Ekim 2021 Sonunda Portföy Durumu

Herkese selamlar.

Bu ay Merkez Bankası kararı ile geçti. Kafam o kadar dağılmış ki ay sonu olduğunu ve portföy durum yazısı yazmam gerektiğini bile bugün fark ettim.

TL’deki ani değer kaybı ve yaşadığımız enflasyon morallerimizi bozmuş durumda. Ama bu durum, bizim gibi hisse senedi yatırımcıları için bahane değil.

Duruma en iyi uyum sağlayacak insanlar bizleriz. Strateji ve oyun planı değiştirmemize gerek yok. Sadece yaptığımız şeyi daha iyi ve daha doğru yapmalıyız.

Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Şirketlere odaklanmaya devam edelim. Değiştiremeyeceğimiz şeylere zaman harcamayalım.

Hadi başlayalım.

Piyasalarda Son Durum

Ekim Sonunda Piyasalarda Son Durum

Ekim 2021 sonunda Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında dövizde yaşanan ani yükselişe şahit olduk. Merkez Bankamız faiz kararı ile dövizdeki yükselişin arasında bağlantı olmadığı görüşünde. Bu yüzden de faiz indirimlerine devam edecek gibi duruyor.

Ben kendi adıma, kararın nedenlerinden çok bizim için sonuçlarına odaklanmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Bırakalım nedenlerine ekonomistler açıklama getirsin.

Daha düşük faiz sonucu kur yükselmesi, bize enflasyon olarak geri dönüyor ve dönecektir. Zaten bunu gıda, akaryakıt ve özellikle de araba ve konut-kira fiyatlarından görebiliyoruz.

Artık bizim gibi orta direklerin tasarruf etmesi çok daha zor. Ama özellikle sermaye oluşturana kadar bir şekilde bunu başarmak zorundayız.

Sonra da yatırımlarımızı enflasyona ezdirmemeliyiz ve bileşik getirinin işini yapmasına izin vermeliyiz.

Son olarak da bir şekilde yurt dışına ürün satmak için bireysel olarak harekete geçilmeli diye düşünüyorum. Bu yüzden tekrar ufak ufak araştırmalara başladım. Ne satabiliriz, nereye satabilirizin yanında artık işi öğrenmek istiyorum.

Özellikle borsa yatırım tarzım, bana mikro ihracat yapmak için zaman tanıyacaktır.

Merkez Bankamızın kararını neden eleştirmediğim konusuna takılmayın. Zaman kısa ve artık sadece kontrol edebileceğim ve değiştirebileceğim şeylere odaklanmak istiyorum. Bazı konularda sayfalarca yazsam da bir kıymeti olmuyor.

Bunun yerine şirketlere odaklanmak, kendimi geliştirmek ve bir şeyler kurmaya odaklanmak çok daha mantıklı geliyor.

Ekim 2021 Sonunda Portföy Durumu

Ekim 2021 Sonunda Portföy Durumu

Portföyün %82,19’u hisse senetlerinden oluşuyor. Nakit %2,34’te.

Portföyün %15,47’si kadar da sterlin bulunuyor.

Bu ay hisse senedinden sterline biraz daha para aktardım. Böylece hisse oranını biraz sabitledim.

Ekim 2021 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Ekim 2021 Sonunda Hisse Senedi Varlığı

Ana hatlarıyla geçen ay ne yaptığımı biraz anlatırsam size düşünce tarzımı açıklamış olurum.

Ay başında TUPRS ve FROTO pozisyonları ile başlamıştım. İlerleyen zamanda portföyün tamamını TUPRS yaparak devam ettim.

Son haftasına kadar da arada ufak tefek hareketlerle pozisyonu korudum. Ekim’in son haftası da 15.21 maliyetle iki parçada yukarıda gördüğünüz oranda ISMEN pozisyonu açtım.

Bu ara bütün ayı petrol piyasasında neler olduğunu okuyarak geçirdim:) Çok eğlenceliydi, hiç sıkılmadım ama artık Çin’deki dizel jeneratör satışları rüyalarıma girmeye başladı.

Oyun planım ISMEN pozisyonunu biraz azaltıp tekrar TUPRS pozisyonunu arttırmak yönünde olacak. Bir aksilik çıkmazsa ya da başka bir şeye ikna olmazsam böyle devam ederim.

Gerekirse nakit varlığımı biraz daha arttırabilirim.

Bileşik Getiriye Güvenin

Bu bloğu ilk kez okuyanlar ya da beni yeterince tanımayanlar şimdi yazacaklarımı hava atmak ya da gösteriş yapmak şeklinde yorumlayabilirler. Ama beni uzun süredir takip eden ve benim de onlardan çok şey öğrendiğim dostlarımın bana söylediği üzere, dinlemek isteyenlere benim de aktarım yapmam gerekiyor.

İlk başta deli gibi tasarruf ederken, bir birikim oluştururken bir şey hakkında bilgisi olmayıp fikri olan insanlar cesaretinizi kırmak için her şeyi söylerler. Kimi dalga geçmek, kimi hevesinizi kırmak, kimi de yapılamayacağına ikna olduğu için bunu yapar.

Bütün bu karmaşa içinde bizim yapacağımız tasarruf etmekten yılmamak ve SERMAYE oluşturmaya çalışmak olmalıdır.

Hayatında 100 bin TL’si olmamış bir insanın bunun potansiyelini anlamıyor olması çok normaldir. Ben de bilmiyordum.

Bu parayı biriktirene kadar kendi başınasınızdır: Ne size inanan aileniz ne de arkadaşlarınız vardır ki bu da gayet normaldir. Siz bile kendinize inanamazken başkalarının size inanmasını beklememek gerekir.

Bu durumda paranın, bilginin ve zamanın bileşik getirisi de size yardım etmekten çok uzaktır. Bir kere zaten paranız yok. 300-500 TL kenara atıyorsunuz. Borsadan anlamıyorsunuz çünkü okumamış, dinlememişsiniz. Yolun başındasınız, şirketlere çalışacak, kazanacak zaman da vermemişsiniz.

Buna rağmen yılmadan, sabırla para biriktirmeli; okumalı, araştırmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Kim ne derse desin, ödülleri ileride alacağınızı bilerek ilerlemeye devam etmelisiniz.

İlk 100 bin TL’ye ulaştığınızda ise zamanın, paranın ve bilginin bileşik getirisi dostunuz olur. Belki onlarca kitap ve makale okumuş olursunuz. Artık ortamı da biraz anlarsınız. 200.000 TL’ye ulaşırken tasarruflarınızla baş başa kalmazsınız çünkü ilk 100 bin TL’nin gücü de arkanızda olur.

Hisse.net’ten benim bugünlere gelmemde çok önemli yeri olan sayın Dudu’nun forumdaki imzasında Tolstoy’un şu sözü vardır: “Sabır ve zaman: İşte benim bahadır askerlerim.” Önce kendinize sonra da onlara güvenin.

Ne olursa olsun yılmadan, tasarrufa ve yatırıma devam.

Saygılar.

22 Yorum

 1. şamil demiş ki:

  bu ay baya kârlı geçmişe benziyor. allah bereket versin:)

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Şamir Bey,

   Bu ay güzeldi. Portföyün değeri 4 sene boyunca ettiğim tsarruf kadar arttı diyebilirim.

   Sonuç yazısını da bu yüzden yazdım biraz da. Bileşik getiriye dikkat çekmek için.

   Saygılar.

   Ekim 31, 2021
 2. Eren demiş ki:

  Sizle hep benzer pozisyonlarda ilerliyoruz son 2 aydir 🙂 ben de artık tarihi dirence yaklaşınca ve rafineri marjları da biraz geri çekilince geçen hafta vedalaştım Tüpraş’ta ve nisan Mayıs ayları da kapandığım ismen pozisyonunu tekrar açtım.

  Ford Otosan’lari 155ten görünce paketleyip atmıştım onları çok absürt fiyatlari görmedikçe satmayı düşünmem.

  Çin’deki jeneratör konusu nedir ? Yazı varsa paylaşabilir misiniz ?

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
 3. Emre demiş ki:

  “The first $100,000 is a bitch, but you gotta do it. I don’t care what you have to do – if it means walking everywhere and not eating anything that wasn’t purchased with a coupon, find a way to get your hands on $100,000.” -Charlie Munger 🙂 Selamlar…

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Emre Bey,

   Zaten bütün strateji Charlie Munger’in bu sözü üzerine kurulu:)

   Saygılar.

   Ekim 31, 2021
 4. İsa ünal demiş ki:

  İyi günler Yiğit bey sizden ay sonu bildirim gelmeyince yiğit beyde yazmayı bıraktı diye düşündüm. Ayrıntılı yazınız bizlere ışık tutuyor yol gösteriyordu. Böylede olsa yine de bizlere engin bilgilerinize damlalar sunmaya devam etmenizi istiyoruz.

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar İsa Bey,

   Estafurullah:) Bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşıyorum işte.

   Eğer hiç satmayacağım, sadece temettü alacağım ikinci bir portföy yapabilirsem, tekrar eski yazıya dönebilirim. Böylece sürekli değiştirmek zorunda da kalmam. Size de mahçup olmam.

   Tasarrufa ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ekim 31, 2021
 5. Otto demiş ki:

  Önceki aya göre değişiminiz ne durumda acaba? Birde portföyde revizelerin portföyünüze etkisini değerlendiriyor musunuz?

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Otto,

   Önceki aya göre %18-20 civarında bir artış oldu portföyde.

   Değişimlerin tam etkisini açıkçası hesaplamadım ama tahminim %102luk kısım buradan geliyordur.

   Saygılar.

   Ekim 31, 2021
 6. HiSuCo demiş ki:

  Hocam öncelikle elinize sağlık, bol kazançlar. Şahsen sizi uzun vade yatırımcılığımda motive edici/ yol gösterici vs. Olarak yaklaşık bir senedir takip ediyorum. Yanlış anlamazsanız size eleştiri mahiyetinde birkaç soru sormak istiyorum. Sizi yıllardır süre gelen uzun vade yatırımcılığından trader lığa döndüren etken ne oldu? Bazen fazla araştırıp bilgi sahibi olmak da stratejimizde sürekli değişiklikliğe veya kararsızlığa mı yol açıyor? Keza iki ay öncesinden bambaşka hisselere sahipsiniz. Eski portföy durumu paylaşımlarınızı ve eski stratejinizi özlüyorum. Saygılar.

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
 7. burak wilcoach demiş ki:

  Mikro ithalat döviz yükleşine ve portföyünüzü fonlamak adına oldukça mantıklı gözüküyor.

  Bu satırları okurken aklıma neden nasdaq’da veya avrupa’da yatırım yapmadığınız sorusu geldi. (Döviz getirisi ve tl kaybını önlemek için) Özel değilse fikirlerinizi duymak isterim.

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
 8. kalender demiş ki:

  yigit bey selamlar,

  uzun suredir blogunuzu takip ediyorum. kendimi yeni baslayan hala ogrenme safhasinda olan bir temettu ogrencisi olarak betimleyebilirim.

  ancak bu blog yazisinda biraz kafam karisti dogrusu.

  bilesik getirinin gucunden faydalanabilmek icin bir hisseye senelerce sahip olmak gerektigine inaniyordum.

  maliyetimizi en dusukte tutabilmek icin ucuza aldigimiz hisseleri asla satmamaliyiz gibi algilamistim.

  hatta bu noktada bir uc sey daha soyleyebilirim. a hissesi var elimde. ortalamasi yukselmesin diye yeni alim bile yapmiyordum. (bu tamamen benim bozuk psikolojimin neticesi olabilir)

  sizse, portfoyunuzu aylar icerisinde bir uctan bir uca tasidiniz. ve epey sadelestirdiniz ki, bu benim de cok istedigim bir sey.

  zaman icerisinde portfoyumuzde marjinal degisiklikler yaparakta bilesik getirinin gucunden faydalanabilme sansimiz var mi acaba?

  bu sorunun cevabini, hamlelerinizden anlasilacagi uzere evet olarak kabul ediyorum. ancak yine de bu konuda bir aydinlatma yaparsaniz mutlu olurum.

  emekleriniz, yazilariniz icin cok tesekkurler, iyi calismalar

  Ekim 31, 2021
  Yanıtla
 9. burak demiş ki:

  merhaba yigit bey, finansal ozgurluk podcastleri tekrar baslar mi? 🙂

  Kasım 1, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Burak Bey,

   Belki Latteden Borsaya ismiyle tekrar başlarım. Zamanımın bolluğuna bağlı.

   Saygılar.

   Kasım 2, 2021
 10. Erc demiş ki:

  Yiğit Bey merhaba;

  Tefas’ta “LTB – Latteden Borsaya BIST Temettü Endeksli Hisse Senedi Fonu” çıkarın yatırımcınız olalım 🙂

  İşin şakası bir yana yazınızın son bölümünü ayrıca beğendim. İnsanların bence en çok böyle şeyleri duymaya ihtiyacı var. Para bizim gibi çok gelişmemiş toplumlarda bir tabu, güç ve kişilik göstergesi. Hal böyle olunca tutumlu insanlar cimri ilan edilip “iyi yaşamamak”la eleştiriliyor. “Bir daha mı geleceksin dünyaya?”, “Şimdi harcamazsan ne zaman harcayacaksın?”, “Gençsin paran var şurayı gez, böyle arabaya bin, şu marka giyin”, “Para yerine gelir” gibi sözleri şahsen sık sık duyuyorum. Aynı insanlar her fırsatta ülke ekonomisinden, işsizlikten, kötüleşen çalışma şartlarından, güvensiz gelecekten dert yanıyorlar.

  Bir şekilde bu insanları dinlemeyecek olgunluğa erişmek gerekiyor düzgün yatırım yapabilmek için. Kim bilir kaç kişi bu sözlere kanıp, yatırımı, tutumluluğu bırakıp “anı yaşamak” uğruna geleceklerindeki özgürlüklerinden vazgeçiyorlar.

  Finansal özgürlük yolcusu herkese sevgiler, saygılar, başarılar.

  Kasım 1, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Sayın Erc,

   Niye şaka olsun süper fikirmiş:) Ben bunu kafama koydum. Yeni hedefim bu:)

   Çok teşekkürler:P

   Kasım 2, 2021
 11. arifozutku demiş ki:

  Merhabalar,

  Guzel yaziniz icin tesekkur ederim, yolculuk uzun ve benim gibi yeni baslamis insanlar icin ise gidilen yol kisa gidilecek yol ise uzun olunca bazen yol daha da buyuyor.

  Bazen sanki yolun sonunu hic goremiyecekmisim gibi geliyor ve ugrasin bosa oldugunu dusunuyordum. Ama simdi daha iyi anliyorum ki ilk 100.000 e kadar bunlar normal. Umarim sonrasinda bakis acim daha netlesir ve sonuclar da beni cesaretlendirmeye devam eder.

  Ayrica bu yolun sonu olmadigi ve daima gidilecek yol oldugu da soyleniyor.

  Mikro Ihracat konusunda aklinizda neler var biraz daha paylasabilirmisiniz, bu kisim ayrica ilgimi cekti. Yurtdisinda yasayan biri olarak bu konuda yapilabilecekler konusunu bende merak ediyorum.

  Size ve bu blogu takip eden herkese iyi gunler, kolayliklar dilerim

  Saygilarimla
  Arif

  Kasım 2, 2021
  Yanıtla
 12. Burak Şahin demiş ki:

  Merhaba Yiğit Bey,
  Özellikle Temettü hisselerine yatırım yapmanız ve bunu uzun soluklu bir sürece yaymanız gerçekten bizi de motive ediyor. Geçenlerde sosyal medyada takip ettiğim sizin gibi değerli bir yatırımcının tesbitini paylaşmak istiyorum: 2007’de çalıştığı bir şirkette sıfır marka otomobil alan arkadaşlarına şirkette bulunan iş arkadaşları: “Otomobilin kendisini almak yerine otomobil markasının hissesine yatırımı tartışmışlar.”
  Tabi olay 2007’de geçiyor. O zamanın şartlarında otomobil fiyatı 32.000 TL imiş ve gerçekten o şartlarda makul bir ev fiyatına eşdeğermiş. Genelde borsa ile ilgili okuryazarlık ve toplum bilincimiz takdir edersiniz ki yok… Bu noktada tahmin edersiniz, toplumda bu gibi düşünceler çok olumlu karşılanmıyor ve karşılanmamış da…Kimisi hisseyi pahalı bulmuş, kimisi bilmediğin mecralara girme tavsiyesinde bulunurken, enin sonunda adam sıfır marka arabayı bayiden satın almış. Tabi birkaç sene binildikten sonra yine aynı fiyata araç satılmış.
  Eğer bu kişi veya biz 2007’de sıfır marka bir araba veya ev için ödenen ücretle temettü hissesi alsaydık, ve her sene temettülerle de alım yapıldığını varsayalım, bugün gerçekten bir servet sahibi olurduk. İşin güzel tarafı bugün gelinen noktada yatırım yapılan hisse bize senede sıfır araba fiyatı kadar temettü ödeyecekti.

  Şimdi bu konuyu şu yüzden anlatıyorum: Biz (hisse senedine uzun vade yatırımı tercih edenler) gerçekten toplumda azınlığız ve bu gibi düşünceler hep hayal ürünü olarak karşılanıyor. Bu da haliyle yapılan işde motivasyon düşüklüğüne sebep oluyor.

  Diğer bir nokta: Henüz otomobili veya evi olmayan biri elbette ev alabilir, amacım ev-otomobil-yazlık alın veya almayın değil. İzah etmeye çalıştığım: Gerçekten 15 sene evvel de bir araba satın almak güçtü, bugün gelinen nokta da maalesef öyle. Yarın da muhtemel öyle olabilir.

  Eleştirdiğim nokta: Ülkemizde senelerdir milyonlarca konut yapılıyor, deyim yerindeyse iğne atsak şantiyeye düşer. Geçmişte de böyleydi. Bugün çekirdek bir aile oturmak için konut satın almak istese anadoluda normal bir vilayette 1-1.5 milyondan başlıyor.

  Asıl soru şu: Ev oturmak için alınıyorsa tamam fakat onun için ödenen ücret dahi kendini 30 senede amorti edemiyor. Eskiden bu rakkam 8-10 idi. F/K gibi düşünelim.

  Ben şuna inanıyorum: İstikrarlı bir şekilde sizin gibi uzun vade yatırım yapmayı sabırla sürdürenler bu işin sonunda karşılığını fazlasıyla alacaklar. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

  Kasım 3, 2021
  Yanıtla
 13. hsyn demiş ki:

  Sayın: Yiğit bey; yine güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Portföyün sadeliğini takdir ediyor, tebrik ediyorum. Bu ayrı bir strateji , temettü ve kazanmak diye özetliyorum. Kalın Sağlıcakla.

  Kasım 9, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Zor zamanlardan geçiyoruz. Ama biz en iyi bildiğimiz işi yapmaya devam edeceğiz.

   Saygılar.

   Kasım 20, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.