Warren Buffett’ın Hissedarlara Yazdığı 2022 Mektubunun Çevirisi

Herkese selamlar.

Bu sene de Mart ayına geldik ve sıra Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway hissedarlarına yazdığı 2022 mektubunu çevirmeye geldi.

2024 yılında ikimizden biri ölmezse Dede’yi canlı dinlemeyi de çok istiyorum. Bakalım başarabilecek miyim?

2022 mektubu şu ana kadar Warren Buffett’ın yazdığı en kısa mektuplardan biri.

Adım adım oluşturduğu Berkshire’ı ve yapısını anlatarak başladığı mektubunu, öğütleri ile devam ettiriyor.

Son olarak ortağı Charlie Munger’ın sözleri ile mektubunu bitiriyor.

Hadi başlayalım.

(Dinlemek isteyenler için yazının sonuna Youtube linkini de bırakıyorum)

Berkshire Hathaway vs S&P 500 Performansı

Berkshire Hathaway vs S&P 500 Performansı

Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire Hathaway Inc. hissedarlarına:

Uzun zamandır ortağım olan Charlie Munger ve benim görevimiz, çok sayıda bireyin tasarruflarını yönetmektir. Bize olan ve hayatlarının çoğunu kapsayan, sürekli ve sarsılmaz güvenlerinden dolayı minnettarız. Bu yazıyı yazarken aklımda, kendini tasarrufa adamış bu insanlar var.

Genel kanı, insanların emekliliklerinde hayat standartlarını sürdürmek beklentisi ile gençken birikim yaptıkları üzerinedir. Bu teoriye göre, ölümden sonra kalan her varlık, ailelere ve belki de arkadaşlara ya da hayır kurumlarına kalır.

Bizim bu konuda farklı tecrübelerimiz var. Berkshire’ın bireysel hissedarlarının, büyük çoğunlukla hayatları boyunca tasarruf yapan ve yapmaya devam edecek insanlar olduğunu düşünüyoruz. Bu insanlar iyi hayatlar yaşasalarda eninde sonunda bu fonların büyük çoğunluğunu yardım organizasyonlarına bağışlarlar. Bu da asıl varlık sahibi ile bağı olmayan çok büyük sayıda insanın hayat kalitesinin artmasına sebep olur. Bazen bunun sonuçları muhteşemdir.

Para konusundaki davranışı insanın gerçek yüzünü ortaya çıkarır. Charlie ve ben Berkshire’da yaratılan değerin gösteriş için ve hanedan kurmak amacıyla değil de, daha çok da kamunun yararına kullanılmasını büyük bir zevkle izliyoruz.

Bizimki gibi hissedarlar için çalışmayı kim sevmez ki?

Ne Yapıyoruz?

Charlie ve ben, tasarruflarınızı birbiri ile bağlantılı iki tür sahiplik türüne tahsis ediyoruz. İlk olarak, genellikle %100’ünü alarak tamamını kontrol ettiğimiz şirketlere yatırım yapıyoruz. Berkshire, bu şirketlerdeki sermaye tahsisini yönetiyor, günlük faaliyetlerle ilgili kararları alacak üst yöneticiyi atıyor. Büyük şirketler yönetilirken güven ve kurallar olmazsa olmazdır. Berkshire ilkine alışılmadık şekilde -bazen de aşırı derecede- önem verir. Hayal kırıklıkları kaçınılmazdır. Faaliyet hatalarını anlayabiliriz fakat görevi kötüye kullanmaya sıfır tolerans gösteririz.

İkinci sahiplik kategorisi ise borsada işlem gören şirketlerin hisselerinin bir kısmına pasif bir şekilde sahip olmaktır. Bu yatırımlarda şirketin sahibi olmadığımız için yönetimde söz hakkımız olmaz.

Her iki sahiplik şeklinde de amacımız; dayanıklı ve avantajlı ekonomik özellikleri olan ve dürüst kişiler tarafından yönetilen işletmelere anlamlı yatırımlar yapmaktır. Lütfen, borsada işlem gören şirketleri, hünerli bir şekilde alım satım yapılabilen araçlar olarak görmediğimizi, aksine uzun dönemli işletme performansındaki beklentilerimize dayanarak yatırım yaptığımıza dikkat edin. Burada kritik nokta: Charlie ve benim hisseleri değil, işletmeleri seçiyor olmamızdır.

Yıllar içinde birçok hata yaptım. Sonuçta, şu anki geniş işletme koleksiyonumuzda, birkaç tane gerçekten ekonomik karakteristiği olağanüstü, birçok fevkalade iyi şirket var. Büyük bir grup şirket de iyi ile kötü arasında sınırda bulunuyor. Yol boyunca yatırım yaptığım birçok şirket, ürettikleri şeyler kamu tarafından artık talep edilmediği için öldü. Sistem, durmadan gelişen ürün ve hizmetler yaratırken aynı zamanda sürekli büyüyen bir kaybeden yığını da yaratıyor. Schumpeter bu duruma “yaratıcı yıkım” diyor.

Borsada işlem gören kısmın bir avantajı da muhteşem işletmelerin parçalarını muhteşem fiyatlara alma imkanı vermesidir. Hisse senetlerinin sık sık saçma fiyatlarda işlem gördüğünü anlamak kritik derecede önemlidir. “Etkin” piyasalar sadece ders kitaplarında varlığını sürdürür. Gerçekte, piyasada işlem gören hisse senetleri ve tahviller kafaları karıştıran mantıksız fiyatlardan işlem görebilirler ve bu davranışları sadece geriye bakıldığında anlaşılabilir.

Kontrol edilen halka kapalı şirketler ise başka bir türdür. Bazen değerinden çok yüksek fiyata satılırlar fakat neredeyse hiçbir zaman kelepir fiyattan satılmazlar. İşletme baskı altında değilse, bu şirketlerin sahipleri panik benzeri fiyatlardan şirketi satmayı düşünmez.

*************

Bu noktada size bir rapor kartı vermem uygun olur: 58 yıllık Berkshire yönetimim boyunca sermaye tahsis kararlarımın büyük bir kısmı şöyle böyleydi. Ayrıca bazı vakalarda, yaptığım kötü hamleleri yüksek dozda şans kurtardı. (USAir ve Salomon’da felaketten kılpayı kurtuluşumuzu hatırlayın. Ben kesinlikle unutamıyorum).

Tatminkâr sonuçlarımız 5 yılda bir alınan bir avuç gerçek doğru kararın ve Berkshire gibi vadesi uzun olan yatırımcıların lehine olan unutulmuş avantajımızın sonucudur. Hadi, perdenin arkasına bir göz atalım.

Gizli Sos

Ağustos 1994’te, -evet, 1994- Berkshire şimdi de sahip olduğumuz ve yedi yıl süren 400 milyon Coca-Cola hissi alımını tamamladı. Toplam maliyet 1.3 milyar dolardı ve bu tutar o zamanlar Berkshire için çok önemli bir meblağ idi.

1994’te Coca Cola’dan aldığımız nakit temettü 75 milyon dolardı. 2022’de temettü 704 milyon dolara yükseldi. Büyüme her yıl gerçekleşti ve doğum günleri kadar kesindi. Charlie ve benim yapmamız gereken tek şey Coca Cola’nın her çeyrek dağıttığı temettü çeklerini bozdurmaktı. O çeklerin büyük ihtimalle büyümelerini bekliyorduk.

American Express de hemen hemen benzer bir hikayedir. Berkshire Amex alımlarını 1995’te tamamladı ve tesadüfi olarak maliyet yine 1.3 milyar dolardı. Aldığımız yıllık temettüler bu şirkette 41 milyon dolardan 302 milyon dolara çıktı. Bu çekler de büyük olasılıkla artacak gibi duruyor.

Bu temettü getirileri tatmin edici olsa da muhteşem olmaktan uzaklar. Fakat bu artışlar hisse fiyatlarında önemli yükselişlerle birlikte gerçekleşti. Yıl sonunda Coca Cola yatırımımızın değeri 25 milyar dolar olurken Amex’te bu tutar 22 milyar dolar oldu. Her bir varlık şu an uzun zaman öncekine benzer şekilde Berkshire’ın net varlığının %5’ini meydana getiriyor.

Benzer büyüklükte bir hatayı 1990’larda yaptığımı ve parayı sabit değerli bir varlığa yatırmış olduğunu varsayalım ve 2022’de de 1.3 milyar dolarlık değerini korusun. (Örnek olarak yüksek notlu 30 yıllık bir tahvil almış olayım). Bu hayal kırıklığı yaratan yatırım Berkshire’ın net varlığının %0,3’ünü oluştururdu ve yıllık da sabit 80 milyon dolar gibi bir getirisi olurdu.

Yatırımcılar için ders: Çiçekler açtıkça dikenlerin önemi kalmaz. Zamanla, mucizeler yaratmak için birkaç kazanan yeter. Ve evet, erken başlamak ve 90’larına kadar yaşamak da buna yardımcı olur.

Kısaca Geçen Sene

Berkshire 2022’de güzel bir yıl geçirdi. Şirketin faaliyet kârı (Genel Kabul Görmüş Muhasebe Standartlarına (GAAP) göre hesapladığımız), hisse varlıklarımızdaki sermaye kazanç ve kayıpların dışarıda tutulduğnda rekor kırarak 30,8 milyar dolara ulaştı. GAAP rakamı ise, bizim düzeltmemiz olmadan, her bilanço döneminde çılgınca ve mantıksızca dalgalanır. 2022’deki akrobatik ve çok da alışılmışın dışında olmayan sonuçlar şöyle:

Berkshire Hathaway faaliyet Kârı

GAAP kârı çeyreklik ya da hatta yıllık bakıldığında %100 yanıltıcıdır. Sermaye kazançları kesinlikle geçmiş on yıllarda Berkshire için çok önemliydi ve önümüzdeki on yıllarda da anlamlı derecede olumlu etki etmesini bekliyoruz. Fakat çeyreksel sonuçlar, sürekli olarak ve akılsızca medyaya yansıyarak, yatırımcılar için tamamen yanıltıcı hale geliyorlar.

Berkshire için geçen sene gerçekleşen olumlu bir gelişme de Joe Brandon tarafından yönetilen Konut-Kaza sigortacısı Alleghany Corporation’ın satın alınmasıydı. Geçmişte Joe ile birlikte çalışmıştım ve hem Berkshire’dan hem de sigortacılıktan anlıyor. Alleghany bize özel bir değer katacak çünkü Berkhsire’ın benzersiz finans gücü, sigorta iştiraklerine diğer rakiplerin ulaşamayacakları değerde ve dayanıklı yatırım stratejileri uygulamasına imkan verecek.

Alleghany’nin yardımıyla, sigorta serbest sermayemiz 2022’de 147 milyar dolardan 164 milyar dolara çıktı. Disiplinli sigorta poliçesi üretimiyle, bu fonlar zamanla büyük ihtimalle sıfır maliyetli olacak. İlk konut-kaza sigortacımızı aldığımız 1967’den beri, Berkshire’ın serbest sermayesi; satın almalar, faaliyet ve yeniliklerle 8.000 kat artış gösterdi. Finansal raporlarımızda görünmese de, bu serbest sermaye Berkshire için olağanüstü bir varlık oldu.

*************

2022 yılı boyunca hisse geri alımları ve her biri kayda değer yatırımlarımız olan Apple ve American Express’te yaşanan benzer durumlarla çok küçük bir hisse başı gerçek değer artışı yaşandı. Berkhsire’da, eşsiz işletme koleksiyonunuzdaki payınızı hisse geri alımlarıyla %1,2 oranında yükselttik. Apple ve Amex’te yapılan geri alımlar bize maliyeti olmadan ortaklığımızı ufak çapta arttırma fırsatı verdi.

Matematik çok karışık değil: Hisse sayısı azaldığında, sizin şirketteki payınız artar. Bu hisse geri alımı değer yaratan fiyatlardan yapıldığında her küçük alımın faydası olur. Aynı şekilde, eğer şirket geri alımlar için fazla para öderse, mevcut hissedarlar zarar ederler. Bu gibi zamalarda kâr, satış yapan hissedarlara ve geri almayı tavsiye eden dost canlısı fakat pahalı yatırım bankacılarına gider.

Değer yaratan geri alımlardan elde edilen kazanç, vurgulanmalı ki her yönden bütün hissedarlar için faydalıdır. Yerel bir oto galerisinde tüm bilgiye erişimleri olan 3 adet hissedar olduğunu hayal edin. Bunlardan bir tanesi şirketi yönetsin. Yönetimde olmayan bir hissedarın, hisselerini diğeri için de çekici olan bir fiyattan satmak istediğini düşünün. Tamamlandığında, yapılan işlemin kimseye zararı olmuş mudur? Yönetici bir şekilde diğer hissedarlara nazaran kayırılmış mıdır? Kamu zarar görmüş müdür?

Bütün geri alımların hissedarlar ya da ülke için zararlı olduğunu söylediğinizde ya da özellikle CEO’lara faydalı olduğunu vurguladığınızda ya ekonomi cahillerini ya da tatlı dilli demogogları dinliyorsunuzdur (bu ikisi aynı anda bulunabilir).

Berkshire’ın 2022 faaliyetleri ile ilgili neredeyse sonsuz ayrıntılara K-33 ve K-66’dan ulaşabilirsiniz. Charlie ve ben, diğer birçok Berkshire hissedarı gibi bu bölümü dikkatle okumaktan büyük keyif alıyoruz. Fakat bu sayfalar okunmak zorunlu değil. Berkshire’ın yüz milyonları ve milyarları olan birçok hissedarı, bu finansal figürleri hiç incelemedi. Onlar sadece Charlie ve benim Berkshire’da kayda değer yaratan yatırımlar yapmaya devam edeceğimizi biliyorlar ve paralarını kendi paramız gibi yöneteceğimiz konusunda bize güveniyorlar.

Ve bu verebileceğimiz bir söz.

*************

Son olarak önemli bir uyarı: Önem verdiğimiz faaliyet kârı kolayca isteyen yöneticiler tarafından manipüle edilebilir. Böyle bir tahrifat sık sık CEO, yöneticiler ve danışmanları tarafından karmaşık olarak düşünülür. Haberciler ve analistler de varlığını benimserler. “Beklentileri” aşmak bir yönetim başarısı olarak addedilmiştir.

Bu eylem iğrençtir. Rakamları manüpile etmek yetenek gerektirmez: Sadece derin bir aldatma isteği gerektirir. Bir CEO kendi aldatmacasını bana “cesur yaratıcı muhasebe” olarak açıkladı ve bu kapitalizmin utançlarından biri haline geldi.

58 Yıl ve Birkaç Rakam

1965’te Berkshire sadece tek bir işle uğraşıyordu. New England’da saygıdeğer ve kaderine terk edilmiş tekstil faaliyeti yürütüyordu. İşletme ölüm yolculuğundayken, Berkshire hızlı bir şekilde taze bir başlangıca ihtiyaç duyuyordu. Geçmişe bakınca, sorunlarının şiddetini kavramakta yavaş kaldığımı görüyorum.

Sonra şansımız yaver gitti: National Indemnity 1967’de alıma uygun hale geldi ve kaynaklarımızı sigortacılık ve diğer tekstil dışı faaliyetlere yönlendirdik.

Böylelikle 2023 yılına olan yolculuğumuz, sahiplerimizin kesintisiz tasarrufları (burada dağıtılmayan kârlar oluyor), büyük hatalardan kaçınmamız ve en önemlisi Amerikan kuyruk rüzgarının birleşimi olan inişli çıkışlı bir yoldu. Amerika Berkshire’sız gayet iyi olurdu. Tersi ise olmazdı.

Berkshire şu an eşsiz işletme koleksiyonu ve çeşitlendirilmiş şirket sahipliğinin keyfini çıkarıyor. İlk önce 5.000 civarındaki NASDAQ, NYSE ve benzeri platformlarda günlük işlem gören halka açık şirketlere bakalım. Bu grup, içinde Amerikanın büyük, elit ve iyi bilinen şirketlerini içeren S&P 500 şirketlerini barındırıyor.

Ortalama olarak 500 şirket 2021 yılında 1.8 trilyon dolar kazandı. 2022 yılının sonuçları henüz elimde değil. Bu yüzden 2021 rakamlarını kullanıyorum. Bunlardan (Berkshire dahil) 128/500’ü 3 mlyar dolar ve üstü kazanç elde etti. 23’ü de para kaybetti.

2022 yıl sonunda, Berkshire bu devlerden sekizinin en büyük ortağıydı: American Express, Bank of America, Chevron, Coca-Cola, HP Inc., Moody’s, Occidental Petroleum ve Paramount Global.

Bu 8 yatırıma ek olarak Berkshire, BNSF’nin %100’üne ve BH Energy’nin %92’sine sahip. Her birinin kazancı da 3 milyar dolar bandının üstünde (BNSF’nin 5.9 milyar dolar ve BHE’nin de 4.3 milyar dolar.) Eğer bu şirketler halka açık olsaydı, 500’ün iki üyesini yerinden ederlerdi. Tümüyle, kontrol ettiğimiz ya da etmediğimiz devler Berkshire’ı ülkenin ekonomik geleceği ile diğer ABD şirketlerinden daha derin bir bağla bağlıyor. (Bu hesaplama emeklilik fonları ve yatırım şirketleri gibi “yediemin” şirketlerini dışarıda bırakıyor.) Ek olarak, birçok bağımsız iştirak tarafından sürdürülse de, Berkshire’n sigorta operasyonları da BNSF ve BHE ile karşılaştırabilecek değerdeler.

Gelecek konusuna gelirsek, Berkshire geniş bir yelpazede şirketleri ile birlikte gemi yüküyle nakit ve ABD Hazine Bonosu da tutmaya devam edecek. Ayrıca finansal panik ve beklenmedik sigorta zararları gibi uygunsuz zamanlarda, bizi rahatsız edecek derece nakit ihtiyacı yaratacak bir davranıştan da kaçınacağız. Üst yöneticimiz (CEO) Baş Risk Yöneticisi olmaya hep devam edecek (bu delege edilmesi imkansız bir görev). Ek olarak, gelecekteki CEO’muz, toplam servetinin büyük kısmını Berkshire Hathaway’de tutacak ve bunu da kendi parasıyla alacak. Ve evet, hissedarlarımız kârı dağıtmayarak tasarruf yapmaya ve zenginleşmeye devam edecekler.

Berkshire’da bitiş çizgisi olmayacak.

Federal Vergiler Hususunda Birkaç Şaşırtıcı Bilgi

2021 yılında biten on yılda, ABD Hazinesi 32.2 trilyon dolar vergi topladı ve 43.9 trilyon dolar harcadı.

Ekonomist, politikacı ve kamunun çoğunun bu büyük dengesizlik konusunda fikri var. Charlie ve ben bu konuda cehaleti savunuyoruz ve kısa vadeli ekonomik ve piyasa tahmininin yararsız olduğunu katı şekilde inanıyoruz. İşimiz Berkshire’ın faaliyetlerini ve finansını zamanla kabul edilebilir sonuçlar alacak şekilde yönetmek, finansal panikler ya da ağır küresel durgunluk zamanlarında şirketin eşsiz dayanıklılığını korumaktır. Berkshire ayrıca kontrolsüz enflasyona karşı da ılımlı bir koruma sağlar fakat bu mükemmel olmaktan çok uzaktır. Büyük ve yerleşik bütçe açıklarının sonuçları vardır.

32 trilyon dolarlık gelir Hazine tarafından bireysel gelir vergileri (%48), sosyal güvenlik ve benzeri gelirler (%34,5), kurumlar vergisi ödemeleri (%8,5) ve birkaç daha küçük kalem ile toplandı. Berkshire’ın kurumlar vergisi dolayısıyla son on yıldaki katkısı 32 milyar dolardı ve bu da Hazinenin topladığı tüm paranın %1’inin onda biri kadardı.

Bu da -sıkı durun-, Berkshire’ın yaptığı ödemeleri yapabilecek büyüklükte 1000 tane vergi mükellefi olsa, hiçbir işletme ya da ülkenin 131 milyon hanesi federal hükümete bir gram vergi ödemek zorunda kalmazdı.

*************

Milyonlar, milyarlar, trilyonlar – Kelimeleri biliyoruz fakat büyük rakamları kavramak neredeyse imkansız. Hadi rakamlara fiziksel boyut katalım:

 • Eğer 1 milyon doları yeni basılmış 100 dolarlık banknot ile değiştirirseniz göğsünüze kadar ulaşan bir yığın olur.
 • Aynısını 1 milyar dolar için yapın, işler daha ilginç hale gelir ve yığın göğe doğru 0,75 mil uzar.
 • Son olarak, Berkshire’ın 2012-21 yılları arasında ödediği federal gelir vergisi olan 32 milyarlık ödemeyi yığdığınızı varsayın. Yığının yüksekliği 21 mile ulaşır ki bu da ticari uçakların genellikle uçtukları yüksekliğin üç katıdır.
 • Konu federal vergilere geldiğinde Berkshire hissesine sahip ortaklarımız kesin surette “vergimi ödedim” diyebilirler.

*************

Berkshire’da biz, önümüzdeki on yılda çok daha fazla vergi ödemeyi umuyor ve bekliyoruz. Ülkemize bunu borçluyuz: Amerikanın dinamizminin Berkshire’ın başarısındaki rolü yadsınamaz. Berkshire’ın buna her zaman ihtiyacı olacak. Amerikan Kuyruk Rüzgarına güveniyoruz ve zaman zaman yavaşlasa da, itici gücü her zaman geri gelmiştir.

80 yıldan beri yatırım yapıyorum ve bu ülkemizin yaşının üçte birinden fazla. Vatandaşlarımızın zaman zaman coşkuya varan öz eleştiri ve kendine güvenmeme tutkusuna rağmen, Amerikaya karşı uzun dönemli bahse girmenin mantıklı olduğu bir dönem görmedim. Bu mektubun okuyucularının da gelecekte böyle bir dönem göreceğinden şüpheliyim.

Olağanüstü Bir Ortağa Sahip Olmaktan Daha İyi Bir Şey Yoktur

Charlie ve ben aşağı yukarı benzer şekilde düşünürüz. Fakat benim bir sayfada anlattığımı o bir cümlede anlatır. Dahası onun versiyonu daha iyi düşülmüş, mantıklı ve sanatsaldır. Bazıları daha dobra olduğunu ekleyebilir.

İşte size çoğu son podcast yayınından alınmış bir kaç düşüncesi:

 • Dünya ahmak kumarbazlarla dolu ve hiçbiri sabırlı yatırımcılar kadar iyi performans gösteremeyecekler.
 • Dünyayı olduğu gibi görmemek, bozuk bir mercekten bakmaya benzer.
 • Bilmek istediğim tek şey nerede öleceğimdir, böylece oraya hiç gitmem. Bununla bağlantılı bir düşünce daha: Erkenden, arzu ettiğiniz ölüm ilanını yazın ve sonra da ona uygun davranın.
 • Rasyonel olduğunuzu ya da olmadığınızı umursamazsanız, üzerine eğilmezseniz. Böylece irrasyonel kalırsınız ve berbat sonuçlar elde edersiniz.
 • Sabır öğrenilebilir. Uzun bir dikkat süresine sahip olmak ve bir şeye uzun bir süre konsantre olma yeteneği büyük bir avantajdır.
 • Ölmüş insanlardan çok şey öğrenirsiniz. Hayranlık duyduklarınız ve nefret ettikleriniz hakkında okuyun.
 • Denizde dayanaklı bir gemiye yüzebilecekken batan gemide kalmayın.
 • Muhteşem bir şirket siz çalışmıyorken de çalışmayı sürdürür; vasat bir şirket bunu yapmaz.
 • Warren ve ben piyasanın gel-gitine odaklanmayız. İyi uzun vadeli yatırımları ararız ve inatçı bir şekilde onlara tutunuruz.
 • Ben Graham “Günlük olarak, hisse senedi piyasası bir oylama makinesidir, uzun vadede ise bir terazidir.”der. Bir şeyi değerli hale getirmeyi sürdürürseniz, bilgili biri eninde sonunda bunu farkedip almaya başlayacaktır.
 • Konu yatırım olunca hiçbir şeyden %100 emin olunamaz. Bu yüzden, kaldıraç kullanımı tehlikelidir. Muhteşem bir sayı dizisi sıfırla çarpıldığında sonuç sıfırdır. İkinci defa zengin olabileceğinize güvenmeyin.
 • Zengin olmak için çok fazla sahip olmanız gerekmiyor.
 • Olağanüstü bir yatırımcı olmak için sürekli öğrenmelisiniz. Dünya değişince siz de değişmelisiniz.
 • Warren ve ben on yıllarca demiryolu hisselerinden nefret ettik fakat dünya değişti ve sonunda ülke ekonomisi için kritik öneme sahip olan dört demiryolu şirketine sahip oldu. Değişimi fark etme konusunda yavaştık fakat hiç olmamasından iyidir.
 • Son olarak, Charlie’nin on yıllardır düşüncelerini perçinleyen iki cümle söyleyeceğim: “Warren, üzerinde biraz daha düşün. Sen akıllısın, ben de haklıyım.”

Böyle devam ediyor. Charlie ile yaptığım telefon konuşmalarında bir şey öğrenmediğim hiç olmadı. Beni düşündürürken aynı zamanda hep güldürmeyi başarmıştır.

*************

Charlie’nin listesine kendi kurallarımdan birini de ekleyeceğim: Çok akıllı ve yüksek kalibreli bir ortak bulun – Tercihen sizden biraz daha yaşlı olsun – ve söylediklerini çok dikkatli dinleyin.

Omaha’da Aile Toplantısı

Charlie de ben de utanmazız. Geçen sene, üç yıldır yaptığımız ilk yüz yüze hissedar toplantısında, sizi her zamanki ticari telaşımızla karşıladık.

Açılış zilinden itibaren doğruca cüzdanlarınızı hedef aldık. See’s standımızda 11 ton besleyici şekerleme kaplı yer fıstığı ve çikolata sattık. P.T. Barnum alanımızda, size uzun yaşam sözü verdik. Sonuç olarak, Charlie ve benim 99 ve 92 yaşına ulaşmamızın sebebi See’s şekerlerinden başka ne olabilir.

Geçen seneki koşuşturmamızın sonuçlarını duymak için sabırsızlandığınızı biliyorum.

Cuma günü, kapılar 12.00’den 17.00’ye kadar açıktı ve şeker reyonu 2.690 satış yaptı. Cumartesi, See’s 07.00 ve 16.30 arasında, faaliyette olduğu 9.30 saatin 6.30 saati soru cevap bölümüne geldiği ve müşteri akışını sınırlamasına rağmen 3.931 satış gerçekleştirdi.

Hesaplamayı yapın: See’s satışların yoğun olduğu zamanda dakikada 10 satış gerçekleştirdi (iki günde 400.309 dolar ciro elde etti) ve bu 101 yılda tek bir noktadan yapılan en büyük ciroydu. See’s için, Henry Ford’un T modeli zamanında çalışan kaideler hala işlemeyi sürdürüyor.

*************

Charlie, ben ve bütün Berkshire takımı sizi 5-6 Mayıs’ta Omaha’da görmeyi dört gözle bekliyoruz. Bizi iyi zaman geçireceğiz, dolayısıyla siz de.

25 Şubat 2023 Warren Buffett-Yönetim Kurulu Başkanı

Warren Buffett’ın Hissedarlara Yazdığı 2022 Mektubunun Çevirisi

3 Yorum

 1. Halit KOCAMAN demiş ki:

  Warren buffet’ı sizinle tanidim. Bu seneki konusmasini siz ceviri yapmadan once youtube dan kendim dinledim 🙂

  Farkli bir mutluluk oldu benim icin.

  Iktisat mezunuyum schumpeter alintisi okul zamanlarima goturdu beni 🙂

  Mart 31, 2023
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Halit Bey,

   Beni beklemediniz demek:)

   Ne çok yol aldık değil mi? Bundan yedi yıl önce Warren Buffett’ın adını bile yanlış biliyordum.

   İlerlemeye, tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Nisan 2, 2023

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.