Milyonerlik Yolunda Yaşınıza Göre Ne Kadar Varlığınız Olmalı

Herkese selamlar.

Bu aralar “The Millionaire Next Door” kitabını okuyorum. Amerika’daki milyonerlerin özelliklerini ve sayısal bilgilerini paylaşıyorlar. 

Milyoner olmak için neler yaptıklarını ve neler yapmadıklarını çeşitli örneklerle veriyor. Kitaptaki sonuç şaşırtıcı. Milyoner insanların bir çoğu çok kazanıp çok harcayan en lüks arabalara yatlara binenler değil. Büyük bir kısmı mütevazi, çok kazanıp yaşantılarını değiştirmeyen lükse kaçmayan tutumlu insanlar.

Ayrıca yazarlar yaşınıza göre ne kadar varlığınızın olması gerektiği ile ilgili bir formül geliştirmişler.

Şimdi o formülü vereceğim ve yaşıma göre ne kadar varlığım olması gerektiğini hesaplayacağım.

Böylece siz de milyonerlik yolunda mısınız yoksa geride misiniz hesaplayabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Ne Kadar Varlığım Olmalı?

Hesap şöyle işliyor;

[Yaşımız*(vergiden önceki hane halkı gelir toplamı – mirastan gelen gelir)]/10

Göründüğü kadar karmaşık değil.

Vergiden önceki hane halkı gelirimizden mirastan gelen yıllık geliri çıkarıyoruz. Kalan tutarı yaşımızla çarpıyoruz ve çıkan tutarı 10’a bölüyoruz.

Sonuçta çıkan tutar varlığımız olması gerekiyor.

Örnek 1: Hamdi 30 yaşında. Yıllık kazancı vergiden önce 60.000 TL. Mirastan gelen bir şeyi yok.

(30*60.000)/10= 180.000 TL

Hamdi’nin bu maaşına ve yaşına göre şu an elinde 180.000 TL’lik varlık olması gerekiyordu.

Örnek 2: Leyla’nın yaşı 45. Yıllık geliri de 150.000 TL. Fakat bu gelirin içinde babadan kalma evin 10.000 TL kira geliri de var. Bunu çıkartacağız.

150.000-10.000=140.000 TL’lik geliri kaldı. Şimdi formülü uygulayalım.

(45*140.000)/10= 630.000 TL. Leyla’nın da en az 630.000 TL’lik bir varlığı olması gerekiyor.

Peki Benim Varlığım Ne Kadar Olmalı?

Yaş oldu 34 maalesef. Yolun yarısına gelmek üzereyim:) Vergiden önce 50.000 TL maaş desek, 1.500 TL de temettü geliri desek. Toplam gelir 51.500 TL olmuş oluyor.

(34*51.500)/10= 175.100 TL’lik varlığım olması gerekiyor.

Vay dünya vay. Çok geride kalmışım Daha bunun beşte birindeyim.

Keşke biriktirmeye daha önce başlasaymışım. Ama olsun, biriktirmeye ve yatırım yapmaya devam.

Sizin olması gereken geliriniz ne çıkıyor? Bunun gerisinde misiniz? Yoksa ilerisinde mi?

Saygılar.

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

27 Yorum

 1. Yakup AKGÜL demiş ki:

  Merhaba, varlık olarak oturduğumuz kendi evimizide dahil ediyormuyuz kendi paramızla aldığımız ve arabamızı da? 🙂

  Kasım 23, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayılır Yakup Bey:) Onlar da varlık sonuçta.

   Kasım 24, 2018
 2. Sam demiş ki:

  180 çıkıyor yaklaşık ama daha 10bini zor yaptık 😀 ama daha üç beş ay oldu biriktirme işine gireli. bu oranı yakalamak için 3 yıl ekstrem seviyede tasarruf yapıp bir keşiş gibi yaşamalı ve yatırımların değerlenmesini beklemeliyim. Borsa yeşillenir, şans da bizden yana olursa belki bu seviyelere 3 yıl sonra gelebilirim. kısa vade hedef hazirana kadar 30bin yapmak. Orta vade hedef 2 yıl içinde birikim+yatırımı 100 bin görmek. Uzun vade hedef 10 yıl sonra milyoner olacak seviyeye gelmek veya yaklaşmak. Ondan sonra vites düşürüp daha verimli işler yapmak, 9-6 mesaiyi olabildiğince erken bırakmak. Bu hedefler için şu an haftanın 7 günü çalışıyorum. Kısa vadeyi tutturursam kendime güvenim gelecek ve orta/uzun hedefler için motive olacağım. Hepimize kolay gelsin 🙂

  Kasım 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Sam,

   170 bin eksidesiniz ama planlarınız çok güzel. Umarım devam ettirirsiniz.

   Fakat kendinizi çok fazla sıkarsanız ters tepebilir. Kendimden biliyorum:)

   Bol kazançlar dilerim.

   Saygılar.

   Kasım 24, 2018
 3. ibrahim demiş ki:

  21 yasindayim. Formule gore 25200 tl min olmasi gerekiyor. Dolara yaptigim yatirimla suanki formul tutuyor yigit hocam. Tabii artik borsaya girmenin vakti geldi (tecrube edinip hata yapmak icin bundan guzel yas mi olur )deyip gecen hafta da borsaya yatirim yapmaya basladim. Kismetse de haftaya ilk temettu gelirimi alacagim. Yazilarinizi keyifle takip ediyorum Yigit Bey. Genclere de ilham kaynagi oluyorsunuz.
  Tesekkurler…

  Kasım 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Bol kazançlar dilerim İbrahim Bey, bu genç yaşta tasarruf ve yatırım bilincine erişmiş olmanız muhteşem bir durum. Keşke sizin yaşınızda bu bilince ulaşabilseydim.

   Zaman sizin yanınızda. Yalnızca bıkmadan usanmadan tasarruf edip yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırım derken sadece parasal varlıklara değil, en çok kendi gelişiminize… Çünkü en büyük temettüyü bilgi öder:)

   Lütfen bıkmadan usanmadan devam edin. Bizi de arada bilgilendirin.

   Saygılar.

   Kasım 24, 2018
 4. Lrg demiş ki:

  Merhaba, formuldeki vergiden onceki kazanc kismini burut maas uzerinden mi degerlendirmek gerekir? tsk

  Kasım 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Lrg,

   Evet vergiden önceki kazanç derken brüt maaşı kastediyor.

   Saygılar.

   Kasım 24, 2018
 5. Hasan demiş ki:

  benim hesabıma göre 14000 tl varlığımın olması gerekiyor ama elimde sadece 2000 var tabi burdaki rakam çokda gerçekci değil sebebi de öğrenciyim ve çalışmıyorum bu yüzden sadece harçlıklarımı dahil ettim bu işe ancak zaman benim yanımda daha 19 yaşındayım ve şimdiden biriktirmeye başladım özellikle temetttü hisselerine yaptığım yatırımların ileride bana yüksek kazançlar sağlayacağını düşünüyorum asıl kafama takılan ise şuanki şirketlerin borçluluklarının yüksek olması sizce %lik olarak ne kadarlık bi borç uygundur sürdürülebilir yada finanse edilebilir olmasından bahsetmiyorum ne kadardan sonra tehlike arz etmeye başlar bunu hala anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim
  yardımlarınız içi şimdiden teşekkürler

  Kasım 24, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hasan Bey,

   Daha çok gençsiniz ve bu muhteşem bir şey. Biriktirmeye ve kendinizi geliştirmeye devam edin. Bu formülün tabii ki eksikleri var. Her şeye uyan tek bir formül değil maalesef.

   Borçluluk oranına gelirsek onu etkileyen çok etken var. Burada tek bir oran vermek olmaz çünkü istisnalar olabilir. Sektörlere göre değişebilir, şirkete göre değişebilir. İlerideki gelire göre değişebilir.

   Saygılar.

   Kasım 24, 2018
  • Ömer Coşkun demiş ki:

   Hasan bey bravo sana. Yaşım 50 keşke bu bilgilere senin yaşında ulaşsam, keşke senin yaşında böyle bir plan yapabilseydim. Seni çok takdir ettim, inan bana hayatının en güzel kararını vermişsin. Ben yurt dışında cruisse gemisinde halen çalışıyorum, keşke ülkemin iş imkanları iyi olsada taaa buralara gelmeseydim ama artık yapacak bir şey yok, tek çare kişisel tedbirlerimizi almak.

   Ekim 23, 2020
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Ömer Bey,

   Öncelikle kendinize dikkat edin. Sonra da asla geç olmadığını hatırlayın.

   Biriktirip yatırıma ayırdığımız her kuruş, ileride bize hizmet edecek kölelerdir.

   Saygılar.

   Ekim 25, 2020
 6. 1sabitgelirli demiş ki:

  30 yaşındayım. Buradaki hesaba göre yaklaşık 165.000 TL civarında bir varlığım olması lazım. Neredeyse tutturmuş durumdayım. Umarım bu hesaba göre varlık edinimi hedefini hep tutturabilirim. Çok faydalı bir yazı olmuş.Elinize sağlık, teşekkür ederim. Saygılar.
  Sabit Gelirli – https://sabitgelirli.com/

  Kasım 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Sabit Gelirli,

   Güzel bir birikim yapmışsınız. Darısı başımıza diyelim:)

   Bol kazançlar ve başarılar dilerim.

   Saygılar.

   Kasım 25, 2018
 7. id aktum demiş ki:

  118.800 çıktı. yaş 33,5. elmdeki varlık – 70.000
  evet eksi 70.000 deyim. ev almadım, kumar oynamadım, hastalanmadım. sadece evlendim ve sayısız hobi ile uğraştım. tersten başladım yani. mantıken önce para biriktirip sonra evlenmek ve hayatını yaşamak olmalı ama ben önce kredi ile evlendim sonra kredi kartı ile hobilerimi yaptım. bunları buraya açıkça yazmamın sebebi benden daha küçük yaştaki arkadaşların şimdiden ders çıkarmaları.. her durumu bizzat yaşayarak tecrübe etmeye gerek yok, başkasının hatasından da ders çıkarılabilir bence.
  şimdilik amaç ve tasarruftan bahsetmeyecem. nasıl olsa uzun süreler buralardayız gib görünüyor 🙂

  Yiğit bey, kendinizi geliştirmek adına bu blogu açmış olsanız da, emeğinizi-araştırmalarınızı bizimle paylaşıp öğrenmeme vesile olduğunuz için, öğretmenler gününüz kutlu olsun..

  Kasım 25, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Deniz Bey,

   Erken başlamak çok önemli. Fakat en az onun kadar önemli olan da kişinin bazı şeylerin farkına varması galiba.

   Siz artık durumun farkına vardınız ve bunu değiştirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Ne demişler. Sizi suya düşmek öldürmez, suyun içinde kalmak öldürür. Düştüğümüz durumdan da farkına varmadan çıkamayız.

   Tasarruf etmeye ve tasarruflarımızla yatırım yapmaya devam edelim.

   Saygılar.

   Kasım 25, 2018
 8. Umut demiş ki:

  Gerisinde değilim oranın. Ama yarın ne olacağı belli değil tabi.. Bu formülde çıkan rakamın gerisinde olmayınca, milyonerliğe ulaşmak için 1-2 ömür daha gerekiyor olabilir:D Çok mantıklı ve yönlendirici bir formülmüş gibi gelmedi bu bana…

  Kasım 27, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Umut Bey,

   Kitaba göre milyonerlerin çoğunun kendi işleri var. Basit yaşıyorlar, çok tasarruf ediyorlar. Pahalı takım elbiselere, 500 dolarlık ayakkabılara para harcamıyorlar. Eşleri hala kupon kesip alışveriş yapıyor gibi gibi:)

   Bu hesap ise kazancına göre ne kadar varlığın olmalıydı sorusuna cevap arıyor. gel bakalım tasarrufçu musun yoksa har vurup harman mı savuruyorsun sorularını soruyor.

   Saygılar.

   Kasım 27, 2018
 9. Gokhan demiş ki:

  Merhaba Yigit Bey,
  Yas 30’u gecti. Tasarrufa yeni baslamasam da FIRE konseptini sizden ogrendim ve esimle beraber uygulamaya koyduk. Sizin hesaplamya gore benim sahip olmam gereken varlik bayagi yuksek cikiyor ama burada hane halki dedigine gore eslerin maasini da hesaba katiyor sanirim 🙂 Olmasi gereken 300 bin, var olan 235 gibi bir sey cikiyor. Cok da geride degilim sanirim.
  Hedefimiz 11 yil icerisinde ayda simdinin parasiyla 4000 tl gibi bir pasif gelire sahip olmak, bakalim basarabilecek miyiz gorecegiz. Size burada ben dahil bir cok kisiye ilham oldugunuzdan dolayi cok tesekkur ederim. Insallah hepimiz finansal ozgurlugumuzu kazaniriz da fare yarisindan bir an once kurtuluruz.

  Kasım 29, 2018
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Gökhan Bey,

   Finansal özgürlüğünüz için eşinizle birlikte çalışmanıza çok sevindim. Bu yolda yalnız olmamanız sizin için çok büyük bir avantaj. Onun için sizleri ayrıca kutluyorum.

   11 yıl içerinde 4000 TL gibi bir pasif gelir elde etmek imkansız değil. Aslında benim de hedefim aşağı yukarı aynı şekilde. Ulaşabiliriz ama disiplini bozmamamız lazım.

   Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Geç cevap için de çok özür dilerim.

   Fare yarışından kurtulduğumuz gün oturup tavla turnuvası yapacağız hep birlikte. Ona göre biriktirmeye devam edelim:)

   Saygılar.

   Aralık 1, 2018
 10. Ahmet K demiş ki:

  Çıkan sonucun yaklaşık iki katı gibi bir varlığa sahibim ancak önümüzdeki yıllarda artışın yavaşlayacağını tahmin ediyorum.

  Ayrıca ben daha farklı bir formülü kullanmıştım daha önce. O formülde daha makul bir oran çıkıyordu. Hatırlayamadım şuan.

  Birikim önemli, ilk yapılması gereken yatırım kendinize yatırım yaparak geliri arttırmak.
  Yorumlardan gördüğüm kadarıyla Türkiye’de birçok kişi FI yi sizden öğreniyor gibi.
  Güzel de yazıyorsunuz. Yabancı çok fazla blog var ama dil problemi nedeniyle de çok kişi takip edemiyor gibi…

  Ben de vakit bulsam bir şeyler yazmak isterim ama vakit ayıramıyorum. blogunuza yorumlarla destek olabiliriz umarım.

  Ocak 15, 2019
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ahmet Bey,

   Öncelikle maşallah diyeyim. Umarım daha da arttırırsınız. Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik
   son yıllarda yavaş yavaş fark edilmeye başlandı. Ben de kendi yolculuğumu anlatarak katkıda bulunmaya çalışıyorum.

   Katkılarınızı memnuniyetle paylaşabilirsiniz.

   Saygılar.

   Ocak 15, 2019
  • Ahmet K demiş ki:

   Neredeyse 2 sene olacak. Hesap hala 2 kat olarak devam ediyor.

   Bileşik getirinin etkisini daha iyi hissetmeye başladım. Birikim ve bu birikimleri yatırıma dönüştürmenin önemini kimse küçümsememeli.

   Ekim 18, 2020
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Tekrar selamlar Ahmet Bey. Bileşik getiri elde etmesi sabır isteyen fakat meyvesi çok tatlı olan bilimsel bir gerçek aslında.

   Sadece biz borçlar yüzünden sürekli bileşik götürüye maruz kaldığımız için pek farkına varamıyoruz.

   Tasarruf ve yatırıma devam.

   Saygılar.

   Ekim 18, 2020
 11. keremmemi demiş ki:

  benim yıllık gelir 2400*16/10 =3840 olan =6500 karlar dahil

  Ekim 18, 2020
  Yanıtla
 12. Yakup demiş ki:

  Tüm söylediklerinize katılıyorum yalnız otuzdört yolun yarısı eder cümlesini bırakın ćünkü bu çok büyük ve öldürücü bir önyargıdır saygılar.

  Mart 21, 2021
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Selamlar Yakup Bey,

   Artık öyle düşünmüyorum. Sonuna kadar yaşamaya, üretmeye devam.

   Saygılar.

   Mart 30, 2021

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.