Öz Eleştiri Zamanı: Rallinin Başlarında Endeks Kağıtlarından Nasıl İndim

Herkese selamlar! Bu gün biraz dertleşeceğim. Geriye bakmak çok sağlıklı değil ama senenin başında yaptığım hatalardan bahsedip ders çıkarmaya çalışacağım.

Ne yapmıştım Şubat ayında? Endeks 88 bin iken endeks kağıtlarından çıkıp kendimce daha sağlam ve endeksten bağımsız kağıtlara geçmiştim. Başabaş noktam o zamanlar 74 bin civarıydı. Yani 74 bin altında portföy eksi yazıyordu, üstünde artı.

Şimdi TUPRS’ın kârı geldi, ben de bu yazıyı yazma gereği duydum 🙂 O ne öyle arkadaş! Nerede hata yaptığımı (tabii bir hataysa) bileyim ve bir daha yapmayayım diye.

Bu aynı zamanda üzerinde uzun uzun düşünüp kurduğum stratejiye uymanın da ne kadar zor olduğuna da bir kanıt niteliği taşıyor. Vade uzun ama yolda çok şeytan var.

Endeks kağıtlarından neden indim?

Kuşkularım

Endeks 88 bin olduğunda daha ne olduğunun farkında değildim. Aslında bir kaç kişi hariç hiç kimse yükselişe inanmamıştı. Endeks 70 binlerde çok fazla durmuş, bir gidip bir geliyordu. 2016’yı biliyorsunuz zaten. Yaşadığımız felaketler, daha kötü felaket senaryoları yazılmasına neden olmuştu. O zaman da senet almaya devam etmiştim. Üç kuruş beş kuruşta olsa aldım. Elbet çıkacak diye düşünüyordum o zamanlar.

Elimde 6.30’lardan aldığım ve paçal yapa yapa 4,99 maliyetlere kadar indirdiğim ISCTR’ler vardı. (Paçal her zaman en tehlikeli hareketlerden biri olarak bilinir ama yaptık işte). 4.00’leri görmüştü.

55’lerden aldığım, 80’lere çıkıp sonra tekrar 50’lere düşmesine rağmen satmadığım TUPRS’lar vardı. Bekliyordum… Ama stresim de tavan yapmıştı. Malum o zamanlar artık Türkiye’de değil de nerede yaşasam, nereye gidebilirim denen zamanlardı.

Bir yandan da temettü yatırımcılığını ve temettüsü büyüyen hisse yatırımcılığını araştırmaya başladığım ve stratejimi oturmaya çalışıyordum.

Sonra ne olduysa çıkış başladı. Ayı piyasasından çıkmaya başladığımızda (ki ben bunun ayı piyasasından çıkış olduğunu bilmiyordum) portföy kâra geçti ve beni dürtmeye başladı. Ana amacım o zamanlarda temettüydü.

TUPRS ve ISCTR malum endeks kağıtları ama temettüleri de güzeldi. 80 binlerdeyken bu senetler hakkında sitede ve çevremde yorumlar gelmeye başladı. “Bunlar endeks kağıtları, endeks düşerse bunlar da çok düşer” gibi yorumlar oldu. Yorumlar hep olur, herkes fikrini söyler ama kararı yine sen verirsin.

Her kararımın icracısı ve sorumlusu da benim. Kimden ne duyarsam duyayım… Ben de o zamanlar portföyü değiştirmeye karar verdim. Her senet için bir bahane buldum.

Portföyü Değiştirme Kararı Verdim

Borsanın eninde sonunda yükseleceğini biliyordum ama zamanını kestirememiştim. Bu yüzden TUPRS’ı ve ISCTR’yi boğa piyasasının neredeyse başında! portföyümden çıkartarak daha muhafazakar olan, çıkışlara ve düşüşlere daha dirençli kağtlarla değiştirdim.

Bilinçli olarak piyasanın içinde olduğum ilk boğa piyasasıydı. İlk boğa piyasası 🙂 Bu yüzden acemiliğime denk gelmiş olabilir. Tabii yeni kurduğum stratejinin de etkisi var.

Ama sonuçta endeks kağıtlarından da inmiş oldum.

Kendime Dersler ve Sonuç

Bu yüzden portföyün getirisi şu an endeksten %5 daha fazla olmasına ve temettü verimi BIST 100 ve 30’un üstünde olmasına rağmen ralliyi büyük oranda kaçırmış oldum. Buna rağmen artık oradan oraya zıplamayacağım. Zıplayınca sonuçlar daha kötü oluyor, bunun farkındayım.

Amaaaaaa 🙂 TUPRS’ın o kârını gördükten sonra bu gün bayağı kıskandım erken indim trenden diye. Ya da hiç inmese miydim diyorum.

Bundan sonra da zaten stratejim gereği hem rallilerden hem de ayı piyasalarından etkilenmeyeceğim. Umarım…

Ralliyi kaçırmama rağmen temettüsü büyüyen hisselere, bunu net kâr ve satışlarda yaşanan artışlarla destekleyen şirketlere yatırım yapmaya devam edeceğim.

 • Piyasadaki uğultulara ve sise takılacağım, üç maymunu oynayacağım (oynamaya çalışacağım) çünkü burada duyduğun bir kelime histeri anında duygularımı etkileyebiliyor. Bu gün olmazsa yarın aklıma gelebiliyor,
 • Kaçan fırsatlara üzülmeyeceğim çünkü her zaman fırsatlar kaçıyor (Eğer yapabilirsem ama çok zor),
 • Kaçan fırsatların psikolojime etki etmesine izin vermeyeceğim.

Elinde TUPRS gibi endeks kağıtları olanlar ve bunları 70 binlerden beri sıkı sıkıya tutanlara da helal olsun diyorum.

Arada böyle düşüncelerimi yazarak bloga kaydediyorum. Böylece bundan beş yıl sonra açıp okuduğum zaman ne düşündüğümü ve neyi neden yaptığımı hatırlayabileceğimi ve ders alabileceğimi düşünüyorum. Umarım…

Siz hiç ralliden düştünüz mü? Ya da kaçan balığın arkadasından üzüldüğünüz oldu mu? Bunu nasıl aştınız? Konsantrasyonunuzu nasıl koruyorsunuz?

Saygılar.

Not 1: Sakın al, sat, tut tavsiyesi olarak almayın. Benim halim ortada:)

30 Yorum

 1. HSYN demiş ki:

  Sayın: Yiğit Bey: Üzülecek vaya tüh diyecek bir şey yok. Ama üzülmek gayri itiyaridir. Uzun vadeli Temettü Emekli Yatırımı en büyük kazanımdır. SAYGILARIMLA.

  Ağustos 3, 2017
  Yanıtla
  • Ermangg demiş ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,

   Sizin yorumlarınızdan da bir hayli yararlanıyoruz, teşekkür ederiz… 🙂

   Ağustos 3, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Hüseyin Bey burada neredeyse benden daha eski 🙂 Sözleri çok derine tesir eder. Kendisine katkılarından dolayı ne kadar teşekkür etsem az.

   Ağustos 3, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Hüseyin Bey,

   Demek ki üzülmeye de dayanmak lazım bu temettü emekliliği yolunda. Onu da sırtımı alır yoluma öyle devam ederim sizinde desteğinizle o zaman.

   Varolun. Saygılar.

   Ağustos 3, 2017
 2. TURGUT demiş ki:

  Borsada fıratlar bitmez…Lakin bende çok kaybettiğim zamanlar oldu…Ekrana çok bakanların kaybettiği bir yer..

  Ağustos 3, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Ekrana bakmak dürtülerin harekete geçmesi demek:) O da ani ve yanlış karar vermek demek. Daha tam kurtulamadım ama yakınım oralara.

   Saygılar.

   Ağustos 3, 2017
 3. burak demiş ki:

  kaçan balık çok oluyor, ben bu yıl borsaya başladım, sürekli okuyup kendimi geliştirmeye çalışıyorum, okuduğum yerlerden birisi de burası. kaçan balığa üzelmemek lazım. duygusal olmamak lazım. benim hatalardan bazılarını yazayım.
  elimde sasa vardı, yüklü miktarda, sasanın artışı da iyidir temettü verdi, bedelsiz verdi kağıt elimde büyüdü. ani bir çıkış oldu, normal çıkışların üzerinde, şehir dışındayım pek bakamıyorum, aracı kurumu arayıp sattım (zirveden sattım sanıyorum) 4,91 den yüksek bir karla sattım, kağıt dönmedi tekrar geriye, yükseldi, yükseldi, ha düşer ha düşer beklerken 8 leri gördü, brüt takasa girdi, internetten alıma kapandı, o arada 8 den tekrar aldım, birden çakılmaya başladı, 6,5 tan zararla sattım, bir daha da elim gitmedi.

  geçenlerde ulusoy un aldım, 2,56 dan, sürekli çıkışa geçti, bir buçuk ayda % 25 kazanıp sattım, karı realize edeyim dedim o arada gubrefabrikası iyiydi ona geçeyim dedim, sattım, gübrefb yürümedi ama ulusoy un yürümeye devam etti, % 100 e yakın kazanabilirdim. aynı şekirde krdmrd de yine kardan zarar ettim.

  iki gün önce borsa düştü, petkim, vb .birkaç kağıdım hatırı sayılır derecede düştü, satıp alttan alayım diye düşündüm yapmadım, satamadım alta indi, gelecek bir para vardı, yarın gelecek, ama hisse tekrar çıkışa geçti, alttan alma şansını da kısmen kaçırdım, acemilikten büyük çoğu ama bu borsa böyle fırsatlar bitmiyor, iyi çalışıp belli disiplinle gitmek gerekiyor. kaçan fırsatlara üzülmemek ama ders almak gerekiyor.

  Ağustos 3, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Burak Bey,

   Kısa zamanda çok maceranız olmuş. Her ünlü senette iziniz var aman dikkat. Ünlü bir yatırımcının sözü vardı: “Başarımın sebebi hep gereğinden erken satmamdır diye:)” Erken satınca zarar etmiş olmazsınız, sadece kârdan gider boşverin.
   Yalnız şunu da söylemem lazım, düşünce satıp alttan alayım derseniz bazen treni kaçırabilirsiniz. Çok riskli oluyor o hareketler. En iyisi ölü taklidi yapmak güzel senetlerde 🙂

   İyi geceler, saygılar.

   Ağustos 3, 2017
 4. Ermangg demiş ki:

  Merhaba Yiğit Ağabey (ağabey diyeceğim sizin için de uygunsa :)),

  Yine çok yararlı bir yazı yazmışsınız. ISCTR yazınızı da okudum. Ben de bugün 2 hissede paçal amaçlı az bir miktar alım yaptım. Paçalın tehlikeleri hakkında önerebileceğiniz bir yazı var mı?… 🙂 Paylaşabilirseniz sevinirim… Bir yerde bırakmak gerekiyor sanırım… 🙂

  Hayırlı akşamlar.

  Ağustos 3, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ermangg,

   Uygundur ama Yiğit dersen daha iyi olur:) Paçal hakkında bir yazım yok şuan kulaktan dolma bilgilerim var. Ama sıraya sokayım, araştırıp yazarım burada.

   Saygılar.

   Ağustos 3, 2017
  • Ermangg demiş ki:

   Teşekkür ederim, o da faydalı olacaktır. Benim düşüncem şu yönde: Beni emekli yapacak ve uzun vâdeli yatırımcı olarak portföyümde duracak hisselerde paçal mantıklı, hatta benim alım yaparken tercih sebeplerimden biri. Ancak kısa vâdeli trader olarak ya da sağlam olmayan hisselerde, bahs ettiğiniz gibi tehlikeler bulunuyor.

   Ağustos 4, 2017
 5. TURGUT demiş ki:

  elimde 200 lot kordsa,1500 lot trkcm, 2178 lot vesbe, 37 lot asel var 🙂 daha bu ay az az biriktirmeye başladım..yüklü bir borcum var ancajk bu kadar malesef… 🙂 ticarette büyük zararın adamıyım ben…)

  Ağustos 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Umarım en kısa zamanda kâra geçer ticarette de başarılı olursunuz. Bol kazançlar.

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2017
  • TURGUT demiş ki:

   teşekkür ederim..ama artık bodroluyum..ve 10 yılda 468 milyar tl ödedim..Aselsan sayesinde…ve kendime bir evde aldım…yine asel sayesinde…kaldı 55 bin tl borç….:)

   Ağustos 4, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Umarım onu da kapatırsınız en kısa zamanda. Darısı başımıza artık. Tekrar tebrik ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2017
  • TURGUT demiş ki:

   teşekkür ederim..bu strateji ile kaybetmeniz çok zor..borsada tabiki..

   Ağustos 4, 2017
 6. TURGUT demiş ki:

  pardon vesbe 178 lot olacaktı 🙂

  Ağustos 4, 2017
  Yanıtla
 7. TURGUT demiş ki:

  Arkadaşlar siz siz olun esas alım larınızı krizlerde yapın..herkes korkarken siz alım yapın…2008 sonunda alım yapan ve bekleyenler şimdi zengin oldu.

  Ağustos 4, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Turgut Bey,

   Gelin şöyle diyelim. Psikolojisi sağlam olanlar ve krizde kendini kaybetmeyenler kriz zamanlarında alımlarını arttırsınlar. Psikolojisi daha zayıf olanlar, krizlerde morali bozulup korkanlar da her zaman alımlarına devam edip bir ortalama maliyet yapısınlar:)

   Saygılar.

   Ağustos 4, 2017
  • TURGUT demiş ki:

   evet aynen öyle…

   Ağustos 4, 2017
 8. TURGUT demiş ki:

  Aselsandaki hisselerimin üzerine haciz gelmeden önce maliyetim 2,76 ydı…. banka ile anlaşma yapıp banka borçlarımı kapattım. sene başında 40 bin tl kredi çekip asel ve isdmr e yatırdım… ve piaysaya 2012 yılından kalma 71 bin tllik borcu temizledim…bankayada 55 bin tl borç kaldı..Hepsini doğru hisse seçimi yaparak yaptım…ticari hatalarımı bunlarla kapattım..
  Diyeceksiniz ki bize ne? Sadece doğru hissede beklerseniz er geç kazanırsıznı..kriz mriz hikaye…syg

  Ağustos 4, 2017
  Yanıtla
 9. enderr demiş ki:

  hayırdır inşallah
  benim yazım niye silindi bende görüş ve strateijimi anlatmıştım bu kadar mı medeniyetiniz

  Ağustos 6, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Ender Bey,

   Silinen bir şey yok. Yollayamadınız herhalde…

   Saygılar.

   Ağustos 6, 2017
 10. HAYKIRIS demiş ki:

  Şirket bilançosunda bozulma yoksa senetlerini sırtınızda taşımak en mantıklısı görünüyor.
  Benim alım stratejim ise şöyle;
  Kendi hazırladığım excel tablosundaki değerleme yöntemine göre hisselere otomatik puan veriliyor. Puanlamada en yüksek puanı alan ilk 10 hisseye yatırım yapıyorum. Örneğin ilk beş sıradaki senetlerin puanı 34, 28, 23, 20, 14 diyelim.
  Elime 1000 lira geçtiğinde yukarıdaki puanlara göre yüzdeliyerek yatırım yapıyorum. Böylece fiyatı yükselen aşırı değerlenen senetlerin puanı düşeceği için az almış oluyorum.
  Mesela HEKTS hissesinin ralliden önceki değerleme puanı 16 iken şu anda 1.5 puanda.
  Tabi bu puan sıfıra da düşebilir. Sıfıra geldikten sonra bu puandaki kağıdın daha gitmeyeceğini göstermez ama en azından elime geçen parayı çok ucuz kalmış senetlere yaptırmamı sağlıyor.
  Bu stratejiye devam etmeyi düşünüyorum. Disiplinin ne kadar önemli olduğunu çok iyi kavradım.
  Şimdi kafam çok rahat. Hangi senetten ne kadar alsam gibi sorunlar artık beni oyalamıyor.
  Tek sorun ralli ve çöküşlerde ölü taklidi yapabilmek.

  Ağustos 8, 2017
  Yanıtla
  • arda özcan demiş ki:

   Merhaba Haykırıs.Bu listeyi nasıl yapıyorsun? Bizede anlatır mısın?

   Ağustos 8, 2017
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın HAYKISIRIS,

   Sisteminiz çok ilginç gözüküyor. Stratejinizi uygularken size bol bol sabır diliyorum. Umarım başarı hikayenizi okuruz burdan.

   Saygılar.

   Ağustos 8, 2017
 11. HAYKIRIS demiş ki:

  Sayın arda özcan;
  Kendi kriterlerime göre hazırladığım değerleneme yöntemini kullanıyorum. Özellikle özsermaye karlılığını dikkate alıyorum. Özsermaye karlılığının standart sapmasını alıyorum. Böylece geçmiş 10 yılda istikrarlı karlılık gösteren şirketler öne çıkıyor. Yani bir şirketin özsermaye karlılığı istikrarlı değilse puanı epey kırılıyor. Bunun gibi bir kaç rasyo ve kriterleri de ekliyorum. Bu verileri güncel fiyatlarla endekslediğimde bana hisseler hakkında ipucu veriyor.
  İlk önceliğim bu değerlemeye göre alınan puanlar oluyor.
  Uzun zamandır bu excel tablosunu hazırlamak için uğraşıyordum. Epey vaktimi aldı ama buna değdi. Şimdi bilanço dönemlerinde hisselerin dönem karı,net faaliyet karı, özsermayesi, dolaşımdaki senet sayısı, pd/dd – f/k gibi bazı değerlerini girmek kalıyor.
  Hata yapıp yapmadığımı yeni yeni test ediyorum. Çünkü excel bilgim zayıf. Şimdilik her şey yolunda gidiyor.
  Bu dosyayı hazırladığımdan beri Al… hissesi puanlamada birinci sırada bulunuyordu. Yükselişten sonra ikinci sıraya geriledi. Al… hissesinin grafiğine baktığımızda uzun zamandır düşüş trendinde olduğunu görüyoruz. Bu düşüşün bir gün sona ereceğini bekliyordum. Çünkü hazırladığım sistem öyle söylüyordu. Her bilançoda puanı daha da artıyordu. Çok çetin bir sektörde bulunan bu hissenin geleceğini parlak görmüyorum. Güçlü rakiplerinin karşısında direnmekte zorlanacağını düşünüyorum fakat değerine göre çok ucuz kaldığı için dip sayılacak fiyatlardan biraz topladım.
  Teknik analize göre çok sakıncalı olan bu durum değer yatırımında çok cazip olabiliyor. Biz trade yapmadığımıza göre böyle düşüş trendinde olan bilançosu sağlam senetleri toplayabilirsek ne mutlu. Bir nevi karşıt yatırım yapmalıyız.
  Ha bilançolar gerçeği yansıtmıyor da şirketin içinde fırtınalar kopuyorsa ona da yapacak bir şey yok.

  Ağustos 8, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Haykırış,

   katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Ağustos 9, 2017
 12. Aytuğ demiş ki:

  Sayın Dostlar NETAŞ , TTRAK , KORDSA yı incelemenizi tavsiye ederim bu üc sirkette sektorlerinin oncü firmalarından devamlı büyüme ve karliliga odaklı calisan sirketler ben Orta ve Uzun Vadede yatırımcılarına kazandıracak şirketler olarak görüyorum, lütfen sizlerde bu şirketleri inceleyip paylaşımda bulunun, teşekkürler bilgi paylaştıkça güzeldir.

  Ağustos 26, 2017
  Yanıtla
  • Lattedenborsaya demiş ki:

   Sayın Aytuğ Bey,

   Analizleri zaman bulabildikçe iki üçç haftada bir yapabiliyorum. Bu da sayısını çok azaltıyor doğal olarak:) Zaman bulabilirsem onlara da bakarım, neden olmasın.

   Saygılar.

   Ağustos 26, 2017

Yorumunuzu Ekleyin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.