz. Gitmeden önce sorular hazırlayıp, genel kurulda genel müdürü terletebiliriz. Ne de olsa birlikten kuvvet doğar.

   O zaman genel kurullar da şenlenir ve biz de yatırımcı olmanın keyfine varırız:) Mesela ben ISGYO Genel Müdürü’ne çookkkk sorular soracağım:) Hazırlıklara başladım:)

   Saygılar.

   Ağustos 19, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.