Erken Emeklilik Adımları: Kütüphaneyi Hatırlamak

Çocukluğumda yolum sıkça kütüphaneye düşerdi. İstediğim kitabı seçerdim kaytan bıyıklı kütüphaneci amca deftere kaydederdi.

Kitabı geç götürmekten ve zarar görmesinden çok korkardım. Geri götürürken fırça yemeyeyim diye acele ederdim.

O zamandan bu zamana yıllar geçti. Yolum kütüphaneye neredeyse 20 yıldır düşmedi.

Fakat erken emeklilik yolunda harcamalarımı gözden geçirirken, kütüphaneleri tekrar hatırladım. Kitap satın almak yerine, onları ödünç almanın erken emeklilik yolunda çok önemli olduğunu farkettim.

O zaman başlayalım…

ID-100470323
Erken Emeklilik Adımları: Kütüphaneyi Hatırlamak

Yaklaşık 20 yıldır kütüphanelere uğramamıştım. Yüksek lisans yaptığımda bir sene oradan çıkamadım ama o da ders çalışmak içindi, kitap almak için değil. Geçen ilçemizdeki küçük kütüphaneye yolum düştü ve kimse yoktu. İn cin top oynuyordu. Şaşırdım açıkçası.

Kimi insanların kitaplarla arasında bağ vardır. Kitap almayı severler ve kitap biriktirirler. Benim hiç öyle bir tutkum olmadı.

Çok para harcamışım kitaplara ama kitaplarımı her taşındığımızda birilerine verdim. Sadece beş altı tanesi sürekli bende kaldı. Arada sıkılınca bazı bölümlerini okurum.

Şu an bir kitap 20-30 TL. Daha pahalısı da var ama ortalama 25 TL olarak alayım.

Ayda bir kitap alan bir ailenin yılda 300 TL kitap masrafı oluyor. Az gibi durabilir ama 10 yılda 3.000 TL yapar. Yani on yılda 120 maaşımdan 1 tanesini kitap almaya vermiş oluyorum.

Bunun yerine kitaplarımı kütüphanelerden ve arkadaşlarımdan almaya karar verdim. Böylece erken emeklilik fonuma bir tuğla daha koymuş olacağım.

Şimdi bakayım yılda ortalama 300 TL ne demek? Şu anda fiyatlardan;

Yılda yaklaşık 3,8 adet, 10 yılda 38 TUPRS,

Yılda 89 adet, 10 yılda 890 HEKTS,

Yılda 17 adet, 10 yılda 170 CIMSA alabilirim.

Bu tablodan sonra kitap biriktirmek yerine hisse biriktirmeyi seçiyorum.

Hafta sonu da Milli Kütüphane’ye gidip kitap seçeceğim. Okumaktan değil ama kitap almaktan artık vazgeçtim. Kısmetse çocuklarıma hisse senedi miras bırakacağım, ona kendi kütüphanemi değil ama halk kütüphanesine gitme alışkanlığı bırakacağım. Bakalım bunu becerebilecek miyim?

Siz kütüphaneye gider misiniz? Kitaplarınızı satın almayı mı yoksa ödünç almayı mı tercih ediyorsunuz? Sizce küçük şeylerden büyük tasarruflar edinilebilir mi?

Saygılar.

Image courtesy of toonsteb at FreeDigitalPhotos.net

6 Yorum

 1. mattovero demiş ki:

  Aynı yaşlardayız fikirleriniz bence geleceğe ışık tutan şekilde ve kesinlikle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Sizinle bu konuları müsait zamanlarda konuşmak isterim.

  Ocak 4, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Mottovero,

   Tasarruf her şeyin başı. Kütüphaneleri mutlaka hatırlamamız lazım.

   Umarım yakın zamanda toplanıp bir çay içeriz.

   Saygılar.

   Şubat 16, 2018
 2. uzun vadeli yatırımcı demiş ki:

  Ben de bir öğrenci olarak almak istediğim 10 kitabın sadece 1 veya 2sini alabiliyorum maddi gücümden dolayı. Ancak bazı kitapların başucumda, evimde olmasını isterim. Bazen kütüphanede okuduğum bir kitabı “bu mutlaka benim kitaplığımda olmalı” diyerek almışımdır. Bence bizi etkileyen, fikir dünyamızı hatta yaşadığımız hayatı şekillendiren kitapları evimizde de tutmalıyız. Ben şahsen genç yaşta hisse senedi almanın yanında kişinin yapacağı en büyük yatırımın kültürel sermayesine yapacağı yatırımdan geçtiğine inanıyorum, bu da çok gezmek ve okumaktan geçer. Tabi ne tüketim sevdalısı olmalı, ne de tekkedeki derviş veya sürekli gezen bir hippi gibi. Sanırım en iyi yol aylık düzenli tasarruf gibi gelirinin ne kadarını kitaba ayıracağını önceden belirlemek ve o miktarı aşmamak, uzun vadeli yatırımcı taktiği yani. Bu noktada en iyi alternatif yollardan biri de sahaflardır bu arada. Geçenlerde sıfırı 30 tl olan bir kitabı 9 tl ye aldım, hem de çok iyi kondisyonda. Saygılar.

  Ocak 31, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Uzun Vadeli Yatırımcı,

   sakın yanlış anlaşılmasın kesinlikle kitap almayın demiyorum. Ben de kitap alıp okuyorum zaman buldukça, incelemelerden görüyorsunuz. Altını çizdiğim çok kitabım var.

   Fakat her kitabın da alınması gerektiğini düşünmüyorum. Kütüphane bir alternatif olabilir. Sadece tasarruf olarak değil, çevreyi koruma ve sürdürülebilirlik olarak da bakmak lazım işe. Yoksa on tane kitap okuyan bir adamın bunu kütüphanede okuması veya satın alarak okuması arasında fark yok:) Okuyorsun sonuçta.

   Ama hem doğayı daha az kirletmiş oluruz hem de tasarruf edip ülke ekonomisine katkıda bulunuruz. Zaten bu tavsiyeye uyacak kişi sayısı belki 10 belki 100 olacak. Kitap endüstrisine de zararımız olmaz diye düşünüyorum.

   Saygılar:)

   Şubat 16, 2018
 3. Umut demiş ki:

  Ben de alıyorum, miraz olarak çocuklara bırakacağım kütüphane oluşturuyorum. Küçük kızımın da kendi yaşına uygun oldukça fazla kitabı birikti şimdiden… O da kütüphanesini yapıyor kitaplarını seviyor. Okuma alışkanlığı evde tv yerine geçen ailecek okuma zamanlarında kazanılıyor.

  Açıkçası kitaptan tasarruf yapacağıma 1gün aç kalmayı tercih ederim. Çok şükür böyle tercihler yapmam gerekmiyor bu arada:)

  Şubat 16, 2018
  Yanıtla
 4. Lattedenborsaya demiş ki:

  Sayın Umut Bey,

  Yazı çok yanlış anlaşılmış:)

  Kitaptan tasarruf edip okumayın demiyorum, demem de:) Ama bence çocukların kütüphaneye de alışmaları lazım. Böylece hem okumayı hem tasarrufu öğrenirler.

  Saygılar.

  Şubat 16, 2018
  Yanıtla

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.