El Emeğiyle Gelir Elde Etmenin Bir Yolu: Etsy.com

Malum burası Amerika ya da Kanada değil. Hiç birimiz 4000 dolar maaş alıp, 500 dolar mortgage’a verip, kalanını emeklilik hesabına yatıramıyoruz.

Para biriktirmek bu ülkede zor. Maaşlar düşük, hayat pahalı. Ev almak zor. Kira ödemek daha da zor. maaşı alıyorum, kirayı veriyorum, bir bakıyorum elde avuçta bir şey kalmamış. Sonra da uğraş dur bir yerlerden kısmaya çalış. Hele evliysek o zaman sorumluluklar daha da artıyor. Peki arkadaş! ben gelirimin nasıl yarısını biriktireceğim diye düşünmek normal. O zaman madem giderlerimizi azaltamıyoruz, biz de gelirlemizi arttıracak yollara bakalım. Bu yazıda benim hiç başaramadığım ama e-ticaretten ciddi şekilde para kazanılabilecek bir siteden bahsedeceğim. Kim bilir belki birilerine yardımımız olur…1) www.etsy.com

Resimdeki yünlerle sitenin doğrudan ilgisi var:)

Bu siteyi bir arkadaşımdan öğrendim. Dünyanın her tarafından insanlar el yapımı eserlerini buralarda satıyor. Çok meşhurmuş bu site ama ben hiç rast gelmemişim. Kimi el örgüsü kazak satıyor, kimi ağaçtan oyduğu heykelleri. Dövizle ticaret yapıldığı için de çok ciddi para kazanma potansiyeli var tl olarak. Türkiye’de el örgüsü kazağın yüzüne kimse bakmazken, orada 100-200 dolara satanlar var.

Sadece el örgüsü değil Türkiye’de üretilen yöresel giyim eşyaları, süs eşyaları falan da satılabilir. Lütfen siz de burayı gözden geçirin. Elbet satacak bir şey bulabilirsiniz sanıyorum. Benim hep aklımda ama maalesef daha beceremedim. Yoksa mahalledeki teyzeleri organize edip yabancılara şal ve kazak satacağım. Aklımda yani. 40 TL’ye şal satıp para kazandım diye seviniyorlar. Burada 200 TL’den koysam paraya para demem. Gözümde dolar işaretleri dönüyor yine haha.

Son olarak yabancıların dantel gibi şeyler sevmediklerini ekleyeyim. Kullanacakları, işlevi olan şeyleri satın alıyorlarmış.

Böylece hem ihracat yaparak ülkeye katkı sağlayıp hem de aile bütçesini genişletebilirsiniz. Kalanı ile de yatırım yapabilirsiniz.

Toparlarsam…

Maaşımızın %50’sini biriktirmemiz gerekiyor. Burada sorun yok. Fakat yaşam zor ve bu kadar çok para biriktirmek mevcut koşullarda hayal olabilir. O zaman yapılacak şey de alternatif gelir kaynakları yaratmaktır. Size bu yazıda bir tane alternatif gelir elde etme yolu göstermeye çalıştım. Örnekler çoğaltılabilir.  Umarım faydalı olur.

Ben uğraşamadım ama uğraşan, bir şeyler satan varsa yazsın da ben de sevineyim.

Siz bu yöntemleri kullanıyor musunuz? Ya da kulanmayı düşünüyor musunuz? Yoksa sizde benim gibi üşengeç misiniz?

5 Yorum

 1. Dilek demiş ki:

  Merhaba ,
  Bu tarz yazıların devamı dileğiyle …

  Şubat 14, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Dilek Hanım,

   Bu aralar internetten satış işleri ile ilgilenemiyorum. Ama bir şey görürsem mutlaka yazarım.

   Saygılar.

   Şubat 26, 2019
 2. Haydar Başak demiş ki:

  Yazılarınızı okumak çokkeyifli.
  Daha yolun başındayım ben de. Ne bulursam okuyorum.

  etsy.com sisteminde kargo tutarı ve ödeme nasıl oluyor acaba? Paypal yok malum ülkemizde.

  Aralık 13, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haydar Bey,

   Ben İngiltere’de öğrenciyken banka hesabı ve paypal konusunu halletmiştim. İnternette bir çok bilgi var ama denemediğim için sizi yanlış yönlendirmek istemem.

   Çok sayıda kargo şirketi var. Yurtdışı küçük paket ile PTT’den de gönderebilirsiniz. Fiyat konusunu araştırmak lazım.

   Öğrenmeye, denemeye devam:)

   Saygılar.

   Aralık 14, 2019

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.